POTRESNE PRIČE ŽRTAVA TERORISTIČKOG NAPADA U SIDNEJU: NJihove sudbine slamaju srca, iza njih ostale neutešne porodice (FOTO)
115. 12. 2025. u 17:27
215. 12. 2025. u 17:27
Vesti
Kako navodi autor članka, u stalnoj konkurenciji između ofanzivnog i defanzivnog naoružanja, sa ciljem da se ostvari vojna dominacija, primat uvek ima napadačko oružje, a trenutno i Rusija i Kina razvijaju upravo takvo naoružanje koje Amerika - nema.
Primera radi, navodi list, Rusija trenutno testira najnoviju hiperzvučnu krstareću raketu „cirkon“, koja je u stanju da razvije brzinu od čak 9.500 kilometara na čas, a pored toga testira se još jedna raketa dalekog dometa koja je u stanju da razvije brzinu od 1,6 kilometara u sekundi. Oba ta projektila u stanju su da nose nuklearne bojeve glave.
Pored neverovatne brzine koju može da razvije nakon lansiranja, postoji još jedan „detalj“ koji tu raketu svrstava u jedno od najopasnijih naoružanja - u stanju je da leti na takvoj visini, da nijedan aktuelni PVO sistem nije u stanju da je otkrije.
Pored toga, ta raketa, za razliku od klasičnih balističkih projektila, ima mogućnost manevrisanja, samim tim nije moguće predvideti njenu trajektoriju leta, a pored toga, tokom leta okružena je vrućom plazmom koja upija sve radio talase i čini je nevidljivom za radare, te ju je moguće primetiti isključivo infracrvenim senzorima.
Prema saznanjima američkih obaveštajnih službi, "cirkon" bi trebalo da se pojavi u arsenalu ruske mornarice u bliskoj budućnosti, upravo zato hiperzvučno oružje i predstavlja najveći izazov u mandatu američkog predsednika Donalda Trampa, ocenjuje autor.
S tim u vezi, predstavnici vodeće američke kompanije koja se bavi razvojem protivvazdušnih sistema "Lokid Martin“"tvrde da je moguće modernizovati postojeće sisteme kako bi se osigurala zaštita od hiperzvučnog oružja, ali za te svrhe još nisu izdvojena nikakva sredstva, objašnjava Forbs.
Međutim, ni to nije dovoljno, upozorava autor članka, jer da bi se osigurala odbrana od takvih raketa neophodno je da komanda tačno zna trajektoriju leta rakete, u suprotnom bilo kakva odbrana postaje beskorisna. A pored tradicionalnih satelitskih sistema, Americi će biti potrebna i nova generacija raketa-presretača, kao i potpuno automatizovani sistem vođenja borbi, jer u slučaju napada hiperzvučnim raketama odgovor mora biti munjevit.
Američki list dodaje i da je rad u tom pravcu već pokrenut, doduše u tajnosti, a pored "Lokid Martina" u razvoj tih odbrambenih sistema naoružanja uključen je i "Rajtion".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Došli smo do prepiske koja, prema navodima našeg izvora, baca novo svetlo na dešavanja u blokaderskim redovima.
15.12.2025
19:04
Povodom tvrdnji poslanika SNS i predsednika skupštinskog Odbora za pravosuđe Uglješe Mrdića da je vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac zaštitila rođaka Borivoja Dolovca koji je kolima 15. decembra 2016. godine ubio studentkinju Milicu Riđički, oglasilo se Vrhovno javno tužilaštvo i vrhovna tužiteljka Zagorka Dolovac, čiji je odgovor prenosimo:
15.12.2025
17:00
Savet za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije "Transparentnost" osuđuje politički dirigovanu optužnicu koju je Mladen Nenadić iz Javnog tužilaštva za oprganizovani kriminal, po diktatu Marinike Tepić, podigao protiv ministra Nikole Selakovića i to u nepostojećem slučaju kao što je "generalštabna ruševina".
15.12.2025
16:10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa visokom delegacijom Svetske banke na čelu sa Čarlsom Kormijeom, direktorom za regionalnu infrastrukturu za Evropu i Centralnu Aziju.
15.12.2025
14:19
Dr Emir Ugljanin, blokader bivši asistent na Državnom Univerzitetu u Novom Pazaru (DUNP), izneo je skandalozne zaključke u emisiji Utisak nedelje na tajkunskoj Novoj S govoreći o događajima od jula ove godine u Novom Pazaru kada su blokaderi ekstremisti brutalno napadali policiju.
15.12.2025
13:21
Povodom nedavne pojave gube u nama susednim zemljama - Hrvatskoj i Rumuniji, oglasio se Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
15.12.2025
17:30
Dugogodišnje ruglo na obodu Mokrina, divlja deponija na koju je odlagao smeće kako je ko hteo i kad je hteo, više ne postoji!
15.12.2025
17:45
Meštani Nakučana pored Šapca, a naročito deca, poslednjih dana obilaze prečicu koja vodi do najbližeg puta i autobuskog stajališta.
15.12.2025
16:01
Popodnevni špic u Beogradu gotovo je u punom jeku, na glavnim saobraćajnicama je potpuni kolaps, dok su u svim pravcima kilometarske kolone.
15.12.2025
15:57
Brajan Volš proglašen je krivim za ubistvo svoje supruge, Beograđanke Ane Volš. Poroti u Dedhemu, Masačusets, trebalo je samo šest sati da odluči da li je kriv.
15.12.2025
18:34
Brajan Volš proglašen je krivim za ubistvo prvog stepena svoje supruge Ane.
15.12.2025
18:18
Ženska osoba ubijena je večeras oko 16.30 sati na Bulevaru Nikole Pašića, potvrđeno je u Policijskoj upravi Leskovac.
15.12.2025
18:25
Ženska osoba tragično je nastradala danas popodne u Leskovcu, kada je, kako tvrde očevici, bežeći od muškarca, sustignuta i izbodena nasmrt na Bulevaru Nikole Pašića.
15.12.2025
17:44
Policija u Beogradu uhapsila je danas Beograđanku N.A. (38), zbog sumnje da je automobilom namerno udarila B.P. (45), italijansku državljanku i bivšu suprugu njenog sadašnjeg muža.
15.12.2025
17:15
Nakon ubistva reditelja Roba Rajnera, potresnim rečima oglasila se njegova usvojena ćerka Trejsi Rajner.
15.12.2025
17:01
Glumac Džordž Kluni je, nakon razgovora sa suprugom Amal, doneo odluku da više ne snima romantične uloge i scene ljubljenja.
15.12.2025
16:01
Evropska radio-muzička unija (EBU) objavila je danas spisak zemalja koje će učestvovati na Evroviziji sledeće godine u Beču.
15.12.2025
13:53
Beograd je zvanično ušao među pet najboljih filmskih lokacija Evrope zato što se na ulicama srpske prestonice snimala američka serija "Bibliotekari: Sledeće poglavlje" ("The Librarians: The Next Chapter").
15.12.2025
13:22
Hale Beri, Dženet Džekson, Selma Hajek i Sindi Kraford nedavno su zakoračile u šestu deceniju života i izgledaju bolje nego ikada.
15.12.2025
18:20
Naizgled bezazlena navika ostavljanja nereda oko kreveta, poput čarapa i sitnica, može ozbiljno narušiti san, raspoloženje i protok energije.
15.12.2025
17:40
Ceо život pravimo istu grešku sa smrznutim graškom, a mali trik može ga pretvoriti u sladak, pun ukusa i savršeno skuvan prilog za manje od deset minuta.
15.12.2025
17:00
Iako je dugo bio izvan glavnih trendova, tamno ljubičasti karmin vratio se na velika vrata, a ove zime i za Novu godinu postao je apsolutni favorit na usnama.
15.12.2025
16:20
Ako želite da Novu godinu provedete na mestu koje je daleko od gužve i predvidljivih destinacija, Island je idealan izbor.
15.12.2025
15:40
Pevač Aco Pejović progovorio je o nastupu za reprizu Nove godine u Banjaluci, ali i koliko mu porodica u tim posebnim trenucima fali.
15.12.2025
18:28
Pevač Uroš Živković objavio je tri nove "Kume", "Zovite doktore" i "Princeza tatina" koje su odmah osvojile publiku.
15.12.2025
17:08
Pevačica Jadranka Kalinić, koja se javnosti predstavila u muzičkom takmičenju "Nikad nije kasno", nije krila na kakve je sve ucene naišla tokom karijere.
15.12.2025
16:03
Pevač Željko Joksimović i njegova supruga, voditeljka Jovana Joksimović, pojavili su se na sahrani Jovana Terzića, oca funkcionera Crvene zvezde Zvezdana Terzića.
15.12.2025
14:55
Ana Sević objavila je prošle noći fotografiju iz porodičnog doma na kojoj se vidi čak pet toplomera kojima je pevačica i voditeljka merila temperaturu.
15.12.2025
14:02
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar