Sjajne vesti: Za desetak dana uvodi se nova biološka terapija za plućnu hipertenziju!
Podeli vest
Plućna hipertenzija ne spada u pojedinačne bolesti, već se definiše kao sindrom povišenog pritiska u plućnoj cirkulaciji. O tome koliko je to stanje opasno, i na koji način se tretira inovativnim terapijama, govorio je prof. dr Arsen Ristić, načelnik Odeljenja za srčanu insuficijenciju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Najteže forme sindroma plućne hipertenzije su u slučaju obolelih krvnih sudova, i tada je najčešće reč o plućnoj arterijskoj hipertenziji.
Pušački kašalj, ali i pluća puna šlajma umeju biti veoma iritantni, a kada ni pored lekova nema poboljšanja mnogi posežu za prirodnim rešenjima. Napitak od đumbira upravo je prirodni preparat za koji mnogi kažu da pomaže kod bronhijalnih tegoba.
Ako volite mlečne proizvode, onda vam surutka nije nepoznata.
23.09.2024
15:00
- To su osobe koje imaju naslednu formu bolesti, osobe koje imaju bolest kao posledicu srčanih mana, koje nisu mogle biti korigovane u detinjstvu, i osobe koje imaju oboljenja u okviru sistemskih autoimunih bolesti - rekao je za RTS prof. Ristić, i naglasio da postoje i pacijenti kod kojih nije utvrđen uzrok plućne hipertenzije.
- Na žalost, kada se ovaj problem ne prepozna, često i mlade osobe, žive prosečno tri ili četiri godine. Od kada postoje moći inovativni lekovi koji pacijentima jako pomažu, u prvom koraku od kada smo mogli da primenjujemo monoterapiju za ovo oboljenje je prognoza dvostruko popravljena - dodao je gost RTS-a.
Profesor Ristić najavljuje uvođenje nove biološke terapije za desetak dana.
- Svuda u svetu je problem da se blagovremeno prepoznaju osobe koje se zamaraju, kojima nedostaje vazduha pri naporu, i da iz mnogo češćih stanja kao što je šećerna bolest, opstruktivne bolesti pluća, astma, odvoje one osobe koje imaju povišeni pritisak u plućnoj cirkulaciji, a da se onda, u sledećem koraku kroz jedan dijagnostički algoritam koji već dugi niz godina funkcioniše na više mesta u našoj zemlji prepozna da li se radi o primarnoj bolesti krvnih sudova u plućima, o urođenoj srčanoj mani, autoimunoj bolesti ili možda o poremećaju zgrušavanja krvi - izjavio je prof. Ristić.
Kada se saberu osobe koje imaju primarnu bolest plućne cirkulacije kao prva grupa pacijenata i grupa koja je imala plućne embolije, tih ljudi ima između 80 i 90 na milion stanovnika, od čega se prepozna polovina kojoj se omogućava terapija.
Koje simptome ne smemo da zanemarimo
Načelnik Odeljenja za srčanu insuficijenciju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije savetuje ljuda da, kada primete nedostatak vazduha u naporu, kada se više zamaraju, i ako primete oticanje nogu, to ne zanemaruju, već da se jave lekaru.
- Rano otkrivanje i uvođenje terapije mladim ljudima često znači život, i znači bukvalno to koliko će živeti, da li će život biti kraći ili najduži mogući u skladu sa aktuelnom dostupnom terapijom - istakao je profesor.
Pacijentima su preko Fonda za retke bolesti i Fonda zdravstvenog osiguranja dostupni svi lekovi koji su u inernacionalnim preporukama za lečenje ovog teškog stanja.
Kombinovana terapija i najmoderniji inovativni lekovi i terapija su velika za pacijente i njihovu šansu da bolje podnose fizički napor, da se vrate svom poslu i da kvalitetnije žive.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pušački kašalj, ali i pluća puna šlajma umeju biti veoma iritantni, a kada ni pored lekova nema poboljšanja mnogi posežu za prirodnim rešenjima. Napitak od đumbira upravo je prirodni preparat za koji mnogi kažu da pomaže kod bronhijalnih tegoba.
Nezavisni kandidat Kalin Georgesku vodi u prvom krugu predsedničkih izbora. Rumunski mediji nazivaju ga proruskim kandidatom, a agencija Sputnjik je prikupila njegove izjave koje je koristio tokom predizborne kampanje. Još pre početka predizborne kampanje, Georgesku je govorio pozitivno o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, nazivajući ga „liderom među liderima“.
Opozicionari predvođeni bivšim košarkašem Vladimirom Štimcem i Mišom Bačulovim, odbornikom Grupe građana "Heroji" u Novom Sadu, započeli su blokadu i novo maltretiranje Beograđana u Beogradu na vodi!
Opozicioni hejteri, predvođeni bivšim košarkašem Vladimirom Štimcem, Mišom Bačulovim, odbornikom Grupe građana "Heroji" u Novom Sadu, Marinikom Tepić i Borkom Stefanovićem, započeli su večeras blokadu i novo maltretiranje Beograđana u Beogradu na vodi!
O novom teroru Aljbina Kurtija i prištinskom režiimu koji ne da mira ni živima ni mrtvima naša voditeljka Jovana Radović razgovarala je u Info jutru sa predsednikom Matice Albanaca u Srbiji - Demom Berišom.
Ratna reporterka RT kanala Olga Kiri za informer TV je govorila o stravičnim scenama koje je zabeležila dok je izveštavala sa ratišta u Marupolju i Donjecku.
Taktičku odbranu Rusije od zapadnih pokušaja da balkanizuje Rusku Federaciju na male lako kolebljive republike, komentarisali su gosti "Rata uživo", profesor Milan Petričković sa FPN i Marko Petrović iz Jedinstvene srpsko-ruske partije.
Pokušaje SAD da Rusiju uvuče u globalni rat koristeći svoje NATO satelite i odbijanje izraelskog premijera da obustavi ratna dejstva na Bliskom istoku, komentarisali su gosti "Otvorenog studija", pukovnik u penziji Miodrag Jevtić i profesorka na FPN Dragana Mitrović.
Pripadnik niškog odreda Žandarmerije Aleksandar Raičić (25) ubio je sugrađanina Vlastimira Nalića (25) zbog duga za drogu! Ovaj zločin se desio pre tačno 11 godina, 27. novembra 2011, a ubica je uhapšen istog dana pri pokušaja bekstva u Crnu Goru.
Policija u Leskovcu danas je uhapsila dvojicu mladića za koje se, navodno, pretpostavlja da su učestvovali u tuči u kojoj je nasmrt prebijen tinejdžer A.I. (17)!
Tinejdžer A.I. (17), pretučen je nasmrt danas oko 14 sati u centru Leskovca, a prema prvim, nezvaničnim informacijama, njega su ispred Hemijske škole u tom gradu napala dvojica mladića, a zatim pobegla skuterom u nepoznatom pravcu!
Tinejdžer A.I. (17), pretučen je nasmrt danas oko 14 sati u centru Leskovca, a prema prvim, nezvaničnim informacijama, njega su ispred Tekstilne škole u tom gradu napala dvojica mladića, a zatim pobegla skuterom u nepoznatom pravcu!
Tinejdžer A.I. (17), koji je danas oko 14 časova, navodno, pretučen u centru Leskovca, podlegao je povredama u Opštoj bolnici u tom gradu, nezvanično saznaje Informer.
Crvena zvezda preokrenula je rezultat u susretu 5. kola Lige šampiona protiv Štutgarta na stadionu "Rajko Mitić". Nakon što su gosti poveli već u 5. minutu, izabranici Vladana Milojevića brzo su se vratili u igru, najpre izjednačili, a zatim i poveli golom Radeta Krunića.
Iako imamo poverenje u sve igrače, ovog puta smo se opredelili da šansu među stativama damo mladom Ivanu Guteši, poručio je trener Crvene zvezde Vladan Milojević (54)!
Najmanje šest bombi je upotrebljeno za osakaćenje gasovoda Severni tok 1 i 2, a minirana su sva četiri gasovodna priključka, tvrdi nemački list *Di Welt*, pozivajući se na sudske papire.
Sveobuhvatna analiza Pentagona o testovima lovačkog aviona F-35, proizvedenog od strane Lokid Martin, pokazuje da su u proteklih šest godina testiranja zabeleženi problemi s pouzdanošću i kašnjenja u održavanju, nepravilnosti u sistemima naoružanja i nerešene situacije u vezi s kapacitetima sajber odbrane.
Stigao je odgovor Moskve na zatvaranje nemačkog biroa ruskog Prvog kanala. Kako je saopštila portparolka Ministarstva spoljnih poslova, Rusija će proterati dvojicu novinara nemačke medijske grupe „ARD“.
Stanovnici južnog Libana raseljeni zbog sukoba Izraela i Hezbolaha počeli su danas da se vraćaju svojim domovima pošto je rano jutros stupio na snagu prekid vatre.
Srbi su često prikazivani kroz negativne stereotipe u holivudskim filmovima, ali postoje i izuzeci. Od scene gde Leonardo Dikaprio govori srpski, preko lika Nikole Tesle, do prikaza srpskih četnika u Drugom svetskom ratu, ova kinematografska ostvarenja nude drugačiji pogled.
Glumac Uroš Jovčić otkrio je malo poznate detalje o ljubavi sa suprugom, Špankinjom Dženi Martin i o tome kako je njihov sin Oliver uneo radost u njihov život.
Kroz istoriju hrišćanstva i tradiciju starih Slovena očuvala su se mnoga verovanja o biljkama, koja se i danas prenose. Sloveni su imali specifična uverenja o biljkama koje su smatrali povoljnim ili lošim za dom.
Bivši ragbi igrač i dugogodišnji prijatelj princa Harija Džejms Haskel potkačio je britansku kraljevsku porodicu u novom intervjuu. On je za "London Times" istakao da je tokom godina proveo dosta vremena sa dinastijom Vindzor.
Ako se pitate koja je idealna jakna za zimu, čini se da glumica Dženifer Garner ima savršen odgovor na to pitanje. Ovaj zimski komad je savršen za kombinovanje, a itekako se može naći po pristupačnim cenama.
Protiv žene S.D. (47), koja se u ponedeljak veče, 25. novembra, na parkingu u Zemunu fizički sukobila sa poznatom glumicom Slobodom Mićalović, biće podneta krivična prijava zbog nanošenja telesnih povreda.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.