• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: S.T.

21.07.2021

12:55

TRADICIJA KOJA ŽIVOT ZNAČI! Rusimovići 70 godina proizvode praziluk za sadnju, Nebojša je otkrio KAKO IM TO POLAZI ZA RUKOM

S.T.

Srbija

TRADICIJA KOJA ŽIVOT ZNAČI! Rusimovići 70 godina proizvode praziluk za sadnju, Nebojša je otkrio KAKO IM TO POLAZI ZA RUKOM

Podeli vest

Nebojša Rusimović iz Sobine kod Vranja, kao i njegovi stariji, već 70 godina proizvodi rasad praziluka

Uvek je neko iz ove kuće na nekoj od pijaca u Pčinjskom okrugu. Najviše vremena provode u pripremanju rasada za pijac, a koji proizvode u dugačkim lejama.

Nebojšino povrće uvek je primamljivo za kupaca jer je upakovano u vezice od po pedeset i sto komada, tako da se ovako male količine, lakše prodaju.

- Počeo sam da prodajem rasad praziluka na manje vezice zato što je sve manje onih koji dolaze da pazare veće količine. Na veliko danas od mene jedino kupuju nakupci i to pogotovo ume da se isplati kada prodaja ne ide dobro.

Vremena su se promenila, ali i ljudi koji ovo povrće uglavnom sade za svoje potrebe. Mnogi su i prestali da ga proizvode jer im je u marketu po mnogo nižoj ceni dostupan tokom čitave godine - priča Novica.

Foto: S.T.

 

Rusimovići, međutim, nikada nisu hteli da odustanu od te proizvodnje, koja se u njihovoj porodici neguje 70 godina. Iz tog razloga nema vlasnika domaćinstva u okrugu koji nije bar jedanput u svojoj bašti zasadio kamuš, makedonsku sortu praziluka.

Nebojša pamti da su njegov otac i deda, meštanima najudaljenijih sela, rasad dopremali na konjima, a kasnije autom. Proizvodnju semena obično počne negde oko Mladenaca, kada sadi stare strukove.

- Iznikle cvetove, pune semena, berem tek u oktobru i sušim tokom cele zime na mestu gde ima promaje. Tek u proleće, za godinu dana, započinjem sa odvajanjem semena od ljuske.

Foto: S.T.

 

Radim isključivo ručno jer, nema efikasnijeg načina od toga. Kad god mogu i nađem način, uvek izbegavam zaštitu preparatima. Uvek napravim čorbu od koprive kojom tretiram zasad - priča Rusimović.

I ove sezone uprkos lošem vremenu proizveo je dobar rasad i tržištu je isporučio više od trideset hiljada strukova praziluka.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

UDARNO! Milo Đukanović saslušan u Tužilaštvu
Politika

UDARNO! Milo Đukanović saslušan u Tužilaštvu

Bivši predsednik i nekadašnji premijer Crne Gore Milo Đukanović saslušan je u Specijalnom državnom tužilaštvu u okviru istrage koja je protiv njega pokrenuta jer Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK), navodno, nije prijavio ručne satove vredne do 225 hiljada evra, saznaje portal Adria.

26.02.2026

19:33

Exatlon

TV

Ameriku čekaju crni dani
Live TV

Ameriku čekaju crni dani

Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.

26.02.2026

12:00

Ko to želi smrt Dačiću?
Live TV

Ko to želi smrt Dačiću?

Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.

26.02.2026

10:53

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set