Beogradska filharmonija objavljuje novu sezonu 25/26 pod nazivom "Crescendo" koja se sastoji od 25 koncerata planiranih od oktobra 2025. do juna 2026. godine. U fokusu nove sezone su kompozicije koje su kao stilske i žanrovske prekretnice dovele do istorijskih uzleta i vrhunaca.
Kako se menjala istorija muzike? Šta su bili uzleti i kulminacione tačke muzičkog stvaralaštva koje su duboko protresle svet klasične muzike? U novoj sezoni Beogradska filharmonija predstavlja neke od njih.
Pored dela koja su podstakla i izazvala istorijska "crescenda" u vremenima u kojima su nastajala, filharmonijski program obuhvata standardna koncertantna i simfonijska ostvarenja osvežena drugačijim konceptima osmišlјenim kroz neočekivane kombinacije ili premijerna izvođenja kompozicija.
Kao i obično, kulminacione tačke u svojoj programskoj koncepciji, Beogradska filharmonija dostiže i u narednoj sezoni, dovodeći neke od najaktuelnijih umetnika svetske scene u Beograd.
Foto: Promo
Među njima se ističu violinisti Kristijan Teclaf i Sergej Hačatrjan, violončelisti Pablo Ferandez i Torleif Teden, pijanisti Jan Lisjescki, Aleksej Volodin i Jorum Son, hornista Štefan Dor, harfista Gzavije de Mestr, kao i istaknuti muzičari Beogradske filharmonije i domaće scene - Ognjen Popović, Ana Kaličanin Radivojević, Ričard Viler, Ivan Marjanović, Aleksandar Radulović i Luka Lopičić.
Pored šefa-dirigenta Gabrijela Felca, pred orkestar će stati redovni gosti među kojima su Danijel Rajskin, Hauard Grifits, Džon Akselrod ili Stanislav Kočanovski, ali i neka za orkestar potpuno nova dirigentska imena poput Aleksandra Bloha ili Kristofa Altšeta.
Foto: ATA images
Beogradska filharmonija
U novoj sezoni Filharmonija daje i poseban doprinos srpskom muzičkom stvaralaštvu porudžbinom "Koncerta za hornu i orkestar - omaž Isidori Žebelјan", mladom autoru Velјku Nenadiću. Kao i do sada, koncert posvećen uspomeni na Zorana Đinđića planira se narednog marta, a u čast voljenog Ivana Tasovca Filharmonija će prirediti poseban događaj obnovom "Priče o vojniku" Igora Stravinskog iz 2021. godine, koja uključuje upečatljive video materijale u kojima je glumio Tasovac.
Kompleti ulaznica za dosadašnje pretplatnike biće u prodaji od 2–13. juna isključivo na biletarnici Beogradske filharmonije. Za nove pretplatnike će kompleti biti u prodaji od 16–27. juna na filharmonijskoj blagajni kao i onlajn, dok će pojedinačna prodaja koncerata biti moguća od 30. juna na blagajni i onlajn.
Uzbuđenje je u vazduhu jer se bliži još jedna Noć knjige i prilika da podelimo radost čitanja sa drugima. Od 6. do 8. juna 2025. godine 32. Noć knjige će se održati u knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca u Srbiji i regionu, na 62 lokacije u 36 gradova u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs, delfi.rs i dicearena.rs.
Svečano zatvaranje koncertne sezone Beogradske filharmonije zakazano je za 6. jun 2025. godine u MTS dvorani i to sa jednim od najistaknutijih muzičara današnjice - flautistom Emanuelom Pajijem
Milan Čučilović publici je postao poznat krajem devedesetih godina, kad je zagirao u seriji "Gore dole" zajedno sa glumačkim legendama Danilom Batom Stojkovićem, Verom Čukić i Miodragom Krvokapićem, ali je u javnosti najprepoznatljiviji kao bivši muž glumice Milene Pavlović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Uzbuđenje je u vazduhu jer se bliži još jedna Noć knjige i prilika da podelimo radost čitanja sa drugima. Od 6. do 8. juna 2025. godine 32. Noć knjige će se održati u knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca u Srbiji i regionu, na 62 lokacije u 36 gradova u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs, delfi.rs i dicearena.rs.
Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI) došla je do novog šok snimka sa blokaderskog plenuma u Nišu iz kog saznajemo kako funkcioniše blokaderska "demokratija" i kako su mažnjavane prljave zgubidanske pare.
Srbi širom Kosova i Metohije od ranih jutarnjih sati masovno izlaze na izbore, a prizori iz srpskih sredina svedoče o velikom odzivu građana koji žele da ostvare svoje biračko pravo i izaberu svoje istinske predstavnike u parlamentu u Prištini.
Novinar "Frankfurtskih Vesti" Zoran Vicelarević napadnut je večeras na tribini "Proglasa" u tom gradu i to samo zato što je postavio pitanje koje se okupljenima nije svidelo.
Blokaderski glumac Dragan Bjelogrlić, jedan od vođa antisrpskog Proglasa, zaputio se juče u Frankfurt. On je otišao u Nemačku gde je održana tribina Proglasa.
Organizator ProGlasovskih aktivnosti Dragan Vasiljević snimljen je pijan u Frankfurtu nakon što je u tom gradu na tribini ProGlasa napadnut novinar Zoran Vicelarević, kada je pokušao da postavi pitanje predstavnicima ProGlasa.
Pevač iz Slovenije Manjifiko, Srbin poreklom, danas je usred Frankfurta hvalio srpsku vlast i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, iako je bio pozvan da kao govornik učestvuje na tribini Proglasa - blokaderske organizacije za širenje antisrpskih stavova.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Spektakularni prizori iz Amerike! Tradicionalni "SerbFest" okupio hiljade naših ljudi, a slika sa Nacionalnog mola u glavnom gradu SAD obišla je planetu.
Dok cene na moru divljaju, na Tenerifima je moguć brutalan popust! Pogledajte šta je ovaj turista dobio za manje od 5 evra tik uz obalu i sa pogledom na more.
Više od tri godine nakon masakra u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", jedno pitanje i dalje ne prestaje da zanima javnost - šta će biti sa Kostom K. kada napuni 18 godina, i da li će jednog dana napustiti ustanovu u kojoj se nalazi?
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je večeras da je američka vojska u pripravnosti, nakon što je Iran lansirao rakete na Izrael i pozvao Iran da obustavi napade i da se vrati za pregovarački sto.
Operativni štab iranskih oružanih snaga Hatam al Anbija saopštio je danas, nakon lansiranja raketa na Izrael, da Izrael mora da zaustavi napade na Liban ili će se suočiti sa "daljim razornim udarcima".
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da je potpuno vraćanje prava ruskog govornog područja u Ukrajini jedan od ključnih uslova za postizanje dugoročnog rešenja rata.
U sred leta paradajz je u najintenzivnijoj fazi razvoja, pa zahteva posebnu pažnju. Zbog toga se mnogi baštovani okreću prirodnim đubrivima koja mogu da obezbede neophodne hranljive materije za zdrav rast paradajza.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar