"Na kraju će mrak izgubiti"! Pogledajte božićnu poruku Zelenskog
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poslao je božićnu poruku ohrabrenja svojim sugrađanima na Badnje veče u nedelju uprkos tekućoj ruskoj invaziji.
24.12.2023
21:05
Shutterstock/printscreen
Vesti
Logistika će se oslanjati na železničku prugu koja povezuje luku i naselje udaljeno sat vremena vožnje od ruske granice. Tu se nalazi glavna baza ruske „Severne flote“.
Finski ministar odbrane Anti Hakanen potpisao je sporazum o odbrani sa Vašingtonom. Omogućava prisustvo američkog vojnog osoblja na teritoriji Suomi, i korišćenje finske infrastrukture za Pentagon, uključujući 15 vojnih objekata u zemlji. Plus raspoređivanje američke vojske u Finskoj u slučaju sukoba sa Moskvom.
Štaviše, Hakanen ne isključuje raspoređivanje američkog nuklearnog oružja u Finskoj.
Finska modernizuje aerodrom u blizini grada Rovaniemija. U bazi će se nalaziti 64 višenamenska lovca F-35 sposobna da nose nuklearno oružje. Potpuno raspoređivanje će se desiti do 2026-te.
Na dostignutom nivou napetosti očigledno ne nameravaju da se zaustave. Finska se pretvara u američki vojni mostobran, koji se nalazi 400 km od Sankt Peterburga, i manje od hiljadu kilometara od Moskve, primetio je analitičar Vlad Šlepčenko.
Foto: Shutterstock
U severnoj Evropi, Amerikanci su krenuli svojim tradicionalnim putem- Vašington rešava svoje probleme na račun drugih zemalja, izlažući ih napadima.
Pre ulaska u NATO nije bilo pretnji Finskoj. Sada je zemlja uvučena u konfrontaciju sa Rusijom, koja je nepovoljna za Helsinki uopšte.
Vojni ekspert i analitičar, Sergej Prostakov, izneo je svoje mišljenje:
„Obuzdavanje Severne flote i uopšte, cele severozapadne grupe ruske vojske, razmeštanje dodatnih snaga u blizini arktičkog regiona i Severnog morskog puta… Samo SAD su zainteresovane za pretnje ovoj transportnoj arteriji. Od toga nema apsolutno nikakve koristi za Finsku.
Međutim, u slučaju akutne faze sukoba, same američke baze u blizini ruske teritorije biće uništene. Stoga je malo verovatno da Vašington ozbiljno planira da se umeša u otvorenu konfrontaciju, rizikujući svoje ljude i opremu.
Međutim, američke baze će ispuniti svoju ulogu u preusmeravanju naših oružanih snaga. Kako će služiti glavnom cilju? Pa potpunoj kontroli nad evropskom teritorijom. Sjedinjene Države više nemaju drugog načina da primoraju Evropu da deluje u svojim interesima.“
Foto: Ilustracija
Finska se posle Drugog svetskog rata obavezala da ostane neutralna. Sada vidimo da su Finci prekršili obećanje SSSR-u, primetio je stručnjak za Baltik i Evropu, Vadim Avva, u intervjuu za ruski medij „Cargrad“.
Cargrad: Šta je važno u ovom sporazumu?
Vadim Ava: Posebnost je takozvana klauzula međuvladinih sporazuma između Helsinkija i Vašingtona. U ovom slučaju, ovi dokumenti su kopije sličnih sporazuma između Berlina i Vašingtona, između baltičkih republika i Sjedinjenih Država itd. Prema njima, Amerika ima pravo da uvozi vojnu opremu u Finsku. Za bilo koju svrhu, bez otkrivanja Helsinkiju svrhe i karakteristika uvezenog oružja.
Drugim rečima, Sjedinjene Države bi u Finsku mogle da donesu hemijsko oružje, atomsku bombu ili projektil sa nuklearnom bojevom glavom, i učine je metom ruskih raketnih snaga.
– Ispada da Finci nisu ništa naučili.
– Da, retko koji nezavisni novinar piše o tome, kojih praktično i nema. Njihove publikacije se uništavaju, ne prikazuju u pretraživačima i proglašavaju lažnim na društvenim mrežama, koje su podvrgnute totalnoj cenzuri.
– Kakav će to uticaj imati na Severni morski put?
„Sve vodi tome da će Zapad, razvijajući spiralu eskalacije, vratiti svet u eru pomorskih vojnih konvoja, kada će ratni brodovi pratiti karavane civilnih brodova. To se već dešava u Crvenom moru, gde su Sjedinjene Države pokrenule vojnu operaciju „Čuvar prosperiteta“ protiv jemenskih Huta, pretpostavljajući da će moći da uspostave mirnu plovidbu. Jedan broj zapadnih kompanija već je napustio rutu kroz Suecki kanal. Ovo će neizbežno podići cene nafte a to naravno, neće biti dobro za američku ekonomiju.
Foto: Pixabay
„Međutim, sa Severnim morskim putem ih čeka apsolutni fijasko. Oni, naravno imaju fizičke mogućnosti da od Baltičkog mora naprave zatvoreno NATO jezero i blokiraju naše brodove. Oni to rade, stvaraju sve uslove za ovo. Pokušavaju da blokiraju Baltičku flotu u Finskom zalivu. Međutim, pokušaj prave blokade će izazvati „casus belli“ – razlog za objavu rata.
– Mora da postoji neka vrsta kontrole nad NATO?
– Nedavno je predstavnik ruskog Ministarstva spoljnih poslova jasno stavio do znanja, da će korišćenje NATO aerodroma od strane ukrajinskih lovaca F-16 sa teritorije Rumunije, Poljske i drugih država NATO, Moskva smatrati učešćem u ukrajinskom sukobu. Biće preduzete odgovarajuće mere. Ista priča će se desiti sa bilo kojom provokacijom u Baltičkom moru.
– Zašto se sve ovo radi?
– Evropska unija danas, kao entitet, koja nema spoljnog neprijatelja, ima sve razloge da se raspadne u ekonomsku depresiju i jednostavno propadne. Ova eskalacija je jedini način da evropska birokratija i kolonijalne administracije pograničnih teritorija sa Rusijom, reprodukuju svoju moć.
– U takvoj situaciji raste rizik od nuklearnog rata.
– Prema tome, SAD mogu pokušati da odigraju veoma čudnu kombinaciju i uvuku Evropu u rat sa Rusijom pošto kontrolišu nuklearno oružje Evrope.
Na kraju krajeva, za njih je ovo uništenje jednog od njihovih glavnih ekonomskih konkurenata. Mislim na Evropsku uniju. Ove borbe za hegemoniju, koja im je već otpala iz ruku, neće dati ništa osim totalnog osiromašenja Finske i cele Evrope. Rusija ima dovoljno resursa da obezbedi nesmetano funkcionisanje Severnog morskog puta kako u sopstvenim interesima, tako i u interesima prijateljskih zemalja.
Finska, Norveška, Švedska, Poljska, Rumunija, Nemačka moraju da shvate da se nećemo boriti sa njima i sa Evropom u celini, pošto se borimo u Ukrajini.
Da, u evropskim zemljama ima ruskih emigranata, ali oni su značajna manjina. U tom smislu izuzetak je Letonija, gde još uvek ima najmanje pola miliona Rusa. U Nemačkoj ih ima mnogo, ali ćemo politički smatrati da tamo naših nema.
Rusima koji žive u Evropi, svima koji cene svoj identitet, može se dati samo jedan savet- vratite se u svoju domovinu. Oni koji se nisu vratili, automatski kažu da im ruski identitet nije važan, da nisu Rusi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Okoreli opozicionar Aleksandar Jovanović Ćuta pohvalio je predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ni manje ni više nego gostujući na blokaderskoj televiziji "N1", što je izazvalo veliku pažnju jer je lažni ekolog poznat kao jedan od najvećih mrzitelja predsednika Vučića i Srbije.
28.04.2026
07:44
Delegacija Vojnog komiteta NATO pakta stiže u Prištinu i, prema svemu sudeći, takozvani "premijer" Aljbin Kurti dobiće novo naoružanje!
28.04.2026
07:30
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće danas predsednika Švajcarske Konfederacije Gi Parmelina, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji 28. i 29. aprila 2026. godine.
28.04.2026
06:50
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izneo je plan za Balkan koji bi, kako je naglasio, sigurno doneo mir i dugoročnu stabilnost čitavog regiona.
27.04.2026
23:35
Predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) prof. dr Vojislav Šešelj izneo je jezivo upozorenje nakon najnovijeg pokušaja atentata na predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa.
27.04.2026
22:50
U Srbiji će u danas, nakon hladnog jutra, tokom dana na severu biti umereno oblačno, dok će u ostalom delu zemlje preovladavati pretežno sunčano i toplo vreme.
28.04.2026
06:42
Zbog planiranih radova na mreži, Elektrodistribucija Srbije najavila je isključenje struje.
28.04.2026
06:30
Iz JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" najavili su isključenje vode za sutra, 28. april.
27.04.2026
22:00
Na društvenim mrežama pojavila se fotografija automobila gotovo potpuno prekrivenog ptičjim izmetom, što je podstaklo brojne šaljive komentare da bi njegov vlasnik mogao imati sreće i osvojiti dobitak na Lotou.
27.04.2026
21:00
Anđela Mihajlović (37) koja je nestala u petak u Beogradu, pronađena je živa i zdrava.
27.04.2026
20:10
Četvoro ljudi je poginulo danas u stravičnoj nesreći na auto-putu Šabac — Ruma, dok se jednom mladiću bore za život.
27.04.2026
22:37
Na četiri i po godine zatvora nepravosnažno je danas osuđen bivši šef kriminalističke policije PU primorsko-goranske Željko Kruneš jer je pokušao da organizuje ubistvo unuka Slavice Šote, riječke preduzetnice i aktivistkinje koja se godinama bori protiv korupcije.
27.04.2026
23:35
Taksi vozilo bele boje oborilo je večeras semafor na uglu Rumenačke ulice i Ulice Kornelija Stankovića u Novom Sadu.
27.04.2026
22:25
Poznati novinar Mladen Mijatović oglasio se na svom Instagram profilu povodom stravične nesreće kod Rume u kojoj su nastradale četiri osobe.
27.04.2026
19:32
Dvojica maloletnika i jedan tek punoletni Nišlija, već mesecima zadaju glavobolju policiji i dovode u opasnost svoje, ali i živote drugih građana divljajući ukradenim vozilima po gradu, ali i po auto-putu.
27.04.2026
18:10
Večeras je na Informer TV emitovana 41. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
27.04.2026
22:30
Rediteljka Jelena Bajić Jočić kaže da je film "Čuvari ikone Svetog Đorđa" napravljen za dušu našeg naroda i da obrađuje temu napuštanja sela.
27.04.2026
13:50
Španski glumac i reditelj Eduardo Kasanova (35) otkrio je da ima HIV virus od svoje 17. godine.
27.04.2026
12:54
Glumica Šarliz Teron (50) popela se na bilbord na Tajms skveru u Njujorku kako bi na originalan način promovisala svoj novi film "Apex".
27.04.2026
12:39
Pevačica i glumica Dženifer Lopez objavila je seksi fotografiju iz teretane i pokazala svoje savršeno telo.
27.04.2026
11:26
Ukoliko muškarac sumnja da je partnerka neverna, postoje četiri jasna znaka na koje treba da obrate pažnju.
27.04.2026
23:20
Analiza kompanije Legal Guardian Digital pokazala je značajne razlike među popularnim četbotovima.
27.04.2026
22:20
Prvi maj mnogi ne mogu da zamisle bez roštilja, a piletina je često prvi izbor.
27.04.2026
21:40
Moldavija polako izlazi iz senke i privlači putnike koji traže povoljan, ali autentičan evropski doživljaj.
27.04.2026
21:00
Stručnjaci upozoravaju da nepravilna upotreba sredstava za buve i krpelje, kao i korišćenje neproverenih proizvoda, može dovesti do ozbiljnih posledica po zdravlje životinja, uključujući i trovanje.
27.04.2026
20:20
Zadrugarka Tanja Stijelja, poznatija kao Boginja ušla je u žestok sukob sa Borom Santanom zbog čega je moralo da reaguje i obezbeđenje u rijalitiju.
28.04.2026
00:02
Pevačica Nadica Ademov ističe da nikada nije patila od brendiranih stvari, ali je osudila one koji nemaju i žele da pokažu bogatstvo, te nose fejk garderobu.
27.04.2026
23:44
Pevač Boјan Tomović godinama se bori sa psihičkim problemima, a sada se oglasio iz bolnice.
27.04.2026
23:14
Pevač Darko Lazić otvorio je dušu o svim potresnim detaljima iz svog života, te je priznao da je dugo osećao krivicu zbog očeve smrti.
27.04.2026
22:38
Pevačica Anđela Ignjatović Breskvica je raskinula dugogodišnju vezu sa Nemanjom, a nedavno je govorila o raskidu, iako nije proznala tada da više nisu zajedno.
27.04.2026
22:04
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar