• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: stetoskop/Informer.rs

15.01.2021

21:22

NAGLO GUBLJENJE KILOGRAMA I BOL U GORNJEM DELU STOMAKA su CRVENI ALARM za ovu SMRTONOSNU BOLEST! Da stvar bude gora, UZROK NASTANKA se u 90 odsto slučajeva ne zna!

Ljubav

NAGLO GUBLJENJE KILOGRAMA I BOL U GORNJEM DELU STOMAKA su CRVENI ALARM za ovu SMRTONOSNU BOLEST! Da stvar bude gora, UZROK NASTANKA se u 90 odsto slučajeva ne zna!

Podeli vest

Jetra je organ veličine lopte za ragbi koji se nalazi u gornjem desnom uglu trbuha, ispod dijafragme. Rak jetre nastaje u ćelijama jetre.

Postoji nekoliko vrsta kancera koji se mogu formirati u jetri. Najčešći je hepatocelularni karcinom (HCC) koji se formira u dominantnim ćelijama jetre - hepatocitima. Druge vrste raka jetre, poput intrahepatičkog holangiokarcinoma i hepatoblastoma, mnogo su ređe.

Na jetri su češće metastaze, nego primarni kancer. Rak koji se javlja u drugim organima - pluća, dojka, debelo crevo - a potom se proširi na jetru, smatra se metastazom. Ova vrsta raka naziva se po organu u kojem je i započet - poput metastatskog karcinoma debelog creva, kako bi se opisao rak koji počinje u debelom crevu i širi se u jetri.

Uzrok nastanka i faktori rizika

Uzroci nastanka karcinoma jetre nisu dovoljno poznati. Ono što je poznato je da više faktora utiče na njegov nastanak. Hronične bolesti jetre su preduslov za pojavu ovog tipa karcinoma. Infekcija virusom hepatitisa B i hepatitisa C može imati ulogu u nastanku karcinoma jetre, pogotovo ako je infekcija ovim virusom nastala u ranom detinjstvu ili u intrauterinom periodu (period u majčinom stomaku). Mikotoksini koji se pojavljuju u buđi (npr. kod nehigijenski skladištene hrane) takođe spadaju u predisponirajuće faktore. Činjenica je da više faktora deluje u nastanku ove bolesti, genetski, imunološki, karcinogeni...

Ponekad je gotovo nemoguće utvrditi razlog nastanka karcinoma jetre.

Faktori rizika koji doprinose nastanku primarnog karcinoma su sledeći:

Hronična infekcija virusom hepatitisa B i hepatitisa C.
Ciroza jetre. Ovo progresivno i nepovratno stanje uzrokuje stvaranje ožiljaka na jetri i povećava šansu za razvoj raka jetre.
Dijabetes. Osobe sa dijabetesom sklonije su oboljenjima jetre.
Određena nasledna oboljenja jetre, kao što su hemohromatoza i Vilsonova bolest.
Masna jetra. Gomilanje masti u jetri može uzrokovati rak jetre.
Aflatoksini. Aflatoksini su otrovi iz plesni koji rastu na usevima koji se loše skladište. Usevi, poput žitarica i orašastih plodova, mogu biti kontaminirani aflatoksinima i oni se mogu naći u hrani napravljenoj od ovih proizvoda.
Preterana upotreba alkoholnih pića.

Foto: Pixabay

Simptomi

Mnogi pacijenti nemaju gotovo nikakve simptome kod primarnog kancera jetre. Primarni karcinom jetre najčešće ima iste kliničke manifestacije, one su sledeće:

  • naglo gubljenje kilograma
  • gubitak apetita
  • bol u gornjem delu trbuha
  • mučnina i povraćanje
  • žutica
  • oticanje stomaka
  • bele stolice

Ukoliko imate bilo koji od navedenih simptoma odmah zakažite pregled kod gastrohepatologa.

Dijagnoza i određivanje obima kancera

Za postavljanje dijagnoze se koristi više metoda. Određivanje alfa 1 globulina u serumu je značajan parametar. Virusni markeri za hepatitis B i C takođe. Ultrazvučni (ehosonografski) pregled, radioizotopske metode, kompjuterizovana tomografija, angiografija hepatične arterije, magnetna rezonanca i naravno biopsija su dijagnostičke metode kojima se može otkriti i potvrditi karcinom jetre.  

Kada je rak jetre dijagnostikovan, doktor će raditi na tome da odredi obim (stadijum) raka. Različitim testovima odrediće se lokacija raka i da li se on proširio na druge organe. Ovo je važno kako bi se odredio postupak lečenja i sprečavanja daljeg širenja bolesti.

Foto: Shutterstock

Lečenje

Bitan uslov za lečenje ove bolesti je rano otkrivanje. Preventivne mere podrazumevaju zaštitu od virusa hepatitisa B i C, rad na suzbijanju alkoholizma, higijena skladištenja namirnica. Lečenje je veoma kompleksno i zahteva učešće specijalista različitih medicinskih grana (hepatologa, onkologa, radiologa, patologa..). 

Primarni karcinom tretiraće se na neki od sledećih načina: hiruški, lokalizovanim tretmanom, radioterapijom, lekovima, imunoterapijom, hemioterapijom, palijativnom terapijom.

Prognoza

Prognoza je loša, pogotovo ako se radi o uznapredovaloj bolesti ili prisustvu metastaza u udaljenim organima.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

OJAČAJTE IMUNITET OVIM NAMIRNICAMA! Većinu njih već imate KOD KUĆE
Ljubav

OJAČAJTE IMUNITET OVIM NAMIRNICAMA! Većinu njih već imate KOD KUĆE

Nenadmašan kada je jačanje imuniteta u pitanju. Pomaže i kod upala – smanjuje ih i time ima dvostruko dejstvo. Može se koristiti svež i u prahu i to dodavanjem u variva, jogurt pa i kolače. Ishrana u kojoj je uključen đumbir daje odlične rezultate kod različitih upalnih stanja

15.01.2021

12:17

sledeća vest

Politika

Nebojša Bakarec: Hrvatski hematom Ponoš!
Politika

Nebojša Bakarec: Hrvatski hematom Ponoš!

Hrvatski državljanin mali Zdravko Ponoš gaji nezdrave navike. Bivstvuje bez ponosa, hoda rastrojeno, i pevuši „Lijepa naša“. Letuje na Brijunima, iako u svojoj post(r)ojbini Hrvatskoj, nema nikoga. Međutim neodoljivi su Brioni, i zebre i mufloni! Sve najmilije je Ponoš evakuisao iz Hrvatske, neposredno pre Oluje – javili mu braća Hrvati! Častili ga za usluge. Najbolji Ponošev prijatelj je Pediculis Picula Tonino, zajedno su u Zagrebu fasovali trišu.

23.12.2024

14:20

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set