Žrtve zaslužuju da se ispišu njihova imena - Štrbac: Memorijalni centar da bude i do nebesa, bilo bi malo
Podeli vest
Direktor Informaciono-dokumentacionog centra "Veritas" Savo Štrbac istakao je da žrtve logora Jasenovac zaslužuju najveći i najmonumentalniji memorijalni centar, ali i do nebesa da se napravi bilo bi malo, kolika je to bila tragedija
Povodom nedavno potpisanog Memoranduma između Srbije i Republike Srpske o izgradnji memorijalnih centara posvećenih jasenovačkim žrtvama u Donjoj Gradini i Beogradu, Štrbac za Srnu kaže da se raduje što će biti izgrađeni i da bi voleo da to što pre bude realizovano.
Profesor na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu režiser Janko Baljak "začinio" je proustaški prilog hrvatske televizije RTL o filmu "Oluja" Miloša Radunovića, koji govori o etničkom čišćenju Republike Srpske Krajine avgusta 1995. godine, tokom kojeg je proterano oko 280.000 Srba, a više od 3.000 ubijeno i nestalo.
Episkop remezijanski Stefan služio je danas u Beogradu u Crkvi svetog Marka, u ime patrijarha srpskog Porfirija, parastos povodom stradanja Srba iz Hrvatske u oružanoj operaciji Oluja.
05.08.2023
16:42
Štrbac ističe da 20. vek jeste vek genocida nad Srbima i kaže da bi voleo da se posvetimo popisivanju žrtava.
- Dvadeseti vek je vek genocida nad Srbima - Balkanski ratovi, Prvi svetski rat, Drugi svetski rat i rat devedesetih – sve gore od goreg, a nemamo muzej poput muzeja Holokausta - naveo je Štrbac.
On navodi da je 2000. godine osnovan Odbor za popis žrtava Јasenovca na drugoj međunarodnoj konferenciji o tom logoru smrti u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, ali da taj odbor nije zaživio zato što nisu bila obezbeđena sredstva.
- Žrtve zavređuju da se ispišu njihova imena i da se čitaju. To je jedino što možemo i što treba da uradimo. Živote im ne možemo vratiti, ali ih možemo spominjati. Dok ih spominjemo, dok im pravimo pomene oni žive - kaže Štrbac.
Prošlo je 28 godina od zločinačke operacije "Oluja" u kojoj je proterano oko 280.000 Srba, a ubijeno je i nestalo više od 3.000 ljudi, dok je spaljeno i više od 22.000 kuća.
Zašto Zapad poštuje sve žrtve, soim srpskih, u našoj specijalnoj emisiji o zločinačkoj akciji "oluja" govore Ljubomir Marić, narodni poslanik, Branko Branković, bivši dičplomata, Veselin Šljivančanin, nekadašnji oficir JNA i novinarka političke rubrike Informera Marija Stanković.
05.08.2023
12:42
On ističe da je to i misija "Veritasa" kada su u pitanju ubijeni Srbi u Hrvatskoj i da svaka žrtva mora imati ime, a za to što nema spiska krivi su potomci ili vlasti, što nisu učinili.
- Za svaku od žrtava u 'Oluji' koje smo popisali, njih 1.893, radimo kompletne podatke – biografija, kada i gde su stradali, jesu li pronađeni, identifikovani, sahranjeni. Za neke imamo cele romane, a za neke je nažalost, malo podataka, ali se trudimo da dođemo do svake porodice i da porodice trećine žrtava čije sudbine nisu rešene podsetimo da provere da li su adekvatno prijavili i da li je dovoljno krvnih uzoraka za identifikaciju", kaže Štrbac.
Štrbac upozorava da u Hrvatskoj umanjuju broj ubijenih srpskih civila u "Oluji" i tvrde da ih je ubijeno 612, pri čemu je "Veritas" popisao imena i prezimena 1.236 ubijenih srpskih civila od ukupno ubijenih 1.893 Srba.
"Ne trebaju mi ni manje ni veće brojke, trebaju mi brojke onoliko koliko ih je bilo. Svaka brojka je, kad su u pitanju ljudski životi, velika. Svaka", istakao je direktor "Veritasa".
Prema podacima "Veritasa" 65 odsto Srba koje su hrvatska vojska i policija ubile u "Oluji" bili su civili, od kojih su čak tri četvrtine bili ljudi stariji od 60 godina.
Od ukupno ubijenih civila čak 29 odsto bile su žene - njih 557, a najstrašnije je što je čak četiri petine ubijenih žena bilo starije od 60 godina.
(Kraj) zn/
Gosti specijalne emisije Informer TV povodom 28. godišnjice od zločinačke operacije "Oluja" ovog jutra su Mihajlo Ulemek, pukovnik sprske doberovoljačke garde, kao i Kapetan Dragan, osnivač "Knindži", koji govore o tome šta se dešavalo na ratištu i zašto niko nije pomogao Srbima u Kninu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Profesor na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu režiser Janko Baljak "začinio" je proustaški prilog hrvatske televizije RTL o filmu "Oluja" Miloša Radunovića, koji govori o etničkom čišćenju Republike Srpske Krajine avgusta 1995. godine, tokom kojeg je proterano oko 280.000 Srba, a više od 3.000 ubijeno i nestalo.
Američki generali upozorili su da bi direktan kopneni sukob sa Kinom imao katastrofalne posledice po Oružane snage Sjedinjenih Američkih Država, navodi se u analitičkom izveštaju koji je objavio Američki armijski ratni koledž.
Plavi tim je u 24. epizodi Exatlona najpre pobedio u borbi za prednost, a zatim to odlično iskoristio i trijumfovao u borbi za eliminaciju ubedljivim rezultatom 8:3.
Nakon što je razotkriven pakleni plan Anabele Zonai koji je skovan protiv Sanje Kalinović, kapitenka Plavih pokušala je da opravda sebe, međutim, Aleksa Erski je odmah žestoko reagovao.
Takmičar Crvenih Aleksa Erski otkrio je da postoji zavera protiv Sanje Kalinović iz suprotnog tima, međutim, kako je sam naveo to polazi od Anabele Zonai.
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
Ujutru se na severozapadu Vojvodine, u Podrinju, jugozapadnoj, južnoj i istočnoj Srbiji očekuju magla i niska oblačnost, navode iz RHMZ-a. Najniža temperatura biće od 0 do 6 stepeni, a najviša od 8 do 14.
Otac male Danke, Miloš Ilić, oglasio se samo pet dana pre nego što je Više javno tužilaštvo u Zaječaru po treći put podiglo optužnicu protiv radnika JKP "Vodovod" iz Bora, Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića.
Bivša specijalna tužiteljka Lidija Mitrović, koja je u bekstvu i za kojom crnogorska policija traga, bi morala da se krije do maja 2029. godine kako bi izbegla izvršenje kazne usled apsolutne zastarelosti.
Policija u Skoplju završava zaplenu deset tona marihuane, koja je, prema informacijama iz istrage, direktno povezana sa pet tona droge prethodno zaplenjenih u Srbiji.
Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović je večeras kazao da nakon što je 28. januara utvrđeno da je odbegli Miloš Medenica prekršio meru zabrane napuštanja stana, policija je odmah analizirala video-nadzor preko kog su utvrdili da je dan ranije, oko 18 časova, u njegovom stanu boravila njegova majka Vesna Medenica i još jedna osoba.
Zapadni plan da se Rusiji uputi ultimatum sa rokom od 72 sata, uz pretnju direktnog vojnog angažovanja više država, završio se pre nego što je formalno i iznet, nakon što je Moskva odgovorila snažnim udarima po energetskoj infrastrukturi Ukrajine i time jasno stavila do znanja da na takvu vrstu pritiska neće pristati.
Tvrdnje o navodnoj povezanosti slučaja finansijera Džefrija Epstin sa ruskim specijalnim službama se mogu komentarisati na različite načine, ali ne na ozbiljan način, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Ruska vojska započela je serijsku isporuku novog teškog udarnog FPV-drona na optičkom vlaknu pod nazivom „Provod“, izjavio je glavni projektant bespilotnih letelica kompanije „Ovod“ Andrej Ivanov.
Oko dva miliona barela venecuelanske teške sirove nafte isporučuje se rafinerijama španske naftne kompanije Repsol, pokazuju rasporedi isporuke u koje je imala uvid agencija Rojters.
Retka fotografija kompletne glumačke ekipe iz osmog nastavka serijala "Lude godine" probudila je snažnu nostalgiju i oduševljenje među fanovima, vraćajući u fokus kultnu "Drugu Žikinu dinastiju" i legende domaćeg filma.
Popularna pevačica Adison Rej nastupala je na dodeli Gremi nagrada i iiako joj je nagrada izmakla, ipak je ostala upamćena, i to po nastupu u pelenama.
Talula Bankhed, jedna od najskandaloznijih zvezda zlatnog doba Holivuda, vodila je krajnje razuzdan život, a brojne veze sa muškarcima i ženama, zavisnost od alkohola i cigareta, kao i polne bolesti, dovele su do toga da sa samo 31 godinom ostane bez materice.
Vaš novi telefon se čini sporim, iako je tek kupljen? Razlog često nisu kvar ili stari hardver, već aplikacije koje neprekidno rade u pozadini i troše resurse.
Pevačica Jelena Karleuša našla se na teškim mukama kada je u igrici Informera morala da otkrije šta joj prvo pada na pamet kada čuje određene pojmove ili imena.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar