Upisao je Medicinski fakultet kao prvi na listi bez polaganja prijemnog, a juče je doputovao iz Saudijske Arabije gde je obradovao Srbiju osvojivši srebrnu medalju iz hemije na najvećem svetskom takmičenju tog tipa. Bogdan Eger (18) jedan je od četiri gimnazijalca, članova srpskog tima koji su predstavljali Srbiju u Rijadu, i na radost svih okitili se medaljama i na postolju ogrnuli srpsku trobojku.
Naš tim u Rijadu predstavljala su četvorica gimnazijalca koja su osvojila jednu zlatnu, dve srebrne i jednu bronzanu medalju. Bogdan je jedan od njih. Kući je doneo srebro sa najprestižnijeg takmičenja srednjoškolaca nadarenih za hemiju.
- Nisu se još slegli utisci, ali iskreno nisam očekivao da ću osvojiti srebro. Mislim da će mi se tek slegnuti utisci vremenom i da ću shvatiti kakav je to uspeh koji smo svi ostvarili - rekao je Bogdan priču za Telegraf.rs.
Ove godine završio je Osmu beogradsku gimnaziju u kojoj je pohađao smer za nadarene učenike iz biologije i hemije, a kaže da se za ovo takmičenje pripremao od septembra prošle godine. Nakon toliko truda i odricanja, uspeh je morao da dođe, a Bogdan kaže da nimalo nije bilo lako.
- Takmičenje se sastoji iz dva dela. Iz praktičnog koje nosi 40 poena, i iz teorijskog dela koji je u stvari rađenje zadataka i ono nosi 60 poena. Teorijski deo nosi više poena i zato sam njega više i vežbao, ali i i zato što praktični deo ne mogu sam da vežbam kod kuće, jer nemam laboratoriju. Sam sam počeo da se spremam u septembru i nisam ni znao da li ću ići na takmičenje, unapred sam se pripremao.Učio sam iz raznih knjiga pretežno stranih i najviše mi je pomoglo upravo rešavanje testova sa prošlih godina. Tako da sam se na to fokusirao - otkriva Bogdan.
Sa hemijom se prvi put susreo u sedmom razredu i tada je otišao na prvo takmičenje iz tog školskog predmeta. Shvatio je da je hemija prava nauka za njega
- Sviđaju mi se hemijske reakcije. Ono što je možda nekome čudno, meni se ne sviđa laboratorija, više volim zadatke iz oblasti hemije, jer je to neka mešavina. Ima i malo matematike i fizike što i ne volim najviše, ali nekako kroz hemiju one budu mnogo lepše - priča Bogdan.
Kako kaže, ništa ne bi bilo isto bez podrške porodice, prijatelja i profesora koji su mi izlazili u susret u danima kada je morao da odsustvuje iz škole zbog velikih takmičenja.
- Najveća podrška su mi mama, tata i sestra. U srednjoj školi mi je bila velika podrška razredna, Nevena Ostojić i nastavnica hemije, Irena. Škola mi je izlazila u susret da mogu da izostajem kada imam tako velika takmičenja i da mogu da se fokusiram na pripremu - objašnjava ovaj skromni momak i dodaje da je zahvalan svima koji su mu uputili čestitke koje mu ne prestaju da mu stižu.
Foto: Instagram/printskrin
Želi da postane lekar
- Odabrao sam medicinu i upisao sam Medicinski fakultet kao prvi na listi bez polaganja prijemnog. Želeo bih u budućnosti da budem lekar, ali još uvek nisam tačno odlučio na koju bih specijalizaciju - kaže Bogdan.
Uz puno truda, odricanja i uz pomoć profesora mentora srpski đaci otišli su u Saudijsku Arabiju i od 87 država koje su učestvovale na takmičenju i skoro 350 učenika iz svih krajeva sveta, Srbija je osvojila čak četiri medalje.
Učenik beogradske Matematičke gimnazije Janko Popović osvojio je zlatnu medalju, Lazaru Lazareviću iz valjevske gimnazije i Bogdanu Egeru iz Osme beogradske gimnazije pripale su srebrne medalje a Dušanu Đurđeviću iz gimnazije u Ćupriji bronzana.
Hemijska olimpijada održava se svake godine počev od 1968. Srbija kao nezavisna država učestvuje na ovom takmičenju od 2012. godine, a naši đaci svake godine u državu vraćaju medalje.
Rukovodilac i glavni mentor tima bio je, redovni profesor beogradskog Hemijskog fakulteta u penziji, Dušan Sladić a pripreme učenika vodio je i dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu Niko Radulović.
Na takmičenju na kome je učestvovalo 87 država i skoro 350 učenika iz svih krajeva sveta u Saudijskoj Arabiji, mladi srpski hemičari osvojili su četiri medalje.
Da je rođen nekoliko decenija ranije, Uroš Todorović bi verovatno bio tek jedan od mnogih koji slično razmišljaju i rade. Danas, međutim, životna priča ovog devetnaestogodišnjeg mladića iz sela Prigrevice nije pravilo, već izuzetak.
Najveće interesovanje budućih studenata u ovogodišnjem upisnom roku, sudeći po broju prijavljenih, bilo je na Fakultetu organizacionih nauka, Elektrotehničkom, Mašinskom, Građevinskom fakultetu, dok su nastavnički smerovi na fakultetima ostali prazni.
Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu jedan je od retkih koji posle prijemnog ispita javno objavljuje uspeh kandidata. Ova praksa uvedena je 2022, a i prošle i pretprošle godine izdvojili su se đaci jedne gimnazije!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na takmičenju na kome je učestvovalo 87 država i skoro 350 učenika iz svih krajeva sveta u Saudijskoj Arabiji, mladi srpski hemičari osvojili su četiri medalje.
Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI) došla je do novog šok snimka sa blokaderskog plenuma u Nišu iz kog saznajemo kako funkcioniše blokaderska "demokratija" i kako su mažnjavane prljave zgubidanske pare.
U Frankfurtu je danas održan skup ProGlasa, tokom kojeg je došlo do incidenta u kojem je napadnut novinar Zoran Vicelarević. U publici je bila i Ana Drakulović, koja je nakon incidenta napustila skup.
Srbi širom Kosova i Metohije od ranih jutarnjih sati masovno su izlazili na izbore, a prizori iz srpskih sredina svedočili su o velikom odzivu građana koji žele da ostvare svoje biračko pravo i izaberu svoje istinske predstavnike u parlamentu u Prištini.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić bez dlake na jeziku komentarisao je predsednika Crne Gore Jakova Milatovića, iznoseći niz oštrih kritika na njegov račun i dovodeći u pitanje doslednost njegovih političkih stavova.
Blokaderski glumac Dragan Bjelogrlić, jedan od vođa antisrpskog Proglasa, zaputio se juče u Frankfurt. On je otišao u Nemačku gde je održana tribina Proglasa.
Organizator ProGlasovskih aktivnosti Dragan Vasiljević snimljen je pijan u Frankfurtu nakon što je u tom gradu na tribini ProGlasa napadnut novinar Zoran Vicelarević, kada je pokušao da postavi pitanje predstavnicima ProGlasa.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Više od tri godine nakon masakra u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", jedno pitanje i dalje ne prestaje da zanima javnost - šta će biti sa Kostom K. kada napuni 18 godina, i da li će jednog dana napustiti ustanovu u kojoj se nalazi?
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je večeras da je američka vojska u pripravnosti, nakon što je Iran lansirao rakete na Izrael i pozvao Iran da obustavi napade i da se vrati za pregovarački sto.
Operativni štab iranskih oružanih snaga Hatam al Anbija saopštio je danas, nakon lansiranja raketa na Izrael, da Izrael mora da zaustavi napade na Liban ili će se suočiti sa "daljim razornim udarcima".
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da je potpuno vraćanje prava ruskog govornog područja u Ukrajini jedan od ključnih uslova za postizanje dugoročnog rešenja rata.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
U sred leta paradajz je u najintenzivnijoj fazi razvoja, pa zahteva posebnu pažnju. Zbog toga se mnogi baštovani okreću prirodnim đubrivima koja mogu da obezbede neophodne hranljive materije za zdrav rast paradajza.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar