• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Tanjug

15.08.2018

20:23

AMERI I TURCI SE SVAĐAJU, RUSI SE KORISTE: Turska kriza-test Putinove moći na globalnoj sceni!

Vesti

AMERI I TURCI SE SVAĐAJU, RUSI SE KORISTE: Turska kriza-test Putinove moći na globalnoj sceni!

Politički sukob Turske i SAD i kriza koja je zahvatila tursku liru su zapravo "zlatna" šansa za ruskog predsednika Vladimira Putina da okrene geopolitička kretanja u svoju korist i zadobije nove saveznike, ocenjuje njujorška agencija "Blumberg"

To, međutim, smatra agencija, možda neće ići tako jednostavno.

Iako su Putin i predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan popravili odnose koji su zapali u krizu kada je Turska 2015. godine oborila ruski borbeni avion, lider Kremlja može malo toga da ponudi kako bi ublažio ekonomske probleme Ankare ili da ubedi drugu po vojnoj brojnosti silu NATO-a da napusti taj savez i približi se Moskvi, navodi se u komentaru njujorške agencije.


- Odnosi sa Turskom su danas prilično konstruktivni. Ali, u politici ništa nije zauvek i sve se može promeniti - kaže Franc Klintševič, član Odbora za odbranu i bezbednost u gornjem domu ruskog parlamenta.

"Mi ne gradimo iluzije u ovim odnosima", dodao je on.

Turska je bila važan bedem protiv Sovjetskog saveza tokom Hladnog rata, a u njoj su trenutno američka avio-baza, dok su u Crnom moru i američki ratni brodovi.

reuter


Zbog novih sankcija, Erdogan je upozorio da je višedecenijska alijansa u opasnosti i da Turska može da počne da traži nove prijatelje i saveznike.

Kako se kriza lire intenzivirala, Erdogan je odmah razgovarao sa Putinom telefonom, uglavnom o "trgovinskoj i ekonomskoj saradnji".

Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov završio je dvodnevnu posetu Turskoj u utorak, a poseta je podrazumevala razgovore o sukobima u Siriji i Ukrajini, kao i o ekonomskim projektima, uključujući gasovod i nuklearnu elektranu.

Putin je rekao Erdoganu da su Rusija i Turska "na istoj strani", a prošle godine složili su se da ukinu većinu trgovinskih sankcija koje su nametnute nakon što je Putin optužio Tursku za "nož u leđa" posle pada ruskog vojnog aviona u blizini sirijske granice.

tanjug ap


Ostala su ograničenja na uvoz turskog paradajza.Ekonomska ranjivost Turske znači da će američki predsednik Donald Tramp "verovatno pobediti", napisao je na svom Tviter nalogu Dmitrij Trenin, direktor moskovskog Karnegi centra.

"Erdogan neće napustiti NATO. Međutim, Trampov pristup saveznicima imaće velike posledice u oblikovanju svetskog poretka", ocenjuje on.

Tenzije je dodatno zapalila Trampova odluka da uvede sankcije Turskoj i da udvostruči tarife za čelik i aluminijum. Isto tako, upozorio je da će biti teško popraviti odnose ukoliko Erdogan kupi raketni sistem S-400 od Rusije.

TRAMP HOĆE DA UNIŠTI TURSKU: Šef Bele kuće ostrvio se na ekonomiju NATO saveznika I UDVOSTRUČIO CARINE!

TURSKA LIRA U VRTOGLAVOM PADU! ERDOGAN: Napadnuti smo, Turska je pod ekonomskom opsadom!


Tagovi:

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Društvo

Tribine – mesto artikulacije stavova penzionera
Društvo

Tribine – mesto artikulacije stavova penzionera

Direktor Fonda PIO, Relja Ognjenović, predsednik Saveza penzionera Srbije, prof. dr Andreja Savić i gradonačelnica Loznice, Dragana Lukić, na tribini održanoj 2. jula u ovom gradu, bili su na raspolaganju za više od tri stotine lozničkih penzionera koji su imali mnogo pitanja iz njihovih nadležnosti.

02.07.2026

20:45

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set