• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs

25.03.2025

07:51

Ove životinje imaju istu moć govora kao ljudi! Iznenadićete se!

Shutterstock

Nauka

Ove životinje imaju istu moć govora kao ljudi! Iznenadićete se!

Podeli vest

Papagaji imaju dar da brbljaju, a način na koji mozak papagaja vrste australijska tigrica omogućava ovaj dar izuzetno je sličan ljudskom govoru, izveštavaju istraživači u časopisu Nature.

Do sada su papagaji jedine životinje za koje se zna da imaju centre za proizvodnju govora slične onima kao kod ljudi, kaže Majkl Long, naučnik sa Univerziteta Langon helf u Njujorku, preneo je Science News.

 

Razumevanje načina na koji se stvara govor u mozgu papagaja moglo bi da pomogne da se razjasni šta ide po zlu u određenim poremećajima komunikacije kod ljudi.

Tigrice (Melopsittacus undulatus) imaju tropske boje i veoma su pametne. Ovi papagaji su posebno društveni i brbljivi, što ih čini zanimljivim predmetima istraživanja za proučavanje govora. Long i njegov kolega iz koledža Langon helf, Zetian Jang pratili su ponašanje pojedinačnih nervnih ćelija u mozgu četiri od ovih ptica dok su cvrkutale.

Foto: Shutterstock

 

Aktivnost ovih ćelija, smeštenih u delu mozga koji se zove prednji arkopalijum, povezana je sa zvucima koje ptice ispuštaju, otkrili su oni.

Long poredi ovu neuronsku organizaciju sa tastaturom koja može da proizvede niz zvukova - suglasnike, samoglasnike, visoke i niske tonove.

- Papagaj je sposoban da generiše proizvoljne zvuke u svom univerzumu samo svirajući ovu vokalnu klavijaturu - rekao je Long.

Sve u svemu, ovaj fleksibilni sistem ima organizaciju nalik ljudskoj. Sličnosti između ljudskog i mozga papagaja, neuronski govoreći, pokazuju da ove dve vrste rešavaju probleme na sličan način.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Blokaderima će pozliti! Kakve reči o Srbiji: Američki ekonomista ne štedi pohvale - Sve čestitke!
Politika

Blokaderima će pozliti! Kakve reči o Srbiji: Američki ekonomista ne štedi pohvale - Sve čestitke!

Srbija je na pravom putu, a u budućnosti treba da obezbedi vrhunsko obrazovanje na fakultetima u saradnji sa vodećim univerzitetima širom sveta i izgradi data centre kako bi bila konkurentna na međunarodnom nivou, izjavio je američki profesor ekonomije, akademik i svetski priznati geopolitički analitičar Džefri Saks u intervjuu koji je vodio ministar finansija Srbije Siniša Mali.

25.12.2025

14:03

Hronika

Strahinja izručen Srbiji uz ogromne mere obezbeđenja: Zvicer i Džoni sa Vračara pokušali da ga likvidiraju
Hronika

Strahinja izručen Srbiji uz ogromne mere obezbeđenja: Zvicer i Džoni sa Vračara pokušali da ga likvidiraju

Danas je izvršena ekstradicija međunarodno traženog lica iz Crne Gore u Republiku Srbiju - S.S. (38), državljanina Republike Srbije koji se potraživao zbog prisustva krivičnom postupku koji se protiv njega vodi zbog sumnje da je izvršio krivična dela teško ubistvo u pomaganju i udruživanje radi vršenja krivičnih dela, Krivičnog zakonika Republike Srbije.

25.12.2025

16:10

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set