• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: sputniknews.com

16.12.2017

12:22

RUSI PRAVE ČUDO OD AVIONA! Stiže bombarder sa VERTIKALNIM UZLETANJEM I SLETANJEM!

Vesti

RUSI PRAVE ČUDO OD AVIONA! Stiže bombarder sa VERTIKALNIM UZLETANJEM I SLETANJEM!

Podeli vest

Jedna od najskupljih "igračaka" Pentagona, lovac bombarder F-35B ove nedelje je učestvovao u američko-japanskim manevrima. Bez obzira na brojne kritike povodom koncepcije vertikalnog poletanja, zamenik ministra odbrane Jurij Borisov nedavno je rekao da Rusija planira konstruisanje i izgradnju aviona koji bi mogao da poleće iz vertikalnog položaja

Rusija bi donekle ovde samo nastavila ono što je već postojalo u SSSR-u. Naime, avion tipa Jak 38, koji je postao deo naoružanja sovjetske vojske 1977. godine, nažalost, imao je mnogo falinki. Od 231 izgrađenog aviona, 49 je doživelo nesreću. Zamena za taj nesrećni avion trebalo je da postane Jak 141, ali planove su omeli raspad SSSR-a i potonja ekonomska kriza. Deluje da ipak Rusija nije bila uspešna u tom segmentu avio-nautike. 

Čemu onda danas interesovanje za takav tip aviona?

- Takav avion je od životne važnosti ne samo za vojnu morsku flotu, već i za vazdušne snage ruske vojske. Glavni problem savremene avijacije se sastoji u tome što reaktivni lovac mora da ima dobru pistu, a takvih je aerodroma malo i što je još važnije, dobre piste već posle prve manje bombe su drastično oštećene i time za takav vid aviona neupotrebljive. Sa druge strane, avioni koji mogu da polete iz vertikalnog položaja, mogu da budu kamuflirani u šumi ili po poljanama. Takav sistem primene vojne avijacije ima brojne prednosti - govori za Sputnjik vojni ekspert, kapetan prve klase Konstantin Sivkov.

Popular Mechanics

Jak 141

Problem kod upotrebe tog tipa aviona je to što oni pri vertikalnom poletanju "jedu" previše goriva, a to umnogome ograničava radijus delovanja u borbenim uslovima. Rusija je velika država i stoga njena vojna avijacija mora da ima "duge ruke", odnosno mora da bude u mogućnosti da daleko stigne.

- Ispunjavanje borbenih zadataka aviona lovaca u uslovima kada je pista delimično razrušena, mogu da realizuju avioni kojima nije potrebna pista duža od 500 metara - objašnjava za Sputnjik izvršni direktor agencije Aviaport Oleg Pantelejev.

Sagovornik Sputnjika dodaje da su već sasvim drugo pitanje planovi Rusije da izgradi flotu nosača aviona, jer bi avioni koji mogu da poleću iz vertikalnog položaja tada bili isplativa opcija.

- Ovde bi i krstarice koje mogu da nose avione takođe bile racionalno rešenje, jer su jeftinije od nosača aviona - objašnjava Pantelejev.

Drugim rečima, američki F-35B je čisto "morski" avion namenjen korpusu morske pešadije. Taj avion za sada se isključivo pravi kako bi bio korišćen na desantnim brodovima.

(VIDEO) SAD I AMERI ZNAJU KO JE NAJJAČA VOJNA SILA! Operacije Sirija - DOKAZ NADMOĆI RUSKOG ORUŽJA!

Istovremeno, prema mišljenju Konstantina Sivkova, za početak radova na stvaranju ruskog ekvivalenta američkom F-35B, ruska mornarica bi morala da ima novu generaciju brodova.

- Avioni koji imaju mogućnost vertikalnog poletanja, odnosno sletanja, mogu da budu smešteni ne samo na nosačima aviona. Na primer, tanker bi mogao takođe da posluži u te svrhe, ako bi imao montažnu rampu, odnosno pistu. Svojevremno, u sovjetsko vreme, postojali su takvi projekti - objašnjava Sivkov.

Nakon svih tih konstatacija, jasno je da je za konstruisanje i izradu flote takvih aviona neophodno zaista mnogo novca i drugih resursa. Razrada svih projekata i sama izgradnja aviona F-35B iznosi vrtoglavih 1,3 triliona dolara, a na konstruisanju su učestvovali stručnjaci iz nekoliko zemalja.

(VIDEO) PUTINOVI PILOTI POKAZALI ZAŠTO IM AMERI NISU NI DO KOLENA: Su-30 proverava u vazduhu tovar u Iljušinu!

Stručnjaci kažu da bi za izradu aviona koji bi realno mogao da se suprotstavi F-35B, trebalo rešiti mnogo različitih problema i zadataka, između ostalog napraviti novu generaciju avio-nautičkih sistema. Ruska avioindustrija to može, tim pre što se mnogo toga može preuzeti sa aviona pete generacije Su-57. Jedan od najskupljih zadataka mogla bi da bude izrada novih motora.

Rusija može da pristupi izgradnji nosača aviona u doglednoj budućnosti. Ministarstvo odbrane je ranije saopštilo da se između 2025. i 2030. godine može pojaviti teški nosač aviona tipa 23000 "Štorm". U međuvremenu, ruska mornarica bi trebalo da postane bogatija za dva univerzalna desantna broda "Priboj", sa kojih bi avioni mogli da poleću vertikalno.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set