Zbog pasulja i hleba gore društvene mreže! Jedan potez devojke u menzi digao narod na noge
Jedna korisnica društvenih mreža svojom objavom pokrenula je opštu raspravu zbog pasulja u studentskoj menzi.
15.12.2023
14:03
Freepick
Vesti
Kako se navodi u istraživanju, 14 odsto ispitanika je čulo za trombocite i matične ćelije, ali nisu znali da objasne čemu služe, dok je svega jedan odsto znalo i većinom su to bile osobe koje su u bliskom okruženju imale obolelog od leukemije, navodi se u saopštenju.
Poražavajuća činjenica je da se ova statistika odnosi i na dobrovoljne davaoce krvi.
"Leuka" je osnovala bazu davalaca trombocita koja pokriva više od 50 odsto potreba za obolele od leukemije u Beogradu i delimično u ostatku zemlje.
- Organizovali smo više desetina akcija upisa u Registar davalaca matičnih ćelija u Srbiji. Iako se broj upisanih u registar povećao sa 7. 500 na 18. 000 ljudi, to i dalje nije dovoljno, jer se najveći broj transplantacija i dalje obavlja uz pomoć davalaca iz svetskog registra, što usporava proces iznalaženja adekvatnog davaoca i dodatno povećava cenu transplantacije - rekao je predsednik Udruženja za borbu protiv akutnih leukemija "Leuka" Predrag Slijepčević.
On je dodao da takođe, određeni inovativni lekovi još uvek nisu prepoznati od strane zdravstvenog sistema i da se nada da će i oni uskoro biti uvršteni na pozitivnu listu.
- Postoji i velika potreba za psihološkom podrškom, jer je akutna leukemija teško oboljenje sa neizvesnim ishodom i utiče kako na pacijenta, tako i na porodicu. Zato je naše udruženje „Leuka“ početkom godine pokrenulo psihološku podršku koju vode sertifikovani psiholozi - istakao je on.
Foto: fejsbuk
Kako je istakla načelnica odeljenja za akutne leukemije Klinike za hematologiju Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije Ana Vidović, u dijagnostici i lečenju akutne mijeloidne leukemije neophodan je timski rad lekara.
- Stručnjaci se u dijagnostici ove bolesti rukovode međunarodnim preporukama koje podrazumevaju i identifikovanje genskih mutacija. Molekularno - genetske karakteristike su najvažniji prognostički faktor na osnovu kojih se akutne leukemije svrstavaju u grupu dobre, srednje ili loše prognoze. Od toga zavisi i lečenje pacijenata. Smernice za dijagnostiku i lečenje akutne mijeloidne leukemije preporučuju genetsko testiranje radi identifikovanja mutacija gena. U Srbiji, međutim, već 30 godine nisu uvedeni novi lekovi za lečenje akutne leukemije. Pacijenti se u našoj zemlji leče konvencionalnom terapijom prema preporukama Evropske leukemijske komisije (ELN) - rekla je ona.
Foto: Informer
Međutim, kod bar trećine bolesnika, kako je istakla Vidović, potrebno je radi boljih rezultata lečenja primeniti na primer, anti FLT3 inhibitore, midostaurin lek, a kod pacijenata nepodobnih za intenzivnu terapiju, hipometilacione agense ili molekularnu terapiju, koja deluje na ćelijske procese u leukemijskim ćelijama.
- Svi ovi lekovi su registrovani u Agenciji za lekove, ali nisu na pozitivnoj listi RFZO - dodala je ona.
Transplantacija matičnih ćelija hematopoeze se u Srbiji radi decenijama, a prva je urađena u Vojnomedicinskoj akademiji, davne 1973. godine. Danas se transplantacija obavlja i u Klinici za hematologiju Kliničkog centra Vojvodine, Klinici za hematologiju UKC Srbije od 2017. godine, a za pedijatrijsku populaciju zadužen je Institut za majku i dete "Dr Vukan Čupić".
- Različiti lekovi imaju mesta i pre i posle transplantacije koji nama nisu uvek dostupni ili nam bar nisu lako dostupni. Druga stvar, koja može biti unapređena, a u vezi je sa transplantacijom matičnih ćelija hematopoeze, jeste omasovljavanje našeg nacionalnog Registra matičnih ćelija - objašnjava načelnica odeljenja za transplantaciju košatne srži Klinike za hematologiju Vojnomedicinske akademije Marija Elez.
Foto: Freepik.com
Kako je istakla, dokazano je da smo mi, unutar naše populacije, genetski slični i kada bi naš registar bio masovniji, onda bi za veći broj bolesnika mogao da se nađe potencijalni donor unutar domaćeg registra, a ne unutar internacionalnog.
- To bi s jedne strane ubrzalo proceduru pronalaženja donora, a sa druge strane dodatno smanjilo troškove same transplantacije - dodala je ona.
Akutne leukemije ili rak krvi predstavljaju maligne bolesti ćelija krvi i koštane srži.
Kako se navodi u saopštenju, postoje dva osnovna tipa ove bolesti- akutna mijeloidna i akutna limfoblastna leukemija.
- Akutna mijeloidna leukemija ima najnižu stopu preživljavanja među leukemijama koje se javljaju kod odraslih, a procenjuje se da će oko 26,6 odsto pacijenata preživeti pet godina nakon dijagnoze. Od akutne mijelodne leukemije može da oboli svako, ali je relativno neuobičajena pre 45. godine života - kažu u saopštenju i dodaju da ono što zabrinjava jeste da će akutne leukemije vremenom prestati da imaju status retke bolesti, zbog konstantnog povećanja broja obolelih.
Akutne leukemije se mogu manifestovati visokom temperaturom, obilnim znojenjem i lošim opštim stanjem.
- Leukemijske ćelije invazijom koštane srži potiskuju normalne elemente koštane srži što dovodi do anemije, infekcija i krvarenja. Kod nekih pacijenata javlja se uvećanje limfnih čvorova, jetre i slezine. Najupečatljiviji simptom je ipak pojava znakova krvarenja po koži u vidu sitnih crvenih tačkica, modrica, ali i krvarenja iz desni, kao i produžena menstrualna krvarenja kod žena - piše u saopštenju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Povodom Ramazanskog bajrama, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić uputio je iskrenu čestitku svim vernicima islamske veroispovesti, naglašavajući značaj zajedništva, mira i međusobnog poštovanja.
20.03.2026
09:18
Ideolog blokadera, antisrbin sa dna kace i promoter nezavisne Vojvodine Goran Ješić osuo je paljbu po Demokratskoj stranci (DS) na čijem čelu je okoreli opozicionar Srđan Milivojević.
20.03.2026
09:43
Stipo Mlinarić, otvoreni ustaša i fan osvedočenog srbomrzca Marka Perkovića Tompsona javno je podržao blokadere u Srbiji.
20.03.2026
08:28
U Hrvatskoj danima traje panika zbog srpskih raketa, a to još jednom pokazuje da je Srbija i naš predsednik Aleksandar Vučić trn u oku Hrvatima koji prate svaki njegov korak.
20.03.2026
10:13
Samo nekoliko dana nakon što je opozicija na sva zvona najavila formiranje koalicije EU5 koju čine Stranka slobode i pravde (Đilas), Srbija centar (Ponoš), Pokret slobodnih građana (Grbović), Zeleno-levi front (Lazović) i Narodni pokret Srbije (Aleksić), došlo je do raskola!
20.03.2026
07:58
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
03.03.2026
14:55
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo Igor Ćurčić započeo je emisiju stihovima koje je napisao za ovu priliku.
19.03.2026
16:11
Dejan Jelača, glumac gostujući u Info jutru komentarisao je situaciju u Americi u kojoj živi i radi već duži niz godina.
19.03.2026
12:04
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
16.03.2026
15:49
Snimak dečaka ubice iz "Ribnikara" pušten je u sudnici Višeg suda u Beogradu, koji vodi parnični postupak protiv maloletnog ubice i njegovih roditelja po tužbi dečaka koji je toga dana teško ranjen.
20.03.2026
07:00
Kriminalni klan koji je uhapšen zbog ubistva vođe balkanskog kartela Živka Bakića, prema nezvaničnim informacijama, sumnjiči se i za otmicu i ubistvo Milana Stokovića iz Zemuna, koji je nestao sredinom oktobra prošle godine.
20.03.2026
05:00
U Mariboru je u toku istraga o poslovima zvaničnika opštine, a među osumnjičenima je, prema nezvaničnim informacijama, i gradonačelnik Saša Arsenovič, preneli su mediji u Sloveniji.
20.03.2026
08:18
Teška tragedija potresla je Srbiju nakon što je potvrđeno da je u stravičnoj nesreći na gradilištu u Beču život izgubio Elvis Bibić iz sela Ugao kod Sjenice, a firma zadužena za radove nakon nesreće je obrisala sve objave sa sajtu.
20.03.2026
07:49
Tri osobe povređene su sinoć u Šafarikovoj ulici u Novom Sadu.
20.03.2026
07:26
Mađarski premijer Viktor Orban dobio je novu pretnju smrću iz Ukrajine, ovaj put od jednog od influensera koji podržava ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, objavio je portal "Mađar Nemzet".
20.03.2026
08:29
Zvaničnici saudijske naftne kompanije predviđaju da bi cene nafte mogle da skoče iznad 180 dolara po barelu ako poremećaji zbog rata sa Iranom potraju do kraja aprila, piše Volstrit žurnal.
20.03.2026
07:04
Francuski vozači sve češće biraju električna vozila, jer su suočeni sa rastućim cenama goriva.
20.03.2026
06:20
Sukobi na Bliskom istoku, 20. dan. Najnovija dešavanja pratite uživo na Informer.rs.
19.03.2026
07:00 >> 23:55
Glumci Nikola Kojo, Marija Vicković, Svetozar Cvetković i Jovana Gavrilović neće glumiti u novoj sezoni hit serije "Radio Mileva".
20.03.2026
09:11
Večeras je na Informer TV od 21.00 sat emitovana 14. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
19.03.2026
22:00
Bivši učesnik rijalitija "The Only Way Is Essex", Džordan Rajt, pronađen je mrtav u 33. godini.
19.03.2026
19:02
Legendarni glumac Čak Noris suočava se sa zdravstvenim problemom zbog kojeg je hitno hospitalizovan na Havajima.
19.03.2026
18:09
Jugoslovenski i hrvatski glumac Mladen Barbarić, kojeg je publika decenijama pratila na televiziji i pozorišnim scenama, preminuo je u 73. godini.
19.03.2026
16:31
Strelac tokom aprila može da očekuje izuzetnu priliku za veliki novčani dobitak, kao da mu sudbina šalje jasan signal.
19.03.2026
19:00
Gugl je odlučio da svoju opciju "Personal Intelligence" učini dostupnom svima bez naplate, pa sada uređaji mogu da povežu Gmail, dokumenta i kalendar i na osnovu toga nude prilagođene odgovore i pomoć u svakodnevnim obavezama.
19.03.2026
20:20
Ako ste primetili da vas noge bole pri hodu, deluju hladno, bledo ili imaju sjajnu kožu, to možda nije samo umor već znak da krv ne cirkuliše kako treba.
19.03.2026
19:40
Omiljene posne vanilice sa džemom koje se lako prave, a ukus im je toliko bogat da ćete zaboraviti da su bez jaja i masti.
19.03.2026
18:20
Kompanija Gugl najavila je unapređenje operativnog sistema Android koje bi uskoro moglo značajno poboljšati performanse mnogih pametnih telefona.
19.03.2026
17:40
Majka Asmina Durdžića Melvida Durdžić oglasila se pred ulazak Stanije Dobrojević u "Elitu 9" i otkrila da jedva čeka starletin susret sa njenim sinom.
20.03.2026
09:42
Ana Nikolić neko vreme sa ćerkicom Tarom živi u jednom prestoničkom hotelu zbog renoviranja stana na Voždovcu, ali se navodi da joj preti izbacivanje.
20.03.2026
08:22
Tokom emisije ''Gledanje snimaka'' došlo je do žestokog okršaja između Aneli Ahmić i Maje Marinković, nakon čega su obe izgubile kontrolu.
20.03.2026
07:44
Rijaliti učesnik Asmin Durdžić posmatrao je Maju Marinković dok se tuširala, a situaciju o kojoj dva dana bruji "Bela kuća" prokomentarisao je i njegov otac.
19.03.2026
23:58
Nina Đogani, mlađa ćerka Gagija Đognija i Anabele Atijas prvi put je govorila o svom dečku koji je nekoliko meseci bio u zatvoru.
19.03.2026
23:31
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar