TIRANTE ŠOKIRAO ĐOKOVIĆA! Argentinac nakon preokreta slavio protiv Novaka u Sinsinatiju
115. 08. 2026. u 23:01
215. 08. 2026. u 23:01
Vesti
Piloti koji će upravljati ovom borbenom mašinom, koju je vojska zbog svojih ozbiljnih unapređenja već prozvala „super-ohotnikom", isprobaće njene mogućnosti u uslovima visokih temperatura i pustinjskih oluja kakve su karakteristične na bliskoistočnom podneblju. Oni će tom prilikom osim letno-tehničkih karakteristika, isprobati i novi radarski kompleks, sisteme naoružanja i šlemove koji su opremljeni senzorikom koji kod pilota stvaraju proširenu realnost.
Mi-28NM predstavlja duboko modernizovani ruski borbeni helikopter koji je napravljen na bazi njegovog prethodnika Mi-28N. Modernizovana verzija helikoptera praktično po svim parametrima prevazilazi svoju osnovnu verziju. Helikopter je dobio nove motore, unapređeni sistem upravljanja letelicom, kao i kompleks zaštite od PVO sredstava.
Za posadu helikoptera su osmišljeni pilotski šlemovi sa dopunskom senzorikom koja pomaže prilikom otkrivanja ciljeva, njihove identifikacije i procesa nišanjenja, a koji koriste sistem proširene realnosti: pomoću laserskog snopa se na displeju kacige očitavaju podaci koji su u tom momentu relevantni za pilote, kao što je npr. detaljna digitalna karta, podaci sa radara i opto-elektronskih uređaja koje procesor obrađuje u realnom vremenu, najvažnije informacije o trenutnom statusu helikoptera i sl.
Prilikom leta koji se odvija u nemogućim uslovima (vidljivost ravna nuli) sistem automatski projektuje realnu trodimenzionalnu sliku terena iznad kojeg se helikopter u tom momentu nalazi- prenosi ruska Izvestija.
Što se tiče Sirije, glavna stvar prilikom testiranja ovog helikoptera je njegovo ponašanje u uslovima izuzetno visokih temperatura i izrazite zaprljanosti atmosfere (čestice peska).
Prvi probni let modernizovanog helikoptera Mi-28NM je realizovan pre dve i po godine, u avgustu mesecu 2016.godine. Za to vreme je helikopter prošao sva fabrička ispitivanja i postao spreman za početak sledeće praktične faze u njegovom testiranju.
Tokom faze testiranja razvojni inženjeri su na helikopteru Mi-28NM usavršili mnoge sisteme. Jedna od najvažnijih prednosti najnovije modifikacije je pojava primopredajne antene radarske stanice, koja je iz nosnog dela premeštena na glavčinu helikopterskog rotora i prekrivena sferičnom oblogom u obliku lopte, koja se nalazi iznad same elise.
Ovo pomaže operatoru da efikasnije raspolaže sa ubojnim sredstvima, posebno kada je u pitanju raketno naoružanje, zbog kontinuiranog kružnog skeniranja prostora oko letelice čime se skraćuje vreme za traženje i uništavanje ciljeva..
Pored toga, Mi-28NM će predstavljati možda i najoklopljeniji borbeni helikopter na svetu. Kabina u kojoj se nalazi posada, kao i vitalni delovi letelice su u potpunosti zaštićeni oklopnom zaštitom koja može da zaustavi municiju ispaljenu iz teških mitraljeza kao i granata kalibra 20mm. Lopatice rotora su napravljene od kompozita, što helikopteru omogućava da bezbedno leti čak i u slučaju da u elisu udari granata kalibra 30 milimetara.
Modifikovana konstrukcija sistema za distribuciju goriva, eliminiše mogućnost eksplozije ili havarijskog požara u rezervovarima. Što se tiče zaštitnih sistema, tu se nalazi i indikator za opasnost koji se aktivira kada se u pravcu helikoptera lansira raketa iz LPRS (Igla,Strela,Stinger), a tu se nalazi i jedinstvena stranica laserskog ometanja koja može da skrene rakete sa svog konačnog odredišta.
Sistem amortizacije od udara koji je ingtegrisan u šasiju helikoptera, kao i antistres sedišta za njegovu posadu, obezbeđuju povećani stepen preživljavanja kod havarije/pada borbene letelice sa visine od nekoliko desetina metara. Ukoliko dođe do havarije na većim visinama, na helikopterskoj kabini se nalaze bočna vratašca, kroz koja posada može da iskoči iz letelice i prizemlji se pomoću padobrana.
- Veoma je važno testirati helikopter u otežanim klimatskim uslovima"- rekao je bivši komandant 4-te armije RViPVO ruske vojske - general-pukovnik Valerij Gorbenko.
U toku testiranja je neophodno uočiti sve nedostatke koji utiču na maksimalno ispoljavanje tehničko-taktičkih karakteristika helikoptera, i zajedno sa konstruktorima uneti adekvatne korekcije.
Modernizovana verzija helikoptera, kao i mnogi savremeni modeli vojne tehnike, su konstruisani na osnovu borbenih iskustava iz Sirije. To se posebno odnosi na ruske Vazdušno-kosmičke snage koje su posebno bile angažovane u operaciji borbe protiv međunarodnog terora koji je izvršio agresiju na ovu zemlju.
Treba napomenuti da su i iračke snage bezbednosti iz Rusije nabavile kontingent helikoptera Mi-28N, koji su se takođe intenzivno primenjivali protiv terorističkih formacija Islamske države koja je zauzela velike delove ove države. I iračka iskustva u primeni ove letelice su poslužila za stvaranje „super-ohotnika".
- Osnovni fokus je ka testiranju ovog helikoptera u vanredno teškim klimatskim uslovima, kao i provera efikasnosti radarske antene koja se sada nalazi na elisi, gde je pre nije bilo (misli se na bazičnu verziju helikoptera Mi-28N primedba prevodiova)"- rekao je ruski vojni ekspert Anton Lavrov. Pored toga na Mi-28NM je instalirana nova opto-elektronska tehnika, novi kompjuter koji pokreće ceo sistem koji je barem deset puta moćniji od onog koji se nalazi na njegovom prethodniku.
Treba izdvojiti i još jedan novitet koji je primenjen na novom helikopteru, a on se sastoji od tehnike "ozračivanja" potencijalog cilja, preko kojeg se onda navodi artiljerija ili lovačko-bombarderske eskadrile koje patroliraju datim rejonom.
Početkom marta ove godine, zamenik ministara odbrane Aleksej Krivoručko je rekao, da holding "Helikopteri Rusije" u saradnji sa Ministarstvom odbrane, planira da već u aprilu ove godine započne sa proizvodnjom i isporukom prvih modela "super-ohotnika" u jedinice ruske armije.
115. 08. 2026. u 23:01
215. 08. 2026. u 23:01
115. 08. 2026. u 15:57
215. 08. 2026. u 15:57
Tokom redovnih aktivnosti u školi, u zaključanom metalnom ormanu u kabinetu za hemiju, potpuno neočekivano pronađena su dva funkcionalna pištolja i čak 70 komada pripadajuće municije!
15.08.2026
21:53
Vlada Srbije razrešila je profesore Nebojšu Bojovića sa mesta predsednika, a Vladana Đokića sa mesta člana Upravnog odbora Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije.
15.08.2026
14:44
Opozicioni lider i okoreli nasilnik iz Novog Sada Goran Ješić, našao se u centru skandala i pokazao da tenzije među blokaderima samo rastu.
15.08.2026
20:00
Umesto da se zaustave i zapitaju gde vode njihovi pozivi na linč, ekstremisti sa društvenih mreža nastavljaju sa brutalnim zastrašivanjem policajaca i njihovih porodica!
15.08.2026
18:19
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se narodu moćnom i direktnom porukom putem svog zvaničnog Instagram profila, ponovivši da su mir, politička stabilnost i razgovor jedini ispravan put za napredak naše države!
15.08.2026
23:00
Samo na TV Informer!
15.08.2026
12:44
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
14.08.2026
14:26
Samo na TV Informer, ne propustite!
13.08.2026
14:04
Tema Info jutra bila je najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da naša zemlja razmatra ideju o promeni toka reke Ibar.
11.08.2026
10:16
U ponedeljak 17. avgusta, posle podne i uveče na severu i zapadu, a u utorak i u ostalim krajevima, stižu kratkotrajna kiša, pljuskovi i pad temperature.
15.08.2026
18:21
Potencijalno toksične plavozelene alge proširile su se na Baltičko more i jezera na severnoj obali Nemačke, zbog čega su zdravstvene vlasti izdale upozorenje plivačima da izbegavaju vidljive koncentracije u vodi.
15.08.2026
20:40
Veliki požar koji je danas izbio u vikend naselju kod Bovanskog jezera zahvatio je više objekata i šumski pojas iznad naselja, a u gašenje je uključen i helikopter.
15.08.2026
19:53
"Suzuki džimni" je automobil čija cena s godinama raste zbog popularnosti. Cena novog modela iznosila je oko 23.000 evra, dok se za polovnjak izdvaja i do oko 40.000 evra!
15.08.2026
19:15
Požar u vikend naselju kod Bovanskog jezera zahvatio je tri vikendice i šumu, a vatrogasci su sprečili širenje na ostale objekte.
15.08.2026
18:19
Od stravičnog dvostrukog ubistva i samoubistva u Čačku prošlo je osam meseci, a ovaj slučaj i dalje budi jezu i otvara pitanje misterije kuće u kojoj se sve dogodilo. Tog 6. decembra 2025. godine pronađena su tri tela, a ubrzo se ispostavilo da je sin ubio oca i majku tako što im je prerezao vrat nožem, a potom sebe ubo u grudi i isekao vene, što je dovelo do toga da iskrvari nasmrt.
15.08.2026
23:45
Vatrogasac Manuel Bruner spasao je pet osoba iz zapaljenog automobila u Austriji, među kojima su bile 39-godišnja državljanka Srbije i troje dece.
15.08.2026
23:05
Mladić star oko 25 godina zadobio je teške telesne povrede kada je došlo do sudara njegovog motocikla i automobila na putu u blizini Bariča.
15.08.2026
22:35
Mladi motociklista teško je povređen jutros na nasipu između Borče i Koteža nakon što je sleteo sa puta dok se trkao sa svojim bratom.
15.08.2026
18:39
Muškarac iz Lazarevca, inicijala G. L. (63), teško je povređen kada ga je prilikom radova na kući najpre udarila struja, nakon čega je pao sa visine od tri metra.
15.08.2026
18:50
Muškarci često pridaju veliki značaj veličini penisa, ali istraživanja pokazuju da stvarne ženske preferencije nisu toliko ekstremne kako bi se moglo zaključiti na osnovu sadržaja za odrasle.
15.08.2026
23:20
Kandida ume da bude uporna i da se vraća čak i nakon terapije. Ako vam se simptomi često ponavljaju, razlog možda nije samo infekcija, već i neke svakodnevne navike ili zdravstveni faktori.
15.08.2026
22:25
Dok pojedine rase pasa bez problema mogu da žive u stanu uz redovne šetnje, postoje i one kojima su za zadovoljan život potrebni mnogo više prostora, kretanja i aktivnosti.
15.08.2026
21:50
Ako želite desert koji izgleda kao da ste se oko njega posebno potrudili, a pritom ne želite da uključujete rernu, ova verzija Kapri torte je odličan izbor.
15.08.2026
21:10
TikTokerka Babs, poznata kao "internet baka", skupila je skoro 240.000 lajkova trikom za uklanjanje neprijatnih mirisa iz mašine za veš pomoću limuna i paste za zube.
15.08.2026
20:33
Sttarleta i bivša rijaliti učesnica Sanja Grujić objavila je vrele fotografije iz teretane koje su zapalile društvene mreže.
15.08.2026
16:42
Starleta Atina Ferari objavila je snimak na kojem zanosno pleše u kupaćem kostimu koji je odmah privukao pažnju njenih pratilaca.
15.08.2026
23:20
Pevačica Sandra Afrika objavila je snimak sa jahte, a njena savršena linija odmah je dospela u prvi plan.
15.08.2026
22:43
Bokser Veljko Ražnatović otkrio je kako je pri boravku u Moski stanovao u podvorju Srpske pravoslavne crkve.
15.08.2026
21:35
Bivši rijaliti učesnik Lazar Čolić Zola otkrio je sve detalje susreta sa Miljanom Kulić u Crnoj Gori, kao i da ona ulazi u novu sezonu rijalitija "Elita 10".
15.08.2026
21:07
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.