"Sve se svodi na veru da će biti bolje": Džerard Batler ekskluzivno o "Grenlandu" i radu u ekstremnim uslovima
Holivudski glumac Džerard Batler kaže da se u životu sve svodi na veru i nadu da će stvari biti bolje.
10.01.2026
14:05
BLITZ film
Showbiz
Rasel Krou je svetsku popularnost stekao ulogom Maksima u filmu "Gladijator" iz 2000. godine.
Domaća publika trenutno ima priliku da ga gleda u ostvarenju "Nirnberg" koje se od 22. januara prikazuje u bioskopima širom Srbije u distribuciji BLITZ filma.
Ova ratna drama, predvođena dobitnicima Oskara Raselom Krouom i Ramijem Malekom, kao i Majklom Šenonom koji je nominovan za pomenutu najprestižniju filmsku nagradu, donosi snažan psihološki triler o istorijskim suđenjima članovima nacističke vrhovne komande.
U središtu priče nalazi se odnos između Hermana Geringa i američkog vojnog psihijatra Daglasa Kelija, a Raselova interpretacija jednog od najmračnijih likova 20. veka predstavlja jedan od najzahtevnijih izazova u njegovoj karijeri.
Slavni glumac u ekskluzivnom intervjuu otkriva sve detalje sa snimanja ovog ostvarenja i kako se pripremao za svoju rolu.
Kakva je bila Vaša saradnja sa rediteljem filma "Nirnberg" Džejmsom Vanderbiltom?
- Sve uvek počinje od vrha. Odmah sam reagovao na scenario. Iako je put do realizacije filma bio dug i pun uspona i padova, svi ti zaokreti su nas, na kraju, doveli do filma kakav danas imamo. Deo posvećenosti nekom projektu jeste da slušaš reditelja i da se vežeš za tu osobu. Meni je bilo vrlo lako da ostanem uz ovaj film jer Džejmi nikada nije posustao.
Foto: BLITZ film
Da li ste zbog uloge ozloglašenog naciste Hermana Geringa morali da pristanete na neke fizičke transformacije?
- Priznao sam reditelju Džejmiju da sam zbog ovog filma prekršio dva svoja pravila. Prvo, volim da nosim bradu i uvek sam želeo da je zadržim u filmovima. Drugo, rekao sam sebi da više neću raditi sudske drame. Zbog ovog filma sam prekršio oba pravila.
Jeste li u svojoj dosadašnjoj karijeri igrali u nekoj sudskoj drami kao što je film "Nirnberg"?
- Kada sam bio mlađi, igrao sam u jednoj sudskoj drami i tada sam shvatio koliko je to teško za snimanje. Svi su u istoj prostoriji, ali uglavnom jedan advokat razgovara sa svedokom. Ja sam tada danima sedeo u optuženičkoj klupi dok su svi ostali prolazili kroz svoj proces. Tada sam pomislio da nikada više ne želim da radim sudsku dramu. Ali, kada se pojavio ovaj scenario, rekao sam sebi: "U redu, možda je ovo sudska drama koju sam čekao".
Foto: BLITZ film
Nacistički političar Herman Gering jedan je od najkontroverznijih istorijskih ličnosti. Šta Vam je bio najveći izazov za tu ulogu?
- Uglavnom me privlače stvari koje me plaše. Odmah sam reagovao na scenario, ali sam na neki čudan način bio i emotivno iscrpljen njime. Kako uopšte pokušati da odigrate takvog čoveka? Kada se pojavi takvo pitanje, to je obično znak da me upravo to privlači. Ako sam nešto naučio tokom godina, to je da se veličanstven lik ne može pobediti, bez obzira na to odakle ta veličina dolazi. Kako god da se manifestuje, ne možete je ignorisati.
Foto: BLITZ film
Kako biste Vi opisali film "Nirnberg"?
- Ovo je pre svega unutrašnja drama. Nema mnogo eksplozija niti pucnjave. Film se bavi psihologijom i psihoanalizom i po tome se razlikuje od onoga što obično zamišljamo kada kažemo ratni film.
Kako ste se pripremali za ulogu Hermana Geringa?
- Pre pet godina nisam znao gotovo ništa o ovom periodu istorije. To se promeni kada vam to postane fokus. Nisam znao da je Gering bio leteći as u Prvom svetskom ratu. Nisam znao mnogo o njegovoj porodici, niti kakvo mu je bilo školovanje ili koja su mu bila interesovanja. Nisam želeo da pravim imitaciju, već da uhvatim suštinu osobe. Kod ovog lika sam pokušao da unesem odjeke svega što je on bio, iako sam se bavio samo kratkim periodom njegovog života.
Foto: BLITZ film
Šta ste naučili o svom liku tokom priprema za film?
- Bio je totalno loš đak u školi dok ga neko nije postavio pred pravi predmet, tada je odjednom postao najbolji u razredu. Prešao je iz obične škole u vojnu i sa dna razreda stigao do samog vrha. Kada se našao u ratu, shvatio je: "Ako ostanem na zemlji, život će mi biti loš. Želim da budem gore". Našao je način da postane pilot i ostvario je 22 vazdušne pobede. Ako imate sedam oborenih aviona, već ste as, toliko je to teško. Posle Prvog svetskog rata, kupite paklicu cigareta u Nemačkoj i unutra dobijete karticu sa njegovom slikom. Bio je vođa i ljudi su bili privučeni njime. Upravo to ga je povezalo sa Hitlerom jer je bio nacionalni heroj.
Foto: BLITZ film
Kakva je bila saradnja sa Vašim kolegom Ramijem Malekom koji u filmu "Nirnberg" igra američkog vojnog psihijatra Daglasa Kelija?
- Prošli smo zajedno kroz ogroman ciklus. U pojedinim trenucima morali smo da se povežemo na izuzetno intimnom nivou, a u drugim da se razdvojimo na toliko fundamentalnom nivou da je gotovo nemoguće biti u istom prostoru. To ne možete da uradite sa nekim ko ne donosi mnogo sa sobom, kao što to čini Rami.
Foto: BLITZ film
Šta Vam je bilo najzahtevnije tokom snimanja filma "Nirnberg"?
- Sedamnaest stranica u scenariju u kojima se dvojica muškaraca sukobljavaju u sudnici, snimljenih u jednom kadru. Nikada ranije nisam doživeo nešto slično na igranom filmu. U tom trenutku film zaista postaje pozorište. Priprema koja je potrebna da bi se to izvelo zaista je suluda.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Takozvane kosovske bezbednosne snage koje se nalaze pod direktnom kontrolom lažnog premijera Aljbina Kurtija pokreću 31. maja vojnu vežbu koja predstavlja ništa drugo nego najgrublje kršenje međunarodnog prava.
30.05.2026
08:01
Pumpa na mrežama, podržava blokadere, lajkuje pozive na paljenje Informera, ismejava mi decu na Tviteru… a onda me sretne na proslavi dečjeg rođendana, prilazi, hoće da me grli, ljubi...
30.05.2026
07:40
Koncert pevača Marka Perkovića Tompsona najavljen je u Vukovaru tokom avgusta što je izazvalo reakciju i zabrinutost Srba u tom gradu jer je reč o čoveku koji je poznat po tome da svoje nastupe počinje ustaškim pozdravima i to nije sve.
29.05.2026
23:47
Stevan Filipović, dojučerašnji ideolog blokadera, režiser i profesor na FDU, danas udara na psihološkinju Anu Mirković, ženu čije se ime pojavljuje na tzv. "studentskoj listi" i koja je rado vićen gost na blokaderskim medijima.
29.05.2026
22:53
Grupa maturanata izazvala je haos u srcu Beograda, na Kalemegdanu, zapalivši dobar deo rastinja u podnožju zidina starog grada, dok je istovremeno sa zvučnika odzvanjala glasna elekstronska muzika.
29.05.2026
22:33
U Srbiji će danas biti sunčano i toplo, posle podne negde umereno oblačno, uz lokalne pljuskove i kišu. Temperature do 30 stepeni Celzijusove skale.
30.05.2026
06:42
Zvanični srednji kurs dinara za evro u ponedeljak se menja i iznosiće 117,4037 dinara.
30.05.2026
07:00
Zbog planiranih radova na mreži, Elektrodistribucija Srbije najavila je isključenje struje.
30.05.2026
06:30
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Svetog apostola Andronika i Svetu Juniju, koji se smatraju velikim čudotvorcima. Postoji verovanje da ako na današnji dan u kuću unesete venac od ruzmarina oteraćete nesreću i bolest.
30.05.2026
06:15
Kolone od nekoliko hiljada vernika i večeras se slivaju ka Hramu Svetog Save, gde je izložen pojas Presvete Bogorodice, jedna od najvećih svetinja pravoslavnog sveta.
29.05.2026
22:57
Kriminalistička obaveštajna služba Austrije nudi nagradu od 20.000 evra za informacije koje bi pomogle u lociranju i hapšenju vođe kavačkog klana Radoja Zvicera.
30.05.2026
07:15
Konobaru iz restorana "27" Vuku Š. ponovo je na predlog Višeg javnog tužilaštva u Beogradu određen pritvor do 30 dana, zbog postojanja novih činjenica i dokaza do kojih se došlo u toku istrage koja se vodi zbog teškog ubistva A.N. u tom restoranu 12. maja 2026. godine, saznaje Informer.
29.05.2026
19:59
Po naredbi Višeg suda u Beogradu, pripadnici Uprave kriminalističke policije MUP RS obavili su pretres stana i službenih prostorija bivšeg načelnika Policijske uprave za grad Beograd osumnjičenog Veselina Milića.
29.05.2026
18:43
Na Bežanijskom groblju danas je sahranjen Aleksandar Nešović Baja, a njega su na večni počinak ispratili supruga, sinovi kao i mnogobrojna rodbina i prijatelji.
29.05.2026
19:46
U Beogradu je sinoć došlo do dve saobraćajne nezgode, dok je u Borči došlo do fizičkog obračuna koji je eskalirao u napad nožem.
30.05.2026
07:12
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je sinoć da situacija na frontu u Ukrajini daje osnova da se kaže da se sukob u Ukrajini približava kraju.
30.05.2026
07:50
Ruski izviđački brod „Jurij Ivanov“ pojavio se u blizini velikih NATO manevara u Norveškom moru, u trenutku dok Alijansa vežba lov na podmornice na jednom od najosetljivijih pravaca prema Arktiku.
30.05.2026
07:30
Američki ministar odbrane Pit Hegset izjavio je danas da su Sjedinjene Američke Države spremne da ponovo pokrenu napade na Iran ukoliko ne bude postignut dogovor, dok Vašington i Teheran nastavljaju pregovore o prevazilaženju ključnih razlika koje blokiraju sporazum.
30.05.2026
07:30
Bugarska će dozvoliti američkim vojnim avionima da ostanu na aerodromu u Sofiji samo do kraja juna, pošto Vašington još nije dao pozitivan odgovor na zahtev da se bugarskim državljanima ukinu vize za ulazak u Sjedinjene Američke Države, izjavio je premijer Rumen Radev.
30.05.2026
07:00
Retko ko ne uživa u svežem voću i povrću koje se nudi na pijacama i u prodavnicama, ali zbog pogrešnog čuvanja može nam se dogoditi da brže propadne.
30.05.2026
07:00
Ako želite da dobro kamuflirate podočnjake, morate da izaberete pravi korektor.
30.05.2026
08:00
Sve veći broj žena ima problem da doživi orgazam, zato je važna priprema, te se pre samog seksa fokusirajte na disanje.
29.05.2026
23:20
Paštašuta je jednostavno i brzo jelo koje potiče iz italijanske kuhinje, a idealno je kada želite topao, ukusan i zasitan obrok bez mnogo komplikovanja.
29.05.2026
22:00
Ako vam smetaju AI odgovori koji se pojavljuju na vrhu Gugl pretrage i želite da se vratite klasičnim rezultatima, postoji jednostavan način da ih isključite. Uz nekoliko podešavanja, pretraga može ponovo izgledati kao nekada.
29.05.2026
21:00
Pevačica Kaja Ostojić uživa u skladnom braku i ističe da supruga Miloša nikada ne kontroliše, jer mu u potpunosti veruje.
30.05.2026
07:03
Goca Božinovska danas živi na visokoj nozi, a malo ko zna da je odrasla u siromaštvu.
29.05.2026
23:48
Pevačica Anastasija Ražnatović 25. maja proslavila je svoj 28. rođendan, a suprug fudbaler Nemanja Gudelj obratio joj se emotivnom porukom tim povodom, ali četiri dana kasnije.
29.05.2026
23:12
Supruga samoprozvanog "kralja obrva" Adama Adaktara Andžela Adaktar objavila je snimak na kojem je preznojila u jednoj emisiji.
29.05.2026
22:46
Pevačica Marija Šerifović večeras ima svoj tradicionalni oncert u Sava Centru, a u jednom trenutku sa bine obratila se svom sinu Mariju.
29.05.2026
22:15
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar