U novom Info jutru o ekonomiji u Srbiji, ali i o načinu na koji strane organizacije finansiraju ekološke proteste, govorila je guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković ističe da su evidentne promene od 2012. godine u političkom i finansijskom sektoru, ali i da postoje pozitivni rezultati i dostignuća.
- Srbija je na pola koraka od investicionog rejtinga. Mnogo vremena bi nam trebalo da nabrojimo sve promene od prethodnog perioda do danas. Mnogi su u svim tim krizama zaboravili da nam je 2012. godine bila inflacija 12% a u ostatku Evrope je bila dva posto. Mi smo inflaciju sveli od 2012. godine na dva posto i držali smo je do svetske krize 2021. godine. Stabilizaciju kursa smo ustanovili kontrolom priliva novca. Došli smo do toga da smo snizili kamate na dinarske i devizne kredite, još od 2012. godine. Kurs od 117 dinara za evro je oličenje Narodne banke Srbije. Mi nikada ne bi uspeli da govorimo o deviznim rezervama od 28 milijardi evra, da nismo sarađivali sa izvršnim fiskalnim ministarstvima i vlastima. Izazova ima, ali podsećam na moratorijum i Narodna banka je napravila 2012. godine sopstveni okvir monetarne vlasti. Privredi smo pomogli da ih ne guše kursne razlike i stvorili smo povoljne uslove za ulaganje u Srbiju, jer postoji finansijska i politička stabilnost - rekla je Jorgovanka Tabaković.
Foto: Pedja Milosavljević
Jorgovanka Tabaković
Prema rečima Jorgovanke Tabaković, pojedinci dobijaju hitne donacije iz inostranstva za pokretanje ekoloških protesta.
- Srbija će biti vodeća zemlja u privrednom rastu. Ne razumem sve one koji su dežurna sumnjala, ali da sumnjom dovodite u problem neke projekte koji su dobri za vašu zemlju. Objekti koje gradimo za EXPO će doprineti rastu i razvoju države. U izveštaju o inflaciji, stojim iza svake svoje reči koju sam izgovorila. Priča o svakoj državi počinje sa rudnim bogatstvom. Protesti su bili i razlog zašto sam došla kod vas. Litijumska baterija je sastavni deo vozila na struju, koji su temelj ozbiljnih privreda i kompanija. Oni žele lažima i zastrašivanjem da zaustave napredak Srbije. Srbiji nedostaje kontiuitet u razvoju, jer to malim državama znači za razvoj. Ja svojim stavom Srpkinje sa Kosova i majkom želim da kažem. Mi smo dužni da pratimo sve prilive koji ulaze u državu. Uvek se dešavaju greške, ali je čudno da su se ogromni iznosi sa čudnom šifrom pojavili baš u vreme protesta. Te šifre znače da je uplatilac ima poreske olakšice, a primalac ne mora da pravda dobijeni novac. Milionska suma je prešla preko šifre koja se zloupotrebljava. Došli smo istragom do udruženja "Helvetas" koje dobija ogroman novac bez računa i malo se gasi, pa se ponovo pojavi. Istragom smo takođe došli do toga da je sve to povezano sa određenim građanskim inicijativama i ekološkim strankama. Strana organizacija šalje novac koji treba da završi u tim udruženjima. Osobe dobijaju hitne donacije za ekološke proteste. Strašno je to što imate registrovana udruženja i stranih organizacija, postoji 39.000 registrovanih udruženja, a samo 18.000 je podnelo finansijski izveštaj u APR. Što se tiče "Helvetasa" oni imaju zamišljene projekte i finansiranja do 2027. godine, kao i rušenje države bez izbora - zaključila je guvernerka NBS.
Lider Stranke slobode i pravde, tajkun Dragan Đilas, konačno je skinuo svoju masku dvoličnosti i priznao da organizuje nasilne proteste širom Srbije samo sa jedim cilje - da sruši Aleksandra Vučića.
Lažni ekolog Aleksandar Jovanović Ćuta gostujući na tajkunskoj Novoj S optužio je predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je "napravio dil" sa Rio Tintom, ali je izgleda "zaboravio" šta je pričao pre samo tri godine - da je Vučić u pravu!
Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa i jedna od organizatorki protesta čiji je cilj rušenje vlasti u Srbiji, indirektno je u saopštenju otkrila da su ti protesti, između ostalog, usmereni i protiv Rusije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Lider Stranke slobode i pravde, tajkun Dragan Đilas, konačno je skinuo svoju masku dvoličnosti i priznao da organizuje nasilne proteste širom Srbije samo sa jedim cilje - da sruši Aleksandra Vučića.
Na sedam fakulteta Beogradskog univerziteta skaču cene školarina. Poskupljenje su najavili Fakultet organizacionih nauka, Mašinski fakultet, Ekonomski, Pravni, Filološki, Tehnički fakultet u Boru i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Poslednjih godina sirak je sve zastupljeniji na poljima jer dobro podnosi sušu i toplu klimu, a troškovi setve su neznatno niži zbog semena koje je jeftinije u odnosu na kukuruz.
U nedelju, 24. maja, u manastiru Tumane svečano će biti obeležena dva velika jubileja – 90 godina od obretenja moštiju Svetog Zosima Tumanskog Čudotvorca i deset godina od obnove velike tumanske litije.
Od davnina su naši stari verovali da kad lasta svije gnezdo pod strehom, dolazi sreća i bogatstvo u taj dom. Zato lastina gnezda ne valja dirati, ali ove ptice selice, svakog proleća se kuće iznova.
Policija je presretačem jutros, oko 2 časa, na teritoriji opštine Novi Beograd, zaustavila V. T. (20) koji se upravljajući vozilom marke "folksvagen golf" kretao brzinom od 182 kilometra na čas, na delu puta gde je ograničenje brzine 80 kilometara na čas.
Sve više žena, uključuje se u aktivnosti kriminalnih klanova, često zauzimajući važne i složene uloge, na tu temu govori kriminolog Ratomir Antonović za Informer.rs
Veljko Belivuk i Marko Miljković kojima se pred sudom u Beogradu sudi za sedam ubistava, a pred Višim sudom u Podgorici za likvidacije Damira Hodžića i Adisa Spahića, zatražili su da im se omogući da suđenja u Crnoj Gori pate uživo, putem video-linka.
Na današnji dan navršava se osam godina od brutalnog ubistva Luke Stevića iz sela Jablanica kod Lopara, čije je telo pronađeno 19. maja 2018. godine, tri dana nakon nestanka. Za njegovo ubistvo optužen je, a potom i osuđen, njegov kum Đorđe Bojkić.
Dnevni red posete ruskog predsednika Vladimira Putina Pekingu pokazuje da Kina ruskom lideru daje izuzetno važan politički tretman, mnogo širi i sadržajniji od protokola koji je pratio nedavnu posetu američkog predsednika Donalda Trampa.
Sjedinjene Američke Države razmatraju mogućnost direktne vojne intervencije na Kubi, pošto blokada i ekonomske sankcije nisu slomile vlasti u Havani, piše Politiko pozivajući se na izvore upoznate sa razgovorima u Vašingtonu.
Ruska vojska od 19. do 21. maja održava vežbe za pripremu i upotrebu nuklearnih snaga u uslovima pretnje agresijom, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Za ljude koji žele psa koji i u odraslom dobu ostaje mali i ne zauzima mnogo prostora, pojedine rase predstavljaju idealan izbor za takav način života.
Mnogi korisnici interneta smatraju da znaju kako da naprave bezbednu lozinku, ali stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju da su brojna pravila kojih se ljudi godinama pridržavaju danas zastarela i nedovoljna za zaštitu naloga.
Ruže mogu uspešno da se gaje i u saksijama, ali samo uz pravilnu negu i odgovarajuće uslove. Stručnjaci otkrivaju kako da vaše ruže budu bujne i pune cvetova, ali i koje greške obavezno treba izbegavati.
Proslavile su se golotinjom i skandalima, a slavu stečenu u rijalitiju ove starlete su iskoristile da zarađuju na društvenim mrežama i platformama za odrasle.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar