Posle finskog, na granici sa Rusijom niče i baltički zid! Ruse okružila gvozdena zavesa - uverite se (FOTO)
Podeli vest
"Od Šćećina na Baltiku, do Trsta na Jadranu, "gvozdena zavesa" se spustila širom kontinenta"", ovako je Vinston Čerčil održao svoj istorijski govor u američkom gradu Fultonu 5. marta 1946 i tim ozvaničio spuštanje “gvozdene zavese”, sa čime je i počeo Hladni rat i podela Evrope na Zapad i Istok. Sada nova gvozdena zavesa okiva posle Severne i Baltik.
Ministri odbrane tri baltičke države Estonije, Letonije i Litvanije odobrili su koncept izgradnje odbrambenih objekata na granici sa Rusijom, koji bi trebali da spreče prodor ruskih tenkova i budu garant odvraćanja od vojnih pretnji Moskve.
"Od Šćećina na Baltiku, do Trsta na Jadranu, "gvozdena zavesa" se spustila širom kontinenta"", ovako je Vinston Čerčil održao svoj istorijski govor u američkom gradu Fultonu 5. marta 1946 i tim ozvaničio spuštanje “gvozdene zavese”, sa čime je i počeo Hladni rat i podela Evrope na Zapad i Istok. Sada nova gvozdena zavesa okiva posle Severne i Baltik.
Rekordno niske temperature u Finskoj ove nedelje inspirisale su turistu na putovanju na Arktik da isproba trik koji ga je dugo intrigirao: baciti ključalu vodu u vazduh kada je napolju izuzetno hladno i videti kako se pretvara u trenutni oblak ledene prašine.
06.01.2024
23:30
- Izgradnja odbrambenih instalacija protiv tenkova je pažljivo promišljen projekat, čija potreba proizilazi iz trenutne bezbednosne situacije. Rat Rusije u Ukrajini pokazao je da, pored opreme, municije i ljudstva i odbrambene instalacije na granici su takođe potrebne za odbranu Estonije od prvog metra - rekao je Hano Pevkur, ministar odbrane Estonije.
On je istakao da je svrha odbrambenih objekata sprečavanje vojnog sukoba u regionu Baltika.
- Mi preduzimamo ovaj napor kako bi se narod Estonije osećao bezbedno, ali ako bi se pojavio i najmanji rizik, bili bismo brže spremniji za razne događaje - dodao je Pevkur.
Moskva ne vidi koristi za Finsku od ulaska u NATO, jer će u slučaju vojne eskalacije između Rusije i alijanse, ta zemlja prva stradati, rekao je u intervjuu Mihail Uljanov, stalni predstavnik Rusije pri međunarodnim organizacijama u Beču za RIA Novosti.
29.12.2023
00:15
Koncept odbrambenih instalacija zasnovan je na odlukama donetim na samitu NATO u Madridu u kojima je naglašeno da saveznici moraju biti spremni da brane teritoriju od prvog metra i da se moraju izraditi novi regionalni odbrambeni planovi.
Koncept kombinuje mere prevencije i bezbednosti na terenu.
Elementi na terenu podržavaju aktivnosti odbrambenih jedinica u baznim tačkama kako bi po potrebi zaustavile agresorske trupe.
Elementi su pozicionirani u pejzažu, uzimajući u obzir rezultate analize neprijateljske namere, okruženja i plana odbrane. Baltičke zemlje su jedno područje delovanja, pa će se odbrambene instalacije graditi u koordinaciji sa Letonijom i Litvanijom.
Inače Estonija je već utvrdila 136 km granice sa Rusijom. Letonija ima ogradu na granici sa Rusijom u dužini od 300 km, Litvanija 500 km, Poljska sa Belorusijom 186 km kada je 2021. bio okršaj sa navalom migranata na tu državu.
U vreme mira na granici Estonije se ne postavljaju eksplozivi (mine), žice ili druge prepreke. Umesto toga, uspostavlja se mreža bunkera, tačaka podrške i distributivnih linija. Proces izgradnje se odvija u saradnji sa mesnim zajednicama i uz dogovor vlasnika zemljišta.
Ministri odbrane su takođe potpisali Pismo o namerama za višecevne raketne bacače HIMARS, sa ciljem stvaranja okvira za zajedničku upotrebu sistema naoružanja i u miru i u ratu. Ministri odbrane Estonije i Letonije takođe su potpisali sporazum o saradnji za sprovođenje NATO Er Policing iz letonske vazdušne baze Lielvarde, dok je pista u vazdušnoj bazi Amari u popravci.
Pored toga, ministri odbrane tri baltičke države su razgovarali o pitanjima koja se odnose na podršku Ukrajini, razvoj sposobnosti i predstojeći samit NATO-a u Vašingtonu.
Razgovarano je i o pitanjima saradnje u oblasti odbrane i Baltičkog odbrambenog koledža.
Baltik je tako postao druga uporišna tačka za odbranu Evrope posle Finske. Finska je krenula u veliki infrastrukturni projekat izgradnje ograde duge 1.340 km koja će se protezati od Finskog zaliva do tromeđe Norveške, Finske i Švedske. Mnogi gradnju te ograde već zovu "Gvozdena zavesa severne Evrope".
U prvoj fazi finske vlasti će podići žičanu ogradu na prvih 200 kilometara granice. Projekat je započeo 1 marta 2023. u fazi od 2,5 kilometra koji se prvo utvrđuju.
Celokupno pokrivanje državne granice u dužini od 1340 km radilo bi se u nekoliko etapa. U oktobru 2022. sve glavne finske političke stranke su podržale plan o izgradnji ograde koja će hermetički odvojiti tu zemlju od Rusije i stvoriti neprobojni bedem.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
"Od Šćećina na Baltiku, do Trsta na Jadranu, "gvozdena zavesa" se spustila širom kontinenta"", ovako je Vinston Čerčil održao svoj istorijski govor u američkom gradu Fultonu 5. marta 1946 i tim ozvaničio spuštanje “gvozdene zavese”, sa čime je i počeo Hladni rat i podela Evrope na Zapad i Istok. Sada nova gvozdena zavesa okiva posle Severne i Baltik.
Ruska vojska je, kao odgovor na nedavni raketni napad Zapada na region Rostov, jutros udarila na kontrolni centar ukrajinske špijunske agencije SBU, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstavio je program za mlade, tom prilikom osvrnuo se na napade predstavnika opozicije, Dragana Đilasa aktiviste iz SNS-a.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstavio je program za mlade, ističući da su uslovi da to budu državljani Srbije starosti od 20-35 godina.
Generalni direktor Telekoma, Vladimir Lučić je najavio otvaranje 50 mesta za inženjere tokom naredne godine, kako bi se bavili veštačkom inteligencijom, a izlazak na berzu je znak izuzetno transparentnog poslovanja! U Americi je skoro 10.000 televizijskih i mobilnih korisnika.
U svojoj kući u Kaluđerici ubijen je u sačekuši Nikola Stanković Pivce, koji je oduvek bio problematičan, a komšije pričaju da je sa njim uvek bilo problema, čak je i nedavno bačena bomba!
Košarkaši Anadolu Efesa savladali su ekipu Partizana rezulatatom - 86:77, u okviru 17. kola Evrolige. Jedan od glavnih aduta istanbulske ekipe za ovakav rasplet definitivno je bio albanski internacionalac Erdžan Osmani, koji je odigrao jednu od najboljih partija u svojoj karijeri.
Završen je prvi deo sezone u Evroligi, a navijači srpskih klubova Crvene zvezde i Partizana nisu u potpunosti zadovoljni učinjenim dosad. Crvena zvezda je na devetom mestu sa skorom od devet pobeda i osam poraza, dok je Partizan 14. na tabeli sa sedam trijumfa i deset neuspeha.
Košarkaši Partizana sinoć su poraženi u Istanbulu od Efesa sa 86:77 u utakmici 17. kola Evrolige, a navijačima Partizana taj poraz jako teško je pao, pa su na društvenim mrežama imali šta da poruče prvotimcima.
Glumica Olivera Bacić Dragičević dobila je ulogu u obnovljenoj pozorišnoj predstavi "Mister Dolar" u režiji Vladimira Lazića u Pozorištu na Terazijama.
Pozorište na Terazijama će 23. decembra proslaviti svoj 75. rođendan, a tom prilikom će biti dodeljene zahvalnice za doprinos u radu ovog pozorišta, kao i godišnje nagrade.
Nekadašnja košarkašica Milica Dabović iznenadila je svoje pratioce na društvenim mrežama kada je podelila romantičnu fotografiju sa Milanom Cvetinovićem, kumom poznatog pevača Darka Lazića.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.