Autor: Informer.rs

28.05.2024.

17:01

Foto: Foto: Shutterstock, Profimedia

Politika

Ovako je Tito zapečatio sudbinu Srba! Evo kako je počela šiptarska okupacija Kosova i Metohije! (VIDEO)

Nakon Drugog Svetskog rata Josip Broz Tito, imao je ambiciju da ujedini sve komunističke zemlje u regionu u jednu federaciju, gde bi on bio vrhovni poglavar.

Prva faza plana bila je podstiče Albance koji su bežali od bede i siromaštva uzrokovanih brutalnim režimom Envera Hodže.

Naime Srbi sa Kosova i Metohije koji su bili proterani za vreme rata, dobili su zabranu povratka, gde im je kao alternativa "dozvoljeno" da se presele u vojvođanska sela po izboru.

Tito je u to vreme imao relativno blisku saradnju sa albanskim diktatorom kako bi ga privoleo da pristane na ujedinjenje sa Jugoslavijom i dobio političku autonomiju od SSSR-a.

Informer

 

Međutim ostaci Staljinovog Informbiroa su zahladneli odnose između dva lidera, time što su uneli strah u već paranoičnog Hodžu, govoreći mu kako Tito planira da novom federacijom vlada kao apsolutni vođa gde bi on postao nepotreban i potencijalno pogubljen.

To Tita nije sprečilo da razvije drugačiju strategiju, naime jugoslovenski graničari ih nisu sprečavali da ulaze u Jugoslaviju i nastanjuju se na KiM gde je Srba zbog zabrane povratka bilo sve manje.

Ono što je Albancima na Kosovu i Metohiji bilo privlačno je što im je KPJ omogućila televiziju, novine, radio i obrazovanje na maternjem jeziku, kao i autonomno političko delovanje i znatno veći životni standard nego u Albaniji.

Početak odmazde i stradanje Momčila Gavrića

Komunistička partija, koja je 1945. zavladala Jugoslavijom, u srpskom nacionalizmu i „hegemonizmu“ videla je svog glavnog protivnika.

Da bi se Albanija pripojila jugoslovenskoj federaciji, Tito i njegovi saradnici bili su spremni da joj obećaju Kosovo i Metohiju.

Time je počeo proces razvlašćivanja Srbije na Kosovu i Metohiji i uvođenja kosovske autonomije.

On je ubrzan od 1966, uporedo sa otpočinjanjem novog razdoblja terora, koji je podrazumevao stare metode: ubistva, nasilja najrazličitijih vrsta, ugrožavanje žena, svetinja, imovine, proterivanja.

Informer

 

Ovom teroru nada Srbima nije promakao ni heroj Prvog Svetskog rata i najmlađi srpski vojnik Momčilo Gavrić.

Prema svedočenju njegovog sina, Momčilo tokom Drugog svetskog rata dva puta bio zatvaran od nemačkih okupacionih snaga.

Njegovi problemi sa novim vlastima nastali su kada je nekoliko predstavnika SKOJ-a došlo pred Momčilov dom tražeći donacije za "bratski albanski narod".

Posle rata, 1947. godine, OZNA ga je uhapsila jer je tvrdio da Albanci Srbima nisu braća i kako je „osetio to njihovo bratstvo 1915. godine kada su nas ubijali“, u vreme kada su predsednici Jugoslavije i Albanije bili su veliki prijatelji.

Informer

 

Sa istorijske tačke gledišta ovo se smatra uvertirom za kasnija dešavanja na KiM i teroru šiptarskih ekstremista nad Srbima koje traje do danas.