• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

27.05.2024

23:20

Procureo tajni CIA dokument! Vašington je hteo da Rusi upadnu u Beograd i sruše režim, to je bio i njihov interes!

wikipedia/shutterstock

Vesti

Procureo tajni CIA dokument! Vašington je hteo da Rusi upadnu u Beograd i sruše režim, to je bio i njihov interes!

Podeli vest

Za vreme Hladnog rata 1951. godine CIA je napravila tajni dokument u kome je ukazala na mogućnost invazije na Jugoslaviju od strane SSSR-a. Tajna služba je i navela i da bi takav razvoj situacije išao na ruku Zapadu i Americi.

Tajni dokument ima tri tačke - unutrašnja stabilnost, spoljne pretnje i funkcionisanje vlade u SFRJ.

Prvi deo dokumenta sastojao se iz osam stavki:

- Vlada Jugoslavije će gotovo sigurno nastaviti dosadašnju ograničenu saradnju sa Zapadom. 

- Sadašnji režim u Jugoslaviji će gotovo sigurno zadržati čvrstu kontrolu nad KPJ, oružanim i bezbednosnim snagama.

- KPJ će nesumnjivo zadržati monopol vlasti, uprkos blagoj smanjenju kontrole i privremenim izmenama ekonomskih ciljeva Partije.

- Među seljacima raste nemir i uočeno je nezadovoljstvo u srednjim i nižim redovima KPJ.

- Ubistvo ili smrt Tita bi oslabili režim, ali je malo verovatno da će prekinuti vlast kumunista u zemlji ili proizvesti fundamentalne promene u spoljnoj ili unutrašnjoj politici režima.

- Informativni napori da se prodre i potkopa režim će skoro sigurno propasti.

- Mogućnosti napada sovjetskih satelita na Jugoslaviju se dodatno povećala od proleća 1951. Ako sateliti, uz sovjetsku logističku podršku, napadnu pre 1953. godine, verovatno bi mogli da savladaju organizovani otpor Jugoslavije u roku od nekoliko meseci, piše u izveštaju.

Foto: REUTERS/Jason Reed/File Photo

 

Znali su za partijske čistke i oduzimanje zemlje

U dokumentu je navedeno i na koji način je Tito uspeo da osigura vlast unutar zemlje.

Kako piše u CIA izveštaju, tiha čistka nezadovoljnih elemenata unutar KPJ trajaće tokom zime 1951-1952. godine.

Ova čistka će ojačati kontrolu režima nad Partijom i povećati njenu popularnost.

- Državni udar protiv Tita od strane visokih članova KPJ, oružanih snaga, snaga bezbednosti ili drugih nezadovoljnih elemenata je do sada bio neuspešan, ali ne i nemoguć. Titu su za sada partija i oružane i bezbednosne snaga lojalne i poslušne, a protivnici režima očigledno više preferiraju uspostavljanje strane kontrole iz Moskve. Na nama je da nadziremo potencijalni subverzivni efekat ovih elemenata - napisano je u izveštaju.

Foto: sites.google.com

 

Dalje je navedeno kako je nezadovoljstvo među seljacima pogotovo srpskim, aktivna pretnja zbog nasilne kolektivizacije zemljišta na kojoj KPJ insistira. CIA je ispratila i aktivnosti nekoliko prosrpskih organizacija i disidenata u dijaspori, pogotovo u SAD koji aktivno zagovaraju potencijalnu pobunu protiv režima Josipa Broza Tita.

Znali su šta smera KGB

- Ubistvo Tita ostaje mogućnost. Njegova smrt bila bi ozbiljan potres za režim, ali je gotovo izvesno je da će se KPJ, oružane snage i službe bezbednosti okupiti oko njegovih naslednika, poput Ivana Ribara. Spoljna i unutrašnja politika novih lidera će gotovo sigurno pratiti onu koju je Tito uspostavio u protekle tri godine, a nesloga oko unutrašnjih pitanja mogla bi se razviti unutar vladajuće grupe nakon prvih meseci vlasti, ali strah od sovjetskog napada verovatno bi smanjio obim ovakvih neslaganja - navedeno je u dokumentu.

Foto: printscreen/Tviter

 

CIA je dalje navela da bi staljinisti unutar KPJ mogli pokušati da subverzivnim aktivnostima oslabe odbranu Jugoslavije i okrenu je prema Zapadu, što bi olakšali sovjetski upad u zemlju.

Pored toga, CIA navedI da je upad SSSR u Jugoslaviju problematičan po Zapad zbog daljeg širenja Gvozdene zavese, ali bi invazija na Jugoslaviju bila i konstruktivna jer bi odvlačila pažnju SSSR-a od Vijetnama i Koreje čime bi bio stvoren prostor za politički manevar SAD na dalekom Istoku.

Ovaj dokument obelodanjen je 8. septembra 2000. godine zahvaljujući Zakonu o informacijama od javnog značaja u SAD.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set