Udruženje Srpski vitezovi – Stari grad iz Užica je ispred zgrade Narodnog pozorišta sugrađanima približilo šta je značilo biti vitez u srednjevekovnoj Srbiji.
- U toku je obnova srednjovekovne tvrđave Stari grad u Užicu. Naše Srpsko viteško društvo smatra da obnova samo tvrđave nije dovoljno, već da se mora obnoviti i viteški duh i to kroz dva segmenta. Istorija Užica se ne može svesti na dva meseca iz 1941. godine. Ona je mnogo dublja, šira i sadržajnija.
Užičani su dali veliki doprinos u slobodi i nezavisnosti Srbije. Obnavaljanje tog slobodarskog duha, koji doseže u srednji vek, prosto je neophodan. Drugi segment je obnavljanje tog viteškog duha kao jednog osećaja, a mogu reći da svi Srbi i građani Srbije imaju predispozicije da budu vitezovi.
Foto: Z.G.
To je onaj duh koji znači da se stvari u životu mogu ostvariti poštenim i legitimnim sredstvima, da se mora zaštiti nejač, da se koristi samo ono što je dozvoljeno, ne sme se tuđa sreća graditi na tuđoj nesreći, da se mora širiti jedan duh širine i tolerancije koji su vitezovi nekada imali.
Mi na ovaj način radimo i prevenciju nasilja među mladima i upravo zbog toga moramo negovati taj viteški duh, da se oseti šta je solidarnost, podrška, zajednica i kolektiv. Naš cilj je da afirmišemo takve vrednosti – rekao je Dragan Krsmanović iz užičkog viteškog udruženja.
Foto: Z.G.
Dva mladića obučena kao vitezovi i sa mačevima za pojasom prikazali su kako su izgledali vitezovi. Iza leđa im je stajao zmaj, delo mlade umetnice iz Kruševca.
- Zmaj ne dira nas, zato mi ne diramo zmaja. To je viteški – rekao je mladi vitez Petar.
Svaki deo oklopa koji su nosili detaljno je opisao Milomir Maksimović, doktorant na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Petar Mirković, član užičkog viteškog društva, nosio je oklop iz 14. veka. Maksimović je objasnio da je vizir baš onakav kakav je na priprati crkve koju je podigao Knez Lazar, da je pancirna košulja sa rupicama još iz rimskog vremena, dok je oklop od metalnih pločica ili štavljene kože.
Foto: Z.G.
Ispod pancira je pletena tunika, koja je zavisno od debljine služila kao otpor za udarce i zaštitu tela jer je oklop neugodan. Tu su metalne zaštite za ruke i ramena, kao i oklopne rukavice.
- Ovakav oklop je korišćen na našim prostorima. Uglavnom ga je nosila bogatija vlastela i uvozio se iz Italije, kao i iz Nemačke ili Austrougraske. Nosili su ga hrišćanski ratnici – objasnio je Maksimović.
Drugi oklop, koji je nosio Nemanja Stanić, učenik Užičke gimnazije, uglavnom se nasleđivao od deda i očeva. Bio je karakterističan za srednji vek, a nosio se u rimskom periodu i na Bliskom istoku, u Vizantijskom carstvu.
Foto: Z.G.
- Nosili su ga i srpski ratnici zašta ima dosta arheoloških dokaza i predstavki na srednjovekovnim freskama. Slični modeli šlemova korišćeni su u Persiji i Osmanskom carstvu, a nosili su ih i u Kosovskoj bitki i srpski i turski ratnici – objasnio je Maksimović i dodao da su pored tvrđava postojale i zanatlije koji su izrađivali oružje, štitove i oklope, te stoga postoji i srpski mač i srpski štit.
Oklopi su bili teško od nekoliko do 20 kilograma. Naročito su bili teški u 15. i 16. veku, pa su čak u Engleskoj koristili ponekad dizalice da viteza podignu na konja. Takvi ratnici su išli u proboj na konjima ili su se koristili na turnirima.
- Viteštvo kao čin je zanimljivo i treba gajiti taj viteški duh, koji se danas skoro izgubio. Treba podsetiti ljude kakvi smo nekada bili. Mada, moji vršnjaci nisu mnogo zainteresovani za viteštvo – kaže Petar Mirković.
Foto: Z.G.
Drugi vitez srednjoškolac Nemanja Stanić kaže da mu je sve ovo jako zanimljivo.
- Upoznao sam se sa svim delovima opreme i sve je jako zanimljivo. Zanima me istorija naše zemlje i ovo mi dobro dođe. I ovo nije lako obući. Ovi oklopi su jako teški i veoma komplikovani – kaže Nemanja.
Zmaj je bio najzanimljiviji dvogodišnjem dečaku koji je sa sobom nosio svoju omiljenu igračku – zmaja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je u prvom Kolegijumu da blokaderi nastavljaju sa vetiranjem - izbacujući sa blokaderske liste kandidate koje su sami predložili.
Hrvatski teror ne prestaje, pa su tako Srpkinju Nikolinu Bačkonju osudili na kaznu zatvora samo zato što je objavila fotografiju na društvenim mrežama svog sedmogodišnjeg deteta sa Badnjakom i podignuta tri prsta!
Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević uputio je žestoku poruku premijeru Crne Gore Milojku Spajiću, reagujući na njegove najnovije napade na Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića.
Policija u Kruševcu, brzom i efikasnom akcijom, rasvetlila je razbojništvo i uhapsila M. M. (23), M. O. (18) i A. K. (24) iz Crne Gore, zbog sumnje da su izvršili ovo krivično delo u saizvršilaštvu.
U velikoj i koordinisanoj akciji traganja i spasavanja u Velebitskom kanalu kod Senja došlo je do velikog obrta - jedna od četvoro nestalih mladih osoba, državljanka Portugalije, pronađena je živa i u dobrom stanju.
Nacionalna služba spasavanja na moru u Rijeci (MRCC Rijeka) pokrenula je obimnu i koordinisanu akciju potrage i spasavanja zbog nestanka 4 mlađe osobe, državljana Portugala, kojima se gubi svaki trag u Velebitskom kanalu kod Senja.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa spremna je da potroši najmanje 900 miliona dolara (780 miliona evra) za građevinske projekte na imanju Bele kuće, pokazuje dokumentacija projekta.
Ukrajina je preko NATO mehanizma za reagovanje u vanrednim situacijama zatražila međunarodnu pomoć za jačanje kapaciteta za humanitarno razminiranje i uklanjanje eksplozivnih sredstava, saopštio je danas NATO.
Vlada kancelara Fridriha Merca postigla je dogovor sa talibanima, prepustivši im kontrolu nad diplomatskim predstavništvima u Berlinu i Bonu u zamenu za povratak migranata u Avganistan, piše "Politiko".
Direktor rumunske nuklearne elektrane Černavoda, Romeo Urjan izjavio je danas da će drugi reaktor te elektrane biti isključen u četvrtak u 07 časova zbog niskog vodostaja Dunava, kao i da neće moći da se ponovo pokrene u narednih deset dana, zbog kontinuiranog smanjenja nivoa vode Dunava.
Kejli Kilion (29) i njen suprug Kodi Nelson (32) upoznali su se i započeli vezu dok su živeli u Los Anđelesu. Samo nekoliko meseci kasnije krenuli su u neobičnu avanturu koja ih je odvela širom sveta.
Pomračenje Sunca (19.46 minuta) i mlad Mesec u znaku Lava, koji nas očekuju nas 12. avgusta, predstavljaju jedan od najsnažnijih astroloških događaja ovog leta.
Melani, koja živi na japanskom ostrvu Okinava, otišla je da roni na jednoj zabačenoj plaži. Dok je bila u vodi, primetila je da se oko nje nalazi veliki broj kubomeduza, koje su poznate po veoma snažnom otrovu, a ona je zadobila ubode na levoj podlaktici.
Glamurozno ispraćena iz Srbije, uz podršku porodice, prijatelja, partnera, sponzora i medija, Miss World Serbia 2026 Simona Manojlović otputovala je u Vijetnam nasmejana, veoma raspoložena i spremna za najveći međunarodni izazov do sada.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.