Glumica preživela koncentracioni logor u Hrvatskoj, majka joj je streljana, tek sa 36 godina saznala da je Srpkinja
Podeli vest
Jugoslovenska glumica Božidarka Frajt je kao dvogodišnje dete preživela koncentracioni logor za decu "Sisak" , njenu majku su streljali pa je tek sa 36 godina saznala istinu o svom poreklu.
GlumicaBožidarka Frajt, lice koje je obožavala cela Jugoslavija, godinama je živela ne znajući ko je zapravo.
Glumica Linda Hamilton, slavna Sara Konor iz "Terminatora" ponovo je u žiži javnosti zbog uloge u finalnoj sezoni serije "Stranger things", ali i zbog otvorene ispovesti o zdravstvenim problemima i odlukom da ostane u celibatu.
Glumica Ana Lečić imala je jednu od zapaženijih uloga u drugoj sezoni serije "Crna svadba".
26.11.2025
16:01
Tek u 36. godini otkrila je da je Srpkinja, da su joj majku streljale ustaše u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) i da je kao dvogodišnje dete završila u logoru smrti u Sisku odakle ju je izvukla Diana Budisavljević, humanitarka austrijskog porekla.
Glumica je neke ključne trenutke svog života kojih se nije sećala jer je bila mala i istinu o poreklu saznala kada je pronašla tetka Dara.
Saznala je da je rođena kao Božidarka Grublješić, 11. novembra 1940. u selu Velika Žuljevica kod Novog Grada i da je pripadala porodici kojoj je istorija presudila već u prvim godinama njenog života.
Glumica Jelena Gavrilović kaže da svaka žena treba da ima samopouzdanje i da ujutru sebi kaž: "Ja vredim. Ja sebe volim. Ja sam lepa. Dobar dan", kao što ona to čini.
Glumica Mirjana Joković danas puni 57 godina, ali već tri decenije živi u Americi gde predaje na jednom prestižnom univerzitetu u Los Anđelesu.
24.11.2025
14:01
Foto: Printscreen/Youtube
Tokom kozaračke ofanzive 1942, ustaše su joj ubile majku Vidu, dok je otac Bogdan poginuo u borbi. Kao dete od dve godine završila je u koncentracionom logoru za srpsku decu "Sisak" koju je organizovala NDH.
Humanitarka Budisavljević je tokom Drugog svetskog rata spasila 15.336 dece iz ustaških logora smrti u NDH, Božidarka je bila jedna od njih. Nakon toga su je usvojili Stjepan i Katarina Frajt, dali joj svoje prezime i dom koji nikada nije imala.
Njena tetka Dara, prvoborac sa Kozare, je posle Drugog svetskog rata radila u bolnici u Bjelovaru kao medicinska sestra, a tamo je čula jednu emotivnu ratnu priču, o ženi iz njenog sela koja je streljana i kojoj je oduzeta ćerka i na kraju shvatila da je to priča o Vidi Grublješić, Božidarkinoj majci.
Foto: Printscreen/Youtube
Božidarka Frajt
Dara je bezuspešno tragala za devojčicom sve dok je nije videla na filmu i shvatila da je lepa glumica Vidino dete.
Glumica nije često pričala o ovom bolnom i šokantnom saznanju, ali je jednom prilikom istakla svoju zahvalnost Frajtovima.
- Tim ljudima sam beskrajno zahvalna. Uzeli su me kao dete sa četiri godine. Ja se ne sećam ničeg iz tog ranijeg detinjstva. Sećam se prve haljine koju su mi obukli i sećam se da nisam imala kosu - rekla je glumica.
Božidarka danas živi u Zagrebu. Njena ćerka je Bojana Gregorić, hrvatska glumica.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Glumica Linda Hamilton, slavna Sara Konor iz "Terminatora" ponovo je u žiži javnosti zbog uloge u finalnoj sezoni serije "Stranger things", ali i zbog otvorene ispovesti o zdravstvenim problemima i odlukom da ostane u celibatu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je danas u Zaječarskom i Borskom okrugu, a potom je u Kladovu razgovarao sa građanima tog mesta, ali i sa mnogim drugima koji su tamo došli kako bi ga videli i pozdravili.
Gledalačko obaveštajna služba Informer (GOSI) dostavila nam je ekskluzivni snimak vlasnika TV Hepi - Predraga Rankovića Peconija. Na snimku se vidi kako Peconi dolazi na tajni sastanak u vilu u kojoj živi šef blokadera Zdenko Tomanović.
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Skupštine Srbije i narodni poslanik SNS, dr Uglješa Mrdić, konstatovao je da je danas na protestu ispred Javnog tužilaštva za organizovani kriminal (JTOK) govorio i Vladimir Prijović, tek izabrani predsednik Advokatske komore Beograda.
Dugogodišnja direktorka "Junajted medije" i jedna od najbliskijih saradnica tajkuna Dragana Šolaka, Aleksandra Subotić, dobila je otkaz na toj funkciji.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević poslao je snažnu poruku u svojoj objavi na Iks mreži a koja se tiče današnjeg razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa meštanima Kladova i okolnih sela.
Ove nedelje su Exatlon Srbiju napustili Elica i Aleksa Erski, Tijana Jović i Jovan Ikić, a večeras će po prvi put u specijalnoj emisiji na Informer TV-u otkriti kako je izgledala borba na Dominikani.
Prethodne sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam da li je rektor Vladan Đokić i dalje poželjan za studente blokadere, kako van reflektora izgleda voditeljka Maja Nikolić, da li je političarka u pokušaju Biljana Đorđević uspela da sebe predstavi kao "ženu iz naroda", kuda šetaju najpoznatiji najbolji drugari naše javne scene - Čedomir Jovanović i Aleksandar Kos…
Narodni poslanik Nebojša Bakarec i državni sekretar Adam Šukalo gostujući u Info jutru komentarisali su sinoćni napad na sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu.
Na društvenim mrežama osvanula je objava jednog korisnika koji bez zadrške tvrdi da je "mazda3" praktično najbolji izbor u klasi do 25.000 evra - a možda i najbolji auto na svetu za one koji znaju šta traže.
Potraga za nestalim ribolovcima, Slavišom Antićem (47) i Stefanom Krstićem (38) traje već tri dana. Ronioci žandarmerije su pristigli i pretražuju jezero Barje nadomak Leskovca.
Nemački trgovci uveli su nove mere - ako u radnji pitate za savet i isprobavate se da bi isti proizvod naručili onlajn, to će vas, verovali ili ne, koštati 25 evra.
Pad cena mleka nije nastao u Srbiji, već je deo širih evropskih tržišnih kretanja, pa svi proizvođači u regionu osećaju pritisak konkurencije i viškova, što jasno pokazuje da Srbija ne može biti izuzeta od globalnih tržišnih pravila.
Sportski funkcioner D.L. pretučen je u Aleksincu, a policija je već uhapsila jednog od napadača L.A. (23) iz Niša. Aleksinčani sumnjaju da je ovaj incident jedan od nastavaka obračuna koji traju već neko vreme.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je danas da njegova zemlja neće popustiti pred pritiskom svetskih sila usred pregovora sa Sjedinjenim Američkih Državama o iranskom nuklearnom programu.
Stanovnici zapadne Belorusije prijavljuju iznenadne pozive vojnim rezervistima i naređenja za vanredno raspoređivanje u blizini granice sa državama članicama NATO.
Bivši britanski premijer Boris Džonson izjavio je u intervjuu za Bi-Bi-Si, objavljenom juče, da bi Ujedinjeno Kraljevstvo i druge evropske zemlje trebalo odmah da pošalju vojne snage u Ukrajinu, čak i pre eventualnog prekida vatre sa Rusijom.
U svetu nege kože kolagen već godinama zauzima centralno mesto. Kreme, serumi, suplementi – svi proizvodi obećavaju mladalački izgled zahvaljujući ovom proteinu. Ipak, stručnjaci ističu je prirodna barijera kože jako važna.
Koh sa orasima je kolač kome se uvek rado vraćamo. Orasi daju blagu punoću i orašastu notu koja od običnog mlečnog kolača pravi desert koji miriše na detinjstvo.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar