Hrvati, jel vas bar malo sramota? Neverovatni natpisi zbog Andreja i Peđe Stojakovića
103. 05. 2026. u 10:11 >> 10:12
203. 05. 2026. u 10:11 >> 10:12
Vlada Srbije
Vesti
Na sastanku održanom u okviru četvrtog razmatranja rezultata stendbaj aranžmana sa Srbijom, Đedović Handanović je naglasila dobru pripremljenost za predstojeću grejnu sezonu, navodeći da su rezerve u akumulacijama dva puta veće nego 2022. godine, dok su zalihe uglja takođe dvostruko veće u odnosu na istu godinu.
„Sigurnost u snabdevanju gasom unapređena je zahvaljujući završetku gasne interkonekcije Srbija-Bugarska. Ugovorom između Srbijagasa i azerbejdžanskog Sokara obezbedili smo do milion kubika gasa dnevno tokom ove zime. Imamo mogućnost nabavke određenih količina iz LNG terminala u Aleksandropolisu, a dodatnu sigurnost daju rezerve gasa u Srbiji i Mađarskoj, koje ukupno iznose oko 560 miliona metara kubnih gasa. Započet je projekat proširenja gasnog skladišta u Banatskom Dvoru, za koje je izdata građevinska dozvola, a koji će obezbediti dodatnih oko 800 miliona kubnih metara gasa. Takođe, do kraja godine očekujemo da budu završeni i novi kapaciteti za skladištenje nafte u Smederevu“, rekla je Đedović Handanović.
Foto: Vlada Srbije
Ministarka je naglasila da je tokom leta Vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. sa vizijom 2050. godine i da očekuje da uskoro bude usvojena i nova Strategija razvoja energetike, koja utvrđuje ciljeve i projekcije razvoja energetskog sektora Srbije do 2040. godine. „Nastavljamo da radimo na unapređenju zakonodavnog okvira i kroz izmene Zakona o energetici koje smo pripremili, radićemo na unapređivanju energetske sigurnosti, posebno u kontekstu prelaska na čiste izvore energije“, dodala je ona.
Đedović Handanović upoznala je misiju MMF sa planom investicija koji je Vlada i usvojila, a koji u delu proivodnih kapaciteta uključuje završetak TE Kostolac B3, izgradnju jednog gigavata solarnih elektrana koje će biti u vlasnštvu EPS, izgradnju novih reverzibilnih hidroelektrana i revitalizaciju blokova u hidroelektranama i termoelektranama. „U novembru planiramo da raspišemo drugi krug aukcija za tržišne premije za solarne i vetroelektrane, a prema dosadašnjoj dinamici i interesovanju investicija, očekujemo da trogodišnji cilj od 1.300 megavata novih kapaciteta iz OIE bude prevaziđen“, rekla je ona.
Foto: Vlada Srbije
Prema rečima ministarke, Srbija će nastaviti da gradi interkonekcije na elektroenergetskoj i gasovodnoj mreži kojima će se bolje povezati sa susedima, što je važno za otpornost energetskog sistema na potencijalne krizne situacije. „U elektroenergetici, prioritet su završetak Transbalkanskog koridora kojim ćemo se povezati sa Crnom Gorom i BiH i otpočinjanje gradnje interkonekcija sa Mađarskom, Rumunijom i Bugarskom. U snabdevanju gasom, prioritet je gradnja interkonekcija ka Rumuniji i Severnoj Makedoniji“, navela je Đedović Handanović. Ona je dodala da je u modernizaciju distributivne mrežu u prethodnih 12 meseci uloženo oko 170 miliona evra, a da je obezbeđeno dodatnih 260 miliona evra za automatizaciju, digitalizaciju i nastavak uvođenja pametnih brojila, što će doprineti većoj pouzdanost snabdevanja i smanjenju gubitaka na mreži.
Govoreći o reformama u energetskim kompanijama, istakla je da su one najdalje odmakle u Elektroprivredi Srbije, gde je u junu počelo sprovođenje usvojenog plana transformacije. „Usvajanjem nove metodologije za komercijalne kupce električne energije i gasa, obezbeđena je bolja raspodela rizika između energetskih kompanija i privrede, što je važno za finansijsku stabilnost EPS-a i Srbijagasa. Kontinuirano pratimo performanse energetskih kompanija, kao sa fiskalnog stanovišta, tako i sa stanovišta dugoročne održivosti energetskog sistema“, navela je Đedović Handanvić.
Donal Mekgetigen, koji predvodi misiju MMF-a koja boravi u Beogradu u okviru poslednjeg razmatranja rezultata aktuelnog stendbaj aranžmana sa Srbijom, pohvalio je način izveštavanja o sprovođenju dogovorenih mera, kao i ukupne rezultate u energetskom sektoru koje je Ministarsto predstavilo na sastanku.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako se za izbore sprema političar blokader Miroslav Aleksić, sa kime se druži pretendent na studentsku listu, profesor Milo Lompar, kakav je javni debakl doživela Đilasova uzdanica Marinika Tepić, na koji način se opušta lažni poliglota, opozicionar Đorđe Stanković, gde se šeta advokat blokader Rodoljub Šabić… i još mnogo toga!
02.05.2026
10:11
Naše tajno novinarsko odeljenje i ove subote otkriva vam velike tajne poznatih jer kod nas nema skrivanja, nema zaštićenih.
01.05.2026
09:51
Centar za društvenu stabilnost napravio je novi dokumentarni film pod nazivom "Referendum".
30.04.2026
19:29
Ne propustite!
28.04.2026
13:45
Tokom sinoćne vožnje na liniji voza 2416, kondukterka Jelena Nedeljkov prepoznala je nestalu devojčicu Dunju Necić.
03.05.2026
10:15
Novi opasan trend sa TikToka zaludeo je tinejdžerke i u našoj zemlji. Naime, kako bi smršale, umesto obroka, devojčice žvaću samo žvake, pa toliko iscrpe organizam da završavaju u bolnici.
03.05.2026
11:30
Na graničnim prelazima Evzoni i Dojran vlada potpuni saobraćajni kolaps, naši turisti tvrde da su u koloni već dva sata.
03.05.2026
13:30
Danas se očekuje pojačan intezitet saobraćaja na putevima širom zemlje, pogotovo u popodnevnim i večernjim satima apeluju iz Auto-moto Saveza Srbije.
03.05.2026
12:48
Na opštini Savski venac prodato je najskuplje garažno mesto od čak 66.000 evra, pokazuje najnoviji izveštaj Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).
03.05.2026
10:40
Tokom prvobitnog izricanja presude Miljani i Vladimiru Kecmanoviću u Višem sudu u Beogradu u decembru pre dve godine, sudija je tada pročitao i sa koliko hitaca je maloletni Kosta K. pogodio svoje žrtve, kao i ranjene.
03.05.2026
12:34
Elvis Selimović, koji je sinoć u tuzlanskom naselju Miladije usmrtio svog brata Eldina Selimovića, od ranije je poznat policiji.
03.05.2026
10:46
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, intenzivnim radom, rasvetlili su razbojništvo izvršeno pre tri dana i uhapsili A. D. (41) iz Subotice, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio ovo krivično delo.
03.05.2026
12:07
Tri godine je prošlo od jezive tragedije u OŠ "Vladislav Ribnikar" kada je masovni ubica Kosta K. ubio devetoro učenika te škola i radnika obezbeđenja Dragana Vlahovića.
03.05.2026
10:33
U ulici Rade Uhlika u tuzlanskom naselju Miladije sinoć se desio zločin kakav se dugo ne pamti u Tuzli. Elvis Selimović ubio je svog brata Eldina Selimovića, a onda pobegao s mesta zločina.
03.05.2026
10:28
Na beloruskoj strani granice sa Ukrajinom zabeležena je konkretna aktivnost, saopštio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u subotu, 2. maja.
03.05.2026
13:40
Ukrajinski dronovi su tokom noći ponovo preleteli teritoriju Estonije, što je izazvalo paniku u pograničnim oblastima.
03.05.2026
13:10
Ukrajinske snage su napale dva tankera iz ruske flote u senci u vodama na ulazu u rusku crnomorsku luku Novorosijsk, izjavio je danas ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
03.05.2026
12:40
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa planira da obustavi raspoređivanje bataljona sa oružjem dugog dometa u Nemačkoj, što se tumači kao direktan odgovor na političke nesuglasice sa kancelarom Fridrihom Mercom.
03.05.2026
11:40
Večeras je na Informer TV emitovana 45. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
01.05.2026
22:30
Kultni film Nacionalna klasa iznedrio je brojne nezaboravne likove, a među njima je bila i Senka, devojka koja se pojavila u svega nekoliko scena, ali je ostavila snažan utisak na publiku.
01.05.2026
15:30
Muzičar Ed Širan iznenadio je fanove nakon što je obrijao glavu i potpuno promenio imidž koji ga je godinama činio prepoznatljivim.
01.05.2026
14:20
Zahvaljujući glasovima tadašnje Jugoslavije, pevačica Selin Dion donela je pobedu Švajcarskoj na Pesmi Evrovizije davne 1988. godine.
01.05.2026
14:01
Glumac Marko Todorović koji je u filmovima o "Žikinj dinastiji" glumio prijatelja Milana hteo je da odustane od snimanja i to zbog Dragomira Bojanića Gidre.
01.05.2026
13:10
Tamne mrlje u kupatilu i naslage kamenca često kvare utisak čistoće, ali ne mora da znači da ćete provesti sate ribajući.
03.05.2026
13:30
Pojedine rase pasa važe za najagresivnije jer imaju specifičnu prirodu kao što su rotvajleri, bul terijeri pa čak i dalmatinci.
03.05.2026
12:45
Bele farmerke su neizostavan komad u toplijim mesecima, a evo koja obuća uz njih može biti apsolutni hit.
03.05.2026
12:00
Otkrijte zašto je Rothenburg ob der Tauber poslužio kao model za selo iz 'Pinokija' i zašto ćete se ovde osećati kao u snu.
03.05.2026
10:00
Peinceza Dajana je imala sedam bjuti tajni, koje su joj omogućavale da uvek izgleda negovano, sveže i puna života.
03.05.2026
09:00
Folkerka Ceca Ražnatović neretko ima sukobe sa članovima žirija "Zvezda Granda", a sada joj je na tapeti bila starija koleginica Ana Bekuta.
03.05.2026
13:41
Pevačica Zlata Đurković postala je poznata javnosti tokom boravka u "Zadruzi 2", ali se nakon rijalitija povukla iz javnosti.
03.05.2026
12:49
Stanija Dobrojević nedavno je izjavila da je Anđelo Ranković ipak ne zanima kao muškarac, ali ga je danas napala jer flertuje sa drugim zadrugarkama.
03.05.2026
11:37
Ćerka pokojnog Saše Popovića i Suzane Jovanović Aleksandra Popović veoma je skromna i o njenom životu se malo zna, a on je svojevremeno otkrio detalje iz njenog života.
03.05.2026
11:06
Harmonikaš Miroljub Aranđelović Kemiš i pevačica Viki Miljković žestoko su se potkačili u "Pinkovim zvezdama", te ju je muzičar bez pardona isprozivao.
03.05.2026
09:50
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar