• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: informer/rtcg

13.04.2024

10:55

Crna Gora odbila da vrati dragulje vredne 300 miliona evra vlasnicima! Biznismeni iz Južnofaričke republike tužili državu

Printscreen You Tube, Shutterstock

Vesti

Crna Gora odbila da vrati dragulje vredne 300 miliona evra vlasnicima! Biznismeni iz Južnofaričke republike tužili državu

Podeli vest

Vlada Crne Gore odbila je da u postupku medijacije prizna tužbeni zahtev i vrati 28 kilograma poludragog kamena - opala, koji su zaplenjeni u julu 2011. godine na Aerodromu Podgorica, dvojici Južnoafričkih biznismena.

Postupak medijacije je u toku pred kotorskim Osnovnim sudom, a vrednost spora je vrtoglavih 300 miliona evra.

Inače sud je zabranio Crnoj Gori da raspolaže draguljima do pravosnažnog okončanja spora.

Postupak pred sudom pokrenut je po tužbi Roberta Fanjeka koji se predstavlja kao počasni grof izmišljene carske kuće Černetić, ali i Sterlenski Antonija koji se predstavlja kao konzul iste kuće.

Poludrago kamenje je nakon zapelne proglašeno državnom imovinom i smešteno u trezor Centralne banke Crne Gore (CBCG). 

Sada Fanjke i Sterlesnki traže da im se vrati poludrago kamenje, a vrednost spora koji su pokrenuli je 300 miliona evra.

Oni u tužbi navode da je ovo poludrago kamenje vredelo 300 miliona evra, a osim njegovog povrata traže i naknade zbog njegovog oštećenja, zbog nestanka pet kilograma jer se sada u trezoru Centralne banke nalazi 28 kilograma, ali izmakle dobiti za protekli period i zateznih kamata.

U izveštaju Zaštitnika imovinsko-pravnih odnosa navodi se da su dragulji uneseni u Crnu Goru, bez prijave carini na Aerodromu Podgorica, a zaplenjeni su usled nesuglasica između onih koji su na taj način ih prošvercovali. 

Podsetimo kolekciju opala su preko aerodroma iz Ciriha na podgorički aerodrom u julu 2011. donijeli južnoafrički državljani Fenjek i Strelenski, oni su godinu dana kasnije prijavili policiji vlasnika budvanskog hotela "Belvi" Branka Ćupića, kojeg su optužili da im je, kako su kazali, na "prevaru uzeo dragulje". Policiji su tada ispričali da ih je Ćupić 2011. godine sačekao na podgoričkom aerodromu, gde su "zaobišli carinu" i poveo u hotel kao njegove goste a dragulje ostavio u hotelskom sefu.

Dragulji uneti mimo carinske procedure

Kada je Ćupić po njihovim tvrdnjama, godinu kasnije odbio da im vrati dragulje prijavili su ga policiji.

Nakon prijave policija je zaplenila dragulje, a podgorički Osnovni sud ih, u septembru 2012. godine, trajno oduzeo jer su, kako piše u rešenju, uneti mimo carinskih propisa što je krivično delo.

S obzirom na elemenat krivičnog djela prilikom unosa opali su postali državno vlasništvo i završili u sefu Centralne banke Crne Gore.

Osim što su im oduzeti dragulji Ćupić, Fenjek i Strelenski su prekršajno kažnjeni sa po 4.000 evra u aprilu 2013. Presudu je izrekao podgorički Sud za prekršaje. 

Poslednju tužbu protiv Crne Gore su predali kotorskom sudu početkom prošle godine.

Merenjem 2014. godine utvrđeno je da je najviše vatrenog, belog i crnog opala. Samo jedan kamen težak je 4,4 kilograma, a u kolekciji je i 14 figurica u obliku životinja, koje su teške nešto preko kilogram.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Brnabić: Građanima dugujemo pristojan dijalog među strankama!
Izbori 2024

Brnabić: Građanima dugujemo pristojan dijalog među strankama!

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je razgovor između vlasti i opozicije lekovit za parlament, a da je pristojan dijalog političkih stranaka koje drugačije misle nešto što političari duguju svim građanima Srbije, bez obzira na to da li su oni glasali za vlast, opoziciju ili možda nisu uopšte izašli na izbore.

30.04.2024

09:48

Vesti

Građani, ovo je važno! Oglasio se PIO fond!
Društvo

Građani, ovo je važno! Oglasio se PIO fond!

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje osigurava na penzijsko i invalidsko osiguranje sva lica koja su po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju obavezno osigurana i koja su se uključila u ovo osiguranje, bez obzira na to da li su u pitanju zaposleni, osiguranici samostalnih delatnosti ili poljoprivrednici.

30.04.2024

17:23

TV

Žestok sukob u studiju Informera! Da li je Ukrajina propala kao država, ili Rusija potencijalno gubi rat?
Live TV

Žestok sukob u studiju Informera! Da li je Ukrajina propala kao država, ili Rusija potencijalno gubi rat?

Velika partija šaha se i dalje igra. Postavlja se pitanje čije figurice su u boljoj pozicji. O ratu u Ukrajini govorili su Na ovu temu u emisiji "Rat uživo" govorili su prof. dr Stevica Deđanski iz Centra za razvoj međunarodne saradnje i Darko Obradović, Forum za strateške analize. U program se, putem vajber uključenja, uživo uključio i analitičar prof. dr Sergej Boljevič.

30.04.2024

19:25

JOŠ TV VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija