• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Euronews

20.03.2024

09:21

Navala Srba na nekretnine u ovoj zemlji ne jenjava: Najviše se traže apartmani do 70.000 evra, evo i koje su lokacije planule

Shutterstock/Printskrin

Društvo

Navala Srba na nekretnine u ovoj zemlji ne jenjava: Najviše se traže apartmani do 70.000 evra, evo i koje su lokacije planule

Podeli vest

Halkidiki i centar Atine ubedljivo su dve najtraženije lokacije za kupovinu nekretnina među stranim kupcima u Grčkoj, dok su najpopularnija područja za kupovinu kuća u 2023. bila predgrađa i centar Soluna, kao i južna i severna predgrađa Atine, podaci su platforme za pretraživanje nekretnina Spitogatos.

Kada je Halkidiki u pitanju, mesta na kojima su nekretnine najtraženije jesu Kasandra, Sitonija, Kalikratija, Mudanja i Palini, piše GRTimes. Dok je za nekretnine u Grčkoj najveće interesovanje državljana SAD, Nemačke i Velike Britanije, značajni kupci su svakako i stanovnici balkanskih zemalja, između ostalih i Srbi.

Koje nekretnine Srbi najviše kupuju?

Što se tiče interesovanja državljana Srbije, suvlasnik portala za prodaju nekrenina Halkidiki Properties Jorgos Cigaras, je naglasio da oni uglavnom traže manje nekretnine i voljni su da plate od 60 do 70.000 evra, baš kao i kupci iz Severne Makedonije.

Veći budžet za kupovinu nekretnine na Halkidikiju pak, imaju Bugari i Rumuni, pa Cigaras kaže da čak 70 odsto kupaca iz ovih zemalja traži nekretnine u vrednosti do 150.000 evra. Samo 12 do 15 odsto traži kuće do milion evra, dok preostali nameravaju da potroše do 500.000.

- Ima i slučajeva kada njihovi zahtevi nemaju novčani limit - karakteristično je primetio Cigaras.

Koliko košta kvadrat na Halkidikiju?

Prema podacima portala "Spitogatos", u poslednjem kvartalu 2023. godine prosečna cena kvadrata na Halkidikiju iznosila je 2.193 evra po metru kvadratnom, što je za 12,1 odsto više nego u istom periodu prethodne godine kada je kvadrat iznosio 1.957 evra.

Nikola Nedeljković iz kompanije Grekodom Development u razgovoru za Euronews Srbija kaže da se cene kvadrata značajno razlikuju u zavisnosti od toga da li se radi o starogradnji ili novogradnji.

- Realno je cena kvadrata u starogradnji 1.800 ili 1.900 evra po kvadratnom metru, pa naviše - naravno, zavisi od mesta, dok novogradnja već može da se nađe za 2.300-2.400 evra u popularnijim mestima - rekao je on dodajući da svakako postoje i mesta u kojima kvadrat iznosi hiljadu evra, ali da se uglavnom radi o neuslovnim nekretninama ili koje su daleko od obale.

Državljani Srbije uglavnom traže ista mesta, prvestveno nekretnine na "prvom prstu", Kasandri.

- Pretežno biraju Kaliteu, Hanioti, Pefkohori i Polihrono, dakle tamo gde su cene jače nego na zapadnoj strani koja je slabije razvijena. Manje je onih koji namerno biraju zapadnu stranu zbog nižih cena, ali ima i takvih - kaže Nedeljković.

Kakva je situacija na Sitoniji?

Kada je u pitanju Sitonija, najtraženije mesto je Nikiti koji se najbrže razvija, pa se cena kvadrata u novogradnji može naći već od 2.400 evra.

- Cenu kvadrata svakako diktira blizina mora i kvalitet izgradnje. Osim toga, jedno je kada kupujete stan u zgradi u kojoj ima još deset stanova, a drugo ako je u okviru kompleksa koji sadrži bazen ili dečije igralište i tada cena skače - dodaje.

Nedeljković ističe da su se "Srbi probudili" i da su svesni da je teško naći i za 60-70 hiljada evra nekretninu na Halkidikiju, pa se sada ta granica pomerila i iznosi spremnost da se izdvoji i do 100.000 evra.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Aleksandar Vulin o izborima 2. juna: Vučić mora da se bavi izborima, ovo nisu lokalni izbori, hoće da slome kičmu Vučiću i našoj slobodarskoj politici
Izbori 2024

Aleksandar Vulin o izborima 2. juna: Vučić mora da se bavi izborima, ovo nisu lokalni izbori, hoće da slome kičmu Vučiću i našoj slobodarskoj politici

Gostujući u jutarnjem programu televizije Prva, Aleksandar Vulin je kazao da se 2. juna odlučuje o budućnosti Srbije, te da nije reč o lokalnim izborima koji se samo tako zovu. Vulin je kazao da na ovim izborima hoće da slome kičmu Vučiću da bismo se odrekli Republike Srpske, Kosova i Metohije, da bismo priznali da smo genocidan narod i uveli sankcije Rusiji.

27.04.2024

12:39

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Grčka uvodi šestodnevnu radnu nedelju!
još obaveza

Grčka uvodi šestodnevnu radnu nedelju!

U Grčkoj se od jula uvodi šestodnevna radna nedelja, a ova obaveza će se odnositi na državne službe, komunalna preduzeća, banke, privredna društva, organizacije i poljoprivredna gazdinstva koja su do sada praktikovala petodnevni nedeljni sistem rada.

27.04.2024

14:12

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija