U sklopu objavljene monografije, osim mnoštva podataka o velikom reditelju Goranu Paskaljeviću, opisana je i slika proteklih decenija na ovim prostorima.
Promocija knjige "Goran Paskaljević: Velikan filmskog platna" autorke Tatjane Nježić održana je juče u okviru edicije "FEST-ovih 50" u Čitaonici fonda umetnosti Biblioteke grada Beograda (BGB), a autorka je istakla da je veliki reditelj bio nesumnjivo prava gromada i naše kulturno dobro.
Mustafa Nadarević je bio rado viđen glumac na svim prostorima u regionu, a ovo njegov poslednji film koji je snimio u Srbiji
22.11.2020
20:14
- Nije nimalo lako govoriti o Goranu Paskaljeviću, nema se za to nikada dovoljno vremena. Drago mi je da se poklopilo interesovanje Biblioteke grada Beograda i moja namera da pišem knjigu o Paskaljeviću, tako da smo odlučili da to bude u ediciji posvećenoj FEST-u. Podsetila bih da je Goran Paskaljević bio na čelu Saveta FEST-a, i veoma je bio posvećen toj poziciji - istakla je Nježićeva.
Foto: printscreen rts
Goran Paskaljević
Goran Paskaljević (Beograd, 22. april 1947 - Pariz, 25. septembar 2020) bio je srpski filmski reditelj, scenarista, producent. Diplomirao je filmsku režiju na Fakultetu za film i televiziju (FAMU) Akademije scenskih umetnosti u Pragu. Režirao je mnoge TV drame za televiziju Beograd, a u opusu ima preko 30 dokumentarnih i 13 igranih bioskopskih filmova.
- Goran Paskaljević je nesumnjivo gromada filmske umetnosti, i što bi rekao Radoslav Zelenović - kulturno dobro naše zemlje i mnogo šire. Bio je više priznat u svetu nego kod nas. Ovde ipak nije toliko vrednovan kao u inostranstvu. Njegova dela su postala deo života, svakodnevice, jer su rečenice iz tih filmova ušle u kolokvijalni govor - zaključila je autorka.
Foto: Printscreen You Tube/RTS TV lica, kao sav normalan svet - Zvanični kanal
Goran Paskaljević
Paskaljević je dobitnik mnogih prestižnih nagrada: Nagrada kritičara za najbolji evropski film 1998. za „Bure baruta“, Nagrada kritičara u San Sebastijanu 1990. za „Vreme čuda“. Časopis Varajeti svrstao ga je 2001. u pet najboljih režisera godine, pored jakih imena - Lasla Halstroma, Nila Džordana, Stivena Soderberga i Edvarda Janga.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević potpuno je razobličio blokadersku glumicu Anđelku Stević Žugić koja je, podsetimo, otišla u Hrvatsku kako bi gostovala u jednoj tamošnjoj emisiji i na zastrašujuć način, verovali ili ne, pljuvala sopstvenu zemlju.
Vula Ceci, kopredsednice Evropske partije zelenih, koja je sa Biljanom Đorđević, iz stranke Zeleno-levi front, izvodila bizaran performans bacanja loptice ispred Narodne skupštine, ne može da se sabere nakon posete evropskog komesara za unutrašnje poslove i migracije, koji je boravio u Srbiji.
"Blokaderi" iz redova opozicije se neprestano svađaju i time pokazuju da nikakvo jedinstvo ne bi postojalo ako bi oni, kojim slučajem, krojili politički kaput Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sutra sa predsednikom Predstavničkog doma Parlamenta Češke Tomiom Okamurom, a razgovaraće o unapređenju bilateralne saradnje i političkog dijaloga.
Šokantan snimak koji je prvi objavio Informer - a na kome se vidi kako jedan blokader provocira aktiviste SNS na Limanu u Novom Sadu - zatresao je Srbiju, a sada su isplivali još šokantniji detalji.
Prvo istraživanje o stavovima građana o štednji pokazalo da je 74% ispitanika ima neki oblik štednje, a da je sigurnost novca važniji faktor od visine kamate kada se štedi u banci
Za građane Srbije roštiljanje za Prvi maj nezaobilazna je tradicija, a u marketima širom zemlje cene mesa variraju u zavisnosti od vrste istog i kvaliteta.
Na današnjem suđenju Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću, Filipu Ivanovskom, njihovim suprugama i Belivukovoj tašti za pranje novca, dopunjavajući svoju odbranu, drugookrivljeni Marko Miljković spomenuo je ubijenog vlasnika "Pink taksija" Teodora Gaćešu i njegovog sina Luku Gaćešu koji je u ovom postupku svedočio.
Poslednjih dana zabeležene su vožnje u kontra smeru na auto-putevima Srbije, u kojima su stradale četiri osobe, a glavni uzrok je želja za dokazivanjem i uloga izazova, tvrdi za Informer.rs predsednik Strukovnog udruženja sektora bezbednosti Dejan Milutinović.
Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru ponovo će ispitivati tragediju u kojoj je prilikom parasejlinga prošle godine u Budvi poginula Novosađanka Tijana R. (19).
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću, Filipu Ivanovskom, njihovim suprugama i Belivukovoj tašti nastavljeno je danas u Specijalnom sudu u Beogradu dopunom odbrane Marka Miljkovića i saslušanjem svedoka Igora Arizanovića.
U eksploziji u vojnom garnizonu u Habarovskoj oblasti meta je navodno bio general-major Azatbek Omurbekov, koga ukrajinski izvori povezuju sa zločinima u Buči.
Veštačka inteligencija mogla bi da predstavlja egzistencijalnu pretnju, sličnu scenariju iz filma Terminator (1984), upozorio je američki milijarder Ilon Mask.
Ulazak u pedesete mnogi stručnjaci opisuju kao važnu životnu prekretnicu, jer se tada jasno vidi koliko su ranije navike i odluke oblikovale svakodnevicu.
Regionalna trap scena dobila je novi veliki projekat – Relja Torinno, pevač, tekstopisac i jedan od osnivača izdavačke kuće Generacija Zed, izbacio je album simboličnog naziva "Ljudi su opet na Mesecu", i to – verovali ili ne – baš u trenutku kada svet ponovo gleda ka Mesecu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar