Hrvati odlepili za srpskim filmovima! Evo koja domaća ostvarenja su našim komšijama najbolja
Podeli vest
Srpska kinematografija godinama unazad pleni pažnju publike širom regiona, a jedan hrvatski portal objavio je listu srpskih filmova koje "svako mora da pogleda bar jednom u životu".
Ova lista donosi filmske dragulje koji uspešno kombinuju svakodnevicu, apsurd, humor i tragediju - sve ono što srpski filmovi prikazuju na autentičan, surov i duboko emotivan način.
Kroz decenije srpske i jugoslovenske kinematografije, automobili nisu bili samo rekviziti - oni su često bili glavni pokretači priče, simboli statusa ili komični junaci koji i danas žive u sećanjima gledalaca.
Tunel Brodar, mesto istinite ratne drame, poslužio je kao ključna lokacija za kultni film "Lepa sela lepo gore".
08.05.2025
11:10
"Podzemlje" (1995)
Jedan od najnagrađivanijih filmova iz regiona i dobitnik Zlatne palme u Kanu, "Podzemlje" je crna komedija i antiratna drama koja kroz priču o dvojici prijatelja, Marku i Petru, i njihovoj zajedničkoj ljubavi prema Nataliji, oslikava besmisao rata i ljudsku manipulaciju. Film je bio kontroverzan, ali i nezaobilazan deo istorije srpske kinematografije.
Legendarna Katinkina kuća na Dedinju bila je mesto snimanja kultnih ostvarenja poput "Srećnih ljudi", "Žikine dinastije" i filma "Davitelj protiv davitelja".
"Srpski film", režiran od strane Srđana Spasojevića, postao je globalno kontroverzan zbog svojih šokantnih i ekstremnih scena, a zabranjen je u više od 40 zemalja širom sveta.
27.04.2025
11:50
"Ko to tamo peva" (1980)
Ova bezvremenska komedija postala je kultni klasik. Radnja je smeštena u raspad Kraljevine Jugoslavije, a sve se dešava u jednom autobusu prepunom živopisnih likova. Film je i danas citiran i voljen, kako zbog glume, tako i zbog britke satire.
Još jedno remek-delo Slobodana Šijana i scenariste Dušana Kovačevića. Priča o disfunkcionalnoj pogrebničkoj porodici Topalović spaja crni humor, društvenu kritiku i dramu. Mladi Mirko ne želi da nastavi porodični biznis, a sukobi u kući izbijaju na površinu u punom sjaju.
Film koji je bio kandidat za Oskara i koji su mnogi svetski kritičari opisali kao jedno od najboljih ratnih ostvarenja u istoriji. Prati srpske i muslimanske borce koji su nekada bili prijatelji, a sada zarobljeni zajedno u ratu. Intenzivan, potresan i duboko human film.
Ovaj film brutalno prikazuje život beogradske omladine tokom ratnih devedesetih. Mladi Pinki i Švaba, inspirisani kriminalcima sa televizije, odlučuju da postanu deo tog sveta. Rane su surova, ali i neophodna lekcija o izgubljenoj generaciji.
Tragikomedija sa elementima crnog humora koja je brzo postala miljenik publike. Kada deda umre, njegovi unuci pokušavaju da ga neprimetno prevezu u drugi grad, ali kreće lavina komičnih zapleta, sa brojnim neobičnim likovima koji zakomplikuju stvari.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kroz decenije srpske i jugoslovenske kinematografije, automobili nisu bili samo rekviziti - oni su često bili glavni pokretači priče, simboli statusa ili komični junaci koji i danas žive u sećanjima gledalaca.
Policijska uprava za grad Beograd saopštava da su 5. decembra, u Beogradu, od 11.50 do 12.08 časova uspostavljene neprijavljene blokade na 18 lokacija, od čega je na 17 lokacija bio blokiran saobraćaj.
Promenu strategije nacionalne bezbednosti administracije američkog predsednika Donalda Trampa, koja više ne naziva Rusiju "direktnom pretnjom" i čak poziva na saradnju sa Moskvom u oblasti strateške stabilnosti, Kremlj smatra pozitivnim korakom, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Nakon što je izbegla skupštinski odbor za pravosuđe koji je ocenjivao njen petogodišnji rad, Vrhovna javna tužiteljka, Zagorka Dolovac je sutradan spremno otputovala u Hag.
Milivoj Bešlin, blokader koji tvrdi da su Srbi genocidni, prestavio je Vojvodinu kao nezavisnu državu, a potom predsednika Srbije Alekdandra Vučića uporedio sa Adolfom Hitlerom.
Ispovest Marije Radivojević, majke dečaka Vuka (13) kog je grupa vršnjaka zlostavljala na ulici uz povike da je "ćaci", šokirala je i rasplakala Srbiju.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
U susret novogodišnjim i božićnim praznicima većina Srba uveliko planira svoje zimovanje, a sudeći po popunjenim kapacitetima u našoj državi, čini se da najpre biraju domaće planine.
U Srbiji danas oblačno i hladno, mestimično sa kišom, na visokim planinama kratkotrajno i sa slabim snegom, i s najnižom temperaturom od tri do šest, a najvišom od sedam do 10 stepeni.
U jednom restoranu na Novom Beogradu, sinoć je došlo do pucnjave u kojoj je ranjen navijač Partizana N.K. (30), koji je bio u društvu Nenada Alajbegovića zvanog Alibeg.
Policija u Beogradu, sinoć je uhapsila Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), za kojima su bile raspisane međunarodne poternice NCB Interpola Podgorica.
Jelena J. (22) sa Zlatibora preminula je juče u 10.40 časova u Beogradu, nakon što se mesec dana borila za život, posle naizgled rutinske operacije vađenja umnjaka u jednoj stomatološkoj klinici u Užicu.
Sinoć oko 21 čas u poznatom restoranu na Novom Beogradu upucan je navijač Partizana N.K. (30) dok je sedeo za stolom sa bivšim vođom navijačke grupe "Zabranjeni" Nenadom Alajbegovićem Alibegom.
Holandiji preti još jedan talas starenja populacije, a najnovija predviđanja ukazuju da bi do kraja ovog veka broj stanovnika mogao da padne ispod 10 miliona, ukoliko se nastavi pad stope nataliteta, prenose danas lokalni mediji.
Glavnokomandujući ukrajinske vojske, general Oleksandr Sirski, poručio je za Skaj njuz da je predaja ukrajinske teritorije neprihvatljiva i da se Ukrajina upravo zato bori.
Kineski vojni avioni su u subotu usmerili radar na borbene avione japanskih Snaga za samoodbranu (SDF) jugoistočno od glavnog ostrva Okinave, izjavio je danas japanski ministar odbrane Šindžiro Koizumi.
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
Nikolina Kovačević, koja je pre tranzicije bila poznata kao Njegoš, otvoreno govori o tome koliko je pogađaju negativni komentari upućeni trans osobama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar