• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer

19.12.2022

07:00

OD AKUTNE MIJELOIDNE LEUKEMIJE GODIŠNJE U SRBIJI OBOLI 150 LJUDI!? Bolest koja je ubila Mihu pobedi svaki peti pacijent

AP foto

Društvo

OD AKUTNE MIJELOIDNE LEUKEMIJE GODIŠNJE U SRBIJI OBOLI 150 LJUDI!? Bolest koja je ubila Mihu pobedi svaki peti pacijent

Podeli vest

Samo 20 odsto pacijenata koji otkriju da boluju od galopirajućeg raka krvi, kako inače zovu ovu bolest, preživi pet godina od momenta postavljanja dijagnoze, kaže hematolog dr Ljiljana Tukić

U Srbiji od akutne mijeloidne leukemije (AML), od čijih je posledica preminuo proslavljeni srpski fudbaler i trener Siniša Mihajlović, godišnje oboli 150 ljudi. Uprkos inovativnim terapijama, samo petina pacijenata preživi, kaže za Informer hematolog dr Ljiljana Tukić, koja se 33 godine bavila lečenjem pacijenata obolelih od svih vrsta raka krvi.

Kada izlečite bar jednog od sto, imate razloga za sreću

Dr Ljiljana Tukić
Prema njenim rečima, svega 20 odsto pacijenata koji otkriju da boluju od galopirajuće leukemije, kako inače zovu ovu bolest, preživi pet godina od momenta postavljanja dijagnoze. Naša sagovornica sa tugom konstatuje da pokojnom Siniši Mihajloviću ni transplantacija koštane srži, ni najbolja nega i terapija nisu bile dovoljne da pobedi bolest.

- Na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) od leukemije sam lečila na stotine pacijenata. Svega sam se nagledala i, verujte, kada izlečite barem jednog od sto, imate razloga za sreću. U pitanju je vrlo komplikovana bolest, koja zahteva ozbiljan plan lečenja. Odmah nakon što se dijagnostikuje akutna mijeloidna leukemija, računaju se svi faktori koji mogu uticati na lečenje. Tada se i pravi prognoza kako će telo reagovati na terapiju - kaže dr Tukić.

Način života

Na pitanje da li način života utiče na nastanak i razvoj bolesti naša sagovornica objašnjava:

- Na razvoj leukemije ne utiče ni zdrav ni nezdrav život, kao što je slučaj kod metaboličkih bolesti, kao što je visok pritisak. U Sinišinom telu je došlo do genetskih promena koje su se akumulirale nakon nekog okidača. Ipak, posle uspešne transplantacije koštane srži nije velika slučajnost da se bolest vrati, kao što se njemu dogodilo.

Niko sa sigurnošću ne može da kaže šta je razlog promena u ubrzanom deljenju i nagomilavanju mladih leukemijskih ćelija u koštanoj srži, a potom i u krvi i mnogim organima, jetri, slezini, a ponekad i u centralnom nervnom sistemu. Stručnjaci kažu da je suština poremećaja u blokadi normalnog procesa sazrevanja ćelija krvi, koje ostaju nezrele i beskorisne, kao i u zaustavljanju procesa prirodnog umiranja ćelija, takozvanoj apoptozi.

- Sigurno je da na ove procese utiču stres i druge spoljne okolnosti. Mi znamo kako se leukemija kasnije razvija, ali to je samo vrh ledenog brega ove zloćudne bolesti. Leukemijska ćelija jednostavno uspeva da preživi i hemioterapiju i transplantaciju, a kada se to dogodi, gotovo da nema spasa. To se dogodilo Siniši Mihajloviću - konstatuje dr Tukić.

Blagi simptomi

Koliko je ova bolest podmukla, zaprepašćujuće i to što su početni simptomi vrlo blagi. Pre nego što je otkrio da boluje od AML, Siniša Mihajlović je mislio da je zakačio običan grip. Simptomi su gotovo identični kao kada je slučaj sa jačim virusom. Umor, gubitak apetita, noćno znojenje i groznica neki su od pokazatelja da je telo obuzela ova agresivna bolest.

- Ako se bolest proširi na druge organe, konstatuje se povećanje slezine, jetre i limfnih čvorova, a ako je zahvaćen i nervni sistem, mogu se javiti glavobolja i drugi neurološki znaci. Citološkim pregledom koštane srži određuje se procenat mladih leukemijskih ćelija. Nalaz od 20 i više procenata ovih ćelija potvrđuje dijagnozu akutne leukemije - kažu stručnjaci.

Srbija povezana sa bankom
davalaca matičnih ćelija

Srbija je povezana s bankom davalaca matičnih ćelija hematopoeze od 2013, što je otvorilo put za sve vrste transplantacije u našoj zemlji. Najduže se rade na VMA, zatim u Novom Sadu, a na Klinici za hematologiju KCS od novembra 2017. godine.

Faktori koji utiču na pojavu galopirajuće leukemije

- stres
- pušenje cigareta
- jonizujuće zračenje
- ranija primena citostatika
- genetske bolesti
- hromozomske abnormalnosti
- određene bolesti krvi (hronični mijeloproliferativni poremećaji i mijelodisplastični sindrom)
- različite hemikalije koje se koriste u industriji i poljoprivredi (benzol i njegovi derivati)
- imunološke bolesti
- češće kod muškaraca starijih od 60 godina, ali to nije statistički značajno

Simptomi galopirajuće leukemije

- umor
- gubitak apetita
- noćno znojenje
- groznica
- bledilo
- glavobolja
- krvarenja iz nosa
- bolovi u mišićima, kostima i zglobovima
- opšta slabost
- gubitak težine
- uvećanje slezine, jetre i limfnih čvorova

 

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

TV

Dve tragedije za nedelju dana! Da li neko namerno ubija svetske lidere? (VIDEO)
Live TV

Dve tragedije za nedelju dana! Da li neko namerno ubija svetske lidere? (VIDEO)

Još uvek nema zvaničnih informacija o tome šta se dogodilo sa iranskim predsednikom. Premijer Slovačke na svu sreću je živ, ali ono što se dogodilo je ili namerna opstrukcija ili neverovatan propust njegovog ličnog obezbeđenja. Na sve aktuelne teme u svetu u emisiji "Info dan" govorili su dr Stanislav Sretenović, istoričar i Bojan Dimitrijević, ekonomista.

21.05.2024

16:56

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Piksi u Loznici! Selektor stigao na finale Kupa! (VIDEO)
Fudbal

Piksi u Loznici! Selektor stigao na finale Kupa! (VIDEO)

Fudbaleri Crvene zvezde i Vojvodine večeras na stadionu "Lagator" u Loznici igraju finale Kupa Srbije, a meč je privukao veliku pažnju srpske fudbalske javnosti. Kako javlja naš izveštač iz Loznice, na novootvoreni stadion stigao je i selektor reprezentacije Srbije Dragan Stojković Piksi.

21.05.2024

19:54

Planeta

Tempirana bomba u srcu Evrope, sat otkucava! Brojke su neumoljive i sve su alarmantnije - može li stari kontinet preživeti?!
Sami su to tražili

Tempirana bomba u srcu Evrope, sat otkucava! Brojke su neumoljive i sve su alarmantnije - može li stari kontinet preživeti?!

Demokratija je u Evropi zamišljena kao osnovna vrednost koju podržava šira javnost širom kontinenta. Istovremeno, a talas ekstremne desnice, čiji se vrhunac očekuje tokom evropskih izbora u junu, smatra se samo prolaznom političkom pojavom. I dalje se veruje da će evropska demokratija opstati - iako zvuči utešno, to nije sasvim tačno, piše Politiko .

21.05.2024

19:30

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija