NAVIJAČI BESNI, NE ŽELE ALBANSKOG PROVOKATORA! Plaćen 11 miliona pa dobio brutalnu poruku
106. 08. 2026. u 18:42 >> 18:43
206. 08. 2026. u 18:42 >> 18:43
Vesti
Prema informacijama, u ovaj plan uključeni su najviši zvaničnici takozvanog Kosova, a upad na Jarinje i Brnjak operativno se razrađuje i u američkoj bazi "Bondstil".
Izvori prenose da je cilj akcije koju bi vodile Kosovske bezbednosne snage (moguće da u međuvremenu prerastu u vojsku) da se proizvede psihološki efekat kod Srba na severu Pokrajine, odnosno utisak da su odsečeni od centralne Srbije.
Ova opasna ideja mogla bi da se sprovede uz prećutnu saglasnost misije Euleks, baš kao što je to ne tako davno učinjeno i prilikom upada specijalaca ROSU u Kosovsku Mitrovicu i brutalnog hapšenja Marka Đurića, tokom kojeg je drastično pogažen Briselski sporazum.
Uz tu zamisao ide i zebnja da bi provokacija koja se brižljivo priprema mogla vrlo lako da upali varnicu. Jer, naši dobro obavešteni izvori prenose nam da su Albanci naručili 12.000 komada lakog raketnog bacača "armbrust", verovatno se plašeći odgovora Beograda.
Jer, procena je da naša vojska ne bi mirno gledala eskalaciju nasilja u Pokrajini, a do važnih tačaka na severu najefikasnije bi, zbog konfiguracije terena, mogla da stigne oklopnim vozilima. A, upravo "armbrust", iako nije poslednja reč tehnike (razvijen je još sedamdesetih godina), važi za pouzdano sredstvo za dejstva protiv tenkova, utvrđenih objekata, ali i žive sile.
Priintskrin
Reč je o oružju jednostavnom za korišćenje, koje može da dejstvuje u svim pozicijama. Projektil može da ispali vojnik i iz ležećeg i iz klečećeg stava. Može da se koristi i iz zatvorenih prostorija, ne emituje plamen i dim i proizvodi relativno tihu eksploziju gasova. Borbeni položaj strelca teško se otkriva, što je prednost u uslovima urbanog ratovanja.
Ipak, međunarodna zajednica, prema pisanju prištinskih medija, upozorila je Prištinu da transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku ne treba da izvede bez glasa Srba, što znači da bi taj proces morao da se izvede usvajanjem ustavnih amandmana. A da bi oni prošli, potrebni su glasovi dve trećine poslanika, uključujući i dve trećine glasova poslanika iz redova nealbanaca. Prema toj računici, bez podrške četvoro Srba, Priština ne može da dobije vojsku.
Komentarišući pojedine najave iz Prištine o stvaranju vojske Kosova i bez podrške predstavnika Srpske liste, predsednik Aleksandar Vučić rekao je juče da brine zbog toga, ali i da nije previše uplašen.
Tanjug
- Zar bi bilo prvi put da su pogazili svoje interne propise, međunarodno pravo i da žele da pokažu kako su jaki i silni? Brinem zbog svega što čine, ali nismo previše uplašeni. Bilo bi dobro da njihovi nalogodavci, koji su učestvovali u stvaranju kosovske nezavisnosti, utiču na svoje štićenike da se ponašaju ozbiljnije i odgovornije, to je naša molba.
Politički analitičar iz Prištine Fatmir Šeholi, za naš list objašnjava da bi desetoro poslanika koje čine Bošnjaci, Romi, Aškalije i drugi, glasalo za ustavne amandmane, ali da nedostaju četiri srpska glasa:
- Videvši da ne može da se dogovori sa Srbima, kosovska vlada je sačinila zakon kojim je moguće izvesti transformaciju KBS u "vojsku" na osnovu proste većine glasova poslanika. Iako međunarodna zajednica insistira i na glasovima manjinskih zajednica, čini mi se da je taj stav poslednjih dana omekšao i da se priprema neki kompromis.
Inače, prištinskim vlastima se sa formiranjem vojske, između ostalog, žuri i zato što bi tim činom bili bliži zaokruživanju "nezavisnosti". A da bi mogli da predstave da je reč o "multietničkim snagama", svakodnevno se radi na regrutaciji Srba uz primenu najrazličitijih metoda - od zastrašivanja da bi se članovi njihovih porodica mogli naći na albanskim poternicama do toga da će ostati bez imovine.
Šef diplomatije Ivica Dačić ponovio je da neke zapadne zemlje izuzetno nervira što Beograd nagovara pojedine države da povuku priznanje "Kosova", a da je za nas veoma važno da se održava broj zemalja koje nisu priznale nezavisnost. Za to su, kako je rekao, potrebni dobri bilateralni odnosi sa tim državama, što podrazumeva da im se posveti veća pažnja, česte posete i zajednički interesi.
Tanjug
- Kako proces priznavanja nezavisnosti može da bude nepovratan, kako oni misle, ako ima zemalja koje povlače odluku o priznanju? Oni misle da je nemoguće da broj zemalja koje su priznale Kosovo padne ispod sto. Samo neka misle tako -
zaključio je Dačić.
Prištinske vlasti uveliko pregovaraju i o nabavci pešadijskog naoružanja i helikoptera za tzv. vojsku Kosova. U njihovom fokusu u prvoj fazi opremanja je pet savremenih višenamenskih letelica, zasada nepoznatog proizvođača. Partnera za ovaj posao Priština traži u Zapadnoj Evropi, a obuka pilota već se sprovodi u Turskoj. Proces nabavke naoružanja i vojne opreme odvija se uz znanje i učešće međunarodnih i NATO snaga u Pokrajini.
Kosovo traži diplomatsko partnerstvo sa državom Vatikana i u tom cilju je neophodan korak da Sveta stolica prizna Kosovo - napisao je Ramuš Haradinaj, premijer privremenih institucija na KiM, na svom fejsbuk-profilu posle sastanka sa državnim sekretarom Vatikana Pjetrom Parolinijem. On je izjavio da je od Svete stolice tražio da prizna kosovsku nezavisnost.
106. 08. 2026. u 18:42 >> 18:43
206. 08. 2026. u 18:42 >> 18:43
106. 08. 2026. u 17:42
206. 08. 2026. u 17:42
Brza pruga između Beograda i Budimpešte trebalo bi da bude puštena u putnički saobraćaj na jesen.
06.08.2026
19:47
Dok Srbija gori na rekordnim temperaturama usled tropskog talasa, stiglo je upozorenje. Super El Ninjo i dipol Indijskog okeana diktiraju kakva nas zima čeka.
06.08.2026
21:30
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić oglasio se povodom akcije gašenja požara u Deliblatskoj peščari.
06.08.2026
22:28
Od danas, na praznik Preobraženja Gospodnjeg, pa sve do 15. avgusta, na grčkom ostrvu Kefalonija ponovo se dešava čudo - izlaze čuvene zmije Panagije (Presvete Bogorodice) koje donose blagoslov vernicima.
06.08.2026
22:00
Priča o čudu na Ostrogu 1993. godine kada je devojčica Hristina Joković iz Nikšića, prema svedočenju monaha, isceljena od slepila i leukemije zadivila je javnost.
06.08.2026
21:00
Policija je u Novom Pazaru uhapsila O. M. (1989) zbog sumnje da je prodavao falsifikovanu robu poznatih svetskih brendova, čija je ukupna vrednost procenjena na oko 13,6 miliona dinara, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
06.08.2026
23:45
Jezivi zločin koji se danas dogodio u stanu u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu potresao je stanare zgrade, ali i celokupnu javnost. Z. Ć. (57) svirepo je oduzeo život majci M. Ć. (82), nakon čega je pokušao da izvrši samoubistvo
06.08.2026
22:00
Službenici Odeljenja bezbednosti Bijelo Polje podneli su krivične prijave protiv N.J. (35) i R.F. (31) zbog sumnje da su počinili krivično delo omogućavanje uživanja opojnih droga. Tokom policijskih kontrola pronađeni su kokain i marihuana, dok je kod drugih lica utvrđeno prisustvo psihoaktivnih supstanci.
06.08.2026
23:08
Tragedija se danas dogodila u naselju Višnjica na beogradskoj Paliluli.
06.08.2026
19:46
Ubice često veruju da će vreme uništiti dokaze i zauvek sakriti istinu. Međutim, upravo ono što se sa telom dešava satima, danima, mesecima, pa čak i godinama nakon smrti, može istražiteljima da otkrije kada je osoba preminula, da li je telo premeštano i na koji način je pokušano prikrivanje zločina.
06.08.2026
21:00
Predsedniku Ukrajine Volodimiru Zelenskom veruje 55 odsto građana, što je pad u odnosu na maj kada je poverenje iznosilo 61 odsto, pokazalo je istraživanje koje je danas objavio Kijevski međunarodni institut za sociologiju (KMIS).
06.08.2026
23:45
Skoro 16.000 stranih dobrovoljaca iz najmanje 72 zemlje trenutno služi u Odbrambenim snagama Ukrajine, rekla je ukrajinski vojni ombudsman Olga Rešetilova.
06.08.2026
23:15
Nakon što je godinama gađao rafinerije, naftovode i turističke atrakcije u susednim zemljama, Teheran je vatrenu moć usmerio na infrastrukturu koja pokreće ključne tehnologije budućnosti.
06.08.2026
22:45
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da je veoma zadovoljan radom Pita Hegseta u Pentagonu.
06.08.2026
21:50
Pevačica Arijana Grande objavila je novi album "Petal", a kontroverze oko nje već su počele da uzburkavaju svetsku javnost.
06.08.2026
13:59
Nakon skandala sa zastavom takozvane države Kosovo, pevačica Kejti Peri se uputila u Crnu Goru, tačnije Kotor.
04.08.2026
22:19
Supruga čuvenog srpskog pisca Borislava Pekića, Ljiljana Pekić preminula je danas u 94. godini.
04.08.2026
14:14
Pop zvezda Kejti Peri tokom nastupa na festivalu u Prištini razvila je zastavu lažne države Kosovo i izazvala burne reakcije.
04.08.2026
12:38
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
03.08.2026
17:14
Koliko bi intimni odnos trebalo da traje da bi žena bila zadovoljna? Ovo pitanje godinama izaziva brojne rasprave, a istraživanja su ponudila odgovor koji je iznenadio mnoge.
06.08.2026
14:30
Haski Eva je postala zvezda simpatičnog snimka sa plaže na kojem uporno odbija da ode kući.
06.08.2026
17:40
Ako vam se pred spavanje u glavi vrte rokovi, obaveze i problemi, nekoliko jednostavnih tehnika uz pomoć ChatGPT-a može pomoći da rasteretite misli i lakše se opustite.
06.08.2026
17:10
Kombinacijom sode bikarbone, soli, sirćeta i deterdženta možete ukloniti zagorele naslage sa tiganja bez metalne žice i napornog ribanja.
06.08.2026
16:40
Pametni telefoni postali su neizostavan deo svakodnevice, pa ih mnogi koriste čak i dok su priključeni na punjač. Stručnjaci su otkrili da takva navika negativno utiče na trajanje baterije.
06.08.2026
16:10
U emisiji "Demanti" Ana Radulović osvrnula se i na razvod Goge i Marka Gačića, sa kojima je je u jednom periodu bila izuzetno bliska.
06.08.2026
21:00
U novoj epizodi emisije "Demanti", Ana Radulović osvrnula se na razvod Goge i Marka Gačića, ali i na navode koji su se pojavili u javnosti da se Goga navodno mešala u njen brak sa Mirčetom.
06.08.2026
21:35
Voditeljka Ana Radulović je sada za "Demanti" po prvi put otvoreno pričala o razvodu od Mirčeta Radulovića, ali i otkrila ko je bio prvi ko je saznao.
06.08.2026
20:35
Melvida Durdžić, majka Asmina Durdžića, uključila se u program emisije "Narod pita" i sramno je oplela po starleti Maji Marinković, koja je u vezi s njenim sinom.
06.08.2026
23:31
Vlasnica hita "Bumbar" Lina Božović u intervjuu za Informer otkriva kako se nosila sa životnim nedaćama, ali i šta je presudilo da se vrati muzici.
06.08.2026
23:01
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.