ČUDOTVORNI LUK! Napravite tinkturu za JAČI IMUNITET, čaj protiv alergija i VISOKOG PRITISKA, sirup PROTIV KAŠLJA!
Podeli vest
Obloge, sirupi i kapi od luka koriste se u narodnoj medicini od davnih vremena, a njihovu delotvornost potvrđuje i savremena nauka...
Iako crni, a naročito beli luk nisu na dobrom glasu zbog svoje arome, dobro ih je tokom hladnih zimskih dana jesti što više. Obloge, sirupi i kapi od luka koriste se u narodnoj medicini od davnih vremena, a njihovu delotvornost potvrđuje i savremena nauka.
Toliko puta smo slušali o hranljivim, ali i lekovitim svojstvima ulja od maslina, sa naglaskom na ekstra devičanskom hladno ceđenom ulju, koje svi nutricionisti preporučuju kao dragocen deo svakodnevne ishrane. Brojne studije idu u prilog maslinovom ulju...
31.01.2021
09:56
Istraživanja su tako pokazala značajno smanjen rizik od karcinoma pluća među osobama na čijem je meniju hrana bogata kvercetinom, poput crvenog luka, a najveća koncentracija te materije nalazi se u samoj ljusci. Možete je iskoristiti tako što ćete ceo neoljušten luk tokom kuvanja dodati u supu ili čorbu ili od osušenih ljuski pripremati čajeve.
Beli luk pomaže kod niza oboljenja, od prehlada do povišenog pritiska. Deluje i na širenje krvnih sudova, te je koristan kod ublažavanja pojedinih vrsta glavobolje, a poboljšava i potenciju. Muškarcima s polnom disfunkcijom preporučuje se da svakog dana tokom tri meseca pojedu po četiri čena na dan, a neprijatan zadah najlakše ćete ublažiti tako što ćete uz luk popiti čašu punomasnog mleka.
RECEPTI:
Foto: Shutterstock
Domaći sirup protiv kašlja
Oljuštite i sitno isecite šest glavica crnog luka srednje veličine. Pomešajte luk sa četiri kašike meda i stavite u posudu koja se nalazi iznad vode koja vri. Poklopite i lagano kuvajte dva sata. Procedite i uzmite veliku kašiku svaka dva ili tri sata. Ovaj sirup pogodan je i za decu.
Nesanica
Kako biste pripremili napitak za lakši san, kašičicu sveže isceđenog soka od luka dodajte u mlako mleko i popijte pre spavanja. Ako želite bolji ukus, dodajte med.
Foto: Shutterstock
Polenske alergije
Ne bacajte ljuske luka - one su bogate kvercetinom koji smanjuje upale i ublažava simptome alergija. Ljuske luka (najbolje ljubičastog) osušite, usitnite i pripremite kao čaj - prelijte vrućom vodom, ostavite da odstoji 10 minuta i procedite. Pijte 2-3 šolje na dan.
Povišeni pritisak
Prirodni lek protiv povišenog pritiska jeste čaj od ljuski luka - oljuštite luk i ljuske skuvajte kao što biste skuvali bilo koji drugi biljni čaj. Svakog dana popijte šolju tako pripremljenog čaja i pratite da li ima poboljšanja. Na isti način možete pripremati i čaj od ljuski belog luka, koji je takođe vrlo delotvoran protiv povišenog pritiska.
Foto: Shutterstock
Bolovi u leđima
Za mleko protiv bolova u leđima isecite ili izgnječite dva čena belog luka i ostavite ih da odstoje desetak minuta. Zagrejte 2 dl mleka tako da bude vrlo toplo, ali ne i vruće. Ubacite beli luk, ostavite da odstoji 20 minuta, dobro promešajte i procedite. Beli luk na kraju bacite, a mleko popijte. Pijte jednom ili dva puta dnevno tokom dve nedelje.
Bolovi u uhu
Iseckajte pola glavice crnog luka, kratko zagrejte na tiganju i stavite u tanku pamučnu čarapu. Malo stisnite da čarapa bude vlažna. Ovaj oblog stavite na uho i učvrstite zavojem ili kapom. Pogodan je i za decu.
Foto: Shutterstock
Tinktura od belog luka
Očistite i naseckajte 250 g belog luka, stavite u teglu, prelijte litrom 45% rakije i dobro zatvorite. Ostavite da odstoji 14 dana na toplom mestu (recimo pored radijatora) i tokom dana više puta promućkajte. Procedite i u vreme gripa i prehlada uzimajte 10 do 15 kapi na dan kao preventivu. Ako se prehladite, uzimajte po 20 kapi dva puta na dan.
Ublažavanje artritisa
Ajurveda, indijska alternativna medicina, preporučuje crni luk za olakšavanje simptoma artritisa. Sok od luka dodajte u susamovo ulje i time tretirajte bolna područja.
SVAKO JUTRO! 8 razloga zbog kojih treba da uzimate MASLINOVO ulje natašte!
Zadovoljstvo NIJE U DIMU! Stručnjaci tvrde da NISTE TEŠKI ZAVISNICI i daju savete kako da OSTAVITE DUVAN!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Toliko puta smo slušali o hranljivim, ali i lekovitim svojstvima ulja od maslina, sa naglaskom na ekstra devičanskom hladno ceđenom ulju, koje svi nutricionisti preporučuju kao dragocen deo svakodnevne ishrane. Brojne studije idu u prilog maslinovom ulju...
Kineska vojska priprema preventivne udare na američke baze u Japanu u kojima su lovci F-22 i F-35 u slučaju rata sa Tajvanom, javlja ruska TV Carigrad.
U pojedinim medijima najpoželjnije teme su one antisrpske, u svakom pogledu. Tako je čak i veštačka inteligencija iskorišćena za tekst o Srbiji, ali kao nedovoljno lepoj zemlji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pre dva dana poseto Sevojno gde se družio i sa najstarijim meštanima, a sada je to podelio i na svom instagram profilu.
Paradoksalno, dok su se protivili "Jadru", iz Demostata sada ističu da je EU pokrenula više od 20 projekata litijuma i već otvorila prvi rudnik u Finskoj, sa ciljem jačanja sopstvene industrije i energetske sigurnosti.
Ministar odbrane Bratislav Gašić odgovorio je poslaniku stranke SRCE Slobodanu Petroviću, koji je upitao ministra odbrane da li zna da li neki ministar ima vilu vrednu nekoliko miliona evra u Grčkoj.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Dajana Paunović, član Glavnog odbora Srpske napredne stranke i direktor Fondacije "Dajana Paunović" uručila je donaciju u vidu sportske opreme OŠ "Braća Aksić" u Lipljanu.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da je jedna hakerska grupa ukrala podatke sa Telekomovih servera i da su ih ucenjivali tražeći bitkoine, ali da su podaci korisnika Telekovog servisa potpuno bezbedni, a da funkcionisanje Telekomovih servisa nikada nije bilo dovedeno u pitanje.
Na društvenim mrežama ovih dana osvanula je fotografija starog školskog pravilnika koja je brzo privukla pažnju korisnika i pokrenula brojne komentare.
STADA grupa, u okviru koje posluje Hemofarm, ostvarila je u 2025. rast u sva tri segmenta – specijalitetima, zdravstvenim proizvodima široke potrošnje i generičkim lekovima. Korigovani prihodi STADA grupe povećani su za 6% i dostigli su vrednost od 4,3 milijarde evra, dok je korigovana EBITDA, posmatrano po konstantnim deviznim kursevima, poboljšana za 8% i iznosi 961 milion evra.
Beogradska policija i nadležno tužilaštvo tragaju za dvojicom napadača koji su u noći između nedelje i ponedeljka pokušali da izazovu požar u stanu direktora jedne od poznatijih beogradskih kompanija.
Nikola Babić (26) ubijen je 19. marta 2016. godine na Vračaru. Njega je, hicem iz pištolja, ubio tada maloletni Bogoljub S. (16). Babić je ispred zgrade u koju je često dolazio.
Američki ratni brod "Tripoli" (LHA-7) primećen je kod Singapura dok se ubrzano kreće ka Bliskom istoku, pokazali su podaci pomorskog praćenja, što navodi na spekulacije o pripremi desanta na iransko ostrvo Harg, preko kojeg ide najveći deo nafte za izvoz.
Kremlj je osudio ono što je nazvao "ubistvom" iranskih lidera u američko-izraelskim vazdušnim napadima, dan nakon što je Iran potvrdio da je Ali Laridžani, viši savetnik pokojnog vrhovnog vođe Irana, ajatolaha Alija Hamneija, ubijen u Teheranu.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov komentarisao je razočarenje predsednika Donalda Trampa u evropske saveznike, konstatacijom da Kir Starmer nije Čerčil, a ni Emanuel Makon – De Gol.
Iranska mornarica izvela je raketnu operaciju kako bi primorala američki nosač aviona "Abraham Linkoln" da se povuče iz regiona, saopštilo je Ministarstvo odbrane te zemlje.
Sinoć je u MTS dvorani održana svečana premijera filma "Žetva", ostvarenja koje na veliko platno donosi potresnu priču o ilegalnoj trgovini organima i stradanju Srba na Kosovu i Metohiji.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar