Na drugoj konferenciji za novinare Balkanskog festivala filmske režije, koja je održana danas u Mts dvorani, prisutni autori i članovi žirija razmenjivali su iskustva, vizije i lične priče o filmskom stvaralaštvu, a informacija koja je izazvala pažnju bila je povlačenje filma "Dražen" iz programa festivala.
Direktorka festivala Darja Bajić Božović objasnila je da je film povučen zbog eventualnog dolaska reditelja Danila Šerbedžije, što su producenti iz Zagreba ocenili kao problematično.
- Mesecima smo razgovarali o prikazivanju filma na festivalu, i ni u jednom trenutku nije bio naglašen uslov da Šerbedžija nije dobrodošao da predstavi film. Festival je ostao pri svom pozivu Šerbedžiji. Ne želimo ni na koji način da opozovemo njegov dolazak. Jako nam je žao, šteta je naneta festivalu jer film ima visok kvalitet - rekla je Bajić Božović.
Vinko Brešan, selektor programa "Povratak žanru", dodao je da je došlo do spora jer se jedan autor potpisan kao koreditelj, dok producenti insistiraju da je drugi autor reditelj, bez prava i osnova za to. Pored Bajić Božović i Brešana, govorili su i reditelj Denis Iliadis, glumica Konstantina Mesini (Messini), reditelj Bil (Bill) Anderson, montažerka Silvija Ingemarsdoter (Sylvia Ingemarsdotter), glumac Svetozar Cvetković i reditelj David Jovanović, koji su podelili uvide u svoje filmove, proces rada i širi kontekst savremene režije na Balkanu i šire.
Foto: ATA Images
Reditelj Danilo Šerbedžija
Mesini je govorila o svojoj ulozi - glavnoj junakinji filma "Srcolomci“ koji je deo selekcije "Buđenje Balkana".
- Meri je oblikovana sopstvenim traumama iz detinjstva, izabrala je da bude nezavisna. Ne postoji način da se ponaša drugačije. Inspiraciju sam crpela iz glumica kao što su Beatres Dal, Izabela Đani i Žilijet Binoš - rekla je glumica.
Iliadis je naveo da je imao sreću što sarađuje sa Mesini i da je prva glumica koja se pojavila na kastingu.
- Čim sam je ugledao, uzeo sam je za glavnu ulogu. Sa druge strane, film je prikazan u Grčkoj i dobro je prošao. Želeo sam ovog puta da stvorim malo drugačiji film, a kritike su bile različite - i pozitivne i negativne - rekao je reditelj.
Foto: ATA Images
Konferencija za medije Balkanskog filmskog festivala
Predsednik udruženja FERA (Federation of, European Screen Directors) Anderson, objasnio je ulogu organizacije koju predstavlja.
- FERA predstavlja evropske reditelje i ima kancelariju u Briselu, gde lobiramo za bolja prava svih audio-vizuelnih stvaralaca - rekao je Anderson.
Dodao je da su kroz rad na terenu obezbedili unapređenje i primarnih i sekundarnih autorskih prava.
- Zašto su reditelji važni? Zato što film jeste dijalog sa publikom, ali i intimna povezanost sa svetom - rekao je, između ostalog, Anderson.
Govoreći o svom iskustvu saradnje sa Ingmarom Bergmanom, Ingemarsdoter je naglasila da je radio sa potpunom kontrolom nad ekipom, očekujući posvećenost i profesionalizam.
- Imao je sve pod kontrolom, pa i montažu - rekla je.
Kada je govorila o Dušanu Makavejevu, osvrnula se na njegovu inspiraciju i slobodniji pristup.
- Dušan je bio drugačiji, u montaži bi nas posmatrao sa začuđenošću jer nije bio naviknut na toliku kontrolu - rekla je Ingemarsdoter.
Ingemarsdoter je sa Bergmanom radila na filmovima poput "Fanny i Alexander“ i "Saraband“, dok je sa Makavejevom sarađivala na filmu "Montenegro".
Prisustvo mladih autora, kao što je Jovanović, Svetozar Cvetković je posebno pohvalio.
- To je četvrti film koji radimo zajedno. Tog dana, na snimanju u crkvi gde tumačim Boga, video sam kako je on uspeo da animira celu ekipu - studentski film "Sunce nikad više" postao je budućnost i profesija - rekao je Cvetković.
Balkanski festival filmske režije (BFFR) počeo je sinoć i trajaće do 14. juna, na više lokacija u Beogradu.
U eri tehnologije koja sve preciznije mapira svet oko nas, odlučili smo da testiramo koliko veštačka inteligencija može da pogodi godine naših najpoznatijih glumica samo na osnovu njihovih fotografija.
Porodici Tanasija Uzunovića nakon Drugog svetskog rata oduzeta je sva imovina koju su posedovali, uključujući devet kuća, zbog čega su ostali na ulici.
Legendarna domaća serija "Porodično blago" donela nam je nezaboravne likove i replike koje i danas rado citiramo. Vreme je da izaberete najomiljeniju repliku iz ove komedije scenarista Ljiljane i Siniše Pavića.
Teodora Bjelica, ćerka legendarne glumice Gordane Bjelice koja je ostala upamćena kao Poparina sekretarica Beba u seriji "Srećni ljudi", važi za jednu od najlepših i najtraženijih glumica mlađe generacije u Srbiji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U eri tehnologije koja sve preciznije mapira svet oko nas, odlučili smo da testiramo koliko veštačka inteligencija može da pogodi godine naših najpoznatijih glumica samo na osnovu njihovih fotografija.
Jedna obična prijava nestanka za 48 sati pretvorila se u pravu misteriju. Aleksandru Nešoviću Baji, poznatijem kao članu Kekine grupe, gubi se svaki trag u noći između utorka i srede, a istraga je dovela čak do hapšenja načelnika beogradske policije Veselina Milića.
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je danas da Srbija mora da sačuva punu stabilnost, političku i ekonomsku bezbednost i istakao da je Srbija jedna od najbezbednijih zemalja.
Jedan od ideologa blokadera, profesor Milo Lompar, danas je učestvovao na tribini u Kragujevcu, gde je doveo crnokapuljaše i jezive, suspektne likove s fantomkama da budu deo njegove lične garde, otkriva Informer.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Jak pljusak zahvatio je večeras delove Beograda, a prema najavi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), nestabilno vreme očekuje se i u ostatku Srbije.
Mercedes je u Štutgartu osvežio S-klasu sa 2.700 promena kako bi zadržao tron luksuza. Nova limuzina stiže sa AI tehnologijom i moćnim hibridima za vrhunski komfor.
Nakon zime, mnoge radionice nude "prolećne preglede" automobila koji se često predstavljaju kao povoljni, ali se dešava da vozači na kraju plate visoke račune za dodatne usluge koje zapravo nisu ni bile potrebne.
Policija je danas u selu Ljukovo kod Inđije zaplenila beli automobil "folksvagen" u sklopu opsežne istrage koja se odvija od jutarnjih časova na dve lokacije kod Inđije.
Tokom dana došlo je do teške saobraćajne nezgode na magistralnom putu Bijelo Polje - Mojkovac kada je vozač putničkog automobila iz nepoznatih razloga izgubio kontrolu i sleteo u kanal pored puta.
Američki zvaničnici sumnjaju da Iran stoji iza hakovanja sistema za praćenje nivoa goriva koji se koriste na benzinskim pumpama u pojedinim američkim državama, objavio je danas CNN.
Zvaničnici iz administracije Donalda Trampa aktivno podstiču Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) da zauzmu strateški važno iransko ostrvo Lavan u Persijskom zalivu.
Na prvi pogled, bežični miš izgleda kao savršenstvo moderne tehnologije, nema kablova koji se zapetljaju, a pokreti su slobodni. Kada se sagledaju njegovi nedostaci, slika je manje idilična.
Pevač Sloba Vasić danas je sa odeljenja toksikologije VMA prebačen u Kliniku za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" jer mu se stanje naglo pogoršalo.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar