Serija Katarina Velika stiže na Informer! Narod oduševljen: Konačno nešto edukativno (VIDEO)
Na Informer TV uskoro stiže najgledanija ruska serija svih vremena - "Katarina Velika", a naši gledaoci su s oduševljenjem primili tu vest.
07.02.2026
15:06
Informer
Kultura
Serija "Katarina Velika" je jedna od najgledanijih i najskupljih televizijskih projekata ruske produkcije koja je privukla pažnju svetske javnosti.
Raskošnu carsku scenografiju tog doba nije bilo ni malo jednostavno snimiti zbog čega ju je američki portal "Hollywood Reporter" uvrstio među 20 serija koje se moraju pogledati.
Kritičari su kao najbolje karakteristike serije istakli autentične kostime i izuzetnu kinematografiju koja gledaoce vizuelno vodi u Rusiju 18. veka.
Serija prikazuje uspon jedne od najmoćnijih žena u istoriji Evrope Katarine Velike, siromašne nemačke princeze Sofije Fridrih Avgust koja se udaje za ruskog cara Petra III.
Foto: Informer
Glumci su morali da uvežbavaju brojne veštine karakteristične za to vreme, kao što su pokloni, dvorski maniri, mačevanje, ali i plesovi.
Serija ima četiri sezone i ukupno 56 epizoda, a emitovana je u periodu od 2014. do 2023. godine.
Režiju su potpisivali Aleksandar Baranov, Dmitrij Josifov i Dmitrij Petrun.
Glavna autorska ideja pripada Antonu Zlatopoljskom, jednom od najznačajnijih imena ruske televizije.
Radnja prati život Sofije, koja dolazi u Rusiju, menja svoj identitet, krsti se i uzima ime Katarina Aleksejevna.
Svog budućeg supruga, godinu dana starijeg naslednika carskog prestola Petra III, Katarina je prvi put upoznala sa svega deset godina.
Kada je imala petnaest, dobila je poziv od ruske carice Jelisavete Petrovne da dođe na dvor. Njen brak sa ruskim carem Petrom III bio je pun krvavih političkih intriga.
Foto: arhiva
Neki istoričari veruju da Petar nije bio sposoban da konzumira brak i da je bio impotentan, dok drugi smatraju da je bio neplodan, što je dovelo do nezadovoljstva u braku i vanbračnih veza oba supružnika.
Brak je, prema navodima, konzumiran tek osam godina nakon venčanja. Rođen je carević Pavle, za koga se veruje da je sin ruskog oficira Sergeja Saltikova, jednog od Katarininih ljubavnika.
Nakon državnog udara 1762. godine, Katarina preuzima presto i započinje takozvano "Zlatno doba" Ruske imperije, kada postaje Katarina Velika.
Kroz četiri sezone serija obrađuje ratove, dvorske zavere, odnose sa Evropom, pobune, ali i privatni život Katarine Velike, njene emotivne veze tokom borbi između državnih dužnosti i ličnih osećanja.
Glavne uloge u seriji tumače neka od najpoznatijih imena ruskog glumišta.
Rođena je 29. avgusta 1982. godine u Mađarskoj, u porodici vojnog oficira i univerzitetske profesorke. Detinjstvo je provela u više gradova, a trajno se sa porodicom nastanila u Sankt Peterburgu.
Glumu je počela vrlo rano, školovala se u dramskoj školi, uz paralelno obrazovanje iz muzike i matematike, a profesionalnu karijeru gradi od devedesetih godina. Od 2006. do 2011. bila je stalna glumica Savremenog pozorišta u Moskvi, jednog od najuglednijih ruskih teatara.
Uloga u seriji "Katarina Velika" donela joj ogromnu popularnost i državno priznanje Ruske Federacije za glumački doprinos.
- Ova je uloga pravi dar. Igrati osobu koja ima toliko mnogo lica kao Katarina Velika čast je koju nijedna glumica ne bi odbila. Znala sam puno o carici jer sam odrasla u Sankt Peterburgu, čitala sam njen dnevnik i memoare i stvorila sopstvenu sliku o njoj - ispričala je glavna glumica kasnije.
Rođena je 8. juna 1970. godine u Lenjingradu. Ruska je i sovjetska glumica i rediteljka. Poreklom je iz Estonije a deo detinjstva provela je u Narvi, u tadašnjoj Estoniji.
Diplomirala je glumu 1993. godine na Državnom institutu scenskih umetnosti u Rusiji, nakon čega je punih deset godina bila član trupe Omladinskog pozorišta Brjanceva.
Godine 2010. završila je i režiju na Ruskom institutu za pozorišnu umetnost u Moskvi, sa odličnim uspehom. Danas je članica prestižnog Gogolj centra, pozorišta koje vodi reditelj Kiril Serebrenikov.
Tokom karijere osvojila je i neka od najvažnijih ruskih priznanja, uključujući nagrade "TEFI" i "Nik"a.
Važi za jednu od najuglednijih i najsnažnijih glumačkih ličnosti savremenog ruskog filma i pozorišta, prepoznatljivu po kompleksnim i psihološki zahtevnim ulogama.
Rođen je 22. maja 1977. godine u Volgogradu. Ruski je filmski i televizijski glumac, aktivan od 2003. godine, sa karijerom koja obuhvata više od 30 filmova i serija.
Prepoznat je kao jedan od najcenjenijih glumaca svoje generacije, naročito u dramama i psihološki složenim ulogama. Tokom karijere osvojio je prestižnu rusku "Nika" nagradu čak dva puta (2016. i 2018), što je učvrstilo njegov status u domaćoj kinematografiji.
U privatnom životu je u braku sa Marinom Rožkovom i ima jedno dete. Jacenko je poznat po nenametljivom javnom nastupu i fokusiranosti na glumački rad, a publika ga prepoznaje po intenzivnim, realističnim interpretacijama likova.
Foto: Printscreen/Youtube/
Rođen je 14. januara 1983. godine u Moskvi. Istaknuti je ruski filmski i pozorišni glumac, poznat po raznovrsnim ulogama u akcionim filmovima, dramama i komedijama.
Odrastao je u vojnoj porodici, a u mladosti je sanjao da postane pilot. Zbog zdravstvenih problema ozbiljno se bavio sportom (košarka, mačevanje, sambo). Glumu je upisao gotovo slučajno.
Diplomirao je na Ščukinovoj pozorišnoj školi.
Prvu filmsku ulogu imao je 2003. godine, ali veliki proboj ostvario je 2008. u filmu "Mi smo iz budućnosti", gde je igrao lik Čerepa, što mu je donelo ogromnu popularnost. Uspostavio se kao glumac snažne fizičke pojave, često tumačeći vojnike, policajce i istorijske ličnosti.
Njegova najznačajnija televizijska uloga je Grigorij Potemkin u seriji "Katarina Velika", koju je igrao kroz u ukupno 38 epizoda, što se smatra jednim od njegovih najvećih profesionalnih uspeha.
Rođen je 9. decembra 1987. godine u mestu Dubrovki, u Penzenskoj oblasti, tadašnjoj RSFSR u okviru SSSR-a. Ruski je filmski i televizijski glumac koji je karijeru gradio postepeno, a široj publici postao je poznat kroz istorijske i ratne projekte.
Najveću prepoznatljivost stekao je ulogom u istorijskoj seriji "Katarina Velika" gde se pojavio u jednoj od važnijih sporednih uloga, dok je međunarodnu pažnju privukao filmom "Balkanska međa" ratnom dramom inspirisanom događajima na Kosovu.
Marin je visok 183 centimetra, a često tumači fizički snažne, ozbiljne i autoritativne likove, što ga je učinilo čestim izborom za istorijske, akcione i dramske projekte.
Sergej Marin danas važi za pouzdano i prepoznatljivo lice ruske kinematografije, naročito u projektima sa istorijskom i patriotskom tematikom.
Rođen je 1. avgusta 1995. u Moskvi i ruski je pozorišni i filmski glumac, sin legendarnog Olega Tabakova i Marine Zudine. Na sceni je debitovao sa 12 godina, školovao se u Pozorišnoj školi Olega Tabakova, a od 2015. godine bio je član Moskovskog hudožestvenog teatra.
Filmski debi imao je 2014, dok je široj publici postao poznat po ulozi cara Pavla I u istorijskoj seriji "Katarina Velika". Smatra se jednim od najtalentovanijih glumaca mlađe generacije u Rusiji.
Pored njih, u seriji se pojavljuju i brojni drugi istaknuti ruski glumci, što dodatno doprinosi uverljivosti i snazi priče.
Emitovanje "Katarine Velike" u Srbiji ima i širi kulturni kontekst. Srpski i ruski narod tradicionalno se doživljavaju kao bratski narodi, povezani zajedničkom pravoslavnom verom, sličnim istorijskim iskustvima i dubokim duhovnim vezama.
Zbog toga ruske istorijske serije u Srbiji često nailaze na snažan odjek, jer publika u njima prepoznaje blisku senzibilnost, odnos prema veri, državi i žrtvi.
"Katarina Velika" nije samo priča o jednoj vladarki, već i o stvaranju velike sile, sukobu Istoka i Zapada, kao i o ceni vlasti, temama koje su srpskoj publici itekako razumljive ali i danas vrlo aktuelne.
Na Informer TV uskoro stiže najgledanija ruska serija svih vremena - "Katarina Velika", a naši gledaoci su s oduševljenjem primili tu vest.
07.02.2026
15:06
Na Informer TV stiže najgledanija ruska serija svih vremena - "Katarina Velika".
07.02.2026
10:34
Katarina Velika bila je poznata po nedoličnom ponašanju u spavaćoj sobi, a njen bizaran fetiš i danas mnoge ljude ostavlja bez teksta.
06.09.2025
20:00
Prva fotografija Šeron Stoun u trećoj sezoni serije "Euforija" zapalila je mreže, a njen ulazak u seriji o mračanom svetu droge najavljuje jedan od najvećih iznenađenja nove sezone.
06.02.2026
14:03
107. 08. 2026. u 15:36
207. 08. 2026. u 15:36
107. 08. 2026. u 14:53 >> 14:53
207. 08. 2026. u 14:53 >> 14:53
Ideolog kragujevačkih blokadera i profesor Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu Miladin Stefanović, u "specifičnom" psihičkom stanju, najprizemnije je vređao aktivistkinje Srpske napredne stranke.
07.08.2026
20:59
Da se opozicija i blokaderska "elita" u Srbiji više uopšte ne podnose, da im sve puca kao balon od sapunice i da su ušli u fazu potpunog raspada, iz dana u dan potvrđuju njihovi brutalni obračuni na društvenim mrežama!
07.08.2026
20:13
Novi talas bezumlja, autošovinizma i brutalnog vređanja sopstvenog naroda ponovo je zapalio društvene mreže, a glavni akter je blokaderski glumac Tihomir Stanić.
07.08.2026
18:13
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić ugostio je večeras predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, koji je doputovao u svoju prvu zvaničnu posetu našoj zemlji otkako se nalazi na čelu ukrajinske države.
07.08.2026
20:39
Blokaderska voditeljka medijske trovačnice N1 pokušala da provocira, a odgovorom joj je održan brutalni čas iz patriotizma, te je očitana lekcija medijima koji sramno lešinare nad srpskom nesrećom.
07.08.2026
18:50
Zbog snažnih erupcija vulkana na planini Etna na Siciliji, aerodrom u Kataniji bio je zatvoren u dva navrata, ali avioni "Er Srbije" su uspeli da prevezu 120 putnika u Srbiju!
07.08.2026
21:03
Bizarna situacija dogodila se kada je Marko iz Prijedora zaboravio suprugu Jelenu na graničnom prelazu i ostavio je u toaletu!
07.08.2026
18:30
Čuveni advokat Tihomir Konstantinović, preminuo je u 86. godini, nakon duže bolesti.
07.08.2026
20:04
Požar na Žaračkoj planini i na Stolovima je lokalizovan.
07.08.2026
19:28
Na pojedinim graničnim prelazima u Srbiji formirale su se kolone vozila.
07.08.2026
18:57
Prošle su 34 godine od izvršenja poslednje smrtne kazne u Srbiji, a 24 od njenog ukidanja, ali u javnosti sve češće se zbog svirepih zločina traži se da se ona ponovo uvede.
07.08.2026
21:00
Na području Beograda uhapšen je M. S. (30) u munjevitoj akciji koju su izveli specijalci Specijalne antiterorističke jedinice i UKP! Osumnjičeni je lociran u jednom objektu, posle čega je usledila operacija hapšenja.
07.08.2026
20:25
Policijski službenici Uprave kriminalističke policije, Službe za kriminalističko obaveštajni rad, UKP PU za grad Beograd, PU Valjevo, Specijalne antiterorističke jedinice, u Beogradu, uhapsili su M. S. (30) za kojim su raspisane potrage PU Valjevo i PU za grad Beograd, UKP, Odeljenje za borbu protiv droga.
07.08.2026
19:33
Turski državljanin K. E. (24), osumnjičen za ubistvo ruske državljanke Ljudmile Turkove Konstantinove (27), boravio je oko dva meseca u iznajmljenom stanu u Borči, gde je, kako se saznaje, živeo sa suprugom koja je nekoliko dana pre zločina otišla u Istanbul.
07.08.2026
17:50
Ljubisav Trifunoviću (83) iz svrljiškog sela Pirkovac, osuđen je danas na 14 godina zatvora, jer je 25. avgusta prošle godine ubio svog komšiju Jovana Mijajlovića (80).
07.08.2026
14:23
Aleksandar Lukašenko izjavio da Belorusija zarađuje devize zahvaljujući bezviznom režimu i prodaji robe turistima iz EU.
07.08.2026
20:30
Dok jedni traže hlad, vodu i zaklon od sunca, drugi bosonogi prelaze plaže, granice i mora u potrazi za mestom na kojem će moći da počnu ispočetka.
07.08.2026
20:00
Oružane snage Ukrajine razmestile su strane plaćenike iz Latinske Amerike i skladišta oružja u dečjem kampu u selu Sprinja, Lavovska oblast, tvrde izvori.
07.08.2026
19:30
Predsednik SAD Donald Tramp uputio je upozorenje Švajcarskoj zbog američkog trgovinskog deficita sa tom zemljom.
07.08.2026
18:00
Ako želite da pripremite gibanicu na malo drugačiji način, umesto kora možete koristiti mlince.
07.08.2026
21:15
Pakovanje kofera ne mora da bude stresno. Uz nekoliko jednostavnih trikova možete poneti sve što vam je potrebno, uštedeti prostor i izbeći pretrpan prtljag.
07.08.2026
20:40
Visoke letnje temperature mogu biti veoma naporne za pse, pa je važno da vlasnici prilagode svakodnevnu rutinu kako bi svojim ljubimcima olakšali boravak na vrućini.
07.08.2026
20:05
Ranunkulus, koji mnogi nazivaju i baštenskom ružom, sve češće se može videti u dvorištima, na terasama i balkonima.
07.08.2026
19:37
Iako ne postoji siguran način da to odmah potvrdite, postoje određeni znaci koji mogu ukazivati na to da je vaš broj završio na listi blokiranih kontakata.
07.08.2026
18:30
Slađana Trajković, supruga pevača Radiše Trajkovića Đanija, otvoreno je govorila o njihovom braku i priznala da joj je suprug u prošlosti bio neveran.
07.08.2026
19:47
Voditeljka Bojana Ristivojević objavila je fotografiju sa letovanja i zapalila društvene mreže.
07.08.2026
19:21
Nakon što su na društvenim mrežama osvanule prepiske Filipa Đukića i Jovane Cvijanović, oglasila se Aneli Ahmić.
07.08.2026
17:00
Ovi su proslave poznatih koje su privukle pažnju medija i o kojima se priča i dan danas.
07.08.2026
16:40
Mustafa Durdžić, otac rijaliti učesnika Asmina Durdžića javno je pružio podršku Hani Duvnjak i Neriu Ružanjiu nakon što se par žestoko sukobio sa Aneli Ahmić u emsiji "Narod pita".
07.08.2026
16:24
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.