10.04.2022.

14:15

Foto: Pixabay

Planeta

CENA PILETINE IDE U NEBO, KILO FILEA PREKO 800 DINARA I TO NIJE KRAJ! Neizdrživ udar na džepove građana BiH, najjeftinije meso uskoro će biti luksuz!

Za razliku od prošlogodišnjih 8,50 KM, cena pilećeg filea ovih dana dostiže 14 KM po kilogramu, odnosno oko 825 dinara, ali najviše zabrinjava podatak da niko ne može da proceniti gde je kraj nekontrolisanim poskupljenjima.

U Udruženju peradara FBiH kažu da je osnovni uzrok nedostatak žitarica na tržištu. U BiH, koja je zavisna od uvoza, proizvođači stočne hrane poseduju zalihe za najduže mesec.

- Mi se u ovom trenutku nalazimo pred nestašicom žitarica, koja može imati apokaliptične razmere. Nakon tih mesec sva buduća proizvodnja je prilično upitna, posebno nakon što je Srbija, kao najveći dobavljač žitarica za BiH, zatvorila svoje tržište za BiH. Veće ministara je, na našu inicijativu, pre nekoliko dana uputilo poziv Vladi Srbije da skine tu meru kada je u pitanju BiH, još čekamo odgovor, a pozivam nadležne da se više aktiviraju na toj bilateralnoj komunikaciji i što pre otkoče to pitanje - kaže Pero Nikić, predsednik Udruženja peradara FBiH.

Dodaje da je peradarska proizvodnja enormno poskupela i zbog ogromnog rasta cena goriva, rada i električne energije. Iako je BiH u ovoj grani proizvodnje bila lider u regionu, nove okolnosti peradare su dovele u poziciju da očekuju pomoć entiteta.

- Razumemo i suosećamo s građanima koji su se našli na udaru visokih cena, ali tražimo razumevanje, jer mi u ovakvom ambijentu mnogo manje zarađujemo nego u vreme kad je tržište bilo stabilnije - dodaje Nikić.

Informer

Ekonomski analitičar Igor Gavran očekuje da mereSrbije neće dugo biti na snazi i da će izvoz žitarica komšijama, u skladu s obećanjima predsednika Aleksandra Vučića, biti omogućen čim sebi osigura dovoljne zalihe.

- Ako u vreme dugotrajne nestabilnosti i kontinuiranog rasta cena kompanije nisu u stanju planirati odgovarajući nivo zaliha osnovnih komponenti proizvodnje, već im je jedini odgovor na svaki poremećaj trenutno poskupljenje, zaista se postavlja pitanje da li se stvarno loše planiralo i upravljalo zalihama ili se jednostavno koristi situacija da se poveća zarada - ističe Gavran.

On podržava zahteve peradara da im vlasti pomognu, na primer, plasmanom žitarica iz robnih rezervi po nižim cenama, ali još jednom ukazuje na iritirajuću praksu u BiH da svaki dodatni trošak udari građane po džepu.

- Želim da naglasim da ne optužujem domaće proizvođače da iz pohlepe povećavaju cene, što apsolutno verujem da rade trgovci gorivom, ali neozbiljno mi je da niko nema zaliha ničega i da sve odjednom poskupi jer je na nekoliko sedmica prestao uvoz iz jedne države - kaže Igor Gavran.