• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

23.12.2020

19:24

DA LI STE PRIMETILI - samo LJUBIČASTE BOJE nema ni na jednoj ZASTAVI! Mnogi ne znaju zašto... OVO JE RAZLOG!

Lajfstajl

DA LI STE PRIMETILI - samo LJUBIČASTE BOJE nema ni na jednoj ZASTAVI! Mnogi ne znaju zašto... OVO JE RAZLOG!

Ostaviće vas u čudu

Ako dobro poznajete zastave i grbove, sigurno ste primetili jednu stvar - da ni na jednoj od njih nema ljubičaste boje! 

Na svetu postoje 194 nezavisne države, a svaka od njih ima svoju zastavu kao simbol. One su raznih boja, ukrašene svakojakim elementima - zmajevima, orlovima, zvezdama... Ipak, nijedna nema ljubičastu.

STRAST ĆE PRŠTATI I U VAŠOJ KUĆI! Izaberite JELKU i saznajte kada ćete sresti svoju LJUBAV!

Pitate se zašto? 

Foto: pixabay.com

Ljubičasta boja je bila PRESKUPA! U starim vremenima ona se dobijala od posebne vrste morskih puževa sa Mediterana. Bilo je potrebno preko 10.000 puževa za samo jedan gram boje, stoga su ovu boju cenili koliko i zlato.

Nju su najčešće povezivali sa kraljevskim porodicama, jer su jedino oni imali uslova da je nose. 

OVO JE NAJTUŽNIJA SRPSKA REČ! Odnosi se na decu i njeno značenje je JEZIVO

U 16. veku kraljica Elizabeta je naredila da ljubičastu boju smeju da nose samo članovi kraljevske porodice i niko više.

Ova boja je ponekad bila skupa i samim vladarima. Rimski imperator Aurelije zabranio je svojoj supruzi da kupi svileni ljubičasti šal, jer je u dukatima koštao kao tri puta težina samog imperatora.

Jedna bočica ljubičaste boje koštala je tri zlatne poluge, što bi prevedeno na današnje valute značilo oko 50.000 evra. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Cam Brunner (@brunnercam) on Dec 24, 2019 at 12:46pm PST

 

Taj status se promenio tek 1856. godine kada je student Britanskog univerziteta, Vilijam Henri Perkin, pokušavajući da pronađe lek za malariju, slučajno otkrio način kako da proizvede sintetičku ljubičastu boju.

Kako je njena proizvodnja znatno olakšana, ljubičasta je postala dostupna svima, te ne čudi što se pojavljuje na pojedinim zastavama nastalim nakon 1900-tih.

 


Tagovi:

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Srbija gazi ka Evropi! Starović najavio: Cilj je da do kraja 2027. budemo spremni za pristupanje šengenskom prostoru
Politika

Srbija gazi ka Evropi! Starović najavio: Cilj je da do kraja 2027. budemo spremni za pristupanje šengenskom prostoru

Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je danas da je cilj da do kraja 2027. godine Srbija bude spremna za pristupanje šengenskom prostoru i naveo da je za otvaranje Klastera 3, najvažnije priznanje to što je Evropska komisija početkom jula dala šestu uzastopnu preporuku, naglasivši da ta institucija ima adekvatne mehanizme da na meritoran način proceni ispunjenost obaveza.

10.08.2026

23:00

"Džabe gala večeri, mora da se ide među narod!" Vučić iz sela kod Kokinog Broda očitao lekciju svima: Moramo još više da slušamo građane (VIDEO)
Politika

"Džabe gala večeri, mora da se ide među narod!" Vučić iz sela kod Kokinog Broda očitao lekciju svima: Moramo još više da slušamo građane (VIDEO)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić još jednom je pokazao šta znači stvarna briga o građanima i odgovornost prema svojoj zemlji! U kasnim večernjim satima, iz prelepog sela smeštenog između Zlatibora i Priboja, nadomak Kokinog Broda, predsednik se obratio naciji i poslao snažnu, emotivnu i direktnu poruku svima u Srbiji.

10.08.2026

22:06

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Džet set