Za 10 dana posle završetka vanrednog stanja prodato čak 2.706 stanova i kuća. Ljudi sve više prodaju stanove i traže kuće sa dvorištem van centra grada, kažu stručnjaci
Za svega nekoliko dana od ukidanja vanrednog stanja tržište nekretnina u Srbiji se potpuno oporavilo i vratilo na nivo od pre 16. marta, tvrde u Republičkom geodetskom zavodu (RGZ). Prema podacima RGZ, od 11. do 17. maja prodato čak 1.958 nepokretnosti, što je nedeljni prosek koji smo imali i pre vanrednog stanja.
Sudeći prema evidenciji, korona nije izazvala krizu na tržištu nekretnina: za vreme vanrednog stanja prodata su 5.343. objekta, a za sedam dana posle ukidanja čak 2.706 stanova i kuća. Kupuje se isto kao i pre korone, a i cene su ostale iste. Jedino razlika je, kažu agenti za nekretnine, što se sada više koristi keš, dok je svega 40 odsto nekretnina kupljeno na kredit.
Tržište se oporavilo
Potpredsednik Građevinske komore Goran Rodić kaže za Informer da se stanje sa kupoprodajom nekretnina vratilo na staro.
Tokom vanrednog stanja sve kuće izdate
Vlasnik agencije "Legat" Nedeljko Malinović nam je rekao da se već tokom vanrednog stanja moglo pretpostaviti da će ljudi u sve većem broju kupovati kuće sa dvorištem jer nije mogla da se iznajmi nijedna ovakva nekretnina.
- Tolika je bila navala na kuće na Fruškoj gori, Avali i Kosmaju da tokom vanrednog stanja niste mogli tamo da iznajmite nekretninu ni za lek. To je došlo do tog nivoa da su zakupodavci tražili po 1.000 evra za sedam dana. Takvih kuća nema puno, pa mnogi gledaju i placeve na kojima će sami da zidaju - objasnio je Malinović.
- Nije došlo do skoka cena stanova, jedino su ljudi promenili svoja interesovanja. Zbog cele situacije sa epidemijom korone mnogi više ne žele da žive u gradovima, već prodaju stanove i traže kuće sa dvorištem van gradskog jezgra. Najviše se traže kuće na Avali, Kosmaju, u Grockoj, Barajevu, na Fruškoj gori, u Irigu... Takođe, ljudi traže i kuće u okolini Aranđelovca i Gornjeg Milanovca, kao i na Rudniku i Bukulji. To su sve lokacije gde se zbog odlične infrastrukture može stići za manje od sat vremena, gledajući od Beograda - kaže Rodić.
Rodić napominje da se može očekivati da ove nekretnine zbog velikog interesovanja poskupe, ali, kako kaže, smatra da će to biti zanemarljivo jer su takve nekretnine dosad imale izuzetno malu vrednost.
- Kuća u Trešnji od 76 kvadrata sa 40 ari placa mogla je da se kupi za 12.000 evra, a nešto bliže Beogradu za 20.000 evra. Sada će vam za neku dobru kuću sa dvorištem trebati 30.000 evra, što je i dalje dobra cena u poređenju sa cenama stanova - objašnjava Rodić i dodaje:
- Za selidbu van grada nisu zainteresovani samo stanovnici Srbije već i gastarbajteri. Zbog situacije sa pandemijom veliki broj naših ljudi koji se vratio u zemlju planira tu da ostane i pokrene biznis. Oni gledaju kuće i parcele kako bi pokrenuli posao u poljoprivredi. Znam mnogo primera, jedan mlad čovek koji je napravio milione u Americi u IT sektoru već se vratio i kupio kuću i imanje kod Sokobanje i planira tu da ostane.
Prosečne cene kvadrata stana
Beograd
Banovo brdo 1.500-2.500
Novi Beograd 1.500-3.000
Stari grad 2.000-3.000
Vračar 2.000-4.000
Konjarnik 1.300-1.500
Novi Sad 900-1300
Niš 650-1000
Kragujevac 600-900
* Cene su izražene u evrima, najviše cene se obično odnose na novogradnju i novoizgrađene stambene blokove
Koje lokacije se sada najviše traže
* Avala
* Kosmaj
* Kuće na reci
* Barajevo
* Fruška gora
* Sremska Kamenica
* Irig
* okolina Aranđelovca
* okolina Gornjeg Milanovca
* Bukulja
Traže se kuće
Stručnjak za nekretnine Kaća Lazarević kaže da je logično što je tržište oživelo jer agenti sada bez problema mogu da pokazuju stanove klijentima.
- Primetno je da zbog cele situacije jedan broj ljudi koji živi u gradu želi da proda svoje stanove i da kupi neku kuću sa dvorištem izvan grada. Najčešće se gledaju kuće 50-100.000 evra i za taj novac možete da kupite zaista dobru nekretninu - kaže Lazarevićeva.
Virus korona koji je većinu ljudi koji žive u gradovima prethodna dva meseca zatvorio u stanove, otvorio je pitanja brojnih slabosti ovakvog načina života, od skučenog prostora pa do osećaja socijalne izolacije koja bi se mogla podvesti pod "sindrom zatvora", i tako povećala interesovanje za kupovinu kuća ili vikendica, o čemu svedoči i njhova veća potražnja na tržištu nekretnina
Virus korona koji je većinu ljudi koji žive u gradovima prethodna dva meseca zatvorio u stanove, otvorio je pitanja brojnih slabosti ovakvog načina života, od skučenog prostora pa do osećaja socijalne izolacije koja bi se mogla podvesti pod "sindrom zatvora", i tako povećala interesovanje za kupovinu kuća ili vikendica, o čemu svedoči i njhova veća potražnja na tržištu nekretnina
Ginter Felinger, NATO lobista i čovek koji je otvoreno podržao "Studentsku listu", ponovo je pozvao na ukidanje spomenika maloj Milici Rakić u Beogradu.
Čuveni francuski političar Žan-Len Lakapel i dugogodišnji iskreni prijatelj Srbije i srpskog naroda, oglasio se povodom dešavanja u Srbiji i uputio snažnu podršku redakciji Informer TV, oštro osuđujući brzu odmazdu i progon koji se sprovodi nad novinarima naše televizije.
Milenko Jovanov, potpredsednik Glavnog odbora Srpske napredne stranke, poručio je da u demokratskom društvu najgledanija televizija kakva je Informer televizija ne bi smeo da bude ugašen.
Gaženje institucija, poništavanje Ustava i zakona Republike Srbije, gašenje medija, maltretiranje i šikaniranje ljudi - to je ono što je Studentska lista napravila od Srbije u prvim danima svoje vladavine. I znamo da je njihov teror tek počeo. Zato Srbija sada ustaje protiv terora. Borba da im se suprotstavimo, svim pravnim i demokratskim sredstvima, je počela.
Poznati advokat i funkcioner Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović dao je podršku Informeru i ocenio da je naša televizija jedini prozor u utamničenoj i okupiranoj Srbiji u kojoj vlada blokaderski teror.
Večeras u 33. epizodi Exatlona rastu nove tenzije na poligonu, a u taboru Plavog tima došlo je do novog sukoba između Dragomira Radojevića i Maje Jovanović.
Crveni tim odneo je ubedljivu pobedu rezultatom 8:2 u večerašnjem izdanju najvećeg sportskog rijalitija Exatlon Srbija, koji se emituje na Informer televiziji!
Više javno tužilaštvo u Pančevu saopštilo je da preduzima hitne mere i radnje povodom incidenta ispred Mašinske škole "Pančevo" 30. oktobra oko 17 časova, kada je napadnut šesnaestogodišnji učenik te škole.
Policija je tokom pojačanih kontrola i racija sprovedenih prethodne večeri širom Crne Gore kontrolisala više od 1.500 osoba, među kojima 55 operativno interesantnih lica, a uhapšeno je šest osoba.
Na magistralnom putu između Užica i Zlatibora, u Surduku tokom prepodneva, došlo je saobraćajne nezgode u kojoj je jedan automobil završio van kolovoza.
Policija u Novom Sadu, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u Novom Sadu, uhapsila je S. V. (31) i S. K. (31) iz ovog grada zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivično delo nasilničko ponašanje.
Predsednik Poljske Karol Navrocki optužio je premijera Donalda Tuska za nasilno preuzimanje Ustavnog suda, nakon što je predsednik te institucije Bogdan Svjenčkovski suspendovan sa funkcije.
Predsednik Finske Aleksandar Stub demantovao je pisanje britanskog Fajnenšel tajmsa o telefonskom razgovoru sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, navodeći da nije tačno da je ruski lider njemu i norveškom premijeru Jonasu Garu Stereu držao predavanje o istoriji Slovena
Žestoki sukobi demonstranata i policije izbili su danas u Tirani, gde su učesnici antivladinih protesta bacali Molotovljeve koktele i kamenice na policijski kordon ispred Ministarstva prosvete.
Sjedinjene Američke Države ukinule su ograničenja koja su američkoj korporaciji „Boing“ onemogućavala direktnu saradnju sa beloruskom nacionalnom avio-kompanijom „Belavija“.
Glumica Ognjanka Ognjanović biće sahranjena u utorak, 3. novembra, u 14.30 sati na Novom groblju u Beogradu, saopštili su iz Narodnog pozorišta u Beogradu.
OpenAI je unapredio svoju ekstenziju ChatGPT za pregledač Hrom, omogućivši joj pristup otvorenim karticama kako bi korisnicima pružala preciznije i personalizovanije odgovore.
Zapečene makarone sa sirom jedno su od onih jednostavnih jela kojima je teško odoleti. Priprema ne zahteva mnogo vremena ni komplikovane sastojke, a jelo možete obogatiti kačkavaljem, jajima, pavlakom ili feta sirom, u zavisnosti od ukusa.
Iako ih mnogi koriste svakodnevno, vlasnici pametnih televizora često nisu svesni da njihovi uređaji mogu da prate gotovo sve što gledaju, čak i kada sadržaj puštaju preko konzole, video-plejera ili drugog uređaja povezanog HDMI kablom.
Anita Baturina, bivša supruga pevača Miše Kovača, godinama nosi bol zbog smrti sina Edija, a u potresnoj ispovesti otkrila je detalje tragedije koja je zauvek promenila život njihove porodice.
Pevač Mišo Kovač preminuo je u 88. godini u svom domu u Splitu, a pitanje njegovog poslednjeg počivališta još nije rešeno. Iako je svojevremeno izrazio želju da bude sahranjen u rodnom Šibeniku, kao mogućnost pominje se i Aleja velikana u Zagrebu.
Komentari