TRAMPOV NOVI ULTIMATUM IRANU: Punimo brodove najboljim oružjem
110. 04. 2026. u 18:16
210. 04. 2026. u 18:16
Vesti
Zbog ovakvog izveštaja dobio je punu podršku od Amerike, Velike Britanije i Poljske da primeni takozvana "bonska ovlašćenja".
Politikolog iz Banjaluke Anđelko Kozomora objašnjava da nisu u pitanju nikakva nova ovlašćenja već ona koja su deklarcijom usvojena na zasedanju Saveta za sprovođenje mira u decembru 1997. u Bonu, kada su doneti neki zaključci koji se tiču uloge visokog predstavnika. Među njima, dodaje naš sagovornik, ne postoji mogućnost kadrovskih smena.
- Incko je dobio verbalnu podršku trojice ambasadora ali bonska ovlašćenja ne može da koristi na taj način već samo uz saglasnost velikih sila. Prošlo je to vreme kad je svet imao samo jednu veliku silu, sada su tu i Rusija i Kina, koje se i te kako pitaju da li visoki predstavnik može da koristi bonska ovlašćenja i kako - kaže Kozomora.
On podseća da je je Incko više puta pominjao da ako se ugrozi celovitost BiH i međunacionalni odnosi, da će reagovati, ali sve je to bilo za unutrašnju upotrebu jer nikada nije ni imao razloga da primeni ovlašćenja.
- Nema nikavih šansi da sada u ovim odnosima snaga u svetu ta ovlašćenja upotrebi. Ono što je bitno je da je BiH poslednjih meseci ponovo centar interesovanja velikih sila i oko nje se lome koplja između Rusije i Amerike. Vrlo agresivno pokušavaju da uvuku BiH u NATO, jer im je stalo da BiH bude deo te vojne alijanse kako bi ugrožavali i Srbiju i dalje Rusiju - objašnjava Kozomora.
Sagovornik Sputnjika iz Banjaluke uveren je da Zapadu najviše smetaju RS i Dodik, koji je najglasniji u tome da nema načina da Srpska pristane na članstvo u NATO.
- Dodikova priča o otcepljenju RS od BiH i o BiH kao nemogućoj državi, nešto je o čemu on govori od 2006, jer se ne poštuje izvorni Dejtonski sporazum. On to stalno ponavlja, pa ipak nikada nisu iskorišćena bonska ovlašćenja. Zato mislim da je glavni motiv Amerike i Velike Britanije sada da ucene Srpsku da BiH uđe u NATO, a to se, naravno, neće desiti - siguran je naš sagovornik.
Kozomora napominje da BiH koju Incko poznaje jeste nemoguća država ako posle sedam meseci posle izbora ne može da formira Savet ministara kao operativno telo koje bi radilo za dobrobit građana. Takođe, sedam meseci u BiH nema Predstavničkog doma, Veća naroda, a Predsedništvo se nije sastajalo dva meseca.
Na sednici UN, države koje su podržale Inckov izveštaj optužile su Dodika i zbog toga što traži ukidanje OHR-a, zbog „zastrašivanja građana", „revidiranja istorije u Srebrenici", dovođenje u pitanje presuda koje je doneo sud u Hagu i „kočenje BiH u napredovanju ka evroatlantskim integracijama. Jedini koji se suprotstavio ovom izveštaju bio je predstavnik Rusije.
Inače, pravnici naglašavaju da visoki predstavnik ni po Bonskoj deklaraciji ne može donositi zakone, već samo odluke privremenog karaktera, i to iz nadležnosti Predsedništva i Saveta ministara, kako izričito piše u ovoj deklaraciji.
S druge strane, svaka deklaracija je politički i neobavezujući, a ne pravni akt, i stoga nema pravnog osnova za delovanje visokog predstavnika već to može biti samo Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma. Inckov novi izveštaj pokriva period od 16. oktobra 2018. do 15. aprila 2019. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
10.04.2026
10:40
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
09.04.2026
11:33
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
08.04.2026
13:42
Dragan J. Vučićević je tokom emisije Kolegijum izneo podatke o gledanosti nove informativne emisije na Informer TV "Srpskog dnevnika".
07.04.2026
11:48
"Tojota korola turing sports", karavan verzija "korole", jedan je od najpopularnijih porodičnih hibridnih automobila u Evropi. Cena najnovije verzije kreće se oko 28.200 evra.
10.04.2026
21:00
Na današnji dan, 1957. godine, u mračnoj ulici nadomak Buenos Ajresa, Blagoje Jovović pucao je na zločinca Antu Pavelića, bivšeg poglavara Nezavisne Države Hrvatske.
10.04.2026
17:29
Juče, na benzinskoj pumpi, na auto-putu kod Malog Požarevca, jedna mama na svet je donela dečaka. Majku i novorođenče zbrinula je ekipa Hitne pomoći Doma zdravlja u Sopotu.
10.04.2026
16:05
Veliki petak, dan Hristovog stradanja i jedan od najvažnijih dana u hrišćanskom kalendaru, obeležava se s dubokim poštovanjem i strogošću. Uz post i molitvu, mnogi običaji i verovanja čuvaju se vekovima.
10.04.2026
14:00
Posmrtni ostaci Blagoja Jovovića uskoro će biti prebačene iz Argentine u Srbiju, kako bi bio sahranjen u otažbini, uz sve počasti, rekla je ministarka a rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski.
10.04.2026
21:22
Devojčica Dž.N. (15), koja je upravljala električnim trotinetom u trenutku teške saobraćajne nesreće kod Novog Pazara, zadobila je višestruke prelome ruke i trenutno se nalazi van životne opasnosti, potvrđeno je za Informer iz medicinskih izvora.
10.04.2026
23:23
M.R. (16) nastradala je u teškoj saobraćajnoj nesreći kod Novog Pazara kada je nju i drugaricu Dž.N. (15) sa kojom se vozila trotinetom, kolima udarila devojka S.M. (24). Ona je, prema nezvaničnim informacijama, preticala kolonu na punoj liniji i tom prilikom ''golfom'' pokosila devojčice.
10.04.2026
23:00
Nakon više od četiri meseca od pogibije Ane Radović (20) i Aleksandra Masalušića (37) u Međuvršju kod Čačka, Osnovno javno tužilaštvo u ovom gradu je zatvorilo istragu u vezi sa ovom stravičnom tragedijom.
10.04.2026
21:25
S.M.(22) uhapšena je zbog sumnje da je izazvala saobraćajnu nesreću u Novom Pazaru u kojoj je poginula devojčica M.R. (16), a teško povređena njena drugarica koja se trenutno nalazi na lečenju.
10.04.2026
20:37
Stari mlin, napušteni objekat u centru Obrenovca, zapalio se danas oko 17 časova, a vatrogasci-spasioci iz Obrenovca i sa Voždovca se već satima bore sa vatrom.
10.04.2026
19:22
Španija je spremna da radi na stvaranju zajedničke vojske Evropske unije „već sutra“ jer samo tada evropske „srednje sile“ mogu dobiti bezbednosni i odbrambeni značaj u današnjem svetu, rekao je španski premijer Pedro Sančez.
10.04.2026
23:55
Izrael je odbio da dozvoli Francuskoj da bude uključena u direktne pregovore između njega i Libana, koji bi trebalo da počnu sledeće nedelje u Vašingtonu.
10.04.2026
23:50
Velika Britanija priprema novu verziju velikog plana za pripremu cele nacije od vojske i policije do bolnica i industrije za prelazak u rat, rekao je za Sky News šef oružanih snaga.
10.04.2026
23:37
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu zatražio je odlaganje svedočenja u dugotrajnom procesu za korupciju koji se vodi protiv njega, a koji je trebalo da se nastavi u nedelju, navodeći kao razlog za nastavak bezbednosne situacije u regionu, rekao je Netanjahuov advokat u sudskom podnesku.
10.04.2026
23:30
Večeras je na Informer TV emitovana 30. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
10.04.2026
22:30
Nakon osam godina mukotrpnog rada i borbe, stravična sudbina Srba na Kosovu i Metohiji konačno je dobila svoju ekranizaciju.
10.04.2026
13:55
Uveliko traje snimanje pete sezone hit serije "Branilac", koja se vraća sa šest novih, potresnih epizoda.
10.04.2026
13:10
Neki od najpoznatijih holivudskih ličnosti slave pravoslavni Vaskrs - bilo zbog porekla, porodice ili ljubavi.
10.04.2026
10:54
Večeras se na Informer TV u 21.30 sati emituje 30. epizoda serije "Katarina Velika".
10.04.2026
10:38
Jedna od najefikasnijih metoda je pravilo tri zone - kofer se deli na jasno definisane celine, a svaka stvar ima svoje mesto i svrhu.
10.04.2026
17:15
Nikol Kidman je još jednom pokazala zašto važi za ikonu stila, zablistavši na njujorškoj premijeri serije "Margo's Got Money Troubles".
10.04.2026
16:30
Vaskršnji praznici donose radost, druženje i bogatu trpezu, ali za kućne ljubimce mogu biti rizični. Često zaboravimo da ono što je nama ukusno i bezopasno, za njih može biti štetno ili čak otrovno.
10.04.2026
15:45
Jednostavan način da napravite jaja u mozaik stilu, i to bez mnogo truda, rezultat je dekoracija koja izgleda kao malo umetničko delo i posebno će se dopasti deci.
10.04.2026
15:00
Drugi brak mnogima donosi više harmonije i međusobnog razumevanja. Pet razloga zbog kojih se često smatra da je upravo taj brak mirniji i uspešniji od prvog.
10.04.2026
23:20
Rijaliti učesnica Anđela Đuričić privukla je veliku pažnju fotografijom iz teretane na kojoj su u prvom planu njene grudi.
10.04.2026
23:24
Pevač Stefan Zdravković, poznatiji kao Princ od Vranje otkrio je da je nakon jednog pada na skijanju imao amneziju.
10.04.2026
22:16
Dok Stanija Dobrojević u "Eliti 9" vodi ratove, njeni sugrađani i komšije iz Rume smatraju, između ostalog, da je "mogla i da ne uđe" u pomenuti šou.
10.04.2026
21:36
Pevač Boris Režak govorio je o najbolnijoj temi za njega - bolesti svog brata Daria.
10.04.2026
20:56
Tokom gledanja snimaka u "Eliti 9" danas je izbila još jedna žestoka svađa između Stanije Dobrojević i Asmina Durdžića.
10.04.2026
20:17
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar