NA CRNOM VRHU PRONAĐENO BOGATO LEŽIŠTE PLEMENITOG METALA! Žagubicu trese zlatna groznica!
Podeli vest
Na lokalitetu Čoka Rakita detektovana je ruda sa iskorišćenjem većim od 93 odsto. Safet Pavlović, prvi čovek ove siromašne opštine, siguran je da će se zbog toga sudbina ovog mesta promeniti nabolje
Na lokalitetu Čoka Rakita u opštini Žagubica pronađeno je bogato ležište zlata. Ove vesti saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike i navelo da preliminarni rezultati tehnoloških ispitivanja pokazuju i da je moguće proizvesti čist koncentrat zlata, sa ukupnim iskorišćenjem većim od 93 odsto.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je tim povodom da su potencijalne rezerve značajne sa aspekta količine rude, ali i sadržaja zlata, što u perspektivi može biti od velikog značaja za ekonomiju cele zemlje, a posebno za region istočne Srbije.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović objavila je na Instagramu da je u Srbiji pronađeno bogato ležište zlata u Žagubici, na lokalitetu Čoka Rakita
20.01.2023
12:31
- Ono što treba napomenuti jeste da je projekat u fazi istraživanja, da je potrebno kroz nova istraživanja potvrditi ove dobre rezultate, a nakon toga izraditi elaborat kojim će se verifikovati resursi i rezerve - poručila je Đedovićeva.
Razvoj
Ovo može biti od velikog značaja za ekonomiju cele zemlje, a naročito istočnu Srbiju Dubravka Đedović
Euforija u Žagubici
Da na okolnim brdima ima zlatna žica niko od meštana ove nerazvijene opštine nije znao. Posle vesti da bukvalno leže na zlatu, polako ih, kako za Informer kaže predsednik opštine Žagubica Safet Pavlović, hvata zlatna groznica.
Pavlović napominje da je ova opština bila jedna od najnerazvijenijih, ali da je siguran da će se sudbina ovog mesta promeniti nabolje nakon što je kanadska kompanija zvanično saopštila da je upravo na Crnom vrhu pronađena ruda zlata velike čistoće. - Oni su još 2008. godine započeli ispitivanja na kojima je radilo između 30 i 40 naših meštana. Nadamo se, kada jednog dana bude otvoren rudnik, da će 200-250 naših sugrađana raditi u njemu. Trenutna prosečna plata u Žagubici je 58.000 dinara, a sa otvaranjem novog rudnika ona će sigurno porasti bar za 10.000 dinara više - kaže Pavlović i dodaje:
Dolaze bolji dani
- Može se reći da Žagubicu drma zlatna groznica. Oni koji budu investirali u rudnik meštanima plaćaju i deset puta više za zemlju od njene realne cene. Daju čak i 10.000 evra po hektaru, pa oni koji imaju 30, 40 i 50 hektara zemlje mogu da zarade dosta... I do pola miliona evra. Dobra vest je i što će autoput Vožd Karađorđe povezati Žagubicu i Laznicu, što definitivno govori u prilog tome da nas ovde čekaju bolji dani. Iako naše mesto zovu Severna Koreja, jer unazad deset godina moja malenkost pobeđuje sa 90 odsto glasova, čini se da smo ipak na dobrom putu prosperiteta - kaže Pavlović.
Cena zemlje
Oni koji budu investirali u rudnik meštanima će plaćati i deset puta više za zemlju od njene realne cene. Daju čak i 10.000 evra po hektaru Safet Pavlović
Inače, Žagubica se nalazi u jugoistočnom delu Braničevskog okruga i istočne Srbije, a od Beograda je udaljena 170 kilometara.
Istraživanje na ovom lokalitetu radi kanadska kompanija "Dundee Precious Metals INC" (DPM), koja je i objavila vest o novom nalazištu zlata. Oni su naveli da je ovo nalazište udaljeno tri kilometra jugoistočno od projekta "Timok gold", a na 517 metara dubine nađeno je 63,46 grama po tonu zlata i 0,11 odsto bakra.
Bogato nalazište
Prema rečima ministarke Dubravke Đedović, ovo potencijalno ležište daje dodatnu vrednost ležištima koja su već detektovana na projektu "Timok" kod Žagubice. - Ovo otkriće značajno je i sa aspekta potencijalnog značajnog povećanja resursa i rezervi rude zlata u Srbiji - navela je ministarka i istakla da pomenuti rezultati predstavljaju značajan korak napred u poznavanju geologije ležišta, ali još uvek ne znače otvaranje rudnika.
Tokom ovog procesa, ističe ona, pouzdanost informacija o ležištu i svim drugim faktorima postepeno se povećava, što ide u prilog Srbiji i njenom prosperitetu.
Srbija leži na 30 milijardi "zlatnih dolara"
Poslednje istraživanje o tome koliko zlata ima u ležištima na teritoriji Srbije Geološki zavod uradio je 2000. godine za potrebe Ministarstva rudarstva i energetike. Prema toj studiji, procene su bile da rezerve zlata iznose oko 300 tona. U međuvremenu, otkriveno je ležište Čukaru Peki sa velikim rezervama, tako da se sada procenjuje da su otprilike rezerve Srbije negde možda između 500 i 600 tona zlata. U odnosu na to kako se trenutno kreće cena zlata na svetskoj berzi, naše zlato vredi oko 30 milijardi dolara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Mira
pre 3 godine
Divna vest za stanovnike sada tamo nema ništa samo šume reke priroda i zelenilo rudnici će značajno unaprediti taj kraj biće kopova mašina da se raskrči taj nered od zmija i pacova i narkomana
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović objavila je na Instagramu da je u Srbiji pronađeno bogato ležište zlata u Žagubici, na lokalitetu Čoka Rakita
Poljske specijalne službe učestvovale su u pomoći ukrajinskim bezbednosnim strukturama prilikom organizacije pokušaja atentata na ruskog generala Vladimira Aleksejeva, saopštila je u ponedeljak Federalna služba bezbednosti Rusije (FSB).
Takmičari Crvenog tima u Exatlonu Srbija, sabirali su utiske nakon ispadanja Jovana Radulovića Jodžira, kada se Aleksa Erski našalio da nikome ne nedostaje, osim njemu.
TV Informer uskoro počinje sa emitovanjem nove, dinamične i potpuno interaktivne emisije "Zlatna vest", koja publici donosi jedinstven spoj društvenih mreža, takmičenja i osvajanja novčanih nagrada i to uživo.
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
Devojčica E. M. (4) iz Čačka preminula je pre nekoliko dana na Institutu za majku dete u Beogradu, gde je hitno prevežena posle operacije krajnika u čačanskoj bolnici.
U prvih nedelju dana prijave za upis dece u predškolske ustanove podneto je više od 4.000 elektronskih prijava preko Portala eUprava putem usluge eVrtić, rekao je Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu.
D.G. (61) iz Krušvca je nakon saslušanja u Višem sudu u Nišu određen pritvor zbog sumnje da je 6. februara pomogao Dušku G. (56) koji je ubio kumu Aleksandru Š. (44). Muškarcu S.A. (60) koji se sumnjiči za neprijavljivanje zločina, nije određen pritvor.
Milovan Zdravković, kum odbeglog vođe ''kavačkog klana'' Radoja Zvicera, danas je pred Specijalnim sudom u Beogradu prvi put izneo odbranu za dela za koja se tereti.
Jutros u 9 sati došlo je do teške saobraćajne nesreće u kojoj je muškarac (42) izgubio život, a prema rečima očevidaca, stradali vozač kombija pokušao je da se vrati u rikverc sa pola pružnog prelaza kada je uočio voz.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se danas na pružnom prelazu u mestu Vapa, kada je putnički kombi podleteo pod voz. Od siline udara vozila, kombi je potpuno uništen.
Novinar Mladen Mijatović otkrio je detalje u vezi sa otmicom pevača Daniela Kajmakoskog, istakavši da ne sumnja da će otmičari uskoro biti privedeni pravdi.
Rusija je tokom noći lansirala 11 balističkih raketa "Iskander-M" i 149 dronova na Ukrajinu, saopštilo je Ratno vazduhoplovstvo. Ukrajinska protivvazdušna odbrana presrela je 116 dronova.
Da se u zapadnim prestonicama razmatraju znatno oštriji potezi prema Rusiji, potvrđuje i pisanje britanskog lista Gardijan. Prema navodima tog medija, Velika Britanija ozbiljno razmatra mogućnost zaplene tankera koji se dovode u vezu sa takozvanom „flotom u senci“.
Saučesnica pokojnog osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstina, Gislejn Maksvel pozvala se danas na prava iz Petog amandmana Ustava Sjedinjenih Američkih Država i odbila da odgovara na pitanja Nadzornog odbora Predstavničkog doma tokom davanja iskaza putem video-linka.
Miloš Crnjanski, jedan od najvećih srpskih pisaca, zbog otvorenog sukoba sa komunističkim režimom posle Drugog svetskog rata bio je primoran da decenije provede u izgnanstvu, gde je napisao svoja najveća dela.
Sin glumačkog para Dragana Petrovića Peleta i Olge Odanović je proteklog petka prvi put nastupio u javnosti kao direktor Filmskog centra Srbije, a tu funkciju obavlja od oktobra prošle godine.
Dok se opozicioni blok utrkuje da film "Svadba" proglasi simbolom pomirenja između Srba i Hrvata, katolička župa javno je pozvala vernike na bojkot filma jer "ismeva veru".
Istraživanja pokazuju da finansijske pozajmice u bliskim vezama često vode do komplikacija koje mogu oštetiti ili čak uništiti odnose koje najviše cenimo.
Pevačica Martina Vrbos dugogodišnja saradnica Daniela Kajmakoskog šokirana je njegovom otmicom i kaže da je najvažnije da je on dobro i sa svojom porodicom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar