DEVOJČICA (11) PRONAĐENA MRTVA U RECI: Porodica se oprostila potresnim rečima
111. 08. 2026. u 13:28
211. 08. 2026. u 13:28
Informer.rs
Vesti
Ponovno obraćanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića
- Sven Alkalaj nema saglasnost Predsedništva. Neću da ulazim u detalje o kojima je on pričao i napadao Srbe iz BiH, ali to je njegov problem. Nisam rekao ništa protiv bilo koje zemlje iz regiona. Predstavnici BiH i Hrvatske su to učinili. Rekao je da je jasno ko je bio đavo. Bilo je lako za mene da odgovorim, zna se gde je bio najveći koncentracioni logor u Jasenovcu i mislim da svi znaju ko je bio đavo. Mi poštujemo njihove stavove iako ih ne delimo istovremeno. Primećujemo da posotje sporovi po pitanju. Zbog čega nije bilo Hrvata odgovornih za užasne zločine nad Srbima? Predstavnik Hrvatske je zaboravio da vam kaže da ima više nestalih Srba, i to je zaključak hrvatskog Crvenog krsta. Mi smo predložili hrvatima i Albancima. Rekli smo im "u redu, pronađite mesto u Srbiji i recite da imaju sumnje da ima tu sahranjenih da odemo, nemamo šta da krijemo.
Hrvatski predstavnik Srbe nazvao đavolima
Hrvatski predstavnik je, poput Alkalaja, imao obraćanje prožeto mržnjom prema Srbima, koje je u jednom trenutku nazvao i - đavolima.
- Predsednik Vučić je istakao da tokom sukoba niko nije bio anđeo, ali ja mislim da je jasno ko je bio đavo. Današnja konačna presuda generalu Mladiću pokazuje značaj mehanizma - rekao je on.
Alkalaj likuje nad presudom Mladiću
Nepriznati predstavnik BiH Sven Alkalaj je danas istakao da je ponosan zbog presude generalu Ratku Mladiću.
- Mladić je poznat kao kasapin sa Balkana, i umreće u sramoti, ali pravda je pobedila, i zato je BiH danas zahvalna, rekao je Alkalaj, nepriznati predstavnik BiH.
Obraćanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića
Foto: Informer.rs
- Republika Srbija je pokrenula mogućnost osluženja kazni u Srbiji. Nijedan odgvor nismo dobili na ovoj sednici. Prirodno je da služe kaznu u Srbiji. Želim da podvučem želju Srbije da izvršenje kazni građana Srbije bude u Srbiji. Tvrdnja da na način Srbija nije poštovala svoje obaveze, pozivam da Srbija ispoštuje obaveze. Republika Srbija ima obavezu da izruči građane za ratne zločine. Obaveze prema mehanizmu se tiču ozbiljnog prekršaja. Srbija ozbiljno shvata svoje obaveze. Samo bih podsetio da je Republika Srbija isporučila Tribunalu sve osobe optužene od strane Tužioca. Dostavili smo takođe i dokumentaciju.
Želim da vas podsetim na činjenicu da je Francuska odbila izručenje pojednica zbog nepoštovanja Suda pod parlom da Francuska ne izručuje svoje građane. Mnogi zločini počinjeni nad srpskim civilima nisu bili od interesocvanja, ali jako je bitno da ništa ne ostavimo nejasno. Interesantno je da pored kritike Srbija je jedina koja osuđuje zločine koje su počinili građani Srbije. Srbija osuđuje užasan zločin u Srebrenici. Ipak, mi smo ovde da analiziramo rezultate. Haški tribunal je sudio samo Srbima. Srbi su osuđeni na 1130 godina zatvora, i na 7 doživotnih kazni, s druge strane nijedan Hrvat nije osuđen. Gotovina je osuđen na 23 godine zatvora, dok je presuda posle promenjena na oslobađajuću. Takođe Naser Orić je oslobođen. Ispostavlja se da niko od njih nije odgovoran za te zločine. Pozivamo savet bezbednosti da nam pomogne.
On ističe da će Srbi pokazati odgovornost i da će se boriti za mir i stabilnost u regionu, i pozvao je mehanizam da poštuje Srbiju i međunarodno pravo, a ne da kriminalizuje našu zemlju.
- Okrenuti smo budućnosti a ne prošlosti, uprkos selektivnoj pravdi Haškog tribunala. I imam jednu poruku za sve Srbe i Srbe u celom regionu: "Glave gore, ni Srbija ni srpski naord nisu osuđeni nizašta, na nama je da radimo još marljivije i otvaramo fabrike - zaključio je Vučić.
Kina - Smanjite svoje troškove
Kineski predstavnik se zahvalio na izveštajima Agiusu i Bramercu, i izrazio je saučešće zbog smrti sudije Kama.
On je istakao da mehanizam nastavlja svoje napore na pronalaženju optuženih, i da Kina ceni te mere.
- Kina se nada da će mehanizam sprovesti svoje mogućnosti u skladu sa pravilima Saveta bezbednosti. Mehanizam takođe mora da racionalizuje korišćenje svojih budžetskih sredstava, i mora da umanji svoje troškove - kazao je on.
Kineski predstavnik je po pitanju izručenja Jojića i Radete rekao da se nada da će Srbija i Mehanizam uspostaviti komunikaciju i da će naći zajedničko rešenje za te probleme.
Niger i Sveti Vinsent i Grenadini pozdravili rad Međunarodnog rezidualnog mehanizma
Predstavnici Nigera i Svetog Vinsenta i Grenadina su, kao i gotovo svi predstavnici, pozdravili rad Međunarodnog rezidualnog mehanizma.
Oni su izrazili zadovoljstvo presudom generalu Ratku Mladiću, kao i da što skorije očekuju još dve presude - Simatoviću i Stanišiću.
Indija - Pravda i neutralnost su najvažniji
Predstavnik Indije je pozdravio rad Međunarodnog rezidualnog mehanizma, ali je i rekao da mora da pravdu i neutralnost stavlja na prvo mesto.
Francuska: Pozivamo sve da sarađuju sa Mehanizmom
Foto: Printscreen
- Francuska podvlači svoju posvećenost izvršavanju obaveza. Gospodine predsedavajući, dejstvo Mehanizma nije ograničena na sud, jako je bitna zaštita svedoka.
Obraćanje predstavnika SAD
Foto: Printscreen RTV Pink
- Apelaciono veće je donelo odluku o Mladiću. Nadamo se da će ova odluka doneti jednu mereu mira za porodice žrtava. Mi podvlačimo i značaj rada Mehanizma kako bi osigurao primenu pravde. u skladu sa tim mi smo razočarani sa tim da Srbija nije ispunila obavezu. SAD poziva Srbiju da izvrše hapšenje Radete i Jojića.
Rusija stala na stranu Srbije
- Presuda protiv Ratka Mladića je nastavak politizacije međunarodnog rezidualnog mehanizma. Već 30 godian gledamo kako Hag uništava živote učesnika rata, koji je bio tragedija i za Srbe, Bošnjake i Hrvate. To je rat koji je uništio njihovu zemlju, i koji je pokazao kako je ranjiva međunarodna pravda - kazao je on.
Foto: Printscreen TV Pink
Pitao je i da li iko pozvan na odgovornost zbog bombardovanja civila u SRJ, ubijanja novinara i bombardovanje kineske ambasasde.
- Zašto okrećete glavu pred zločinima Albanaca. Međunarodni tribunal je oruđe osvete, a ne pravde. Rezidualni mehanizam je nasledio negativne osobine svog prethodnika - kazao je ruski predstavnik, rekavši da presude nisu fer, pošto je jedna strana osuđena za sve, a zločini drugih su zataškani.
Velika Britanija
Foto: Printscreen TV Pink
- Mi smo impresionirani da je Mehanizam uspeo da napreduje. Ovo je jedna bitna presuda. mehanizam pokazuje da nekažnjenost neće biti dozvoljena. Podržavamo Mehanizam. nadamo se da će i ostali biti privedeni pravdi. Podržavamo to što je Karadžić prebačen da svoju kaznu služi u Velikoj Britaniji. Rezolucija 19.66 jasno poziva da svi sarađujemo sa Mehanizmom. Pozivamo Srbiju da poštuje odluku i reaguje na izručen je Petra Jojića i Vjericu Radetu.
Obraćanje predstavnika Vijetnama
Foto: Printscreen TV Pink
- Želim da izrazim najdublje žaljenje zbog preminulog sudije. Pozdravljam i predstavnike Srbije koji prisustvuju ovom sastanku. Podržavamo mehanizam.
Obraćanje Serža Bramerca
- Nakon presude, Mladić je osuđen na najstrožu moguću kaznu. Borili su se za to da Mladić bud osuđen. Pravda je bitna za žrtve, zato što nikada neće vratiti njihove voljene, ali može da ublaži bol. Još uvek ima previše ljudi poput Mladića.
Foto: Printscreen TV Pink
On je rekao da u slučaju Stanišića i Stamatovića očekuje presudu u skorijoj budućnosti, i da njegova kancelarija traži još šest begunaca.
- moja kancelarija je zadovoljna. zadovoljni smo presudom Mladiću i doživotnom robijom. Što se tiče ostalih beguanca, moraju biti dovedeni pred pravdu kao i Mladić. Mi smo zahvalni zbog podrške ovog Saveta.
Agius - Srbija prkosi međunarodnoj zajednici
Foto: Printscreen
- Apelacioni sud je odbio i potvrdio pronalazak da je gospodnin Mladić nije kriv u određenim opštinama u BiH. Apelacioni sud je potvrdio presudu na doživotnu robiju. Ja vas pozivam da pročitate presudu. Želim da se zahvalim sudijama.
Agius je potom rekao da Srbija ne ispunjava svoje obaveze, pošto neće da preda Petra Jojića i Vjericu Radetu.
111. 08. 2026. u 13:28
211. 08. 2026. u 13:28
111. 08. 2026. u 10:12
211. 08. 2026. u 10:12
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i pomoćnik ministra i načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić vanredno su se obratili iz Deliblatske peščare, gde od početka avgusta bukti nezapamćeni požar .
11.08.2026
16:04
Pomoćnik načelnika Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije Miloš Milenković izjavio je danas da se u Deliblatskoj peščari i Stolovima u okolini grada Kraljeva ne beleži širenje požara i naveo da nema ugroženih naselja i stanovnika.
11.08.2026
16:00
Hvala vam puno za lek koje je moje dete dobilo od države, jer boluje od retke bolesti, poručio je predsedniku Srbije, Nebojša iz okoline Ivanjice.
11.08.2026
12:36
Na današnji dan pre 81 godinu, žene u Јugoslaviјi zvanično su dobile pravo glasa.
11.08.2026
18:30
Andrea Marević (1) nakon operacije srca dobila je oštećenje mozga, a sada joj je potrebna naša pomoć, kako bi prikupila sredstva za terapije, kontrole i troškove lečenja.
11.08.2026
18:08
Izgoreo kamion na putu Novi Sad - Zrenjanin.
11.08.2026
17:43
Pripadnici UKP-a i SBPOK-a upali u stan na Čukarici i pronašli automatske okvire, municiju i kratež, a onda su radnici EPS-a uočili još jedan detalj.
11.08.2026
17:14
Filmska scena odigrala se jutros oko četiri sata na ulicama Kikinde, kada je policija krenula u poteru za vozačem "opel korse".
11.08.2026
14:46
Saobraćajni policajci u Šapcu su za dva dana proteklog vikenda u kontrolama na putevima Mačvanskog okruga otkrili i isključili iz soabraćaja 86 pijanih i trojicu vozača koji su vozili pod dejstvom narkotika.
11.08.2026
14:24
Tri osobe povređene su u udesu koji se oko 12.30 časova dogodio na magistralnom putu Cetinje-Budva, kod benzinske pumpe na Očinićima.
11.08.2026
18:17
Iz američkog vojnog helikoptera pucano je na kormilo broda pod panamskom zastavom nakon što je posada ignorisala upozorenja, objavio je „Volstrit džurnal“.
11.08.2026
18:15
Očekuje se da će aktuelni toplotni talas u Italiji biti najduži ove godine i trajati najmanje do 17. avgusta, kaže fizičar Lorenco Đovanini.
11.08.2026
17:45
Tokom Putinove posete Novosibirsku, građanima je savetovano da ostanu u svojim domovima, da se ne približavaju prozorima.
11.08.2026
16:40
Liban je danas zvanično postao prva država arapskog sveta koja je u potpunosti ukinula smrtnu kaznu.
11.08.2026
16:10
Prošle godine, Xiaomi 17 Pro i Xiaomi 17 Pro Max su lansirani u Kini i nikada nisu stigli van domaćeg tržišta kompanije, međutim, prema novom izveštaju, situacija će se promeniti ove godine.
11.08.2026
18:25
Pirinač sa tikvicama i graškom je jednostavno, lagano i ukusno jelo koje se priprema od svega nekoliko sastojaka. Kombinacija pirinča, tikvica i graška pruža prijatan spoj ukusa, a jelo je pogodno i kao lagan ručak ili prilog uz meso.
11.08.2026
17:50
Zlatni retriver postao je hit na TikToku pošto se potpuno zbunio kada je u ogledalu ugledao svoj odraz i počeo da reži, pa laje.
11.08.2026
17:15
Dehidracija kod dece je čest zdravstveni problem koji se ponekad prepozna tek kada simptomi postanu izraženiji. Kako dečji organizam brže gubi tečnost, važno je da roditelji na vreme uoče prve znakove dehidracije i reaguju kako bi sprečili moguće komplikacije.
11.08.2026
16:45
Labava WC daska najčešće se privremeno rešava zatezanjem šrafova, ali ako je stara 5 do 10 godina, vreme je za zamenu.
11.08.2026
16:10
Partnerka pevača Hasana Dudića, Nataša Gluhović, napravila je pre dva dana pometnju u Centru za socijalni rad na Čukarici zbog svog sina, koji se razvodi od supruge i, kako je rekla, ima ozbiljne probleme.
11.08.2026
16:17
Bivši rijaliti učesnici Asmin Durdžić i Maja Marinković napustili su Srbiju, a Asmin se oglasio nakon što su stigli u Hrvatsku.
11.08.2026
15:42
Mnoge dame sa domaće javne scene prošle su kroz pakao partnerskog nasilja, a njihove jezive ispovesti podstrek su ženama da nasilnike prijave.
11.08.2026
15:22
Zorana Jovanović Zorannah našla se na meti korisnika društvenih mreža zbog najnovijeg snimka koji je objavila, a zamerili su joj na higijeni u njenom automobilu.
11.08.2026
14:24
Bivši rijaliti učesnik Luka Vujović upoznao je majku svoje trudne partnerke Anite Stanojlović i otkrio da je od tašte dobio podršku.
11.08.2026
14:16
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.