U 20. epizodi serije "Katarina Velika" zvanično je počeo rat između Rusije i Osmanskog carstva, a u ovom tekstu vam donosimo sve o tom sukobu.
Dok gledaoci na Informer TV bez daha prate intrige, ljubavne veze i vojne sukobe u seriji "Katarina Velika", u pozadini je počeo jedan od najvažnijih ratova u svetskoj istoriji.
Sukob Rusije i Osmanskog carstva (1768–1774) nije bio samo još jedan rat u nizu, to je bio trenutak kada je Katarina II Aleksejevna izmenila mapu Evrope.
Iako serija stavlja naglasak na lične odnose, istorijska stvarnost bila je surova, strateški briljantna i sudbonosna za Balkan. Evo ključnih činjenica o ratu koji je promenio sve.
Povod za rat
Rat nije počeo zbog direktnog napada na Istanbul, već zbog previranja u Poljskoj. Rusija je postavila svog kandidata na poljski presto, što je izazvalo otpor lokalnog plemstva (Barovska konfederacija). Kada su ruski odredi, goneći poljske ustanike, prešli na teritoriju Osmanskog carstva i spalili gradić Baltu, sultan Mustafa III je, podstaknut od strane Francuske i Austrije, objavio rat Rusiji u oktobru 1768. godine.
Foto: Promo
Glumica Marina Aleksandrova kao Katarina Velika
Katarinina strategija: Rat na kopnu i moru
Katarina Velika je imala viziju koju nijedan ruski vladar pre nje nije uspeo da ostvari, s to je izlaz na Crno more.
🔹 Bitka kod Česme (1770)
Jedan od najneverovatnijih podviga ruske istorije bio je slanje Baltičke flote oko cele Evrope, kroz Gibraltar, u Mediteran. Pod komandom Alekseja Orlova, ruska flota je u zalivu Česme potpuno uništila tursku mornaricu. Osmanlije su bukvalno preko noći ostale bez kontrole nad Egejskim morem.
🔹 Trijumfi na kopnu
General Petar Rumjancev izvojevao je briljantne pobede kod Large i Kagula 1770. godine. U tim bitkama, brojčano nadjačana ruska vojska (nekada i u odnosu 1 prema 5) uspela je da razbije tursku armiju zahvaljujući modernoj taktici i disciplini.
Uloga Grigorija Potemkina
Kao što serija verno prikazuje, Grigorije Potemkin nije bio samo caričin miljenik, već izuzetno sposoban oficir. On se istakao u borbama na Dunavu i Krimu, pokazujući vojni genije koji će mu kasnije omogućiti da postane "gospodar juga" i osnivač gradova kao što su Sevastopolj i Herson. Njegova hrabrost na frontu učvrstila je Katarinino poverenje u njega, ne samo kao ljubavnika, već i kao državnika.
Početak kraja Osmanskog carstva
Rat je završen 1774. godine potpisivanjem Kučuk-Kainardžijskog mira, koji se smatra jednim od najnepovoljnijih ugovora koje su Osmanlije ikada potpisale.
Rusija je time dobila:
👉 Izlaz na Crno more (luke Kerč i Azov)
👉 Pravo da ruski trgovački brodovi slobodno plove kroz Bosfor i Dardanele
👉 Status zaštitnika pravoslavnih hrišćana u Osmanskom carstvu
Ova poslednja tačka bila je ključna za Srbiju i ostale balkanske narode, jer je Rusija od tog trenutka imala legalno pravo da se meša u unutrašnja pitanja Turske kako bi zaštitila hrišćansko stanovništvo.
Zašto je ovaj rat bitan danas?
Pobeda u ovom ratu omogućila je Katarini da nekoliko godina kasnije (1783) i zvanično anektira Krim bez ispaljenog metka. Rusija je prestala da bude samo severna sila i postala je nezaobilazan faktor u evropskoj politici.
Serija "Katarina Velika" na Informer TV uspešno dočarava atmosferu tog vremena. Tenziju između želje za mirom i potrebom za moći. Dok pratite caričinu borbu sa sopstvenim sinom Pavlom i njenim generalima, imajte na umu da su ti događaji postavili temelje sveta u kojem danas živimo.
Marina Aleksandrova (43) ekskluzivno za Informer otkriva da joj je reditelj Aleksandar Morfov rekao da je od svih devojaka na audiciji samo u njoj video caricu.
Gledaoci serije "Katarina Velika" na Informer TV ostali su zatečeni brutalnim scenama 19. epizode u kojoj braća Orlov zverski prebijaju Grigorija Potemkina, ostavljajući ga bez oka.
Ana Šeremetjeva koju u seriji "Katarina Velika" glumi Marina Mitrofanova preminula je u teškim mukama od velikih boginja i to neposredno pred svoje venčanje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Marina Aleksandrova (43) ekskluzivno za Informer otkriva da joj je reditelj Aleksandar Morfov rekao da je od svih devojaka na audiciji samo u njoj video caricu.
Serija snažnih eksplozija odjeknula je u centralnom delu Kijeva tokom novog ruskog raketnog udara, dok su se na meti našli centri odlučivanja i vojna infrastruktura Oružanih snaga Ukrajine, navode ruski vojni i monitoring izvori.
Predsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac, u želji da se domogne fotelje po svaku cenu, ponudio se HDZ-u da sa svojom strankom zameni ustaški Domovinski pokret (DP)
Najpoznatiji nemački dnevni list specijalizovan za ekonomiju Handelsblatt objavio je komentar investitora Jana Ružičke, koji je podržao ideju predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Albanije Edija Rame o postepenom članstvu u EU.
Blokaderski siledžija i bivši košarkaš Vladimir Štimac ponovo je napravio dvorsku ludu od sebe nakon što je pokušao da umanji masovnost skupa Srpske napredne stranke u Beogradu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je juče na skupu "Srbija jedna porodica", na platou ispred Doma Narodne Skupštine i tom prilikom govorio o nekoliko ključnih tačaka vezanih za njega i Srbiju.
Dok se građani Srbije u miru i slozi okupljaju u srcu Beograda kako bi podržali politiku koju vodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić i poslali poruku zajedništva, druga, blokaderska strana Srbije pokazuje koliko je obolela u mržnji.
Srpkinja je tokom letovanja u Kalitei doživela strašnu neprijatnost, kada je grupa tinejdžera tokom noći upala u dvorište smeštaja, a jedan od njih izvršio je veliku nuždu u bazenu.
Grupacija "Stelantis" najavila je povratak malih gradskih električnih automobila na tržište, a najveću pažnju privukla je nova "fiat panda", koja će se proizvoditi u Italiji. Početna cena iznosiće oko 15.000 evra.
Novootvorenom deonicom Moravskog koridora, od Čačka do Kraljeva, od zvaničnog puštanja u saobraćaj, pa do 16:00 sati, prošlo je 7.960 vozila, saopštilo je danas preduzeće "Putevi Srbije".
Za manje od dve godine, prosečna plata u Srbiji će iznositi 1.400 evra, a prosečna penzija 650 evra, rekao je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
Noćas oko 00.50 časova u Guči, u Ulici Prvomajska 9, iz hladnjače je procurio amonijak, a MUP je odmah aktivirao sistem za hitno obaveštavanje građana.
Srbija nije prvi put uzdrmana curenjem amonijaka, a hronologija nesreća pokazuje jeziv obrazac: eksplozije u fabrikama, iskliznuća cisterni i smrtni ishodi.
U noći između subote i nedelje, u 00.50 časova, iz hladnjače u Ulici Prvomajska 9 u Guči iscurio je amonijak, a MUP Srbije odmah aktivirao sistem za hitno obaveštavanje građana.
Bacanje eksplozivnih naprava na ugostiteljske objekte i porodične kuće ponovo je skrenulo pažnju javnosti. Iako nema povređenih, ova dešavanju otvaraju pitanja motiva zločina. Jedan od njih, desio se u petak kada su na dva lokala u Smederevu bačene bombe.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru, po nalogu nadležnog tužilaštva, podneće krivičnu prijavu protiv N. I. (42) iz Novog Pazara zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo falsifikovanje isprave.
Ruski ratni reporter Aleksandar Sladkov ocenio je da najnovije poruke Moskve o spremnosti za pregovore sa Kijevom mogu da znače pripremu nekog novog sporazuma, koji bi Rusiji i Ukrajini doneo pauzu od dve do tri godine, ali ne i trajno rešenje sukoba.
Rusija i Indonezija sve brže razvijaju ekonomske mehanizme koji zaobilaze tradicionalne finansijske kanale pod dominacijom dolara, a ruski mediji taj proces predstavljaju kao novi udar na zapadni finansijski sistem i odgovor Moskve na dugogodišnje sankcije.
Suprug italijanske ministarke za porodična pitanja Evđenije Ročela, Luiđi Kavalari, nestao je u jezeru Viko u blizini Rima nakon što je bio u čamcu zajedno sa suprugom.
Zaboravite na klasičnu "misionarsku" rutinu od dva minuta, donosimo vam 3 brutalne poze koje garantuju eksploziju u spavaćoj sobi i teraju žene na vrištanje.
Visoke temperature mogu da pokvare i najbolje našminkano lice. Ipak, uz nekoliko jednostavnih trikova moguće je da šminka ostane sveža i postojana tokom celog dana.
Nemačka influenserka Eda Elisa našla se u neprijatnoj situaciji na aerodromu kada joj je, neposredno pred let, rečeno da ne može da uđe u avion zbog odeće koju je nosila.
Tokom jula, Bikove, Vodolije i Jarčeve očekuju povoljne okolnosti koje bi mogle da im donesu dodatne prihode, reše dugove i otvore vrata novim poslovnim prilikama.
Bivša rijaliti učesnica i reperka Dia Kostić, otkrika je da je pevač Era Ojdanić svojevremeno hteo da joj kupi nekretninu u rodnom kraju, Vrnjačkoj Banji.
Pevačica Elena Kitić na početku svoje karijere negovala je provokativan imidž, a sada su se svi iznenadili novim - smernim izgledom ćerke Mileta Kitića i Marte Savić.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.