Od jednog filma zarade i 200.000 evra! Evo koliki su honorari srpskih glumaca
U Srbiji se poslednjih godina snima veliki broj serija i filmova, a domaći glumci zarađuju nikad više!
09.02.2025
21:03
prinstcreen
Kultura
Naši legendarni glumci stekli su veliku popularnost i priznanje kroz uloge koje su postale kultne, a koje su ih zauvek urezale u sećanje publike. Bez tih uloga, mnogi od njih verovatno ne bi postigli toliku prepoznatljivost, jer su upravo te uloge oblikovale njihov status i učinile ih simbolima srpske glume.
Lane Gutović je iza sebe ostavio brilijantnu karijeru, a jedna od njegovih najautentičnijih uloga je uloga Srećka Šojića, koju je igrao u filmskom serijalu "Tesna koža" a kasnije i u seriji "Bela lađa". On je svojevremeno ispričao da je lik Šojića nastao po uzoru na jednog zidara.
Čuvenog tragikomičnog lika Srećka Šojića, kojeg je stvorio Siniša Pavić a oživeo upravo Milan Lane Gutović svojim talentom.
Foto: Printskrin:Youtube
Jednom prilikom je Siniša Pavić ispričao da se Lanetu Gutoviću dogodilo upravo ono što se retko kada dešava glumcima, da uloga pronađe njih.
Lik Srećka Šojića je ubrzo oživeo u serijalu "Tesna koža", a mnogo godina kasnije gledaoci su uživali u snalažljivom i dopadljivom liku ambicioznog piroćanca u seriji "Bela lađa".
Milan je u jednom od svojih intervjua izjavio da je inspiraciju za čuveni Šojićev naglasak pronašao u zidaru Tomi, koji je u Kumodražu radio krov na njegovoj školi, i koji je govorio upravo dijalektom koji je postao zaštitni znak lika koji je definitivno obeležio karijeru Laneta Gutovića.
Glumac je preminuo 2021. Godine, u svojoj 75. godini života.
Seka Sablić je kroz svoju karijeru imala najviše komedija u kojima uvek briljira, a ovog puta pažnju posvećujemo neprevaziđenoj Veri iz serije "Ljubav Navika Panika".
Iako važi za glumicu koja može da iznese bilo koju ulogu, Seka Sablić je ipak poverenje publike dobila kroz komedije. Od čuvenih maratonaca, preko neodoljive sekretarice Marijane u seriji "Srećni ljudi", pa sve do neprevaziđene Vere iz serije "Ljubav navika panika". Teško odlučiti se gde nas je Seka više nasmejala.
Foto: Estock - Časlav Vukojičić
Poslednjih godina su društvene mreže ipak učinile svoje, pa su po Instagramu i Tik Toku rasprostranjeni klipovi iz pomenute serije, u kojoj Seka tumači lik terapeuta Vere, koja kroz razne izazove prolazi sa svojom porodicom.
Serija je premijerno prikazana u februaru 2005. godine, i snimana je sve do 2007. godine. Pored Seke u seriji se pojavljuju i Marija Karan, Mirka Vasiljević i Nikola Simić. Nebojša Romčević i Slobodan Šuljagić, tvorci ove serije, podarili su Seki ulogu po kojoj je definitno znaju i starije ali i mlađe generacije.
Vesna Trivalić je tokom svoje bogate karijere ostvarila bezbroj zapaženih uloga, ali je njena Cakana - Katarina Anđelić iz televizijske serije "Otvorena vrata", postala legendarna. Iako je serija snimljena još devedesetih, šaljivi video snimci, iz ovog ostvarenja, su pravi hit na društvenim mrežama.
O glumačkom talentu Vesne Trivalić je suvišno pričati. Iako je poslednjih godina posvećena ozbiljnim predstavama i komadima, njenu karijeru su ipak obeležile komedije, ali jedna uloga posebno.
Foto: Printscreen/Youtube
Čuvena serija "Otvorena vrata" veliki uspeh je doživela tek mnogo godina kasnije, nakon emitovanja. Sredinom devedesetih su se mnogi i bojali da emituju upravo ovu seriju. Tokom dve sezone, pored odlične glumačke ekipe, najviše pažnje je privukao lik čuvene Katarine Anđelić, Cakane koju tumači upravo Vesna Trivalić.
Kao što smo i spomenuli serija svoj veliki uspeh doživljava tek mnogo godina kasnije, kada je počela da se reprizira.
Vesna je tada živela u Dubaiju, i nije ni bila svesna svoje popularnosti u rodnoj zemlji. Na svakom koraku su mogli da se čuju citati iz serije, a velika gledanost koju je serija postigla reprizirajući se desetak i više godina kasnije, je navela tvorce da okupi staru ekipu i ponovo ožive lik čuvene umetnice Cakane.
Godine 2013. i 2014. snimljene su treća i četvrta sezona, ali nažalost nisu postigle ni približno veliki uspeh kao epizode iz prve dve sezone.
Nerazdvojni tandem Bata Đoša i Tika Špic, likovi su serije "Porodično blago". Ovaj dvojac će ostati zauvek upamćen, a njihove urnebesne replike sa sočnim leskovačkim akcentom se i dan danas rado prepričavaju.
U periodu od 1998. godine do 2002. godine, snimljena je serija "Porodično blago", koja je nakon toga, narednih 20-ih godina uvek uspešno reprizirala i beležila ogromnu gledanost.
Foto: facebook/printscreen
Bogoljub Mitić i Predrag Smiljković, iako su imali sporedne uloge u seriji, kao Bata Đoša i Tika Špic, ovaj dvojac je osvojio publiku svojim avanturama.
Iako su se kasnije nakon snimanja ove serije oprobali u drugim ulogama, publika ih je ipak najviše upamtila kao harizmatične južnjake.
Predrag Smiljković se nakon velikog uspeha i dalje bavi glumom, ali je odlučio da živi u svom rodnom Vlasotincu, ljudi ga i danas zovu Tika, što mu nimalo ne smeta.
Foto: Printscreen/Youtube
Bogoljub Mitić čiju karijeru je obeležila uloga Đoše je preminuo u junu 2017. godine.
Snežana Savić uvek je igrala fatalne lepotice za kojima su muškarci gubili glavu, a za ulogu čuvene Maline Vojvodić u seriji "Srećni ljudi" otpevala je i pesmu "Topolska 18" koja joj kako priznaje, i danas budi posebne emocije.
Zahvaljujući ulozi zanosne Maline, sredinom devedesetih Snežana Savić je dobila status seks simbola, a glumica ne krije da je i dan danas ponosna na ulogu koja je obeležila njenu karijeru.
Foto: ATAIMAGES
Nema osobe u Srbiji kojoj legendarna Riska iz „Srećnih ljudi“ nije obeležila detinjstvo. Karijera Radmile Savićević je trajala nekoliko decenija, a brojne replike iz njenih uloga se koriste i danas.
Foto: Printscreen/Youtube
Legendarni Nikola Simić pre više od četiri decenije snimio je jedan od najgledanijih jugoslovenskih filmova "Tesna koža". On je tumačio glavnu ulogu, Dimitrija Mitu Pantića, koga su mlađe generacije obožavale, a starije su se poistovećivale sa njim.
Foto: Public
Planetarnu popularnost ulogom u filmu "Valter brani Sarajevo" doživeo je Velimir Bata Živojinović, koji je odigrao svoju antologijsku ulogu kao Valter. Zanimljivo je da na njegovo insistiranje nije imao dublera, a ovo ostvarenje se i danas prikazuje na nacionalnoj kineskoj televiziji povodom državnih praznika.
Bata Živojinović je kao Valter u filmu „Valter brani Sarajevo“ doživeo neverovatnu popularnost i van granica Jugoslavije. Film je snimljen 1977. godine, a i dan danas važi za remek delo domaće kinematografije. Po statistici koja postoji, film je gledalo oko milijardu ipo ljudi, a veliki uspeh je postigao i u Kini.
Foto: Informer
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Gost emisije "Prva tema" na Prvoj televiziji večeras od 21.00 je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
26.03.2026
08:23
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se jutros u sedam sati i tom prilikom poslao jasnu poruku blokaderima i okorelim antisrbima,
26.03.2026
08:03
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da je Nemačka zemlja koja se ubedljivo najbrže naoružava u svetu i dodao da je, kada je reč o naoružavanju Srbije, bolje da Nemci gledaju svoje dvorište umesto što nam drže moralne pridike.
26.03.2026
07:01
Na osnovu informacija do kojih je došao portal NS Uživo, blokaderi iz Novog Sada i Bačke Palanke iz jedne prodavnice, čije je ime poznato toj redakciji, naručili su veću količinu biber-sprejeva sa ciljem izazivanja nereda i incidenata u nedelju u Kuli.
26.03.2026
07:26
Dok se javnost još seća šokantnog incidenta koji je 2019. godine uzdrmao ceo kraj, ime porodice Milutina Miloševića „Kašikare” ponovo je u centru pažnje i to zbog ambicija njegovog sina Novaka Miloševića koji se nalazi na blokaderskoj izbornoj listi "Nu dau" u Majdanpeku!
25.03.2026
23:20
Posebno teška emisija, kako za urednika i voditelja Igora Ćurčića, tako i za njegove goste – godišnjica zločinačkog NATO Bombardovanja SRJ, Srbije pre svega.
25.03.2026
16:46
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.
23.03.2026
18:29
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
21.03.2026
17:59
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za rad i zapošljavanje bila je gost emisije Info Jutro, kod voditeljke Katarine Odalović.
21.03.2026
11:42
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosi 117,4367 dinara.
26.03.2026
07:00
Zbog planiranih radova na mreži, Elektrodistribucija Srbije najavila je isključenje struje.
26.03.2026
06:30
Zabog radova na rredovnom održavanju u ulicama Dr Žorža Matea i Auto-put za Zagreb, od 26. marta do 9. aprila doći će do izmena u saobraćaju javnog prevoza.
25.03.2026
22:00
Iz Ministarstva odbrane saopštili su da je u toku realizacija borbene obuke na helikopterima Mil Mi-35, u 714. protivoklopnoj helikopterskoj eskadrili "Senke" Vojske Srbije, stacioniranoj na aerodromu "Morava" u Lađevcima kod Kraljeva.
25.03.2026
21:27
Državni sekretar u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju Radoš Pejović boravio je danas u Knjaževcu i Boru, gde je razgovarao sa predstavnicima lokalnih samouprava i građanima, a potom obišao više porodica, sa ciljem da se sagledaju njihove potrebe i unaprede mere podrške u oblasti porodice i dece.
25.03.2026
21:15
Na današnji dan, tačno pre dve godine, celokupnu javnost u Srbiji na noge je podigao misteriozan nestanak male Danke Ilić iz Bora.
26.03.2026
07:10
Pre skoro 24 godine, Dragan Čedić u Leskovcu ubio je sedmoro ljudi i ranio četvoro, ostavljajući decu bez roditelja, dok tragedija otkriva duboke porodične sukobe i propuste sistema koji nisu sprečili masakr.
26.03.2026
06:30
Muškarac (59) iz Kumanova osumnjičen je za stravično porodično nasilje, nakon što je krvnički pretukao ženu u porodičnoj kući.
26.03.2026
07:46
Policija je uhapsila D.Đ.(46) zbog sumnje da je pretukao drugog vozača nakon konflikta u saobraćaju.
26.03.2026
02:37
Policija traga za nepoznatom osobom osumnjičenom da je u utorak uveče, uz pretnju vatrenim oružjem, pokušala da izvršiti pljačku u trgovini u mostarskom naselju Zalik, pri čemu je došlo i do pucnjave iz automatske puške.
26.03.2026
01:02
Postupak supruge ukrajinskog predsednika izazvao je burne reakcije u političkim krugovima u SAD nakon događaja u Vašingtonu, ocenio je bivši savetnik Leonida Kučme, Oleg Soskin.
26.03.2026
06:35
Američka vojska prolazi kroz jednu od najdubljih transformacija u svojoj savremenoj istoriji, napuštajući doktrinu koja je decenijama bila temelj njene dominacije.
26.03.2026
06:00
Američki strateški bombarder B-52 primećen je sa prototipovima nove krstareće rakete AGM-181A tokom leta iznad pustinje Mohave u Kaliforniji, objavio je avijacijski fotograf Džarod Hamilton, a prenosi portal Vor zon.
26.03.2026
05:00
Izrael će uspostaviti kontrolu nad „bezbednosnom zonom“ u južnom Libanu sve do reke Litani i zadržaće prisustvo dok se ne ukloni pretnja Hezbolaha, izjavio je ministar odbrane Izraela Izrael Kac.
26.03.2026
00:00
Jednostavan rižoto sa povrćem i začinima pravi se brzo, ne zahteva puno sudova, a daje bogat i pun ukus.
26.03.2026
06:00
Novi "kalkulator seksualne aktivnosti" izračunava koliko kalorija sagorevate u različitim seksualnim položajima.
25.03.2026
23:20
Parfemi koji mirišu na čist veš postali su vodeći trend,a evo koja četiri mirisa koji daju efekat luksuzne svežine i elegancije.
25.03.2026
22:20
Na prvi pogled, bežični miš izgleda kao savršenstvo moderne tehnologije, nema kablova koji se zapetljaju, a pokreti su slobodni. Kada se sagledaju njegovi nedostaci, slika je manje idilična.
25.03.2026
21:40
Sidni Svini je istakla svoju figuru u providnom čipkastom bodiju tokom seksi fotografisanja, kako bi promovisala sledeće izdanje svoje linije donjeg veša.
25.03.2026
21:00
Starleta Stanija Dobrojević odlučila je da tuži Ivanu Šopić zbog uvreda koje su iznete na društvenim mrežama, gde ju je voditeljka optužila da obmanjuje javnost i da proizvode za svoj brend nabavlja preko jeftinih kineskih platformi.
26.03.2026
07:02
Bivši zadrugar i robijaš Kristijan Golubović osuo je paljbu po bivšoj partnerki Kristini Spalević i otkrio da ga je nakon razlaza ostavila bez dinara.
25.03.2026
23:53
Pevačica Zorana Mićanović prekinula je saradnju sa bendom koji ju je do sada pratio na nastupima.
25.03.2026
23:17
Bivša rijaliti učesnica Milica Veličković otkrila je zbog čega je odbila ponudu Borislava Terzića Terze da joj za ćerku daje 300 evra mesečno.
25.03.2026
22:47
Pevačica Jana Todorović progovorila je o raznim temama iz života i tom prilikom se dotakla porodične tragedije, kao i bolesti supruga Ivana.
25.03.2026
22:17
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar