TRAMPOV NOVI ULTIMATUM IRANU: Punimo brodove najboljim oružjem
110. 04. 2026. u 18:16
210. 04. 2026. u 18:16
Vesti
Iako je i "Volstrit džurnal" posvetio tekst stanju u Evropi, koji je za poentu imao da je Evropa u nevolji, Politiko navodi da je Evropa "užasnu godinu" preživela manje-više netaknuta.
Uzimajući u obzir pregršt nevolja u Evropi, građanstvo je iznenađujuće optimistično, a ankete ukazuju da je oni podržavaju najviše u periodu ove generacije, dok je evro na rekordno visokom nivou.
Paradoksalno je, kako navodi Politiko, da se svima čini da je Evropa konstantno na pragu katastrofe, ali da ona nikad ne dođe.
Širom kontinenta (sa pojedinim izuzecima, navodi Politiko), vozovi stižu na vreme, zdravstvo i obrazovni sistemi su pristupačni i u dobrom stanju, pravosuđe je fer, a gradovi bezbedni.
Ekonomija, iako "nategnuta", i dalje raste, a nezaposlenost na nivou Evropske unije je na najnižem nivou od 2000. godine, iako je ona problem u pojedinim državama.
Evropa je uspela da se izbori za trgovinske sporazume sa Kanadom, iako su takvi sporazumi, kako navodi Politiko pod opsadom.
Iako je lako odbaciti Evropu kao mesto gde ništa zaista ne radi (Grčka, bregzit, migracije, Žan Klod Junker), nekako većina stvari radi", navodi Politiko, dodajući da je čak i većina populista odustala od ideje da napusti EU.
Lako je optužiti medije za lošu reputaciju Evrope, ali pravi krivci su njeni politički lideri, navodi se u tekstu.
Počevši sa krizom evra, političari su koristili pretnju evropske propasti kao „retoričku palicu".
- Ako evro propadne i Evropa će - rekla je nemačka kancelarka Angela Merkel 2010. godine kada je pokušavala da dobije podršku za svoji izlaznu strategiju.
Evropski komesar Francuske Pjer Moskovisi izjavio je 2016. godine da se Evropa mora promeniti ili "rizikuje da umre".
Nemački komesar Ginter Etinger rekao je u septembru da je Evropa u "smrtnoj opasnosti", dok je pokušavao da obezbedi podršku za svoj nacrt budšeta.
Postoji opasnost da će se ta njihova predviđanja ipak ostvariti. Ne prođe nijedna nedelja bez nekog velikog izazova za budućnost Evrope.
Nedavna odluka Merkelove da odstupi sa čela svoje stranke dovela je do novih dramatičnih predskazanja.
Gardijan je upozorio da njen skori odlazak ne predstavlja samo značajan izazov za EU, već i da bi on mogao da ima kobne posledice.
List je naveo da se možda radi o najvećem izazovu za Evropu još od tridesetih godina 20. veka.
Poslednja u nizu drama za EU jesu protesti francuskih "žutih prsluka". Neki se brinu da bi revolucija mogla da zahvati Evropu, navodi Politiko.
Nemci su uznemireni zbog odgovora francuskog lidera Emanuela Makrona, posebno zbog njegove odluke da većom potrošnjom novca odobrovolji demonstrante - kao da bi se čitav kontinent urušio ako bi Francuska (i Italija) prekoračile ciljni budšetski deficit EU od tri odsto.
U međuvremenu, evropski liberali se okupljaju da spasu francuskog predsednika. Za neke on je „novi evro".
- Ako Makron padne i Evropa će pasti - rekao je Henrik Enderlajn, istaknuti nemački akademik u kolumni za Špigl.
Ukoliko nas je protekla decenija stalnih kriza ičemu naučila, to je da šta god da se sledeće desi, evropska propast je najmanje moguća, navodi se u tekstu.
Međutim, jasno je da će ona biti drugačija. Sa sve starijom populacijom i glomaznom birokratijom, EU možda neće postati sledeći svetski ekonomski motor. Na globalnoj sceni Evropa neće biti ta koja uspostavlja trendove. Ali njeni građani će nastaviti da je podržavaju, iz straha od toga šta može da se desi ako nje više ne bude, zaključuje Politiko.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
10.04.2026
10:40
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
09.04.2026
11:33
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
08.04.2026
13:42
Dragan J. Vučićević je tokom emisije Kolegijum izneo podatke o gledanosti nove informativne emisije na Informer TV "Srpskog dnevnika".
07.04.2026
11:48
Na današnji dan, 1957. godine, u mračnoj ulici nadomak Buenos Ajresa, Blagoje Jovović pucao je na zločinca Antu Pavelića, bivšeg poglavara Nezavisne Države Hrvatske.
10.04.2026
17:29
Juče, na benzinskoj pumpi, na auto-putu kod Malog Požarevca, jedna mama na svet je donela dečaka. Majku i novorođenče zbrinula je ekipa Hitne pomoći Doma zdravlja u Sopotu.
10.04.2026
16:05
Veliki petak, dan Hristovog stradanja i jedan od najvažnijih dana u hrišćanskom kalendaru, obeležava se s dubokim poštovanjem i strogošću. Uz post i molitvu, mnogi običaji i verovanja čuvaju se vekovima.
10.04.2026
14:00
Završena je 32. epizoda druge sezone "Političkog kviza" na Informer TV, koja je gledaoce do samog kraja držala kraj malih ekrana.
10.04.2026
19:00
U susret velikom hrišćanskom prazniku Vaskrsu, širom Srbije danas se boje i šaraju jaja.
10.04.2026
18:15
Veliki požar izbio je u Obrenovcu u zgradi Starog mlina u Ulici Vuka Karadžića.
10.04.2026
17:46
U selu Hisardžik kod Prijepolja, danas je došlo do teške nesreće u kojoj je poginuo stariji muškarac.
10.04.2026
17:15
Preminula devojčica (16) koja je povređena u nesreći kod Novog Pazara.
10.04.2026
16:55
U teškoj saobraćajnoj nezgodi koja se danas dogodila na magistralnom putu kod Novog Pazara povređene su dve maloletne devojčice koje su se nalazile na električnom trotinetu.
10.04.2026
16:45
Policija u Švajcarskoj uhapsila je Srbina (51) u Sent Galenu, zbog sumnje da je pretukao četiri starija lica u tom mestu.
10.04.2026
15:50
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da bi Ukrajina u zamenu za odustajanje od nuklearnog oružja trebalo da dobije "bezbednosni kišobran", a garancije dobijene u to vreme nazvao je "nefer igrom i velikom greškom".
10.04.2026
18:30
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu objavio je u ponedeljak da je izbacio Španiju iz Civilno-vojnog koordinacionog centra uspostavljenog kao deo primirja u Gazi.
10.04.2026
18:00
Šef španske diplomatije Hoze Manuel Albares izjavio je danas da NATO neće učestvovati u bilo kakvoj operaciji u ratu na Bliskom istoku, dodajući da je situacija u kojoj se nalazi stanovništvo Libana "sramota za savest čovečanstva".
10.04.2026
17:30
Liban se suočava sa ozbiljnom prehrambenom krizom, jer sukobi u regionu remete snabdevanje hranom, saopštio je Svetski program za hranu (WFP).
10.04.2026
17:00
Nakon osam godina mukotrpnog rada i borbe, stravična sudbina Srba na Kosovu i Metohiji konačno je dobila svoju ekranizaciju.
10.04.2026
13:55
Uveliko traje snimanje pete sezone hit serije "Branilac", koja se vraća sa šest novih, potresnih epizoda.
10.04.2026
13:10
Neki od najpoznatijih holivudskih ličnosti slave pravoslavni Vaskrs - bilo zbog porekla, porodice ili ljubavi.
10.04.2026
10:54
Večeras se na Informer TV u 21.30 sati emituje 30. epizoda serije "Katarina Velika".
10.04.2026
10:38
Predrag Gaga Antonijević kaže da su mu zbog filma "Dara iz Jasenovca" pretili i da mu je zbog toga savetovano da ne ide u Hrvatsku.
10.04.2026
10:29
Jedna od najefikasnijih metoda je pravilo tri zone - kofer se deli na jasno definisane celine, a svaka stvar ima svoje mesto i svrhu.
10.04.2026
17:15
Nikol Kidman je još jednom pokazala zašto važi za ikonu stila, zablistavši na njujorškoj premijeri serije "Margo's Got Money Troubles".
10.04.2026
16:30
Vaskršnji praznici donose radost, druženje i bogatu trpezu, ali za kućne ljubimce mogu biti rizični. Često zaboravimo da ono što je nama ukusno i bezopasno, za njih može biti štetno ili čak otrovno.
10.04.2026
15:45
Jednostavan način da napravite jaja u mozaik stilu, i to bez mnogo truda, rezultat je dekoracija koja izgleda kao malo umetničko delo i posebno će se dopasti deci.
10.04.2026
15:00
Sada je pravo vreme za med od maslačka, a evo kako se priprema.
10.04.2026
14:15
Pevač Zdravko Čolić nikada ne nastupa na Veliki petak i tog pravila se pridržava godinama.
10.04.2026
18:26
Bivši rijaliti učesnik Božidar Ristanović, poznatiji kao Boža Džons tvrdi da je Asmin Durdžić ostao dužan 15.000 dinara u jednom hotelu u Rumi.
10.04.2026
17:52
Glumica Mirka Vasiljević pokazala je kako izgleda prava domaćinska atmosfera na Veliki petak u njenom prodičnom domu.
10.04.2026
17:19
Pevačica Mia Borisavljević trening ne propušta ni na Vaskrs, a kako je istakla za Informer večeru gotovo uvek preskače.
10.04.2026
16:48
Pevačica Edita Aradinović otkrila je da je njena kosa posedela kada je imala 20 godina.
10.04.2026
16:17
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar