OVIM ZEMLJAMA JE DOZVOLJEN PROLAZ KROZ ORMUZ: Iranska agencija objavila spisak
125. 03. 2026. u 23:08
225. 03. 2026. u 23:08
Shuterstock/Twitter
Vesti
Potrošači u Srbiji koji koriste pastu za zube "parodontaks" moraju znati da kupuju proizvod koji se po sastavu drastično razlikuje od iste paste namenjene francuskom tržištu!
Naime, pasta koju kupujemo u našim prodavnicama i apotekama u sebi ne sadrži ulja i ekstrakte biljnog porekla za koje znamo da imaju brojna antiseptička, analgetska i antibakterijska dejstva uprkos tome što bi ovi sastojci umnogome pomogli u sprečavanju krvarenja desni, baš kao što se "parodontaks" i reklamira! Sa druge strane, francuski potrošači za gotovo iste pare kao mi kupuju mnogo bolji, lekovitiji i bogatiji proizvod.
Foto: Shuterstock/Twitter
Domaći stručnjaci ističu da ovako nešto nije protivzakonito, ali da to nije fer poslovna praksa prema potrošačima. Nažalost, nije problem samo u pastama za zube. U Srbiju stiže roba lošijeg kvaliteta i kad je reč o hrani, sokovima, beloj tehnici...
Na ovu činjenicu ukazao je Mirko Slavkov na društvenoj mreži Tviter. Naime, on je objavio slike sastojaka paste "parodontaks fluorid" kupljene u Srbiji i u Francuskoj. Pasta kupljena u našoj zemlji ima drastično manje sastojaka, i to onih lekovitih.
Pasta koju sam kupio u Francuskoj sadrži više od deset skupih sastojaka, većinom ekstrakata i ulja od lekovitih trava
Mirko Slavkov
- Isti proizvodi imaju krš sastav kad ih prodaju u Srbiji. Pasta koju sam kupio u Francuskoj sadrži više od deset skupih sastojaka, većinom ekstrakata i ulja od lekovitih trava - napisao je on.
Kada se malo bolje prouči sastav ove dve paste, jasno se vidi da se u verziji za srpsko tržište nalaze samo sastojci poput vode, glicerina, sode bikarbone, natrijum fluorida,
Sa druge strane, u "parodontaks" pasti koju kupuju građani Francuske nalazi se puno ekstrakata biljaka koji imaju lekovita i antibekterijska dejstva. Tako, na primer, ko ovu pastu nabavi u Srbiji, neće uživati u benefitima, recimo, ulja poljske nane, koja deluje antiseptički, analgetski, antibakterijski, antivirusno i umirujuće! Takođe, ulje žalfije, koje ima antibakterijsko i antigljivično delovanje, sastojak je mnogih lekova koji se upotrebljavaju za ispiranje usta i grla kod upala, ali ne i "parodontaks" paste za naše tržište. Ekstrakt smole nije u sastavu, iako uništava gljivice, dezinfikuje, sprečava upale i podstiče zaceljivanje rana. Svi ovi lekoviti sastojci sigurno bi umnogome pomogli ljudima koji imaju problem sa krvarenjem desni. Zbog toga i čudi što ovi sastojci nisu deo sastava "parodontaks" paste za srpsko tržište, kada znamo da se ova pasta baš i reklamira kao proizvod za zube koji pomaže u zaustavljanju i prevenciji krvarenja desni! Foto: Shuterstock/Twitter
Predsednik udruženja "Zaštita potrošača" Nenad Bumbić objašnjava da ovaj potez proizvođača nije protivzakonit. Međutim, nije fer prema potrošačima što daju istu svotu novca za pastu kao i Francuzi, a dobijaju proizvod mnogo lošijeg kvaliteta nego što je onaj kupljen u Francuskoj.
- Nažalost, to nije nezakonito sve dok na deklaraciji tačno navedu šta se nalazi u sastavu njihove paste! Dozvoljeno je da proizvođači imaju različite sadržaje na različitim tržištima. U ovakvim situacijama, kada se sastavi razlikuju, proizvođači se nekada vode profitom, a nekada ukusom i potrebama potrošača. Ipak, sa gledišta potrošača, ovo nikako nije fer. Pogotovo kada znamo da ova pasta gotovo isto košta kod nas i u Francuskoj, a francuski kupci dobijaju mnogo bolji i kvalitetniji proizvod - kaže on i dodaje:
Foto: Shuterstock/Twitter
- Posao proizvođača je da zaradi novac, a naš problem je to što mi nismo zakonom zabranili ovako nešto. Krivi smo mi što ne proveravamo da li je proizvod kvalitetan, napravljen kako treba i istog sastava kao oni što se prodaju u razvijenijim zemljama. Zašto bi nam dali bolje nego što tražimo? Veliki problem je što dopuštamo ovako nešto, ne samo kada su paste u pitanju već i hrana, sokovi, tehnika... A naravno, na kraju ispaštaju potrošači!
Ekipa Zaštitnika potrošača pokušala je da stupi u kontakt sa predstavništvom kompanije "Glakso Smit Klajn", koja stoji iza ovog proizvoda, i od njih dobije odgovor na pitanje zašto se toliko razlikuju paste za srpsko i francusko tržište, kao i zašto su srpski potrošači ostali uskraćeni za brojne sastojke biljnog porekla. Međutim, do zaključenja ovog broja odgovore na naša pitanja nismo dobili.
* hidratisani silicijum - mineralni abraziv koji se koristi u preparatima za negu zuba i pruža nežno, ali temeljno čišćenje
* ulje poljske nane - deluje antiseptički, analgetski, antibakterijski, antivirusno i umirujuće, pa se između ostalog koristi i za bolesti zuba i usne duplje
* ulje pitome nane - najvažnija od svih vrsta nane jer sadrži najveću količinu aktivnih lekovitih materija
* ulje žalfije - deluje antibakterijski i antigljivično, a sastojak je mnogih lekova koji se upotrebljavaju za ispiranje usta i grla kod upala, zbog sastojka tanina, koji jača sluzokožu, i etarskog ulja, koje deluje antiseptično
* sok biljke Echinacea purpurea - ubrzava zarastanje rana i ima antiseptično dejstvo
* ekstrakt biljke Krameria triandra - sadrži tanine i ima snažno zatežuće dejstvo na oralne sluznice, zato je posebno pogodan za negu usta i zuba
* ekstrakt smole - deluje kao antiseptik, uništava gljivice, dezinfikuje, sprečava upale i podstiče zaceljivanje rana
* ekstrakt cveta kamilice - ima umirujuće dejstvo i pomaže regeneraciju kože
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Unutrašnji sukob blokadera se nastavlja, a ovoga puta nijedan od aktera nije neko iz političkog života.
25.03.2026
21:36
Dok se građani u 10 opština pripremaju za lokalne izbore opozicioni mediji unapred najavljuju kršenje izborne tišine.
25.03.2026
22:06
Advokat i narodni poslanik Vladimir Đukanović oglasio se povodom tekstova opozicionih medija koji "upozoravaju na neregularne izbore 29. marta".
25.03.2026
19:21
Dok se javnost još seća šokantnog incidenta koji je 2019. godine uzdrmao ceo kraj, ime porodice Milutina Miloševića „Kašikare” ponovo je u centru pažnje i to zbog ambicija njegovog sina Novaka Miloševića koji se nalazi na blokaderskoj izbornoj listi "Nu dau" u Majdanpeku!
25.03.2026
23:20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na društvenim mrežama i još jednom podsetio javnost na snažnu poruku koju je uputio ženama tokom svog obraćanja u Beogradskoj areni.
25.03.2026
23:00
Posebno teška emisija, kako za urednika i voditelja Igora Ćurčića, tako i za njegove goste – godišnjica zločinačkog NATO Bombardovanja SRJ, Srbije pre svega.
25.03.2026
16:46
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.
23.03.2026
18:29
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
21.03.2026
17:59
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za rad i zapošljavanje bila je gost emisije Info Jutro, kod voditeljke Katarine Odalović.
21.03.2026
11:42
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je snabdevanje gorivom stabilno, rafinerija radi, a cene goriva u Srbiji će biti održane. U čitavoj Evropi, samo Mađarska ima nižu cenu gasa, napomenuo je on.
25.03.2026
20:14
Kijanje, suzenje očiju i zapušen nos, glavni su simptomi alergije na polen i prolećno cvetanje, pa ljudi masovno izgledaju kao da plaču nasred ulice.
25.03.2026
17:00
Zabog radova na rredovnom održavanju u ulicama Dr Žorža Matea i Auto-put za Zagreb, od 26. marta do 9. aprila doći će do izmena u saobraćaju javnog prevoza.
25.03.2026
22:00
Državni sekretar u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju Radoš Pejović boravio je danas u Knjaževcu i Boru, gde je razgovarao sa predstavnicima lokalnih samouprava i građanima, a potom obišao više porodica, sa ciljem da se sagledaju njihove potrebe i unaprede mere podrške u oblasti porodice i dece.
25.03.2026
21:15
Navika da vozite sa rezervoarom na rezervi, može biti veoma skupa, jer potencijalno izaziva kvarove u automobilu.
25.03.2026
19:30
Na današnjem suđenju Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću, Filipu Ivanovskom, njihovim suprugama, ali i Belivukovoj tašti, nastavljeno je danas u Specijalnom sudu u Beogradu saslušanjem svedoka, iznošenjem primedbi na iskaz svedoka Srđana Lalića, ali i Belivukovom dopunom odbrane.
25.03.2026
22:35
Danas u popodnevnim časovima dogodila se saobraćajna nezgoda u Novom Sadu na uglu Bulevara kralja Petra i Save Kovačevića.
25.03.2026
21:05
Sedmogodišnja devojčica u Obrenovcu spasila majku od nasilnog oca tako što je držala otvorenu liniju sa policijom.
25.03.2026
20:31
Policija je privela T. Đ. (23) zbog sumnje da je napao starijeg sugrađanina u Resniku.
25.03.2026
23:15
Žena (29), poreklom sa Kosova i Metohije, i njen trogodišnji sin poginuli su nakon što ih je udario kamion u Šrambergu u Nemačkoj.
25.03.2026
20:15
Izraelska vojska napada sve više ključnih ciljeva, usled zabrinutosti da bi rat uskoro mogao da bude zaustavljen, izjavila su dva neimenovana visoka izraelska zvaničnika i dve osobe upoznate sa situacijom.
25.03.2026
23:30
Iran je dozvolio prolaz kroz Ormuski moreuz brodovima prijateljskih država, među njima su, između ostalih, Rusija, Indija i Kina, izjavio je ministar spoljnih poslova Irana Abas Arakči.
25.03.2026
23:15
Iran poslednjih nedelja postavlja zamke i prebacuje dodatno vojno osoblje i protivvazdušnu odbranu na ostrvo Harg u pripremi za eventualnu operaciju SAD sa ciljem preuzimanja kontrole nad ostrvom, prenosi Si-En-En (CNN).
25.03.2026
22:47
Severnokorejski lider Kim Džong Un iskoristio je rat u Iranu kao argument za jačanje nuklearnog programa svoje zemlje, poručivši da je posedovanje nuklearnog oružja ključ opstanka režima, prenosi Skaj njuz.
25.03.2026
22:10
Večeras je na Informer TV od 21.00 sat emitovana 18. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
25.03.2026
22:00
Emitovanje serije "Katarina Velika" na Informer TV izazvalo je veliku pažnju javnosti, a jedna od najintrigantnijih tema koja prožima epizode jeste caričin otvoren sukob sa Ruskom pravoslavnom crkvom.
25.03.2026
21:05
Glumac Radoje Čupić kremiran je danas na Gradskom groblju u Novom Sadu.
25.03.2026
14:55
Juče se navršilo 27 godina od NATO bombardovanja i zločinačke akcije nad tadašnjom SR Jugoslavijom.
25.03.2026
13:07
Glumac Irfan Mensur (74) kaže da nije vernik i da je izmislio svog Boga u kojeg veruje.
25.03.2026
12:08
Sidni Svini je istakla svoju figuru u providnom čipkastom bodiju tokom seksi fotografisanja, kako bi promovisala sledeće izdanje svoje linije donjeg veša.
25.03.2026
21:00
Farbanje jaja u lukovini ne samo da stvara prelepe, prirodne nijanse, već čuva i bogatu tradiciju koja seže duboko u našu prošlost.
25.03.2026
20:20
Marinada od belog vina daje osliću sočnost i aromu, dok pravilno prženje i kukuruzno brašno obezbeđuju hrskavu koricu bez upijanja ulja.
25.03.2026
19:40
Prhke kore sa medom i blagom aromom cimeta u kombinaciji sa nežnim vanilin kremom daju kolač koji omekša i dobije pun ukus tek nakon stajanja.
25.03.2026
18:20
Atraktivna Lejla Grifin (31) udala se za milionera koji je od nje stariji 25 godina i danas uživa u luksuznom životu koji joj je on omogućio.
25.03.2026
17:40
Pevačica Zorana Mićanović prekinula je saradnju sa bendom koji ju je do sada pratio na nastupima.
25.03.2026
23:17
Bivša rijaliti učesnica Milica Veličković otkrila je zbog čega je odbila ponudu Borislava Terzića Terze da joj za ćerku daje 300 evra mesečno.
25.03.2026
22:47
Pevačica Jana Todorović progovorila je o raznim temama iz života i tom prilikom se dotakla porodične tragedije, kao i bolesti supruga Ivana.
25.03.2026
22:17
Pevačica Snežana Đuršić prokomentarisala je izjavu ćerke, koja je istakla da Snežana nije bila uz svoju decu tokom njihovog odrastanja.
25.03.2026
21:16
Folk pevačica Svetlana Ceca Ražnatović prisetila se jednog nesvakidašnjeg iskustva sa romskog veselja na kojem je nastupala.
25.03.2026
20:50
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar