NAJTUŽNIJA PRIČA SVETSKOG PRVENSTVA! Dva puta im je sve oduzeto, na kraju izbačeni sa Mundijala
128. 06. 2026. u 09:17
228. 06. 2026. u 09:17
printscreen
Vesti
18.10 - Počeo treći deo plenarne sednice
18.00 Predsednik Srbije sa Abdulom Šahidom
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Abdula Šahid.
17.50 Vučić sa ministrom odbrane Angole
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i ministar odbrane Republike Angole Žo Ernest doš Santoš
17.17 Predsednik Vučić sa Menakši Leki
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i specijalni izaslanik predsednika Vlade i državna ministarka u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Indije Menakši Leki.
15.34 - Brnabićeva sa ministrom spoljnih poslova Kuvajta
Premijerka Ana Brnabić sastala se sa ministrom spoljnih poslova Kuvajta Šeikom dr Ahmedom Naserom Al-Mohamedom Al-Sabahom.
Bilateralni sastanak je održan u duhu tradicionalno dobrih i prijateljskih odnosa, uz obostranu konstataciju da je potrebna dalja dinamizacija političkog dijaloga, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Ministar spoljnih poslova Kuvajta istakao je da veruje da je objektivan stav svih prisutnih na ovom događaju da konferencija odražava ogroman međunarodni uspeh Srbije, navodi se u saopštenju.
Njihovo ministarstvo finansija a onda i ministarstvo spoljnih poslova, kao krovna organizacija, rade na formiranju ekonomskih planova za stratešku saradnju sa Srbijom i ovo je uvod za sve ostale bilateralne posete koje tek slede, dodaje se.
Brnabićeva je izrazila nadu da će konferencija biti podstrek za buduću saradnju.
Šeik dr Ahmed Naser Al-Mohamed Al-Sabaho je konstatovao da Kuvajt pomno prati region i da Srbija ubedljivo prednjači u oblastima koje su i Kuvajtu visoko na agendi: brzo reagovanje na zdravstvene krize, sigurnosti u proizvodnji hrane, dostupnosti obrazovanja, razvoju IT sektora i sajber bezbednosti.
Brnabićeva je skrenula pažnju na izazove četvrte industrijske revolucije i cilj Srbije da zadrži mlade ljude u zemlji i da stvori mogućnost za doseljavanje i drugih mladih ljudi iz inostranstva, kaže se u saopštenju Vlade Srbije.
14.26 - Selaković i šef diplomatije Zimbabvea
Ministri spoljnih poslova Srbije i Zimbabvea Nikola Selaković i Frederik Makamure Šava su danas ocenili da su odnosi dve zemlje tradicionalno prijateljski i da bi trebalo unaprediti ekonomsku saradnju.
Dodali su da je putem razmene poseta na visokom i najvišem nivou potrebno unapređenje političkog dijaloga.
Šef srpske diplomatije je na marginama skupa povodom 60. godišnjice prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja rekao da se nada da će planirano otvaranje srpskog diplomatsko-konzularnog predstavništva u Harareu ubrzati obnavljanje bliskih odnosa i saradnje dve države, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
Selaković je zahvalio Zimbabveu zbog podrške teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije.
Šef diplomatije Zimbabvea zahvalio je Srbiji na solidarnosti i donaciji 30.000 doza vakcina toj zemlji.
13.24 - Vučić odlikovao predsednika Gane Ordenom Srbije na lenti
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odlikovao je danas predsednika Gane Nana Adoa Dankva Akufo-Adou Ordenom Republike Srbije na lenti.
Predsednik Gane odlikovan je za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa između Srbije i Gane.
Vučić je Akufo-Adou orden uručio na svečanoj ceremoniji u Palati Srbija posle "tet-a-tet" razgovora i sastanka delegacija dve zemlje.
12.45 - Omar - Očekujem da čujemo poruke mira i saradnje
Ministar trgovine i industrije Somalije Khalif Omar izjavio je za Tanjug da od konferencije u Beogradu očekuje da zemlje pošalju poruku mira, rešavanja sporova na miran način i izraze veću i bolju saradnju među državama.
Omar je izrazio zadovoljstvo što je delegacija Somalije u Beogradu povodom obeležavanja 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih, i da su oni prva delegacija koja je došla u Srbiju od 90-ih godina.
Kako je naveo, zbog dugogodišnjeg građanskog rata koji je vođen u njegovoj zemlji zapostavili su svoju ulogu u svetu, a s obzirom da je taj period sada iza njih izrazio je nadu da će u narednom periodu raditi na poboljšanju odnosa sa Srbijom.
12:30 Marsudi: Omogućiti jednak pristup vakcinama
Ministarka spoljnih poslova Indonezije Retno Marsudi poručila je da su izazovi sa kojima se svet suočavao tokom osnivanja Pokreta nesvrstanih ostali, dodajući da su se možda i umnožili.
Marsudi je, na skupu povodom 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogradu, podsetila da je jedan od principa tog Pokreta jednakost među svim državama i nacijama i ukazala da se upravo zbog toga mora zahtevati da bude omogućen jednak pristup vakcinama protiv virusa korona.
- Treba svi da sarađujemo zajedno kada se radi o izazovima, pandemiji, klimatskim promenama... - kazala je Marsudi.
Prema njenim rečima, Indonezija se zalaže za poštovanje pravde i u tom smislu ističe da je njihov stav da su Palestinci odavno trebali da dobiju državu.
- Mi ih podržavamo - kazala je.
Navodeći da je prvi i doživotni predsednik Indonezije Sukarno, koji je i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih, rekao da se istorija ne sme zaboraviti, Marsudi je zatražila od učesnika Samita u Beogradu da podrže nameru Indonezije da se podrži Arhiva Pokreta u UNESKO-u kako bi se, kako kaže, ovekovečili njegove ideje, vrednosti i principi.
- Zajedno se možemo izboriti za bolji i pravedniji svet - kazala je Marsudi.
12.15 - Benabderahman - Pokret je uvek nalazio rešenja za krizne situacije
- Pokret nesvrstanih zemalja uvek je pronalazio rešenja za izlazak iz kriznih situacija, što ga čini ravnopravnih činiocem u međunarodnim odnosima - izjavio je danas premijer Alžira Ajmen Benabderahman na Samitu kojim se obeležava šest decenija tog Pokreta.
On je zahvalio Srbiji na gostoprimstvu i odličnoj organizaciji skupa, dodajući da se napredak Srbije nešto što se vidi.
Podsetio je da je pre 60 godina začet Pokret zemalja, koje su bile rešene da se bore za odbranu vrenosti slobodnog sveta i da to bude spas za treće zemlje.
- Ovo je važan trenutak u istoriji. Jedan zavet nam je ostavljen i ovde se potvrđuje da taj zavet traje 60 godina. Pokret je uvek nalazio rešenja za izlazak iz kriznih situacija, što mu omogućuje da bude ravnopravni činilac u međunarodnim odnosima - rekao je Benabderahman.
11.20 Završen prvi deo svečanosti
Nakon obraćanja visokih zvaničnika na Samitu nesvrstanih, prvi deo svečanosti je završen.
11.00 - Čavušoglu preneo poruku Erdogana
- Želim da Vam prenesem poruke mog predsednika Erdogana. Želim da čestitam Azerbejdžanu i Srbiji, Azerbejdžanu na predsedavanju, a Srbiji na organizaciji. Vaše ekselencije, bipolarni svet se pretvorio u multilateralni, ali glavni principi beogradske deklaracije i dalje ostaju veoma relevantni i bitni, pozivamo vas i ceo pokret da bude jači u svojim aktivnostima – rekao je Čavušoglu.
10.33 - Učesnicima Samita obratio se i Milorad Dodik
- Svet je prošao kroz jednu od najvećih kriza uzrokovanu virusom korone. Na početku epidemije koja je pogodila svet bogate zemlje su zaboravile na male. Pokušaj da se pravovremeno obezbede sredstva i zaštita opreme, bilo je na granici prevare i sve na štetu manjih i siromašnih. Kao da svi životi ne vrede isto, i opet su male zemlje pomogle siromašnim i nisu zaboravile na prijateljstvo. Vidimo da Pokret se driži principa. Želim da izrazim zabrinutost jer se svet svaki dan suočava sa brojnim problemima, migrantskom krizom, pandemijom, terorizmom - rekao je Dodik.
Foto: printscreen
Dodao je i da je zabrinut povodom celokupnih dešavanja u svetu
- Želim da izrazim zabrinutost jer se svet svaki dan suočava sa brojnim problemima, politički i vojni sukobi, migrantska i izbegličke kriza, terorizam, siromaštvo... - rekao je između ostalog Milorad Dodik.
10.10 - Obraćanje predsednika Generalne skupštine UN
- Nema druge političke sile u ovom periodu koji je otliko istrajno se borio za bolje i pravednije međunarodne odnose. Potrebno je da postoji stalno zagovaranje mira, prijateljstva i upravo ovaj pokret služi tome - rekao je Abdula Šahid predsednik Generalne skupštine UN
Foto: printscreen
09.55 - Obraćanje predsednika Vučića
- Osnovna ideja oko koje su se naši prethodnici okupili bio je mir. Mir je osnov svake saradnje, to je jedini put ga blagostanju i prosperitetu čitavog čovečanstva. Velika mi je čast što smo se svi okupuli danas u Beogradu, osećajte se kao kod kuće. Posebno mi je drago da vidim toliko naših prijatelja iz različitih delova sveta kojima pandemija nije bila prepreka da se okupimo - rekao je na početku predsednik.
Foto: printscreen RTS
On je rekao da ne treba zaboraviti suštinsku ulogu koju je Pokret imao u svetu.
- Smatram da ćemo se složiti da je danas svet na mnoge načine različit od onoga 1961. godine, istovremeno nije samo reč o broju izazova sa kojima se suočavamo već je priroda svega toga složenija. Neophodno je da radimo na jačanju, svaki novi izazov sa kojim se suočavamo podseća nas da nijedna država nije izolovana. Saradnja i solidarsnot su jedini put koji vodi prosperitetu - rekao je predsednik i dodao:
- Republika Srbija kao jedna od naslednika počastovana je ulogom koju je nasledila i nikada nismo prestali da jačamo saradnju. Ponosni smo što kao neutralna zemlja na putu ka EU, a isto tako održavamo odnose i sa drugim državama. Uveren sam da ćete imati prilike da dok ste u Beogradu vidite novu, snažnu i moderniju Srbiju - kazao je predsednik.
Foto: printscreen RTS
Govoreći o Kosovu i Metohiji, Vučić je naglasio da dijalog nema alternativu.
On je istakao i da Srbija nikada neće okrenuti leđa svojim prijateljima.
- Imate odanog i vernog prijatelja u Srbiji - rekao je predsednik i gostima poželeo da se osećaju kao kod kuće.
09.45 - Predsedavajući Pokreta nesvrstanih Ilham Alijev obratio se putem video-linka
Usvajanjem dnevnog reda počeo Samit Pokreta nesvrstanih na Beogradskom sajmu.
- Pre svega želim da iskažem svoju zahvalnost našem domaćinu, predsedniku Vučiću, i da pozdravim sve prisutne. Ova inicijativa pokazuje spremnost Srba da preuzmu nasleđe. Od osnivanja, Pokret nesvrstanih je igrao veliku ulogu u održavanju mira i čuvanju solidarnosti u svetu. Poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta, kao i nemešanje u unutrašnje poslove drugih zemalja je najvažniji princip nesvrstanih - rekao je predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev.
Foto: printscreen
Srpska prestonica biće domaćin predstavnicima čak 105 država i devet međunarodnih organizacija, a u Beograd su došla ukupno 572 člana stranih delegacija. Među učesnicima skupa nalazi se oko 40 šefova diplomatija, a na samitu će prvi put biti i predstavnik Rusije, koja je na inicijativu Vladimira Putina u julu ove godine dobila status posmatrača. Azerbejdžan je suorganizator skupa u Beogradu, jer ta država predsedava Pokretom nesvrstanih do 2022. godine.
Foto: Tanjug/Miloš Milivojević
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poželeo je juče dobrodošlicu svim učesnicima ovog samita.
- Kišni dan u Beogradu, ali dan za ponos Srbije. Pre 60 godina nesvrstani su se okupili u Beogradu, danas je vreme za obnovu ideja političke nezavisnosti i zajedničkog delovanja slobodarskih zemalja sveta. Srećan sam što se nalazim na čelu Srbije koja je mogla i imala snage da organizuje ovako veličanstven skup - napisao je Vučić na Instagramu.
Predrag Rajić iz Centra za društvenu stabilnost, komentarišući skup u Beogradu, kaže da je to jako značajno.
- Ovo je na neki način odavanje priznanja Srbiji za spoljnu politiku. Zahvaljujući posvećenosti i marljivom radu predsednika Vučića i šefa diplomatije Nikole Selakovića, u Beograd je došlo više od 100 stranih delegacija - ističe Rajić.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Vidovdan, verski i državni praznik, za koji se vezuju brojni događaji iz srpske istorije.
28.06.2026
06:15
U Srbiji će danas, 28. juna, biti sunčano i veoma toplo vreme, s najnižom temperaturom od 17 do 25, a najvišom od 35 do 39 stepeni.
28.06.2026
06:45
Zbog planiranih radova na mreži, Elektrodistribucija Srbije najavila je isključenje struje za danas, 28. jun.
28.06.2026
06:30
Srpkinja je tokom letovanja u Kalitei doživela strašnu neprijatnost, kada je grupa tinejdžera tokom noći upala u dvorište smeštaja, a jedan od njih izvršio je veliku nuždu u bazenu.
27.06.2026
22:00
Grupacija "Stelantis" najavila je povratak malih gradskih električnih automobila na tržište, a najveću pažnju privukla je nova "fiat panda", koja će se proizvoditi u Italiji. Početna cena iznosiće oko 15.000 evra.
27.06.2026
21:25
Tokom protekle noći u Beogradu dogodila se jedna saobraćajna nezgoda, u Ulici Antifašističke borbe na Novom Beogradu, u kojoj su lakše povređene dve osobe, rečeno je jutros iz službe Hitne pomoći.
28.06.2026
08:33
U akcidentu koji se tokom noći dogodio u Guči kada došlo do curenja amonijaka u jednoj hladnjači, povređeno je nekoliko lica.
28.06.2026
08:18
Bacanje eksplozivnih naprava na ugostiteljske objekte i porodične kuće ponovo je skrenulo pažnju javnosti. Iako nema povređenih, ova dešavanju otvaraju pitanja motiva zločina. Jedan od njih, desio se u petak kada su na dva lokala u Smederevu bačene bombe.
28.06.2026
07:30
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru, po nalogu nadležnog tužilaštva, podneće krivičnu prijavu protiv N. I. (42) iz Novog Pazara zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo falsifikovanje isprave.
28.06.2026
01:01
Noćas oko 00.50 časova u Guči, u Ulici Prvomajska 9, iz hladnjače je procurio amonijak, a Sektor za vanredne situacije uputio je preporuke svim stanovnicima u zahvaćenom području da odmah zatvore prozore, isključe sve sisteme ventilacije i klima-uređaje, kao i da ako ne moraju napuštaju svoje domove.
28.06.2026
07:47
SAD su izvele nove udare po iranskim skladištima raketa i bespilotnih letelica, kao i po obalskim radarskim instalacijama, nakon što je predsednik SAD Donald Tramp optužio Teheran da je ponovo prekršio sporazum o prekidu vatre.
28.06.2026
07:40
Serija snažnih eksplozija odjeknula je u centralnom delu Kijeva tokom novog ruskog raketnog udara, dok su se na meti našli centri odlučivanja i vojna infrastruktura Oružanih snaga Ukrajine, navode ruski vojni i monitoring izvori.
28.06.2026
07:10
Iran je pokrenuo raketne i dronovske udare na američke vojne objekte u Bahreinu i Kuvajtu, posle američkog napada na ciljeve Korpusa čuvara islamske revolucije.
28.06.2026
06:33
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko našao se pred najtežim izborom od početka rata: da nastavi punu savezničku saradnju sa Moskvom i rizikuje ukrajinske udare po beloruskoj infrastrukturi, ili da se politički distancira od Rusije kako bi zaštitio sopstvenu teritoriju.
28.06.2026
06:15
Miss Srbije otvorila 9. Filmski festival u Ravnom Selu, evo kako su meštani dočekali svoju princezu!
27.06.2026
14:39
Njegova ekselencija Jan Bondi, ambasador Češke Republike u Srbiji, prisustvovao projekciji i razgovoru sa autorima u okviru nove festivalske selekcije
27.06.2026
13:48
Fitnes influenserka Eda Elisa izbačena je iz aviona jer je na gejt došla u prekratkom šortsu, pa je na aerodromu nastao neviđeni skandal.
26.06.2026
14:06
Premijeru treće sezone hit serije "Kuća zmaja" u prva tri dana od emitovanja pogledalo je neverovatnih 21,5 miliona gledalaca širom sveta.
26.06.2026
13:50
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
26.06.2026
13:01
Zaboravite na klasičnu "misionarsku" rutinu od dva minuta, donosimo vam 3 brutalne poze koje garantuju eksploziju u spavaćoj sobi i teraju žene na vrištanje.
27.06.2026
23:20
Kremasti rižoto sa tikvicama i hrskavom slaninom pravo je letnje jelo koje se brzo priprema i osvaja bogatim domaćim ukusom.
27.06.2026
22:20
Visoke temperature mogu da pokvare i najbolje našminkano lice. Ipak, uz nekoliko jednostavnih trikova moguće je da šminka ostane sveža i postojana tokom celog dana.
27.06.2026
21:00
Nemačka influenserka Eda Elisa našla se u neprijatnoj situaciji na aerodromu kada joj je, neposredno pred let, rečeno da ne može da uđe u avion zbog odeće koju je nosila.
27.06.2026
20:20
Tokom jula, Bikove, Vodolije i Jarčeve očekuju povoljne okolnosti koje bi mogle da im donesu dodatne prihode, reše dugove i otvore vrata novim poslovnim prilikama.
27.06.2026
19:00
Pevačica Dia Kostić, ne prestaje da intrigira javnost, a sad je oriznala da ima 800 kubika u grudima, kao i da su joj želja silikoni u zadnjici.
28.06.2026
07:40
Zorana Jovanović Zorannah, pohvalila se da je njen suprug Eloj Rum izabran u tim nedelje na Svetskom prvenstvu u fudbalu.
28.06.2026
07:19
Bivša rijaliti učesnica i reperka Dia Kostić, otkrika je da je pevač Era Ojdanić svojevremeno hteo da joj kupi nekretninu u rodnom kraju, Vrnjačkoj Banji.
27.06.2026
23:34
Pevačica Vanesa Šokčić nastupala je na koncertu "Južnog vetra" gde je zasenila sve izgledom u 55. godini.
27.06.2026
23:04
Pevačica Elena Kitić na početku svoje karijere negovala je provokativan imidž, a sada su se svi iznenadili novim - smernim izgledom ćerke Mileta Kitića i Marte Savić.
27.06.2026
22:39
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.