PRIŠTINA NE PRIZNAJE VAŠINGTONSKI SPORAZUM - ŠTA ĆE BITI SA GAZIVODAMA?! Ameri zašto ćutite, ovo nije nimalo naivno, Srbiji je dosta bahatosti lažne države!
Podeli vest
Kosovska skupština nije podržala rezoluciju o sprovođenju Vašingtonskog sporazuma nakon što je Priština, kao sa švedskog stola, uzela šta joj odgovara, recimo, izraelsko priznanje nezavisnosti tzv. Kosova. Ostaje otvoreno pitanje šta će biti s ostalim tačkama tog dokumenta poput sudbine jezera Gazivode, a bode oči što Amerika na sve to - ćuti
Vašingtonski sporazum nije međudržavni već politički te stoga, kako je rečeno u kosovskoj skupštini, on nije obavezujući, pogotovu što sadrži niz odredaba koje ne idu Kosovu na ruku kao što je, između ostalog, priključenje inicijativi „Mini Šengen", preimenovanoj pre nekoliko dana u „Otvoreni Balkan".
Odbijanje Vašingtonskog sporazuma je težak politički izazov koji je Priština uputila vašingtonskoj administraciji, sem ako nije u pitanju neki dogovor, izjavio je večeras predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun
09.08.2021
18:18
Sporazum, koji je potpisan 4. septembra 2020. godine u Beloj kući u prisustvu tadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa, ima dve verzije i sadrži 16 tačaka koje se u obe varijante dokumenta u najvećoj meri podudaraju. Jedna od tačaka odnosila se na jezero Gazivode, na severu Kosova.
Šta će biti sa Gazivodama
Ambasada SAD uručila je 23. juna vladama u Beogradu i Prištini izveštaj o upravljanju jezerom Gazivode, gde se predlaže formiranje komisije za reku Ibar koja bi olakšala diskusiju između strana o mogućnostima upravljanja vodnim resursima.
Zoran Anđelković, bivši predsednik Privremenog Izvršnog veća Kosova i Metohije na pitanje da li odbijanje Prištine da primeni Vašingtonski sporazum znači i da propada plan za Gazivode koji su SAD uručile Beogradu i Prištini kaže:
- To oko Gazivoda je Kurti već odbio a kada se ne prihvati rezolucija o Vašingtonskom sporazumu u celosti u kosovskom parlamentu to onda znači da su sve odbili. Ali to nije iznenađenje imajući u vidu da oni ne prihvataju ništa što im ne odgovara."
Zašto Amerika ćuti
Doktor političkih nauka Dejan Vuk Stanković takođe nije iznenađen ovakvom odlukom kosovskog parlamenta jer, kako napominje, iz Vašingtonskog sporazuma Priština je uzela šta joj odgovara te joj dalje nije zanimljiv.
- Oni su davno prekršili taj sporazum i za njih je on bio tumačen isključivo sa stanovišta odredaba koje su njima potrebne, kao što je priznanje od Izraela i samo u tom pogledu za njih je Vašingtonski sporazum bio važan. Dakle, oni su od početka na njega gledali samo sa stanovišta koje doprinosi afirmaciji njihove nezavisnosti dok su sve druge odredbe koje su podrazumevale neki „tajm aut" za zaustavljanje članstva u međunarodnim institucijama i sve drugo stavili pod tepih - kaže dr Stanković.
Priština smatra da je nezavisnost Kosova gotova stvar, pa zato kako nisu poštovali Briselski sporazum, tako ih ni ovaj potpisan u vreme Donalda Trampa ne zanima. Ono što pak bode oči, dodaje naš sagovornik, jeste činjenica da iz Amerike nema nikakve kritike povodom odluke Skupštine Kosova.
Foto: Tanjug/Beta/AP/Reuters/Fotoilustracija
- Na prvi pogled, to bi trebalo da bude iznenađenje - to što zapadne zemlje koje su pokrovitelji pomenutih sporazuma stoje po strani i ne vrše nikakva pritisak na Prištinu da ispoštuje duh i slovo tih dokumenata - navodi Stanković.
Bajden ima isti stav o Kosovu kao Tramp
S druge strane, reakcije iz Amerike na odluku da se Vašingtonski sporazum ne primeni s kosovske strane je, kako kaže Stanković, donekle i jasan.
- Bajdenov prioritet je nezavisnost Kosova, i mislim da i on na sličan način čita ovaj sporazum kao i Priština, odnosno, kao nešto što je trebalo Trampovoj administraciji da kroz uzajamno priznanje Izraela i Kosova pojača svoje pozicije kod jednog dela svog biračkog tela. Suštinski gledano, ni Bajden ni Tramp se nisu razlikovali po pitanju stava prema Kosovu jer je za obojicu Kosovo nezavisno, jedino im se razlikovala retorika - smatra sagovornik Sputnjika.
Vašingtonski sporazum, koji je prevshodno ekonomski, potpisan je u vreme administracije Donalda Trampa i predviđao je, između ostalog, moratorijum na prijavu Prištine za članstvo u međunarodnim organizacijama, dok bi Beograd odustao od kampanje za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova. Sporazum je predvideo i priključenje tzv. Kosova inicijativi „Mini Šengen".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Baki
pre 4 godine
Koji je smisao bilo kakvih pregovora sa Šiptarima? Nešto se kao dogovore, onda oni ne priznaju deo koji se njima ne sviđa, a insistiraju na obavezama Beograda. Budalasta zajednica koja sebe smatra državom, a svoju snagu crpe neprestano boraveći u američkom d....u.
Potrebno je biti najmanje navan a najvise glup pa uopste pomisliti da bilo sta ta kvazi tvorevina Kosovo "moze doneti u svom kvazi-parlamentu ili izvan" a da im to prvo nije receno iz same Amerike. Pa ti siptari kada hoce da operu dupe nazovu prvo ambasadu u Pristini za dozvolu smeju li korstiti toalet papir ili cisto vodu
U taktici i ponašanju Šiptara ništa novog u zadnjih sto godina.Setite se njihovog jedinstvenog opstruiranja u SFRJ svega što nije bila u skladu sa njihovim željama.Počev od štrajkova,pa glumatanja glađu….Odgovor Srbije treba ostati čvrst i nepromenjiv,primjeniti njihovu taktiku.
Odbijanje Vašingtonskog sporazuma je težak politički izazov koji je Priština uputila vašingtonskoj administraciji, sem ako nije u pitanju neki dogovor, izjavio je večeras predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun
Beskrajno poštovanje među narodima koji čine Rusiju bilo je ključno za nastanak i očuvanje multinacionalne države, izjavio je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin, obraćajući se na svečanosti povodom početka Godine jedinstva naroda.
Jelena Zorić, novinarka tajkunskog Vremena, stavila je tačku na pokušaje hejterskih medija da zaplenu pet tona marihuane u Konjuhu povežu sa lažnom aferom Jovanjica.
Aleksandar Miljević, koji je eliminisan iz Exatlona, osudio je postupak Jovana Radulovića Jodžira, koji je tokom sinoćne borbe tražio da se igra, sa Jovanom Ikićem, ponovi.
Marko Nikolić i Nemanja Radovanović nasamo su pričali o sukobu Amele Zonai i Sanje Kalinović i doneli su zaključak da ih je Aleksa Erski namerno zavadio.
Nakon što je sinoćna borba u Exatlonu Srbija između Jovana Radulovića Jodžira i Jovana Ikića ponovljena, na društvenim mrežama počele su da se šire kritike na račun Jodžirove igre.
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
Kinezi uvode zabranu skrivenih ručki na vratima električnih automobila i time zadaju ozbiljan udarac dizajnu koji je uveo Ilon Mask. Kako navode, odluku su doneli iz bezbedonosnih razloga.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", svaka peta osoba u Srbiji je gojazna, dok svaka treća ima prekomernu telesnu masu.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa rukovodstvom naftne kompanije ADNOK iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Omarom Al Suvaidijem i Naserom Al Muhairijem, o budućoj saradnji u naftnom sektoru Srbije.
U nastavku akcije na suzbijanju distribucije droge, UKP, PU za grad Novi Sad i Više javno tužilaštvo u Beogradu uhapsili su veći broj osoba i zaplenili više od 100 kilograma droge!
Grupa Aleksandra Aleksića, poznatog pod nadimkom Kravica, duži vremenski period sprovodila je brutalno reketiranje vlasnika restorana i firmi, koristeći pretnje smrću, ucene i zastrašivanje kao osnovni metod pritiska.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije Policijske uprave za grad Beograd, u saradnji sa Trećim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su L. M. (22) zbog sumnje da je izvršio krivično delo izazivanje opšte opasnosti u saizvršilaštvu.
Bankarska službenica D. I. uhapšena je danas u Novom Sadu zbog sumnje da sa računa svojih klijenata neovlašćeno prebacivala novac na svoj bankovni račun i tako pokrala više od 10 miliona dinara.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je državljanin Crne Gore Vukašin M. (20) zbog sumnje da je 30. januara u ulici Ratka Mitrovića, na Čukarici, na podmukao način pokušao da liši života oštećenog D.S. i jer je neovlašćeno nosio pištolj sa pripadajućom municijom, za čije nabavljanje i držanje nije imao odobrenje nadležnog organa.
Američki predsednik Donald Tramp javno je danas podržao mađarskog premijera Viktora Orbana pred parlamentarne izbore u Mađarskoj, zakazane za 12. april, poručivši da je reč o „zaista snažnom i moćnom lideru“ koji ima njegovu punu podršku.
Ukrajina, koju je Rusija spremna da vidi kao susednu državu, mora imati neutralan status i biti dobronamerna, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u intervjuu Riku Sančezu za televiziju RT, povodom Dana diplomatskog radnika.
Potresni zapisi iz privatnog dnevnika žene koja tvrdi da je bila seksualno i reproduktivno zlostavljana u mreži Džefrija Epstina otkrivaju jezive detalje o prisilnim trudnoćama, gubicima fetusa i potpunoj dehumanizaciji žrtve, prema navodima izvora upoznatih sa sadržajem beleški.
Retka fotografija kompletne glumačke ekipe iz osmog nastavka serijala "Lude godine" probudila je snažnu nostalgiju i oduševljenje među fanovima, vraćajući u fokus kultnu "Drugu Žikinu dinastiju" i legende domaćeg filma.
Popularna pevačica Adison Rej nastupala je na dodeli Gremi nagrada i iiako joj je nagrada izmakla, ipak je ostala upamćena, i to po nastupu u pelenama.
Talula Bankhed, jedna od najskandaloznijih zvezda zlatnog doba Holivuda, vodila je krajnje razuzdan život, a brojne veze sa muškarcima i ženama, zavisnost od alkohola i cigareta, kao i polne bolesti, dovele su do toga da sa samo 31 godinom ostane bez materice.
RTS je objavio spisak filmova koji će biti emitovani u periodu od 7. do 13. februara 2026. godine, a među njima je i film "Noć u kući moje majke" u kojoj glavnu ulgu igra Igor Pervić.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar