ISEČENO LICE DUŠANA LAJOVIĆA! Drama srpskog tenisera u Čileu na krajnje nesportskom Dejvis kup okršaju
107. 02. 2026. u 19:06
207. 02. 2026. u 19:06
Ljubav
Kada je 1981. godine registrovan prvi slučaj HIV-a u svetu, ta dijagnoza značila je smrtnu presudu. Danas, 38 godina kasnije, osobe zaražene virusom HIV-a mogu da vode sasvim normalan život i dožive duboku starost. Nažalost, i pored mogućnosti dobrovoljnog, anonimnog i besplatnog testiranja, čak polovina svih novootkrivenih inficiranih osoba sazna za svoj status u uznapredovalom stadijumu bolesti, kada su šanse za uspešno lečenje i preživljavanje značajno smanjene.
AIDS predstavlja skraćenicu od Acquired immune deficiency syndrome (na engleskom jeziku), što znači sindrom stečenog gubitka imuniteta. SIDA je Syndrome d'immunodeficience acquise, i ima isto značenje na francuskom jeziku, dok je HIV skraćenica za virus humane imunodeficijencije (Human immunodeficiency virus), koji je uzročnik HIV infekcije, odnosno side ili AIDS-a.
Foto: Shutterstock
U sklopu ovogodišnje jesenje evropske nedelje testiranja po sloganom "Testiraj! Leči! Spreči!" biće organizovano dobrovoljno, poverljivo i besplatno savetovanje i testiranje na HIV za sve zainteresovane studente u Srbiji. Na pojedinim fakultetima, u studentskim domovima i srednjim višim školama, kao i studentskim poliklinikama, testiranje će biti realizovano do 4. decembra u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Leskovcu, Bojniku, Vučju, Vranju, Sremskoj Mitrovici, Kraljevu, Novom Pazaru i u Kosovskoj Mitrovici.
Osoba koja ima HIV infekciju (HIV pozitivna osoba) zaražena je virusom i može godinama da nema nikakve simptome bolesti. Oseća se sasvim dobro, čak i "zdravo", i najčešće nije svesna da je inficirana, što je vrlo opasno za dalje širenje virusa.
Klinički simptomi javljaju se tek posle nekoliko godina od infekcije (najčešće sedam do 10, pa i više godina) i tek kada se pojave, kaže se da je osoba obolela od side.
Najčešći način prenošenja je se*sualni kontakt, jer se u spermi i vaginalnom sekretu nalazi dovoljan broj ćelija inficiranih HIV-om. Drugi način je krvlju, najčešće upotrebom istog šprica za ubrizgavanje narkotika, kao i sa majke na dete (tokom porođaja i dojenja).
Foto: Shutterstock
Mada se virus nalazi u skoro svim telesnim tečnostima, uključujući i znoj, suze i pljuvačku, sve one nemaju takozvanu „minimalnu infektivnu dozu". Drugim rečima, HIV se prenosi isključivo preko krvi, sperme (i perejakulatorne tečnosti), vaginalnog sekreta i majčinog mleka.
Najčešći simptom kojim počinje klinička manifestacija infekcije je povećanje limfnih žlezda na vratu (naročito na zadnjem delu) i u pazušnom predelu. Ovo stanje može da potraje više meseci, kada počinju ostali simptomi side, poput gubitka telesne težine više od 10 odsto od normale, povišena temperatura (preko 38 stepeni), koja traje više od mesec dana, dijareja, koja traje kontinuirano ili sa prekidom više od mesec dana, gljivična infekcija usta i ždrela, herpes na usnama ili genitalijama.
Foto: Shutterstock
Pod kontrolom
Ipak, uz odgovarajuću blagovremenu terapiju (kombinacija antiretrovirusnih lekova) virus može da se "uspava" toliko da njegovo prisustvo ne može da se detektuje u analizama krvi. Ovo ne znači da osoba nema HIV i da ne može da ga prenese drugima (mada je rizik veoma mali), ali znači da virus ne ugrožava život i zdravlje nosioca. Drugim rečima, bolest prelazi u hronično stanje, koje se uspešno drži pod kontrolom.
Upotreba kondoma nije apsolutna zaštita, ali je najbolja koja trenutno postoji, a ako ste u prošlosti bili izloženi nekoj od rizičnih situacija - obavezno se testirajte!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tajkunski mediji nastavljaju da sprovode lažna istaživanja, pozivajući se na fantomsku agenciju "Sprint insajt", odnosno nepoznatu agenciju sa jednim zaposlenim, dok je naručilac istraživanja fondacija koja ne postoji.
07.02.2026
20:00
Blokaderka N. M. iz Novog Pazara "proslavila se" pojavljivanjem na blokaderskim protestima propagirajući "prave vrednosti", ali ubrzo nakon toga pojavile su se njene fotogafije sa marihuanom čime je razotkrivena.
07.02.2026
17:25 >> 18:15
Pompezno najavljen blokaderski skup u Kragujevcu, gradu od 171.000 stanovnika, neslavno je propao pošto se skupilo svega 15 zgubidana.
07.02.2026
19:36
Lažni lider ekoloških pokreta Aleksandar Jovanović Ćuta našao se u centru novog skandala koji je zapalio društvene mreže!
07.02.2026
18:45
GOSI služba Informera došla je u posed audio snimka sa sastanka plenuma iz kog se jasno vidi da su blokaderi u totalnom rasulu.
07.02.2026
16:44
Influenser Jovan Radulović Jodžir eliminisan je iz Exatlona, a tokom svog učešća pokazao je izuzetnu spretnost, brzinu, borbenost, ali i prepoznatljivi humor.
07.02.2026
15:30
Gledaoci Informer televizije večeras od 21 čas imaće priliku da saznaju kako je Exatlon doživeo Jovan Radulović Jodžir koji je juče eliminisan iz takmičenja.
07.02.2026
14:22
Dok se Jovan Radulović Jodžir opraštao od saigrača iz Crvenog tima, Elica Erski se gušila u suzama.
07.02.2026
13:01
Pošto je Jovan Radulović Jodžir ispao iz Exatlona, svi njegovi saigrači i protivnici briznuli su u plač, što dovoljno govori o tome koliko je bio popularan među njima.
07.02.2026
10:00
Plavi tim zapevao je poznati hit Baje Malog Knindže nakon pobede u Exatlonu!
07.02.2026
07:26
Na Informer TV stiže najgledanija ruska serija svih vremena - "Katarina Velika".
07.02.2026
10:34
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
06.02.2026
09:53
Gledajte Informer TV, sve najvažnije vesti saznaćete prvi!
05.02.2026
13:57
Gosti Info jutra govorili su motivima za bacanje bombe na kuću pop zvezde Zdravka Čolića.
04.02.2026
10:33
BMW Severna Amerika objavio je opoziv 87.394 vozila u SAD zbog mogućeg pregrevanja startera motora, saopštila je danas Nacionalna administracija za bezbednost saobraćaja na autoputevima SAD (NHTSA).
07.02.2026
20:00
Gradićemo autoput od Malog Požarevca do Mladenovca i tada će do Beograda biti potrebno samo pola sata vožnje.
07.02.2026
16:00
Od 1. februara u Severnoj Makedoniji je u funkciji novi sistem video-nadzora, poznat kao "Bezbedan grad“ (Safe city).
07.02.2026
19:00
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije i potpredsednica Glavnog odbora Srpske napredne stranke Ana Brnabić, obišla je danas porodicu Premović koja se iz Kule preselila u Ruski Krstur.
07.02.2026
18:00
Marija iz Smedereva za dlaku je izbegla da postane žrtva nove internet prevare koja se poslednjih dana širi društvenim mrežama i aplikacijama za dopisivanje.
07.02.2026
17:00
Policija u Herceg Novom sprečila je rano jutros pokušaj otmice državljanina Bosne i Hercegovine i uhapsila dvojicu državljana Srbije, potvrđeno je iz Uprave policije Crne Gore.
07.02.2026
20:12
Efikasnom i pravovremenom akcijom pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, sprečeno je izvršenje planiranog teškog ubistva muškarca starog 38 godina.
07.02.2026
19:16
Istražitelji u Srbiji i Severnoj Makedoniji razotkrili su snažnu međunarodnu vezu u jednoj od najvećih zaplena marihuane u regionu, u kojoj se linija šverca jasno proteže od Skoplja i Strumice do sela kod Kruševca.
07.02.2026
18:51
Muškarac na zvezdari je napadnu od strane maskiranih osoba i nanete su mu teške telesne povrede udarcima čekićem.
07.02.2026
17:30
Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je snimak hapšenja Aleksinčanina A.M. (44) zvanog Jojka. koji je sa prijateljima upao u kafanu i tukao goste.
07.02.2026
18:04
07.02.2026
15:35 >> 17:56
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči izjavio je da će uskoro biti održana nova runda razgovora sa Vašingtonom i da će proces izgradnje poverenja zahtevati vreme.
07.02.2026
19:30
Osumnjičeni za atentat uhapšen je u Dubaiju nakon pokušaja ubistva jednog od najviših ruskih generala bliskih predsedniku Vladimiru Putinu.
07.02.2026
19:00
Postoji mogućnost da se zastrašujući zvuk zujanja propelera na ukrajinskim bojištima proizvodi dronovima iz zemlje sa svega nešto više od milion stanovnika na jugoistočnoj ivici Evrope - Kipra.
07.02.2026
18:30
Rat u Ukrajini, 1445. dan
07.02.2026
07:38 >> 18:06
Striming platforma Netfliks potvrdila je emitovanje druge setone serije "Finding Her Edge" i najavio nove drame i ljubavne zaplete.
07.02.2026
16:04
Na snimku, koji se munjevito proširio internetom, u kadru su 23 godine mlađa Bojana Radić i njen partner, popularni glumac Vahidin Prelić, dok opis videa glasi: "Tata kad mu kažem da mi je dečko njegovo godište". J
07.02.2026
15:17
Filmovi nosioci 12 nominacija za Oskara i nagrađeni na svetskim festivalima biće premijerno prikazani publici u Beogradu u okviru dvodnevnog događaja FEST Intro, 25. i 26. februara 2026. u Sava centru.
07.02.2026
14:30
Kultni film Radivoja Andrića dobio je neočekivano, ali brutalno tačno čitanje, kroz horoskopske znakove.
07.02.2026
13:45
Italijanska manekenka Vitorija Sereti, devojka holivudske zvezde Leonarda Dikaprija, pojavila se na svečanom otvaranju Zimskih olimpijskih igara kao nosilac nacionalne zastave i svojom pojavom zasenila čitavu ceremoniju
07.02.2026
12:47
Voditeljka Dragana Katić odlučila je da napravi veliku promenu u izgledu - kosu je skratila na paž i promenila nijansu, a novim imidžom pohvalila se na Instagramu.
07.02.2026
19:27
Modna kreatorka Verica Rakočević nema problem da pokaže svoje prirodno izdanje, pa je i ovoga puta dokazala da su godine za nju samo broj.
07.02.2026
18:43
Pevačica Marija Šerifović pružila je podršku Milici Todorović, koja se našla u centru skandala nakon što je u javnost dospela informacija da je otac njenog deteta oženjen.
07.02.2026
17:00
Danas se navršava sedam godina od nezgode u kojoj je Dea Đurđević, voditeljka televizije Pink, zadobila tešku povredu ruke.
07.02.2026
16:19
Voditeljka Jovana Jeremić smatra da je jedini krivac za situaciju u kojoj se našla pevačica Milica Todrović njen oženjeni partner.
07.02.2026
15:51
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar