HAOS U UKRAJINI: Zelenski je doneo odluku koja je šokirala mnoge
127. 12. 2025. u 12:29
227. 12. 2025. u 12:29
Vesti
Na samom početku, putem video-linka zvanice u Inđiji pozdravio je predstavnik kompanije iz Japana uključivši se iz Osake. On je rekao da danas ne bismo bili ovde bez zdušne podrške Vlade Srbije.
Generalni direktor korporacije Tojo tajers Takaši Šimicu izjavio je danas, na svečanosti polaganja kamena temeljca za fabriku guma japanske kompanije Tojo tajers u Inđiji, da će gradnja te fabrike biti završena do aprila 2022. godine. Fabrka u Inđiji će do 2023. godine sa oko 560 srpskih radnika proizvoditi godišnje pet miliona Tojo guma, rekao je Šimicu obrativši se onlajn na svečanosti kojoj prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Pažljivo smo tražili lokaciju, konkurencija je bila veoma jaka i našli smo savršeno okruženje u Srbiji", kazao je Šimicu. Istakao je da će fabria u Inđiji snabdevati tržišta u Evropi, na Bliskom istoku, Africi i Severnoj Americi. Iako je ovo već osma fabrka kompanije Tojo, ona će imati veoma bitnu ulogu u unutar našeg globalnog lanca snabdevanja", naglasio je on.
"Naš cilj je da prozvodimo gume, u potpunosti u skladu sa Tojo filozofijom koja podrazumeva promovisanje lokalnog privrednog rasta i otvaranje novih radnih mesta, uz smanjenje ugljeničnog otiska i uz pomoć novih tehnologija. Naš plan jeste da završimo sa izgradnjom fabrike u Srbji do aprila 2022. godine, kada proizvodnja treba i da počne". Veoma smo zadovojni što možemo da otvorimo nova radna mesta i pospešimo privredni razvoj Srbije i Inđije, dodao je on. "Unapred se radujemo danu kada ćemo moći da posetimo Srbju i pridružimo vam se na proslavi proizvodnje naše prve gume ovde", naglasio je on.
Šimicu je rekao da će se u fabrici u Srbiji koristiti najnovija tehnologiju i proizvoditi najkvalitetniji proizvodi po najkonkurentnijim cenama, kao i na energetski efikasan način.
Zvanicama se obratio i nekadašnji fudbaler i reprezentativac Dragan Stojković Piksi koji je više od decenije živeo i radio u Japanu.
Foto: tanjug
On je rekao da ne mora da govori koliko mu ta zemlja znači i koliko mu je u srcu. On je potom predstavnike Tojo tajera pozdravio na japanskom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da je ovo izuzetno velika i važna stvar za Srbiju i da nema reči koje bi dovoljno objasnile značaj ove investicije.
"Ovo je najveća Japanska investicija do sada u našu zemlju", rekao je Vučić i zahvalio se svima koji su odlučili da ulažu u našu zemlju.
Kako kaže, pregovori su se vodili tri i po godine, kako bi dobili danas jednog ovako velikog giganta i investiciju od tako velikog značaja.
Foto: printscreen RTV Pink
Kako kaže, izvoz će biti na nivou od 240 miliona evra i ova kompanije će biti jedan od najvećih i najmoćnijih izvoznika. Naglasio je da su ovo ogromni podsticaji za razvoj srpske ekonimije.
"Očekujemo dolazak i novih japanskih investicija nakon ove. Hoću da se zahvalim svima iz moje kancelarije koji su vredno i naporno radili na ovome", rekao je Vučić.
Ističe da je u Inđiji urađen odličan posao, kao i da je posebno zahvalan Draganu Stojkoviću Piksiju, legendi Srbije i Japana.
Kako kaže, ovo pokazuje koliko moramo da poštujemo ljude koji rade za našu zemlju i koji doprinose prodoru Srbije u svetu.
"Ovde će raditi oko 560 radnika, i proizvodiće gume. Klijenti će biti i micubiši, folksvagen i drugi. Verujem da će posle ovoga u mnogim sremskim mestima rešiti problem nezaposlenosti. Ovo donosi pobedu Srbiji", rekao je Vučić.
Kako kaže, nije lako dovoditi investitore u toku pandemije, a mi, dodaje, u toku trećeg talasa postavljamo kamen temeljac za Tojo Tajers kompaniju.
Ističe da su se oko dve i po godine borili za to da Japanci izaberu Srbiju za investiciju, i dodaje da su uspeli upravo zahvaljujući tome što gledamo u budućnost i što smo gladni investicija.
"Hoćemo što više fabrika. Spremni smo to sve da prihavtimo i da kao država što više pomognemo", rekao je Vučić.
Foto: printscreen RTV Pink
Kako kaže, sa ovom investicijom budućnost Inđije je zagarantovana
"Čestitam građanima Srbije, ovo je prva fabrika Tojo Tajers u celoj Evropi", rekao je Vučić.
Predsednik je rekao da je ponosan na to što će u Srbiji biti jedna ovakva pametna fabrika, sa ovako moćnim i velikim investicionim ulaganjem i što će, dodaje, obezbediti bolji život građanima Srbije.
Foto: printscreen RTV Pink
"Živelo prijateljstvo Japana i Srbije. Živeo Japan, živela Srbija!", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je zajedno sa partnerima iz Japana i predstavnicima lokalne samouprave položio kamen temeljac za fabriku guma.
Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je danas japanskim partnerima iz Tojo tajers kompanije što su u slučaju fabrike u Inđiji poštovali i ekološke standarde, te naglasio da će država i od kineskih partnera insistirati da to isto učine.
On je to rekao na pitanje novinara zbog čega je u Inđiji održana javna rasprava o uticaju japanske kompanije Tojo tajers na životnu sredinu, dok u Zrenjaninu za kompaniju Linglong tako nešto nije učinjeno.
Istakao je da nije bio upoznat sa lokalnim procedurama i da postoje razlike u dolasku investicija i javnim raspravama o uticaju na životnu sredinu između Inđije i Zrenjanina.
Vučić naglašava da je Srbiji značajna svaka investicija koja je došla, jer one znače bolji život za građane, i na sve je ponosan, ali je naglasio da je pođednako važna i zaštita životne sredine, te da sve fabrike koje dolaze moraju da poštuju ekološke standarde.
"U narednom periodu moramo više pažnje da posvećujemo zaštiti životne sredine", rekao je Vučić.
"Radićemo sve da ljudi budu zadovoljni, da njihovi životi budu zaštićeni, da stvaramo novu vrednost i da Srbija može snaznzo i hrabro da ide napred", povukao je Vučić.
Podsetio je da su do pre nekoliko godina mnogi gradovi bili u teškom ekonomskom stanju, bez novih fabrika i investicija, ali da sada u Vojvodini rade i CTF, Brose, dok će Linglong na jesen sledeće godine otvoriti prvi pogon.
"Mislim da je danas važno da se zna da se radi o stotinama miliona i milijardi investicija koje znače bolji život za ljude, sigurnost i mogućnost da planiraju opstanak u Srbiji", zaključio je Vučić.
Pre polaganja kamena temeljca predsednik Vučić razgovarao je sa rukovodstvom kompanije.
Svečanoj ceremoniji prisustvuju i ministarka privrede Anđelka Atansković, generalni direktor korporacije Takaši Šimicu, legendarni fudbaler Dragan Stojković Piksi koji je značajan deo karijere proveo u japanskoj Nagoji, čuveni golman Crvene zvezde Stevan Dika Stojanović, ambasador Japana Takahiko Kacumata i predsednik Vlade Vojvodine Igor Mirović.
Reč je o jednoj od najvećih svetskih kompanija za proizvodnju guma koja će napraviti fabriku u Severoistocnoj industrijskoj zoni opštine Indija, na dva kilometra od centra mesta.
Planirana investicija u Srbiji je prva i jedina fabrika kompanije Toyo u Evropi iz koje će snabdevati tržišta u Evropi i Rusiji. Fabrika koja će biti izgrađena u Inđiji biće tzv. Pametna fabrika sa instaliranim sistemom Internet of Things. Investitor će u okviru fabrike sprovoditi i kontinuirano istraživanje i razvoj proizvodne tehnologije sa ciljem razvoja nove generacije guma u saradnji sa Centrom za istraživanje razvoj kompanije Toyo Tires y Jananu.
Nakon par Pisama o namerama, investitor je u avgustu 2020. dostavio zvaničnu dopunu Prijave za dodelu sredstava podsticaja za realizaciju investicionog projekta na teritoriji opštine Inđija -izgradnja fabrike za proizvodnju guma. Planirano ulaganje iznosi 382.713.001 evro uz otvaranje 523 nova radna mesta do kraja 2023. godine, uz obavezu da pet godina po realizaciji projekta ne smanjuje broj zaposlenih na neodređeno vreme ispod Planirane dvogodišnje bruto plate za novozaposlene iznose 10.293.700 evra.
Foto: Informer
U septembru 2020. godine potpisan je Ugovor o dodeli zemljišta, te je investitor postao vlasnik oko 63 hektara zemljišta na teritoriji opštine Inđija. Fabrika će biti izgrađena u Inđiji na zemljištu površine od oko 600.000 metara kvadratnih. Fabrika he bilti veličine 210.000 metara kvadratnih a kasnije bi se proširila na 420.000 metara kvadratnih.
Obim proizvodnje planiran u Srbiji iznosio bi 5-10 miliona guma prvog ranga godišnje (letnjih zimskih) za najpoznatije svetske proizvođače automobila. Treba napomenuti da Toyo proizvođač premijum guma i da će realizacijom ove investicije u opštini Inđija Toyo postati prvi proizvođač takvih guma Srbiji.
Foto: Informer
Japanska kompanija "Toyo Tire Corroration" sa sedištem u Osaki, je jedan od najvećih svetskih proizvođača automobilskih guma na svetu i proizvoda od najkvalitetnije industrijske gume i poliuretana. Kompanija je u 2019. godini ostvarila godišnji prihod od oko 3 milijarde evra i ostvarila neto profit od oko 193,6 miliona evra. Kompanija je zaključno sa 31.12. 2019. godine zapošljavala globalno 13.132 radnika. Kompanija poseduje proizvodne kapacitete u Japanu, Maleziji, Kini i SAD (proizvodnja guma) kao i fabrike u segmentu proizvodnje delova za automobile (Japan, SAD, Tajland).
Kompanija se kotira na berzama u Tokiju, Osaki i Nagoji. Glavna tržišta kompanije Toyo su tržište Japana i Severne Amerike a klijenti ove kompanije su najveći svetski proizvođači automobila: Mitsubishi, Audi, W, Porsche idr. Acortiman proizvodnje spektar modela sa visokim performansama, gume prilagođene sportskim takmičenjima i gume za terenska vozila (SUV). Proizvodnja i prodaja guma se vrši pod tri brenda: Toyo Tires, Nitto, Silverstone. Kompanija ima i najviše standarde kada je zaštita životne sredine u pitanju koji he ce primenjivati i u Srbiji.
Foto: Informer
Predsednik Opštine Inđija Vladimir Gak ranije je rekao Tanjugu da će to biti najznačajnija investicija do sada u Srbiji s obzirom na visinu ulaganja od 367 miliona evra u prvoj fazi, veličinu objekta, kao i na činjenucu da Tojo tajers pripada Micubiši korporaciji.
Glavni izvođač radova na izgradnji hale koja će zahvatati oko 20 hektara, kako je rekao, biće japanska kompanija Takenaka, ali da će biti mesta i za naše građevince kao podizvođače.
Rok izgradnje je 17 meseci, nakon čega se očekuje da fabrika godišnje proizvodi pet miliona guma premijum klase za tržište Evrope i Rusije.
Opština Inđija je obezbedila zemljište površine 64 hektara i neophodnu infrastrukturu.
Tojo tajers bi, kako je ranije najavljeno, u novom pogonu trebalo da zaposli 537 radnika čije plate će biti iznad proseka u Srbiji.
Japanski gigant osnovan je 1945. godine, sa sedištem grupacije u Osaki.
Poslovne aktivnosti grupe zasnivaju se na tri osnovne grane - gume, automobilska tehnologija i hemikalije.
Gume Tojo tajers prisutne su u Evropi više od 30 godina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srpsva pravoslavna crkva i njeni vernici sutra obeležavaju Materice - praznik majki, jedan od nekoliko koji predstoje Božiću.
27.12.2025
22:00
Naučnici su otkrili da uobičajeni prehrambeni emulgator menjaju crevni mikrobiom dece već u prvim nedeljama života!
27.12.2025
21:30
U ponudi polovnjaka do 950 evra, gde su kompromisi neizbežni, "folksvagen polo", "opel astra G" i "zastava fiat" nude najbolji odnos cene i kvaliteta.
27.12.2025
19:30
Srđan Nedeljković (1995) iz Kragujevca, nestao je 10. decembra, a poslednji put viđen je u Čačku.
27.12.2025
21:15
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog јavnog tužioca Osnovnog јavnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su D. B. (1972) iz Sremske Kamenice, zbog postoјanja osnova sumnje da јe izvršio krivično delo teška dela protiv opšte sigurnosti.
27.12.2025
22:05
Goran Lazor (46) koji je ubijen u Savinom selu kod Vrbasa, navodno se sa osumnjičenima L.N. (20) i L.M.(18), koje je dobro poznavao, posvađao jer su oni u prethodnom periodu maltretirali njegovog sina.
27.12.2025
19:16
Pripadnici Policijske uprave za grad Beograd, UKP, u opsežnoj akciji sprovedenoj u saradnji sa nadležnim tužilaštvima na više lokacija u Beogradu, rasvetlili su krivično delo izazivanje opšte opasnosti, zaplenili veću količinu opojne droge i uhapsili tri osobe osumnjičene za ova krivična dela.
27.12.2025
20:15
Žena (67) izbodena u zgradi na Novom Beogradu prilikom pljačke trenutno nije životno ugrožena. Ubodne rane je zadobila, između ostalog, u glavu i u butnu kost. Takođe, konstatovan joj je pneumotoraks.
27.12.2025
20:09
Monstrumu koji je danas izbo stariju ženu u ulazu zgrade na Novom Beogradu tokom napada polomio se nož.
27.12.2025
18:04
Britanska laburistička vlada premijera Kira Starmera potrošila je više od pola miliona funti poreskog novca na plaćene influensere na TikToku i drugim društvenim mrežama, s ciljem da poveća sopstvenu popularnost i promoviše vladinu politiku među mladima, objavio je „Gardijan“.
27.12.2025
22:40
Portparol Evropske unije za spoljne poslove Anuar el Anuni izjavio je danas da EU insistira na poštovanju suvereniteta Somalije, nakon što je Izrael zvanično priznao njen otcepljeni region Somalilend kao nezavisnu državu.
27.12.2025
22:15
Pilot ultralakog aviona koji je nosio reklamni baner poginuo je nakon što se letelica srušila u more kod plaže Kopakabana u Rio de Žaneiru, saopštile su lokalne vlasti.
27.12.2025
21:52
Najnoviji dokumenti Ministarstva pravde SAD otkrivaju hiljade kupovina Džefrija Epštajna na Amazonu između 2014. i 2019. godine, uključujući dečje školske uniforme, seksualne igračke, kostime sa simbolikom moći i pet primeraka romana „Lolita“ Vladimira Nabokova.
27.12.2025
21:30
U gruzijskoj prestonici Tbilisiju danas se održavaju novi antivladini protesti.
27.12.2025
21:00
Glumica Iskra Brajović podelila je od istorije sačuvanu novogodišnju fotograviju na kojoj je za ruke drže bivši supružnici, otac i veliki glumac Vojislav Voja Brajović i majka Ljiljana.
27.12.2025
15:48
Glumica Mina Lazarević već neko vreme je u emotivnoj vezi sa glumcem Vladimirom Pošavcem Tušekom ali se malo zna da je on bio u braku sa njihovom koleginicom Jelenom Bosančić sa kojom ima sina.
27.12.2025
15:24
Dok su se prolaznici u Njujorku nadali fotografiji i kratkom susretu, glumac Harison Ford imao je sasvim drugačiji plan, da mirno pređe ulicu i nastavi svojim putem.
27.12.2025
14:06
Ponekad je dovoljan dobar film da te resetuje, pogura i natera da ponovo poveruješ u sebe. Ako ti treba inspiracija, energija ili samo mali podsetnik da je upornost jača od okolnosti, ovo su filmovi koje vredi pogledati.
27.12.2025
13:19
Nova godina se ne dočekuje u tišini, i isto važi za ono što nosite. Ovo je noć u kojoj garderoba govori pre vas, a mi vam donosimo ideje za tri stajlinga sa kojima nema greške.
27.12.2025
21:00
Mnogi imaju običaj da pre jela popiju čašicu ili dve rakije, bilo kod kuće ili u restoranu. Stručnjaci upozoravaju da ne poboljšava apetit, već ga kvari i uzrokuje neprijatan osećaj u stomaku.
27.12.2025
20:20
Ako volite čokoladne kolače koji se tope u ustima, Matilda torta je pravi izbor.
27.12.2025
19:40
Robot usisivači nude veliki komfor i štede vreme, ali uz čišćenje doma često prikupljaju i podatke o prostoru, navikama i rasporedu stanovanja. Kako postaju sve pametniji i povezaniji, korisnici se sve češće pitaju da li je praktičnost vredna potencijalnog rizika po privatnost.
27.12.2025
18:20
Pečenje ribe često je mala kućna drama. Miris se zadrži satima, ukus zna da bude suv, ali zzu na scenu stupa jabuka, sastojak koji deluje nebitno, a u praksi pravi ogromnu razliku.
27.12.2025
17:40
Večeras je u emisiji "Pinkove zvezde" došlo do rasprave između repera Desingerice i Bosanca, zbog čega je kompozitor u jednom momentu napustio svoje mesto.
27.12.2025
22:47
Rijaliti učesnik Anđelo Ranković priznao je da ga je živi blam pojeo zbog rasprave pred kamerama sa bivšom devojkom Anitom Stanojlović.
27.12.2025
20:49
Voditeljka Jovana Jeremić vrelim plesom najavila je specijalno iznenađenje koje priprema za gledaoce svoje emisije.
27.12.2025
20:10
Influenserka Luna Đogani oglasila se nakon užasa koji se danas desio na Novom Beogradu, inače opštini na kojoj i ona živi sa porodicom.
27.12.2025
19:41
Poslednji petak u 2025. godini obeležio je koncert "Kraljica juga 2" koji je Milica Pavlović, održala u dvorani "Čair" pred više od 6.000 ljudi.
27.12.2025
19:17
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar