ANGELINA TOPIĆ I NJEN OTAC DOBIJAJU OGROMNA SREDSTVA! Vlada Srbije donela važnu odluku
109. 04. 2026. u 14:05
209. 04. 2026. u 14:05
Vesti
Prema podacima inostranih konsultantskih kuća i analitičara, trenutno sredozemne zemlje koje su svetski turistički lideri nemaju ni 10 odsto uobičajenog turističkog prometa za ovo doba godine. Italija, Francuska, Španija, Grčka, Turska, Malta, Kipar, Egipat... broje tek prve inostrane goste nakon otvaranja granica, a u većini njih još u pogon nije stavljena ni trećina hotelskih i smeštajnih kapaciteta za ovu sezonu.
Štaviše, turističke velesile tek razmišljaju o tome na koji način da organizuju promet u svojoj zemlji bez opasnosti od novih zaraza korona virusom, pa ovogodišnji početak leta na Sredozemlju prolazi u znaku polupraznih plaža, hotela i apartmana, prenosi Novac.hr.
I ono što je do sada nezabeleženo, kod svih je stanje manje-više slično. Dosadašnjih godina uglavnom je poneka zemlja imala sigurnosni, teroristički ili politički problem zbog kog je u odnosu na druge na Mediteranu zaostajala u turističkom prometu. Ali, ove je godine svima podjednako loše.
Na kraju juna tako, uprkos sveže otvorenim granicama za članice EU, većina tih zemalja još uvek preporučuje svojim građanima da ne putuju ako baš ne moraju. U tome prednjači Nemačka, kao najveće emitivno turističko tržište i zemlja koja u svet godišnje šalje oko 47 miliona svojih državljana, koje ove godine poziva da ostanu na odmoru unutar granica svoje zemlje.
A sudeći prema prvim anketama i analizama želja Nemaca, u tome za sada, nažalost celog turističkog Mediterana, i uspevaju, barem što se tiče avionskih putnika.
Tako najnovije istraživanje koje je naručio Spiegel pokazuje da se 60 odsto Nemaca boji zaraze korona virusom u avionu, a samo 13,4 odsto Nemaca planira da leti u sledeća tri meseca. A upravo je avion način na koji oni putuju u Španiju i Tursku, gde ih je prethodnih godina bilo na desetine miliona godišnje.
Na kraju ovog juna, međutim, tek su prvi od 47 planiranih pilot-letova TUI-ja kroz takozvane sigurne koridore doveli goste iz Nemačke na Baleare u Španiju, i to u sklopu probnog boravka u kojemu će učestvovati ukupno oko 11 hiljada Nemaca.
Probni je zbog toga što su Španci hteli na taj način da testiraju svoju pripremljenost i organizovanost za postkorona turizam, u kom Kanarska ostrva očekuju 9.300 Nemaca, od kojih će svaki morati da obavi testiranje na koronu. Poređenja radi, Španija je prošle godine imala 84 miliona turista, a ove godine će građanima EU-a dopustiti tek od ponedeljka 22. juna ulazak u Španiju, dok će granica s Portugalom ostati zatvorena do jula.
Ni slika grčkih letovališta nije ništa veselija na kraju juna jer su Grci zvanično tek ove nedelje otvorili deo hotela i ugostiteljskih objekata.
A kako bi podstakla turizam, Grčka privremeno smanjuje PDV na sav prevoz (letove, autobus, voz) s 24 odsto na 13 odsto. Ali, uprkos tome, grčka ostrva i priobalje još su prazni i tek čekaju prve ozbiljnije grupe gostiju, pre svega iz okruženja zemalja kojima su dostupni kao auto-destinacija.
Francuska, kao evropski turistički lider s 90 miliona međunarodnih posetilaca godišnje, tek je proteklih dana, oprezno i uz ograničenja, otvorila svoje granice. Nakon puna tri meseca prvi put će u svoje kuće za odmor moći vlasnici vila na Azurnoj obali, koji do sada nisu imali pravo ulaska u Francusku iz inostranstva, a i sada je ulaz liberalizovan samo za neke zemlje, pa se u Francuskoj ove godine oslanjaju isključivo na domaće goste.
Tako je francuski ministar turizma Jean-Baptiste Lemoyne pokrenuo kampanju pod nazivom "Ovog leta posećujem Francusku", kako bi uverio Francuze da ne putuju u inostranstvo.
Problemi s kojima se Italija nosila u pandemiji još dugo će se osećati u svim segmentima života i turizma. Italijani zato sve snage, potpore i marketing ulažu u domaće goste, kojih se i inače u Italiji odmaralo oko 40 miliona godišnje, pa će i ove godine oni biti najbrojniji na Apeninskom poluotoku.
Problem je, međutim, u tome što je većina Italijana u vreme pandemije morala da koristi godišnji odmor pa će raditi celog leta. Za sada se zna da u najvećim industrijama severa Italije neće biti niti tradicionalnog prekida rada za feragosto.
Tursko uduženje hotelijera izveštava da će otvoriti najviše 50 odsto hotela, a u svakom od njih je uslovljena socijalna distanca, obavezno nošenje maski i merenje temperature gostima na ulasku, provetravanje soba od 12 sati između dve smene gostiju, dok je broj mogućih gostiju na otprilike polovini uobičajenih kapaciteta.
Rezervacije im, kažu, postupno rastu, naročito zbog toga što su ranije napravljene rezervacije za predsezonu prebukirali za kraj jula, avgusta, septembra ili iduću godinu. Ali, najveći im je problem što Nemci, kao njihovi najbrojniji gosti, još uvek imaju stroge mere izolacije na povratku iz Turske u Nemačku, pa još čekaju rasplet te situacije nadajući se gostima iz Azije.
I Egipat će svoje hotele i bazene otvoriti tek 1. jula, a kako bi podstakli goste na dolazak do kraja novembra, putnici ne moraju uzimati vize, a smanjiće i naknade avio-kompanijama.
Sve u svemu, na Mediteranu će se ovog leta, čini se, svako kupati i sunčati na svojoj obali.
PUSTOŠ U CRNOJ GORI: Na moru 90 odsto manje turista nego prošle godine
AKO PUTUJETE AVIONOM OVO MORATE DA ZNATE: Po novim pravilima EU jedna stvar je svuda obavezna!
NA MORE PO SVAKU CENU? Čarteri sa srpskim turistima za Grčku kreću 1. jula, prvi let za Skiatos
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić razobličila političara Vladana Đokića koji priča o moralu, a upravo je on uzurpirao Univerzitet u Beogradu.
09.04.2026
12:38
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić upozorio je danas na sednici Saveta bezbednosti UN na ubrzani proces militarizacije koju Priština sprovodi na Kosovu i Metohiji i poručio da se to ne može posmatrati kao neutralan proces, jer se time menja bezbednosna ravnoteža, povećava neizvesnost, ali i rizik od eskalacija.
09.04.2026
17:52
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon razgovarao je danas u Beogradu sa studentima master studija prestižnog francuskog Univerziteta Sorbona iz Pariza, koji borave u Srbiji u okviru studijskog putovanja.
09.04.2026
17:22
Tajkunski portal N1 ponovo je uhvaćen u sramnoj obmani javnosti!
09.04.2026
16:12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je održao konsultacije sa predstavnicima SNS-a, nakon čega se obratio lider naprednjaka, Miloš Vučević.
09.04.2026
13:57
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
08.04.2026
13:42
Dragan J. Vučićević je tokom emisije Kolegijum izneo podatke o gledanosti nove informativne emisije na Informer TV "Srpskog dnevnika".
07.04.2026
11:48
Srpski dnevnik koji je sinoć prvi put emitovan na Informer TV oduševio je narodni auditorijum sudeći po komentarima gledalaca.
07.04.2026
10:51
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
06.04.2026
21:39
Uoči praznika, gužve su i ovog popodneva paralisale gotovo ceo Beograd.
09.04.2026
16:00
Cene ribe u Srbiji pred Vaskrs je skočila, u odnosu na cenovnike koji su na snazi bili pre početka poslednje sedmice Vaskršnjeg posta.
09.04.2026
15:50
Brzinometar u vozilu često pokazuje nešto veću brzinu od one kojom se krćete, a to malo vozača primećuje.
09.04.2026
15:00
Poslednjih godina nalepnice za jaja sa crkvenim simbolima postale su mega popularne. Prečasni protonamesnik inž. Hadži Željko Jovanović kaže da možete tako ukrašavati vaskršnja jaja pod uslovom da ćete te nalepnice nakon praznika negde odložiti, a ne baciti u kantu.
09.04.2026
16:00
Do narednog petka, 17. aprila, litar benzina koštaće 191 dinar, a litar evrodizela 217 dinara.
09.04.2026
13:14
U beogradskoj opštini Vračar, u Ulici Mihajla Gavrilovića, danas je sprovedena policijska akcija u kojoj je uhapšena jedna osoba.
09.04.2026
16:34
Tijana K. (34) iz Vlasotinca, danas je pred Višim sudom u Leskovcu osuđena na 6 godina zatvora, zbog ubistva pešaka u Leskovcu.
09.04.2026
17:03
Pred Posebnim odelјenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, saslušani su sedmorica zaposlenih u Naftnoj industriji Srbije, zbog sumnje za pretakanje goriva namenjenog avionima, u privatno vozilo.
09.04.2026
16:06
Sinoć je u Zemunu, pretučen dečak (15), koji je zbog povreda završio na klinici u Tiršovoj.
09.04.2026
15:09
U Višem sudu u Beogradu nastavljeno je suđenje okrivljenim vlasnicima Doma za smeštaj starih i odraslih lica "Ivanović" u Barajevu u kom je u januaru prošle godine buknuo jeziv požar i odneo živote.
09.04.2026
14:22
Potpredsednik Sjedinjenih Američkih Država Džej Di Vens završio je dvodnevnu posetu Mađarskoj porukom podrške premijeru Viktoru Orbanu i kritikama na račun Evropske unije.
09.04.2026
16:50
Italijanska premijerka Đorđa Meloni izjavila je danas da će njena vlada ostati do kraja mandata, čime će postati najdugotrajnija u italijanskoj posleratnoj istoriji.
09.04.2026
15:35
Španski ministar spoljnih poslova Hose Manuel Albares najavio je danas ponovno otvaranje ambasade Španije u Teheranu, nakon dvonedeljnog primirja koje su dogovorili SAD i Iran
09.04.2026
16:20
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov razgovarao je danas telefonom sa iranskim kolegom Abasom Aragčijem na inicijativu iranske strane, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
09.04.2026
18:00
Slavna irska pevačica Enja (64) decenijama živi sama u svom dvorcu nadomak Dablina sa 12 mačaka.
09.04.2026
13:46
Izraz "Potemkinova sela" nastao je još u 18. veku u Rusiji sve zbog Grigorija Potemkina koji je prema pričama pravio lažna sela i gradove kako bi impresionirao caricu Katarinu Veliku.
09.04.2026
13:05
Direktor fotografije filma "Žetva" Radan Popović, kaže da je tokom snimanja ove drame najteže podneo scene transplantacije.
09.04.2026
12:02
Na današnji dan, 9. aprila 1926. godine, rođen je Hju Hefner, čovek koji je zauvek promenio svet zabave i pokrenuo seksualnu revoluciju.
09.04.2026
11:14
Večeras se na Informer TV u 21.30 sati emituje 29. epizoda serije "Katarina Velika".
09.04.2026
10:31
Istraživači su napravili veliki tehnološki iskorak razvijanjem bežičnog prijemnika koji može da funkcioniše u ekstremnim uslovima nuklearnog reaktora gde bi obična elektronika momentalno otkazala zbog jakog zračenja.
09.04.2026
15:00
Mnogi misle da je najbolje doći u frizerski salon s potpuno čistom kosom, ali to nije uvek slučaj.
09.04.2026
13:40
Proleće je idealno vreme za istraživanje evropskih destinacija, a nekoliko gradova širom Evrope izdvajaju se kao najlepši za posetu u aprilu.
09.04.2026
13:00
Usamljenost je postala globalna pojava, a tehnologija koja nas je decenijama razdvajala, sada pokušava da nas spoji na neočekivan način, preko aplikacija za traženje prijatelja.
09.04.2026
12:20
Ovaj kolač spaja nežnost klasičnog biskvita sa šargarepom i bogatstvo kremastog trilećea, stvarajući neodoljivu i svežu poslasticu koja će biti hit na svakom stolu.
09.04.2026
11:40
Pevačica Jelena Karleuša odgovorila je kompozitoru Aleksandru Miliću Miliju, tvrdeći da je izneo neistine u vezi sa pesmom "Vreteno".
09.04.2026
18:04
Pevačica Ana Bekuta podsetila je vernike na osnovna pravila kojih se treba pridržavati na Veliki petak.
09.04.2026
17:34
Reper Mihajlo Veruović Vojaž na društvenim mrežama objavio je snimak iz studija na kom peva uživo i obrukao se za sve pare.
09.04.2026
16:34
Pevačica Biljana Jevtić Vaskrs svake godine proslavlja sa porodicom u rodnom selu Grejač, gde se okupe par dana ranije kako bi pripremili prazničnu trpezu i ofarbali jaja.
09.04.2026
15:55
Otac voditelja Ognjena Amidžića bio je razredni starešina majci njegove supruge Mine Naumović.
09.04.2026
14:58
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar