• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: blic.rs

04.08.2020

11:15

SRPSKA ŠPIJUNKA RADILA JE ZA ENGLEZE, NEMCE, ČETNIKE I PARTIZANE! Za Veru Pešić je Mata Hari bila "mala beba", a sad se o ovoj moćnoj ženi snima triler!

Kultura

SRPSKA ŠPIJUNKA RADILA JE ZA ENGLEZE, NEMCE, ČETNIKE I PARTIZANE! Za Veru Pešić je Mata Hari bila "mala beba", a sad se o ovoj moćnoj ženi snima triler!

Podeli vest

Domaći špijunski triler sa elementima melodrame "Vera" inspirisan je istinitom pričom o četvorostrukoj špijunki iz vremena Drugog svetskog rata

Scenario i režiju potpisuje Nedeljko Kovačić, za muziku će se pobrinuti Vladimir Graić, a kostime će uraditi Nevena Milovanović. Od snimljenog materijala planirana je i TV serija od 12 epizoda, a snimanje bi u skladu s razvojem aktuelne situacije s korona virusom trebalo da počne u februaru ili martu sledeće godine u Beogradu i okolini.

- Film "Vera" inspirisan je istinitom pričom o Veri Pešić (1919-1944), koja je četvorostruka srpska špijunka iz Drugog svetskog rata, radila kako za Nemce tako i za Engleze, četnike i partizane, ali, pre svega, za svoj račun. Vera je redak primer hrabre i inteligentne, nezavisne žene koja, ideološki neopredeljena, pokušava da preživi u surovom muškom balkanskom svetu u jednom teškom vremenu. Na isti način je i film o njoj ideološki neutralan - priča producent Danka Milošević, po čijoj ideji se krenulo u realizaciju ovog projekta.

Foto: Sanda Mokanić

Producent Danka Milošević

"Vera" je ženski film o drami jedne zanimljive istorijske ličnosti koji će komunicirati sa savremenom publikom na moderan način. Zanimljivo je da ekranizacija priče o "srpskoj Mata Hari" nije dosad realizovana.

- Proces istraživanja materijala o Veri Pešić bio je opsežan i trajao je oko godinu dana, uz konsultovanje istorijskih arhiva, odnosno dostupnih originalnih dokumenata sačuvanih iz tog vremena, pri čemu treba istaći istraživački rad novinarke Dragane Bokan i dragocenu pomoć koju je pružio general Svetko Kovač, veliki poznavalac istorije domaćih tajnih službi. Budući da je sam istorijski lik Vere Pešić pomalo misteriozan i obavijen velom tajne, priča o filmskoj Veri biće romantizovana fikcija zasnovana na činjenicama - otkriva Danka.

Foto: Privatna arhiva

Kasting za ulogu Vere, kao i za ostale protagoniste još je u toku.

- Reditelj i scenarista Nedeljko Kovačić i kasting direktor Nenad Pavlović su dosad razgovarali o velikom broju mladih, manje ili više afirmisanih glumica, i dosad se uži izbor sveo na njih desetak, od kojih će u najskorije vreme biti izabrana Vera, a zatim u skladu s njom i ostale uloge. Ono je što je za sada sigurno je da će Tihomir Stanić tumačiti lik Koste Pećanca, zvali smo rusko-srpskog glumca Petra Zekavicu iz Moskve, zatim Aleksandra Srećkovića Kuburu, Dragana Vujića Vujketa, Branislava Lečića, Bojana Dimitrijevića, zatim Elenu Prepetovu Kostić rusku glumicu koja živi i radi u Banjaluci. Planiramo još da zovemo Nikolu Koja, Anu Sofrenović, Dragana Mićanovića i druge - priča producentkinja.

Od FCS film "Vera" dobio je novčanu pomoć za snimanje. Danka ističe da je iznos koji su dobili, 25 odsto budžeta za film.

- Ostatak sredstava obezbedićemo učešćem kooproducenata iz zemlje i regiona, a plan nam je da apliciramo za podršku kod Evropskog filmskog fonda (Eurimages).

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Vučević poručio: Istina o Pogromu ne sme biti zaboravljena!
Politika

Vučević poručio: Istina o Pogromu ne sme biti zaboravljena!

Izaslanik predsednika Republike i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je večeras da Pogrom nad Srbima u AP KiM koji se dogodio na današnji dan 2004. godine bio slom međunarodnog prava i dodao da je nemoguće graditi trajni mir među narodima na temeljima očigledne nepravde.

17.03.2026

21:49 >> 21:53

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Preminuo patrijarh Ilija II
Društvo

Preminuo patrijarh Ilija II

Katolikos-patrijarh cele Gruzije Ilija II preminuo je u klinici u Tbilisiju u 93. godini, saopštio je čuvar patrijaršijskog trona Gruzijske pravoslavne crkve, mitropolit Šio.

17.03.2026

21:30

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Magazin

Džet set