KAKAV DAN ZA NAVIJAČE PARTIZANA! Nakon Traorea u tabor crno-belih stigao i fudbaler Sanderlenda!
118. 06. 2026. u 16:08
218. 06. 2026. u 16:08
Promo
Kultura
Serija, u kojoj glavnu ulogu tumači Marina Aleksandrova, otvorila je prostor i za portret jedne druge snažne vladarke – carice Jelisavete Petrovne, ćerke Petra Velikog i prethodnice Katarine II.
Jelisaveta Petrovna (1709–1762), kći ruskog imperatora Petar Veliki i Katarine I, na vlast dolazi 1741. godine dvorskim prevratom. Njena vladavina trajala je više od dve decenije i obeležena je relativnom unutrašnjom stabilnošću, snažnim oslanjanjem na plemstvo i nastavkom evropeizacije Rusije koju je započeo njen otac.
Istoričari beleže da tokom njene vladavine nije izvršena nijedna smrtna kazna – što je u kontekstu 18. veka izuzetak vredan pažnje. Podržavala je umetnost i arhitekturu, a u njeno vreme podignute su raskošne građevine u Sankt Peterburgu, uključujući i prepoznatljive delove Zimskog dvorca.
Na spoljnopolitičkom planu, Rusija je učestvovala u Sedmogodišnjem ratu (1756–1763), gde je bila u savezu sa Austrijom i Francuskom protiv Pruske. Upravo će preokret u ruskoj politici nakon njene smrti i dolaska Petra III dovesti do naglog povlačenja iz rata – što je istorijski momenat koji serija dodatno dramatizuje.
Foto: Printcreen
U seriji "Katarina Velika", Jelisaveta Petrovna nije samo sporedni lik, već ključna figura u formiranju buduće carice. Ona dovodi u Rusiju nemačku princezu Sofiju fon Anhalt-Cerbšt, koja će primiti pravoslavlje i ime Katarina Aleksejevna. Njena odluka da oženi svog naslednika, velikog kneza Petra Fjodoroviča, upravo tom mladom princezom, pokazuje političku pragmatičnost vladarke.
Serija verno prati istorijsku činjenicu da Jelisaveta nije imala dece, te je za naslednika odredila sinovca, budućeg Petra III. Međutim, u dramskom ključu prikazana je njena sumnja u Petrovu sposobnost da vlada. Zbog toga u seriji, koja ima četiri sezone i 52 epizode, vidimo snažnu i odlučnu caricu koja pokušava da oblikuje budućnost imperije kroz kontrolu dvorskih intriga, vaspitanje prestolonaslednika Pavla i upravljanje odnosima između Petra i Katarine.
Dok istorija beleži Jelisavetu kao vladarku sklonu raskoši i balovima, ali i kao politički opreznu figuru, serija je predstavlja kao ženu snažne volje, svesnu odgovornosti koju nosi carska kruna. Taj spoj istorijskih činjenica i dramatizacije daje publici složen portret jedne epohe.
Iako serija koristi dramske elemente, ključni istorijski okvir ostaje nepromenjen: dolazak Katarine u Rusiju, hladan i nestabilan brak sa Petrom III, dvorske zavere i postepeno jačanje njenog uticaja. U tom procesu, lik Jelisavete Petrovne predstavlja most između reformatorske Rusije Petra Velikog i imperijalne moći koju će dostići Katarina II.
Za gledaoce, ali i za ljubitelje istorije, „Katarina Velika“ nudi priliku da se kroz televizijski spektakl upoznaju sa ključnim ličnostima ruske istorije 18. veka. Jelisaveta Petrovna u tom narativu nije samo uvod u vladavinu Katarine – ona je samostalna istorijska figura čija je politika, ambicija i odlučnost oblikovala sudbinu Ruske imperije.
Upravo zato, priča o Jelisaveti Petrovnoj ostaje važna – i kao istorijska lekcija, i kao dramatičan televizijski motiv koji savremenoj publici približava vreme carskih dvorova, političkih intriga i borbe za presto.
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Milan Antonijević odbija da se javi na pozive "Informera" već danima, vadeći se da "nema vremena", ali zato za neke druge stvari itekako ima.
18.06.2026
19:13
Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, reagovala je povodom optužbe da je Miloš Parandilović, narodni poslanik i lider Novog lica Srbije, pokušao da ojadi budžet tražeći pare za dolazak u Skupštinuu iako nije bio tu.
18.06.2026
18:28
Dragan J. Vučićević, glavni urednik Informera, otkrio je u programu uživo tokom Kolegijuma da je nepoznati mladić vandalizovao javne površine u blizini firme Informera.
18.06.2026
17:51
Lider Novog lica Srbije Miloš Parandilović nastavlja sa prevarama u cilju da što više ojadi državnu kasu.
18.06.2026
18:49
Dan nakon što su novinarima poslali tekst svoje Rezolucije o jačanju političkog položaja Hrvata u Bosni i Hercegovini, generalni sekretar Domovinskih pokreta Mladen Barać stao je pred novinare kako bi dodatno pojasnio glavne ciljeve (spoljno)političke inicijative DP-a.
18.06.2026
17:47
Japanska komisija za poštenu trgovinu (JFTC) sprovela je inspekcijske nadzore u šest vodećih kompanija zbog sumnje da su međusobno usklađivale i fiksirale cene sladoleda.
18.06.2026
19:00
Žena (70) iz Austrije vozila je automobil 50 godina bez vozačke dozvole!
18.06.2026
19:36
Republički hidrometeorološki zavod Srbije najavio je kratkotrajnu kišu ili pljuskove sa grmljavinom u brdsko-planinskim predelima.
18.06.2026
17:47
Avio-kompanija "Wizz Air" kojom Srbi neretko lete, angažuje firme koje nisu ovlašćene za održavanje letelica. Zarad profita, ljude iz Srbije na put šalju nebezbednim avionima!
18.06.2026
19:04
Republički fond za zdravstveno osiguranje upozorava građane Srbije da ne nasedaju na obmanjujuće poruke koje dobijaju u njihovo ime.
18.06.2026
18:00
Viši sud u Beogradu osudio je danas na višegodišnje kazne zatvora Vladimira i Miljanu Kecmanović, roditelje dečaka koji je 3. maja 2023. godine u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar” ubio devet vršnjaka i čuvara škole, a ranio još šest osoba.
18.06.2026
17:22
Policija u Nišu uhapsila D. M. (41) zbog sumnje na nedozvoljenu proizvodnju i promet oružja, zaplenivši 67 bombi i puške.
18.06.2026
17:46
Brzom i efikasnom intervencijom vranjskih vatrogasaca-spasilaca danas je sprečena velika tragedija u selu Lepčince kod Vranja, gde je u požaru na otvorenom prostoru spašeno deset stambenih objekata, stoka i poljoprivredna mehanizacija.
18.06.2026
16:35
Viši sud u Beogradu izrekao je drugi put presudu Vladimiru i Miljani Kecmanović, roditeljima dečaka ubice iz OŠ "Vladislav Ribnikar", a sudija je tokom obrazloženja presude otkrio da je masakr trajao 2 minuta i 1 sekundu.
18.06.2026
13:14
Policija je u Nišu uhapsila D. M. (41), osumnjičenog za neovlašćenu trgovinu oružjem, nakon što je u gepeku njegovog automobila pronađeno 67 ručnih bombi, dva raketna bacača i dve automatske puške za koje se sumnja da su bile namenjene prodaji na crnom tržištu.
18.06.2026
16:28
Požar koji je izbio nakon pada drona na moskovsku rafineriju nafte uglavnom je lokalizovan, ali je gust crni, "uljani" dim prekrio veliki deo grada.
18.06.2026
18:14
Kao odgovor na ukrajinske napade, Rusija će redovno napadati ciljeve u Ukrajini koji su ključni za borbenu gotovost ukrajinskih oružanih snaga, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
18.06.2026
17:24
Situacija na granici između Belorusije i Ukrajine dostigla je neviđeni nivo, izjavio je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko.
18.06.2026
16:40
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski prisustvovao je Samitu G7 u francuskom gradu Evijanu, a na mrežama se pojavio snimak na kojem Zelenski izlazi iz auta u veoma čudnom stanju.
18.06.2026
16:00
Ukoliko ventilator počne da se pregreva, isprobajte trik koji će mu sigurno produžiti rok trajanja.
18.06.2026
18:00
Dok su sve oči uprte u Svetsko prvenstvo, jedna neočekivana internet zvezda krade pažnju. Pas Ronaldo je golmanskim veštinama osvojio srca miliona.
18.06.2026
17:00
Ako su vam krastavci već krenuli da rastu, isprobajte tehniku prvog orezivanja koja može značajno da doprinese zdravlju biljke i povećanju prinosa.
18.06.2026
16:00
Mobilni telefoni često su na meti sajber napada, zbog čega je važno da korisnici znaju kako da zaštite svoje uređaje i bezbedno se nose sa potencijalnim pretnjama.
18.06.2026
15:15
Ukoliko volite mirise sa notama vanile, evo koja tri parfema su stekli status klasika i predstavljaju siguran izbor za ljubitelje ovog neodoljivog sastojka.
18.06.2026
13:45
Starlete Maja Marinković i Stanija Dobrojević žestoko su se posvađale u sinoćnoj emisiji rijalitija "Elita 9".
18.06.2026
17:48
Građani Tuzle žestoko su reagovali na najavu koncerta Severine Vučković u njihovom gradu i poručili da glumicu sa jahte ne žele da slušaju ni za džabe!
18.06.2026
14:41
Estradna scena na Balkanu oduvek je bila surova prema novim imenima. Dok su jedni preko noći osvajali publiku, drugi su vodili bitke sa predrasudama.
18.06.2026
17:18
Pevačica Milica Todorović progovorila je o majčinstvu i sinu Bogdanu, te otkrila kako joj je i dalje nestvarno što je postala majka.
18.06.2026
16:59
Pevačica Aleksandra Prijović danas je obradovala svoju publiku i zvanično predstavila dugo najavljivani album "Bol i alkohol", na kojem se nalazi čak devet novih pesama, a svaka od njih dobila je i prateći spot.
18.06.2026
16:39
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.