• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Sputnjik

13.02.2019

09:42

(VIDEO) POLJACI: SAHRANILI SMO RUSE NA BALTIKU! MOSKVA: SAMO LUD ČOVEK MOŽE DA RATUJE SA NAMA!

Vesti

(VIDEO) POLJACI: SAHRANILI SMO RUSE NA BALTIKU! MOSKVA: SAMO LUD ČOVEK MOŽE DA RATUJE SA NAMA!

Poljski vojni eksperti tvrde da je Varšava "sahranila" nade Rusije za kontrolisanje morskih transportnih puteva u Baltičkom moru, nakon što se u poljskoj mornarici pojavila divizija obalske odbrane, naoružane protivbrodskim raketama NSM

Poljski vojni stručnjak Maksimilijan Dura navodi da NSM projektili, dometa 220 kilometara, omogućavaju blokiranje kretanje civilnih brodova koji idu ka Rusiji ili iz Rusije duž Baltičkog mora.

Prema njegovim rečima, poljske rakete će takođe otežati obavljanje borbenih zadataka ratnim brodovima. Međutim, kako tvrdi poljski ekspert, moguće pojavljivanje novih fregata u poljskoj Ratnoj mornarici najverovatnije će ići u korist Rusiji. Kako objašnjava, ti brodovi teško da mogu da obezbede efikasnu protivvazdušnu odbranu s mora, a njihovo uništavanje neće biti težak zadatak za Rusiju.

Fregate su, za razliku od obalskih raketnih sistema, lake mete, lako ih je locirati, a za njihovo uništavanje biće dovoljno da Rusija u Kalinjingradsku oblast isporuči određenu količinu protivbrodskih raketa, navodi Dura.

Ruski vojni eksperti, međutim, kažu da poljske rakete nisu nikakav problem za Rusiju i ističu da "samo lud ili samoubica može da ratuje protiv nuklearne zemlje".

- Oni su naveli da je domet poljskih raketa 220 kilometara, a u našoj Kalinjingradskoj oblasti raspoređeni su 'iskanderi', čiji je domet do 500 kilometara. To znači da će se svako pojavljivanje takvih sistema obalske straže u zoni dejstva za njih završiti fatalno. Ne treba zaboraviti da je osnova za uspeh delovanja obalskog odbrambenog kompleksa to što moraju tajno da izađu na poziciju i odatle da pucaju. Niko ne spori da su poljske rakete opasne, ali mi na svim brodovima sada imamo savremene sisteme protivvazdušne odbrane. A ta raketa, koju Poljaci planiraju da lansiraju, najverovatnije je podzvučna, pa se može oboriti. Pored toga, sam sistem će takođe biti uništen. Dakle, to su najverovatnije populističke izjave. Oni izgleda ne razumeju da samo lud ili samoubica može da ratuje protiv nuklearne zemlje - kaže ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov.

NSM je protivbrodska raketa, koju je razvila norveška kompanija "Kongsberg difens end aerospejs", i u upotrebi je od 2007. godine. Može se koristiti za kopnene ciljeve, a postoji i avionska verzija te rakete. Varšava je 2013. kupila 12 lansera i 48 raketa, a u decembru iduće godine je naručila drugu seriju lansera i raketa.




Tagovi:

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Izvinjenje Andree Veskov
Live TV

Izvinjenje Andree Veskov

Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.

07.06.2026

11:11

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Najpoznatiji grčki pevač dobio drugo dete
Showbiz

Najpoznatiji grčki pevač dobio drugo dete

Porodica popularnog grčkog pevača Konstantinosa Argirosa postala je bogatija za još jednog člana. Njegova supruga Aleksandra Nika porodila se 8. juna i na svet donela zdravu devojčicu, njihovo drugo dete.

10.06.2026

14:28

Magazin

Džet set