Evropska komisija donela je odluku da odloži uvođenje sistema ulaska i izlaska na spoljnim granicama Evropske unije (EES), koji je trebalo da počne da radi 10. novembra, saopštila je danas komesarka EU za unutrašnje poslove Ilva Johanson.
- Jasno je da to neće biti 10. novembra. Takođe, postoji zabrinutost u vezi sa otpornošću IT sistema - rekla je Johanson na konferenciji za medije nakon sastanka Saveta EU za pravdu i unutrašnje poslove.
Ona je istakla da tri zemlje nisu spremne da implementiraju sistem do 10. novembra, kada je trebalo da sistem stupi na snagu, aprema pisanju medija, reč je o Nemačkoj, Francuskoj i Holandiji.
Nakon sastanka na kojem su učestvovali ministri unutrašnjih poslova zemalja članica EU, mađarski ministar Šandor Pinter je istakao da se područje Šengena nalazi ''pod velikim pritiskom migranata''.
- Jedan od prioriteta je da se poveća otpornost spoljnih granica (EU) i pozivam sve članice koje imaju te granice da prate ovu liniju. Što se tiče odbrane i zaštite, voleo bih da se u to uključe i treće zemlje kako bi se smanjio priliv migranata u EU - rekao je Pinter.
Foto: Wikipedia/ETH-Archiv
Sistem EES, kojem će u većini slučajeva biti podložni i građani Srbije prilikom prelazaka granica EU, razlikuje se od od Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji će stupiti na snagu kasnije i zahtevaće od zainteresovanih putnika da popune kratak formular.
Bilo je predviđeno da EES stupi na snagu 10. novembra, dok naredne godine treba da usledi naredni korak, odnosno sistem ETIAS, a koji se odnosi na dobijanje odobrenja za ulazak u 30 evropskih država za ljude iz 60 zemalja zemalja, čijim državljanima nije potrebna viza za ulazak u EU.
Sistem EES biće automatizovani IT sistem za registrovanje putnika iz trećih zemalja, kako onih koji imaju vize za kratkoročni boravak, tako i putnika kojima ne treba viza, i to svaki put kada pređu spoljnu granicu EU.
Ovaj sistem registrovaće ime osobe, vrstu putne isprave, biometrijske podatke, kao što su otisci pristiju i snimljene fotografije lica, datum i mesto ulaska i izlaska iz EU, uz, kako je ranije objavila Evropska komisija na svom sajtu, puno poštovanje osnovnih prava i zaštite podataka.
EES će na taj način zameniti trenutni sistem ručnog pečatiranja pasoša, za koji se navodi da oduzima mnogo vremena, a ne pruža pouzdane podatke o graničnim prelazima niti omogućava sistemsko sistematsko otkrivanje prekoračenja dozvoljenog boravka.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da sada jača desničarska grupa u Evropskom parlamentu (EP) - Patrioti za Evropu i da se ide napred na putu ujedinjenja desnice u Evropi koja će, kako je naveo, kada preuzme politiku EU, ponovo učiniti Evropu velikom, snažnom, sigurnom, bogatom i slobodnom.
Predsednik Društva lobista Srbije Nenad Vuković gostovao je u "Info jutru" i komentarisao jučerašnju izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, pored razgovora o evropskom putu, razgovarao i o tome da Srbija od 1. januara postane deo SEPA (Single European Payment Area).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas u obraćanju iz Brisela da će predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen uskoro poseteti Beograd.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da sada jača desničarska grupa u Evropskom parlamentu (EP) - Patrioti za Evropu i da se ide napred na putu ujedinjenja desnice u Evropi koja će, kako je naveo, kada preuzme politiku EU, ponovo učiniti Evropu velikom, snažnom, sigurnom, bogatom i slobodnom.
U slučaju direktnog rata u Evropi, Rusija prvi udar ne bi usmerila na evropske države, već na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ocenio je bivši šef izraelske specijalne službe „Nativ“ i stručnjak za međunarodnu bezbednost Jakov Kedmi.
Iran je tajnim prelaskom na elektrooptičko i infracrveno navođenje uspeo da neutralizuje američki model suzbijanja protivvazdušne odbrane i primora avijaciju Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da se povuče na obode iranskog vazdušnog prostora.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je tokom današnjeg Kolegijuma koliko je blokaderska sudija Ksenija Marić potrošila novca na letovanje u Havajima.
Predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić priredio je pravi spektakl danas u Skupštini Srbije, a njegovom nastupu nisu mogli da "odole" ni predstavnici opozicije koji su u jednom trenutku, svi do jednog, prasnuli u smeh.
Neviđeni haos odigrao se danas u Skupštini Crne Gore tokom prenosa uživo kada je ministar policije te zemlje Danilo Šaranović nasrnuo na poslanika i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević obelodanio je u današnjem drugom Kolegijumu najnoviju eksluzivu Gledalačko-obaveštajne službe Informera (GOSI), koja je izazvala pravi šok i nevericu.
U jednoj od epizoda emisije "Sjenke" koja se emituje na jednoj crnogorskoj televiziji, novinarka Ana Raičković pričala je o tome kakva je bila uloga Slobodana Kašćelana i Radoja Zvicera ubistvu Nikole Stanišića, ali i kako je Kašćelan organizovao ilegalan prelazak granice osoba osumnjičenih za više likvidacija.
Grupa Srba pojavila se danas pred Okružnim sudom u Beču gde im se sudilo za brutalne upade u austrijske domove, predstavljajući se lažno kao vodoinstalateri.
Ubistvo Vere iz Srbije u Dalasu ponovo je otvorilo bolnu temu tragičnih sudbina naših državljanki koje su poslednjih godina izgubile život van granica naše zemlje. Od Amerike, preko Slovenije i Švajcarske, pa do Austrije, iza svakog slučaja ostale su jezive okolnosti zločina, porodice koje traže odgovore i priče koje su potresle region.
Prema navodima Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), članovi kriminalne grupe osumnjičene za ubistvo Saše Klikovca i stvaranje kriminalne organizacije koristili su kriptovanu aplikaciju "skaj" za međusobnu komunikaciju, čak i dok su se nalazili u Istražnom zatvoru u Spužu.
Britanski mediji objavili su detalje slučaja Džejmsa Desboroa (40), koji je osuđen na doživotni zatvor zbog ubistva trojice muškaraca u periodu od svega pet meseci.
Ministar spoljnih poslova Ukrajine Andrij Sibiha razgovarao je telefonom sa iranskim ministrom spoljnih poslova Abasom Aragčijem povodom napada u kojem je pogođen iranski civilni brod.
Najbolje vreme za intimnost često nije kasno uveče uz ugašena svetla, kao što mnogi automatski misle. Seksolozi ističu da žensko telo ima svoj unutrašnji sat u kojem hormoni radosti dostižu vrhunac, donoseći brže uzbuđenje i intenzivniji užitak.
Abigejl Račford jedna je od najpoznatijih američkih manekenki i influenserki. Na mrežama je prati blizu deset miliona ljudi, a pažnju svojih pratilaca redovno privlači provokativnim fotografijama i atraktivnim objavama.
U urnebesnom TikTok videu koji je oduševio korisnike širom sveta, glavni akter je preslatki pas Džordž, čija je sličnost sa čuvenim Čubakom iz kultne franšize Ratovi zvezda apsolutno neverovatna.
Voditeljka TV Pink-a, Dea Đurđević, porodila se i na svet donela devojčicu, a njen partner Lazar bio je prvi koji je stigao na slavlje povodom dolaska ćerke.
Supruga pokojnog pevača Šabana Šaulića Gordana progovorila je o sudbinskom broju koji se prepletao kroz njegov život, trenutku pred odlazak na put i navodima da je ona uzimala sav novac.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.