• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Novosti.rs

20.02.2021

23:06

OVA SCENA IZ FILMA DARA IZ JASENOVCA NAJEŽILA JE SRBIJU: "Muzičke stolice" uz Užičko kolo, a ko ne pronađe mesto biva UBIJEN!

Kultura

OVA SCENA IZ FILMA DARA IZ JASENOVCA NAJEŽILA JE SRBIJU: "Muzičke stolice" uz Užičko kolo, a ko ne pronađe mesto biva UBIJEN!

Na prvom programu Radio-televizije Srbije, gledaoci su mogli prvi put da pogledaju dugo očekivani film "Dara iz Jasenovca" reditelja Predraga Gage Antonijevića, koji govori o stradanju Roma, Jevreja i Srba u logoru Jasenovac.

Pored mnogobrojnih užasnih scena srpskih stradanja u ustaškim logorima koje su prikazane u filmu, jedna od najjezivijih koja je posebno naježila gledaoce u Srbiji, jeste scena sa samog početka filma kada Ante Vrban, koga u filmu tumači Igor Đorđević, organizuje "muzičke stolice" uz Užičko kolo, za Srbe i logoru.

Foto: Printscreen RTS

Ante Vrban bio je vojnik (major) Ustaške vojnice i kasnije HOS, zamenik zapovednika logora Stara Gradiška za vreme Drugog svetskog rata.

U ovoj sceni u filmu, na njegov pljesak ruke, muzika se završava, a onaj ko u ovoj igri smrti nije uspeo da zauzme stolicu biva ubijen od njegove ruke, i to "srbosjekom" - vrstom noža, kako su ga Hrvati tada zvali, a kojim su klani logoraši hrvatskih koncentracionih logora tokom Drugog svetskog rata.

Pogledajte kako je ovo dočarano u genijalnom filmu Gage Antonijevića koji je potresao Srbiju:


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Misteriozna pratnja i roze rančić! Žaki mislila da je niko ne vidi, a GOSI služba je snimila u sekundi (FOTO)
Politika

Misteriozna pratnja i roze rančić! Žaki mislila da je niko ne vidi, a GOSI služba je snimila u sekundi (FOTO)

Dok pošten svet u Srbiji radi, stvara i bori se za napredak svoje zemlje, perjanice tajkunskih medija i blokaderi koji bi da ruše Srbiju, još jednom pokazuju kako zapravo žive na visokoj nozi i uživaju bez trunke blama. Ekskluzivni snimak, koji je zabeležila naša budna GOSI služba, dokazuje da za njih nema krize, za njih postoje samo opuštanje, šetnja i lagodan život.

18.07.2026

11:54

DOSTA ZLOČINA! Dragan J. Vučićević: Test inteligencije
Kolumne

DOSTA ZLOČINA! Dragan J. Vučićević: Test inteligencije

Sada to, dakle, i zvanično znamo - Vladan Đokić je prvi na 'studentskoj', blokaderskoj listi. Sada znamo i ko je sve na tom njihovom, dugo najavljivanom 'elitnom spisku': od Zlatka Kokanovića do Dejana Bodiroge, od 'jahačice zmajeva' Jelene Pavlović i uvoštenog Predraga Voštinića, preko Jova Bakića i Dejana Šoškića pa sve do najodgovornije za pad nadstrešnice Sanje Fric i njenog sina Nenada (!?!).

18.07.2026

11:31

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Magazin

Džet set